Šta je novo?

pocetnicka wireless pitanja

padawan

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2003
Poruke
3,486
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3700x & AMD Wraith Prism RGB
Matična ploča
MPG X570 Gaming Plus
RAM
32 GB Kingston Fury RGB
GPU
Sapphire Radeon RX6800 16GB
Storage
SSD 512 + 2TB Kingston MV2
Zvuk
Logitech G560 RGB
PSU
FSP HYPER K PRO 700W 80 Plus
Kućište
MSI Mag Forge 100R RGB
Monitor
HP x24x 24"
Miš & tastatura
Razer's Basilisk V3 + Huntsman Mini
Laptop
Corporate's Lenovo Thinkpad
Tablet
Ipad Pro 12.9 M1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kupio sam pre neki dan D Link Dir 300 wireless ruter. Pored xboxa, ps3 i 2 kompjutera, bio mi je potreban jos jedan port za laptop, a ovaj ruter ima samo 4. Iako sam bio u iskusenju da uzmem 8-portni D-link za 1500 dinara, sto je mnogo povoljnije od ovog koji sam platio 2500 pre nekih godinu dana (Dir 100), odlucio sam se za skuplju wireless varijantu da ne se ne bih saplitao o kablove, a wireless moze da posluzi i za ipod touch, mobilni ili neki laptop koji gostuje na mrezi.

Prvi izbor bio je neki najjeftiniji TP link na akciji u win-winu. D-link je 1000 dinara skuplji, a kupio sam sasvim slucajno u Pakomu, jer nisam mogao da pronadjem win win prodavnicu. :wall: Pritom, cuo sam da TP Link pravi problem sa nekim scientific atlanta kablovskim modemima, a ja imam upravo taj.

1. Sta mislite, da li vredi razlike u ceni, i da li je bilo pametno uzeti wireless G ruter? Za sta bi uopste mogao da mi sluzi wireless N? Svi moji uredjaji koji imaju wireless su G po specifikaciji, cini mi se.

2. Iako je setup no-brain, prilicno sam se namucio dok nije proradio, dok je DIR 100 radio iz prve. Posle 20-tak reseta kablovskog modema i rutera, napokon sam dobio konekciju. U okviru setupa moze da se bira nivo zastite. Ja sam odabrao najvisi nivo i postavio sifru za pristup mrezi. Da li je pored ovoga neophodno preduzeti i dodatne mere zastite, kao sto je MAC filtriranje? Da li postoji neki freeware za otkrivanje "uljeza" na mrezi?

Brzinom sam zadovoljan, nema razlike u odnosu na wired varijantu, tj nesto preko 7 mb/s sa nekakvim paketom koji je Radijus Vektor proizvoljno odredio...
 
Nazad
Vrh Dno