Šta je novo?

ploče, stari i novi presinzi

dusxan

Slavan
Učlanjen(a)
04.06.2007
Poruke
954
Poena
330
Pozdrav svim gramofondžijama.
Zanima me prvenstveno kakve su ove nove , milenijumske ploče u odnosu na stara izdanja. Nemam baš nijednu noviju ploču (kupovao sam polovne,što je , kako neko reče 'mačka u džaku').
 
Pozdrav svim gramofondžijama.
Zanima me prvenstveno kakve su ove nove , milenijumske ploče u odnosu na stara izdanja. Nemam baš nijednu noviju ploču (kupovao sam polovne,što je , kako neko reče 'mačka u džaku').
Нема правила. Могу новије да буду и лоше и добре.
Старе плоче су увек на цени јер се снимало са аналогног на аналогно.
Нове плоче имају неретко лош квалитет саме пластике, нпр поједини обојени винили.
 
nove ploče nisu ništa manja mačka u džaku...kvalitet plastike je često sumnjiv, ali ima toga i da je previše "opiljaka" ostalo negde u brazdama što zahteva pranje nove ploče...nisam baš fan pranja, a pored toga kvalitetno pranje nije baš jednostavno u kućnoj radinosti...ima ljudi koji zveknu fairy na sunđer pa pod česmu, ali nakon što sam probao par nebitnih ploča tim metodom situacija je bila još gora...

nove 180gr ploče su magnet za statički elektricitet...kad sam krenuo da ponovo kupujem nove ploče delovalo mi je da su sve nove ploče užas, ali kako sam bio uporan nekako sve više nailazim na bolje presinge...sad pretežu one sasvim dobre..

polovne ploče je besmisleno vizuelno ocenjivati, jer imam previše ploča koje izgledaju savršeno, ali su prečesto slušane na ne baš sjajnim gramofonima...

mogao sam ovo i kraće, lutrija u oba slučaja :)
 
Нема правила. Могу новије да буду и лоше и добре.
Старе плоче су увек на цени јер се снимало са аналогног на аналогно.
Nedavno sam čuo , meni do sada nepoznati podatak , da je prvi album koji je digitalno snimljen još 1981. 'Visitors' grupe ABA (1982. je snimljen CD).
Da li da se s tom godinom rukovodim , kada sam u potrazi za analognim snimcima na ploči?
 
Nedavno sam čuo , meni do sada nepoznati podatak , da je prvi album koji je digitalno snimljen još 1981. 'Visitors' grupe ABA (1982. je snimljen CD).
Da li da se s tom godinom rukovodim , kada sam u potrazi za analognim snimcima na ploči?
Не. У питању је студио, осамедетих је све ишло аналогно, деведесетих се уводи дигиталија.
Мада све зависи од албума до албума. И данас постоје 100% аналогни студији. Али су најскупљи.
 
А кад у огласима наиђем на неки пра-стари албум , али пише у опису "Reissue" или "издање из овог миленијума" ?
 
Iz mog iskustva, stare ploče, pravljene u Jugoslaviji, zvuče onako - staro. Očuvanih starih stranih ploča nemam.
Među novim pločama je šareniš, ima ih i iznenađujuće dobrih ali i loših.
 
Pozdrav,
Moje iskustvo - u poslednjih par godina nabavio sam nekoliko novih ploča (remasteri starih albuma):
Videosex (debi album)
A-ha - Hunting high and low
Enya (debi album)
Pink Floyd - Dark side of the moon (2016)
Pet shop boys - Behaviour

Svi vinili se odlično čuju, a čak nemam ni neki hi-class gramofon. Neki jeftini Sansui iz 80-tih. Planiram, doduše, da stavim bolju glavu na njega, jer sam ga malo sredio, dampirao, itd.
 
Ja planiram da nabavljam nove ploče, na šta bi trebalo da obratim pažnju ?
Šta kažete na kupovinu polovne ploče ako neko napiše ploča 5- ili 4+ ili ocena 5? Skoro sam počeo da gledam to, iskreno nabavio bih do maksimum 20-tak ploča muziku koju baš slušam, ništa preterano, da li čekati na dobru cenu nove ili kupovati polovne sa ovih ocena kao na oglasima? :)
 
nove ploče nisu ništa manja mačka u džaku...kvalitet plastike je često sumnjiv, ali ima toga i da je previše "opiljaka" ostalo negde u brazdama što zahteva pranje nove ploče...nisam baš fan pranja, a pored toga kvalitetno pranje nije baš jednostavno u kućnoj radinosti...ima ljudi koji zveknu fairy na sunđer pa pod česmu, ali nakon što sam probao par nebitnih ploča tim metodom situacija je bila još gora...

