Šta je novo?

Pitanje oko sopstvene buducnosti i samog IT

makyato007

Zapažen
Učlanjen(a)
05.08.2021
Poruke
10
Poena
24
Ja sam student od oktobra IV godine informatike i racunarstva.

Do sada sam presao svasta od predmeta u smislu Frontenda, Backenda, Baze podataka, Etickog hakovanja, Racunarskih mreza itd...

Polako se blizi kraj fakulteta a ja se jos nisam specifirao za odredjenu oblast u kojoj bih se bavio u buducnosti, bojim se da cu ostati statican u smislu da se necu odrediti ni za jednu oblast i da cu raditi van IT-a a to ne bih voleo.

Najvise od svega me privlaci Frontend ali nekako me to i odvlaci obzirom da je sve veca konkurencija na trzistu oko istog.
Backend mi bas ne ide od ruke, eticko hakovanje tu i tamo, baze podataka takodje.

U IV godini studija cu imati strucnu praksu i moci cu da biram oblast na kojoj cu biti sto se tice prakse i ako se pokazem kao dobar mogu tu ostati da radim jer su mi to rekli i profesori a i ljudi koji su zavrsili isti fakultet na istim praksama.

Sta mislite o tome da krenem polako do tada da ucim temeljno Frontend pa za nekih dve godine da krenem i Backend da se usavrsavam kao Fullstack developer.

Sta je po Vasem misljenju trenutno aktuelno sto se tice IT sveta i sta ce biti aktuelno?

Ako imate da mi napisete jos neko misljenje pored Frontenda za sta bih mogao da se odlucim pa cu malo istrazivati o tome na googlu, bio bih Vam jako zahvalan.

Zanimljivi pojmovi u IT-u su mi game development, cyber security, web development, eticko hakovanje...

Takodje, koji segment u IT-u je dobro placen, koliko sam skontao Web development i nema bas nesto puno kesa tu...
 
U IV godini studija cu imati strucnu praksu i moci cu da biram oblast na kojoj cu biti sto se tice prakse i ako se pokazem kao dobar mogu tu ostati da radim jer su mi to rekli i profesori a i ljudi koji su zavrsili isti fakultet na istim praksama.

Sta mislite o tome da krenem polako do tada da ucim temeljno Frontend pa za nekih dve godine da krenem i Backend da se usavrsavam kao Fullstack developer.

Tako nekako.
Ne brini mnogo, neće ti niko noge cementirati da ne možeš ići dalje. Ključna je stvar da kreneš u praksu, tek tu ćeš videti: koliko si dobar, šta je sve na repertoaru za rad, rad u timovima...

Nemoj mnogo mudrovati i premišljati se, samo kreni i sa srećom.
 
Ne bih ti preporučio game development uopšte. Juniori izvuku deblji kraj svuda i samo se žale. Seniori stalno dobijaju otkaže ili sami odlaze zbog loših poteza menadžmenta. I da uđeš u Indi vode, gde nemaš robovlasništvo, imaš rizik 1:1000

Baze su definitivno budućnost kao i sigurnost i probijanje istog. Web je pun ko oko i samo dolazi još više konkurencije iz "jeftinih" zemalja.

Eto, to je moje viđenje.
 
^ pitam se ko onda upšte programira igrice? :unsure:
 
Baze su definitivno budućnost kao i sigurnost i probijanje istog. Web je pun ko oko i samo dolazi još više konkurencije iz "jeftinih" zemalja.

Eto, to je moje viđenje.
Kao neko ko se dosta udubio u baze i backend, moje iskustvo se ne slaže sa navedenim.

Zapravo, malo poslova mi se nudilo u prethodnih šest - sedam godina u kojima se radi ikakav ozbiljan razvoj baza. Ali zato full stack ponuda, gde nikakav ozbiljniji SQL ni ne vidiš ikad, jer je apstrahovana baza totalno iza nekog random ORM-a, e toga je bilo ko pleve…

Čak mi ni db administracija ne deluje previše sigurno, deluje da idemo kao industrija u pravcu toga da se to sve što više automatizuje i gurne u cloud, te da će to polako ali sigurno sve više prelaziti u devops domen (IaC i IAAS).

Devops mi trenutno (no sasvim moguće da sam subjektivan i grešim) deluje kao grana IT sa najvećom tražnjom. Tu su naravno i cybersecurity i statistika (ili ti AI kako se to sad fensi naziva). Blockchain/web3 očito ima hype iza sebe, ali ne znam dovoljno o istom da bih ikakvu procenu dao.
 
