Šta je novo?

Pocetnicka pitanja...sta cu kad moram sve da probam:)

Dzoni_m

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poruke
504
Poena
619
Hm, moze li iko da mi prenese svoja iskustva u koriscenju freeBSD-a?Koliko je razlicit (citaj: tezi) os Slack-a ili Debiana?Ima li problema u prepoznavanju nekog hardvera sta koristi kao boot loader isl.Da li je od literature BSD handbook dovoljan da bih uspeo makar da ga podignem na masini?Koliko slicno vidi uredjaje (na prvom mestu HDD i particije) kao i Lin?I najzad isplati li se trud?Jel to mnogo bolje ili isto s* u drugom pakovanju?
 
Hmmm, bilo bi zanimljivo cuti nesto o tome, i ja sam razmisljao da probam... Mada cini mi se da ovde nema strucnjaka iz ove oblasti...
 
ovo postavi na elitesecurity.org
 
Najfriskiji hardver nije toliko podrzan; tj. linusov kernel se daleko cesce apdejtuje po tom pitanju - ali uvek na sajtu freebsda mozes da pogledas koji je hardver podrzan u pojedinoj verziji (aktuelna: http://www.freebsd.org/releases/5.2.1R/hardware-i386.html). Nomenklatura koja se koristi za divajsove diskova se razlikuje od one pod linuxom. (npr. /dev/ad0s1a znaci prvi hdd (ad0), prvi slajs (s1) i u okviru njega prva particija (a) ). Iznad unix osnove lezi sloj koji vec poznajes iz linuxa - X server sa vec poznatim GNOME-om, KDE-om, itd. ukoliko nameravas da radis u nekoj GUI okolini. Nadam se da imas nvidia graficku u tom slucaju :d

Uglavnom, za kliktanje po GNOMEtu ti i nije frka da prelazis sa linuxa; isplati se ukoliko ti treba dobar sikjuriti box (recimo za izlaz mrezice na internet ili dobar web server). Takodje, ako gledas i druge BSD flejvore (openbsd, netbsd), dobro prouci razlike i mogucnosti, posto razlike medju njima nisu isto sto i razlike izmedju linux distroa. Pogotovo ne u podrsci hardvera. Za laptop je linux dosta odmakao u odnosu na bsdove.
 
I pored velike volje da probam BSD, svaki pokusaj instalacije Free i OpenBSD-a se zavrsavao bezuspesno jer nikako nisam uspevao da isparticionisem disk (bilo kako samo da se instalira). Sto je najtuznije, ni automatika nije pomagala ;(
 
Nazad
Vrh Dno