Najjeftinije i najefikasnije čišćenje/pranje ploča u kućnoj radinosti je lepkom.
Metoda lapkiranja je "mirikl" za štrokave ploče. Stare, a i za nove, te sa opiljcima. Neke ploče posle ovakvog čišnjenja prosto zablistaju, vizuelno a i zvučno.
Nekima ne pomogne uopšte, ali takvima onda i nema pomoći.

Postoje i bolje metode čišćenja, ali se oslanjaju na ultrazvučne kadice, namenske mašine i špecije za čišćenje ploča.
Vema skupo, a rezultati su uglavnom slični.

Mana lepkiranja je da nije baš da je časkom. Ali ja to radim samo po jednom sa svakom pločom, i više nikada. Za manje kolekcije je ok.
Može da se čisti samo jedna strana ploče po ciklusu. Dakle, jedna strana jedan dan, druga drugi dan.
Neke ploče budu naelektrisane posle čišćenja, ali naelektrisanje brzo "izvetri"

... ... ...

Metoda se sastoji od mazanja ploče tankim (ali ne pretankim) slojem lepka za drvo. Recimo Moment Wood Standard. Odlično prodire i u najsitnije modulacije brazdi. Etiketa se ne maže.
Sačekate da se lepak potpuno osuši (12-18h), postane proziran, pretvori se u film na površini ploče. Zatim se jednostavno taj sloj svuče sa ploče. Dobijete "negativ" ploče koji u sebe povuče svu štroku sa ploče i koji ide u đubre. I ploča bude zaista savršeno čista.

Izgooglajte, ima gomila tutorijala po netu i YT: https://everyrecordtellsastory.com/...ings-that-you-shouldnt-use-to-clean-your-lps/

Probajte na nebitnim pločama. Do sada sam očistio stotine ploča, i nikada ni jedan problem.
Lepkovi mogu biti krtiji i elastičniji kada se osuše, ali svi se skidaju. Neki slovenački koji je bio najbolji nema više da se nabavi.
Ali i ovaj Moment Wood je ok. Baš taj, standard.
 
Ja se izvinjavam ako cu nekog da uvredim. Ne pravim razliku izmedju starih i novih ploca. :)
Prva bitna stvar je pre svega produkcija. Tacka.
Druga bitna stvar je kako je stara ploca ocuvana, posto su nove nove :)
I naravno, kod novih, realno se uvek trudim da uvek kupujem 180 gr ili 200 gr vinile.
 
Ja se izvinjavam ako cu nekog da uvredim. Ne pravim razliku izmedju starih i novih ploca. :)
Prva bitna stvar je pre svega produkcija. Tacka.
Druga bitna stvar je kako je stara ploca ocuvana, posto su nove nove :)
I naravno, kod novih, realno se uvek trudim da uvek kupujem 180 gr ili 200 gr vinile.
Osim produkcije, vrlo je bitno koliko je ploča izašlo iz alata (kalupa). Sa svakim novim presovanjem, alat se pomalo "zatupi" i kvalitet zvuka opada.
Osamdesetih, glavni medij su bile ploče i produkcija je rađenma pre svega za njih. Da li je neko osadesetih godina u Jugotonu ili PGP-u vodio računa o oštećenjima na alatu i nakon koliko presovanja alat treba da se menja, kada se 99% ploča slušalo na krš gramofonima? Verovano niko.
Sada verovatno neko, negde i vodi računa.
 
Da li je neko osadesetih godina u Jugotonu ili PGP-u vodio računa o oštećenjima na alatu i nakon koliko presovanja alat treba da se menja, kada se 99% ploča slušalo na krš gramofonima? Verovano niko.
Sada verovatno neko, negde i vodi računa.
situacija je obrnuta...tada se vodilo računa a danas prosto nove prese ne pravi niko nego se stare podmazuju i krpe...ljudi iz same industrije na to upozoravaju...

pgp je posebna priča, dugo bi trajalo :)
 
Imam 42 singl ploče, narodnjaci, rani mraz, srebrna krila i sl. U ogromnoj većini su ti narodnjaci. Niti imam gramofon niti me to nešto zanima. Pregledao ih, nemam pojma, nisam video neke ogrebotine.
Poklonio bih ploče ako nekog zanima.
 
Jesi siguran da hoćeš to da pokloniš? To ipak vredi , u ovom dobu.
 
Nazad
Vrh Dno