Front-end jeste jako popularan i velika je tu konkurencija ali sa razlogom je tako. Sve vece kompanije trenutno primaju front-end pozicije, cak dobar deo tih kompanija imaju plan da zaposle tipa 1k+ ljudi ove godine a 2k+ sledece (cesto se zapitam gde ce naci sve te ljude).
Tako da se ja ne bih brinuo o poslu. USA i slicne zemlje ce mozda u nekom trenutku imati problem oko posla,ali posto se sve outsource-uje na istocnu evropu ili indiju, uopste se ne brinem za posao.
I to je neko moje misljenje,drzi se sigurne kombinacije (front, back ...). Programiranje igara je sigurno mnogima ovde san, ali ja ne znam puno firmi gde mozes da trazis takav posao, sa druge strane za front i back ce ti se sami javljati na linkedinu.
 
Devops mi trenutno (no sasvim moguće da sam subjektivan i grešim) deluje kao grana IT sa najvećom tražnjom. Tu su naravno i cybersecurity i statistika (ili ti AI kako se to sad fensi naziva). Blockchain/web3 očito ima hype iza sebe, ali ne znam dovoljno o istom da bih ikakvu procenu dao.

U pravu si, devops se traži nenormalno, evo i ja sam nakon dugo godina pretežno Linux administracije prešao u devops i pokušavam pod stare dane da se izborim sa Docker-om. Iako sam skoro sasvim neiskusan, bukvalno gde bilo da se prijavim za devops mesto, pozvaće me sigurno na razgovor. Rekao bih da je bolje ući sa dev nego sa ops strane, lakše će vam biti naučiti Linux i cloud nego što ću ja sad da naučim konfiguraciju js i php biblioteka.
 
Vidim da niko nije pomenuo serverless.
Kada sam pomenuo uopšteno guranje svega u cloud, tu sam mislio i na serverless.

Inače kao što je cloud samo nečiji tuđi računar, tako je i serverless je ništa drugo do samo nečiji tuđi server.

Razumem da je manje-više 0 održavanja u smislu administracije, kao i primamljivost skoro pa beskonačnog skaliranja, ali treba biti jako oprezan, jer jedna jedina neoptimizovana rekurzivna funkcija koja konzumira serverless servise može da nabije i do 72 hiljade $ računa za dva sata:


Ispostavi se da koliko je to da je serverless samo nečiji tuđi server blagoslov, toliko je i kletva…
 
Kada sam pomenuo uopšteno guranje svega u cloud, tu sam mislio i na serverless.

Inače kao što je cloud samo nečiji tuđi računar, tako je i serverless je ništa drugo do samo nečiji tuđi server.

Razumem da je manje-više 0 održavanja u smislu administracije, kao i primamljivost skoro pa beskonačnog skaliranja, ali treba biti jako oprezan, jer jedna jedina neoptimizovana rekurzivna funkcija koja konzumira serverless servise može da nabije i do 72 hiljade $ računa za dva sata:


Ispostavi se da koliko je to da je serverless samo nečiji tuđi server blagoslov, toliko je i kletva…
Tacno, ali imaj u vidu da je takva praksa vec vidjena davno - recimo IBM je svoje mainframe naplacivao po CPU cycles - dakle ako mnogo mucis CPU - placas vise :LOL:

Sustina je da se vrti sve u krug - poceli smo od PHP script koji FTP-om prebacis "negde" i sve radi. A onda se sve uzasno zakomplikovalo sa DevOps (jery ljudi su bili lenji da rade GNU/Linux kako treba), i onda serverless je zapravo povratak na pocetak - gde program/funkciju posaljes tamo "negde" i to se izvrsava. I za neke situacije ovo je super.
 
Ako si na kraju faksa, moj je savet:
1) Vidi da li te zanima neka oblast. Ako da, prati to sto te zanima.
2) Ako te nista posebno ne zanima vidi sta su najjace firme u gradovima gde zelis da zivis. Apliciraj u svakoj makar te svaka odbila. Makar ces tokom intervjua videti sta su ti slabe tacke. Pricaj sa profesorima i prijateljima sa fakulteta kakva su njihova iskustva sa firmama iz vase okoline.
3) Pokusaj da dobijes praksu u nekoj velikoj firmi (Amazon, Google, Facebook, Microsoft itd.). Posalji svima CV i pokusaj da se izboris makar za telefonski intervju. Prakse su odlicno iskustvo (svasta nacucis, dobro je zezanje, obaveze nisu velike i super je stavka u CV-u). Cak i ako ne planiras dugorocno da ides u inostranstvo provesti 3-6 meseci negde je super prica plus ce ti znacajno olaksati nalazenje sledeceg posla.
 
Ako si na kraju faksa, moj je savet:
1) Vidi da li te zanima neka oblast. Ako da, prati to sto te zanima.
2) Ako te nista posebno ne zanima vidi sta su najjace firme u gradovima gde zelis da zivis. Apliciraj u svakoj makar te svaka odbila. Makar ces tokom intervjua videti sta su ti slabe tacke. Pricaj sa profesorima i prijateljima sa fakulteta kakva su njihova iskustva sa firmama iz vase okoline.
3) Pokusaj da dobijes praksu u nekoj velikoj firmi (Amazon, Google, Facebook, Microsoft itd.). Posalji svima CV i pokusaj da se izboris makar za telefonski intervju. Prakse su odlicno iskustvo (svasta nacucis, dobro je zezanje, obaveze nisu velike i super je stavka u CV-u). Cak i ako ne planiras dugorocno da ides u inostranstvo provesti 3-6 meseci negde je super prica plus ce ti znacajno olaksati nalazenje sledeceg posla.
Ne znam koliko je ovo realno. Na intervjuima se cesto dobija 0 fidbeka, a on kao student ne verujem da ce imati dovoljno "iskustva" da provali sam, sem ako nesto bas nije znao.

Sta znaci pokusaj da se izboris makar za telefonski intervju? Cime on tacno moze da se koristi kako bi dosao do tog cilja, jer ja tu ne vidim nesto puno sto moze da uradi nakon sto posalje e-mail i iskuliraju ga?

Ti predlazes coveku da ide u inostranstvo za praksu? Izvini, ali mi sve ovo toliko nerealno deluje, da ne kazem kao da ne zivis u istoj dimenziji kao mi ostali.

Kako tacno on treba da dobije tu praksu u inostranstvu i (doduse ovo je manje vazno) kako kasnije tu praksu da uvazi posle na fakultetu, kad je valjda potrebno da firma ima ugovor sa univerzitetom za tako nesto(nije nemoguce da gresim i da ne mora imati striktno ugovor, ali sigurno ima neki mehanizmi kojim se praksa "validira")?
 
Ne znam koliko je ovo realno. Na intervjuima se cesto dobija 0 fidbeka, a on kao student ne verujem da ce imati dovoljno "iskustva" da provali sam, sem ako nesto bas nije znao.

Sta znaci pokusaj da se izboris makar za telefonski intervju? Cime on tacno moze da se koristi kako bi dosao do tog cilja, jer ja tu ne vidim nesto puno sto moze da uradi nakon sto posalje e-mail i iskuliraju ga?

Ti predlazes coveku da ide u inostranstvo za praksu? Izvini, ali mi sve ovo toliko nerealno deluje, da ne kazem kao da ne zivis u istoj dimenziji kao mi ostali.

Kako tacno on treba da dobije tu praksu u inostranstvu i (doduse ovo je manje vazno) kako kasnije tu praksu da uvazi posle na fakultetu, kad je valjda potrebno da firma ima ugovor sa univerzitetom za tako nesto(nije nemoguce da gresim i da ne mora imati striktno ugovor, ali sigurno ima neki mehanizmi kojim se praksa "validira")?

Prvo, da se ogradim, ja sam kroz ovaj proces prolazio pre malo vise od 10 godine. Deluje zaista da je svet sada malo kompetativniji i da je juniorima teze da dobiju prvi posao nego sto je to bilo neke 2009-2010.

Ovako je izgledalo moje iskustvo. Na trecoj godini ETF-a poceli smo da se prijavljujemo za razne prakse. Microsoft, Google, IBM itd. Niko nije imao neke neverovatne reference ali svi su bili dobri studenti (~9.0+ prosek) uz neke skromnije uspehe sa takmicenja iz matematike/programiranja plus po koji projekat sa strane. Generalno smo svi dobijali screening interview (45min telefonski interview. Sada mislim da vecina vecih firmi koristi online platforme (tipa codility) sa ovaj tip testa). Ko prodje screening odlazi na seriju intervjua negde u Evropi.

Sto se tice feedback-a, pitanja se uglavnom zasnivaju na fakultetskom gradivu. Pitanje je tipa "data su ti dva pointer na cvorove u binarnom stablu, nadji prvog zajednickog pretka" ili, ako su otvorenog tipa, gadja se nesto kao "objasni kako bi implementirao join dve tabele" ili "objasni kako radi task scheduling kod preemptive operativnih sistema". Neki su imali foru i da posvete jedan intervju matematici. Kod ovakvih pitanja meni je obicno bilo jasno da li sam znao ili ne. Mislim da u manjim firmama forsiraju pitanja tipa "koji bi objektni uzorak iskoristio za situaciju X" gde je dosta teze zakljuciti da li si dao trazeni odgovor, ali u ovim vecim firmama to nije slucaj, pogotovo ne za entry level/internship.

Sto se tice probijanja do prvog intervjua, mislim (mozda opet moja druga dimenzija) da neko sa drzavnog fakulteta (+RAF) relativno lako dolazi do intervjua. Dodatne poene daje malo prosek, malo van nastavne aktivnosti, malo znanje jezika, malo neki projekat sa strane (blog, neki sajt koji kondidat odrzava, ili jos bolje, neki veci playground projekat ili commit na nekom iole poznatom OSS projektu).

U svakom slucaju, mislim da vredi pokusati. Svi su imali super iskustva plus nema nikakvih posledica ako vas odbiju u bilo kom krugu procesa. I naravno, dobijanje prvog pravog posla je dosta lakse posle zavrsene prakse. Srecno.
 
Vrh Dno