Šta je novo?

PC za 550-600€

NCC-74656

Čuven
Učlanjen(a)
20.08.2002
Poruke
480
Poena
680
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav svima.
U poslednje vreme nisam pratio tržište PC komponenti, a vreme mi je za novi računar, pa bih vas molio za savete...
Potrošio bih nekih 550-600€ na mašinu. Želim da bude aktuelna sledećih par godina, jer kada opet budem menjao, uzeću sve u paketu.
Gledao sam AMD procesore, iako imam loše iskustvo sa njima na laptopu, ali s obzirom da uzimam desktop, čine mi se boljom varijatnom od Intela.
Znači, neki Ryzen 5 ili 7, grafika AMD-ova (pretpostavljam neka RX5xx), RAM-a za sada 8GB, HDD 1TB (ako ostane para može i dodatni SDD od 120GB ili 240GB), napajanje minimum 500W, optički mi ne treba, kućište "neko"... E da: Grafika mora imati HDMI i DVI, jer ću dva monitora koristiti na PC-u.
Plaćam kešom, tako da varijante KP iz Mađarske dolaze u obzir.
Ako još neko ima nekoga da mi preporuči za gotovu konfiguraciju, može u PM.
 
Kada se uzima AMD Ryzen sa integrisanom grafikom, tipa 2400g prvo i osnovno pravilo je da se uzmu dva memorijska modula za dual channel. U suprotnom se uopšte neće iskoristiti potencijal int. grafike. Sve ostalo je za diskusiju. Znači uz Ryzen 2400g obavezno 2x8g brze ram memorije jer se računar uzima na duže staze.

Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
Neka kupi prvo jedan štap od 8 GB. Ja sam još jedan kupio skoro posle 3 godine. Nije mi trebao, ali se pripremam za nadolazeću grafiku. Inače prvi štap je KINGSTON HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz , drugi je KINGSTON HyperX Fury Black 8GB DDR4 2400MHz. Oba rade na 2133, i rade u dual chanal modu (slot 2 i 4). Za ovu marku sam se opredelio jer je tradicionalno lako dobovljiva kod nas, solidna je, i garancija je 10 godina. Prilkom kupovine rama obratiti pažnu na mogućnosti matićne. Moja recimo MSI B150M MORTAR maksimalno podržava ram do 2133 MHz, 64 GB. Nisam OC pa mi nije ni trebala bolja matična.
 
Kada se uzima AMD Ryzen sa integrisanom grafikom, tipa 2400g prvo i osnovno pravilo je da se uzmu dva memorijska modula za dual channel. U suprotnom se uopšte neće iskoristiti potencijal int. grafike. Sve ostalo je za diskusiju. Znači uz Ryzen 2400g obavezno 2x8g brze ram memorije jer se računar uzima na duže staze.
U pravu si, ali to vazi za slucajeve kad budzet nije ogranicen. Lako se posle doda jos jedan modul - samo je bitno odabrati neku memoriju koja je zastupljena na trzistu (da nije neka egzotika). A i pokretac teme je napisao da mu komp ne treba za igrice, tako da mu, dok ne kupi drugi RAM modul, Dual Channel nece puno nedostajati... Samo opusteno ;)
 
Pa budžet i nije ograničen. Mislim ako za 600€ ne možeš sklopiti komp sa Ryzenom i 16 GB rama, bez monitora i eksterne grafičke onda mu neki ovde daju loše savete.

Ja opušten jesam, ali on neće biti za 2 godine kada bude radio u PS-u i Corelu sa 8 GB rama (P.S. Ram nije samo za igrice verovali ili ne).

Prioriteti pri kupovini ako se uzima Ryzen 2400g na duže:

1) Ram
2) Napajanje
3) Ploča
4) SSD
...



Sent from my XT1650 using Tapatalk
 
Neka kupi prvo jedan štap od 8 GB. Ja sam još jedan kupio skoro posle 3 godine. Nije mi trebao, ali se pripremam za nadolazeću grafiku. Inače prvi štap je KINGSTON HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz , drugi je KINGSTON HyperX Fury Black 8GB DDR4 2400MHz. Oba rade na 2133, i rade u dual chanal modu (slot 2 i 4). Za ovu marku sam se opredelio jer je tradicionalno lako dobovljiva kod nas, solidna je, i garancija je 10 godina. Prilkom kupovine rama obratiti pažnu na mogućnosti matićne. Moja recimo MSI B150M MORTAR maksimalno podržava ram do 2133 MHz, 64 GB. Nisam OC pa mi nije ni trebala bolja matična.
Jedan stap pogotovo tako spore memorije nema smisla na G Ryzenu. To je najgori moguci savet. Ako je vec memorija finansijski problem nek ide na 2x4gb 3000 ili 3200mhz, razlika u ceni je i ovako bedna
 
nikakve potrebe nema za napajanjem od 100+e ma koliko vas drmala paranoja i ma koliko se ložili na garanciju (5+ g mađarske garancije mu ne znači ništa,znači mu koliko se tip od kojeg uzme bavi sa tim) ni u kojoj varijanti,kamoli za apu i to od 600e.

bukvalno može da uzme matx ploču i spakuje to u oem kućište sa delta/fsp 350w sff napajanjem za cca 1000 din sa sve kućištem i da to radi bez problema godinama.

takođe,platinum napajanje za zemlju sa najjeftinijom strujom u evropi za kućni računar pa neka radi 24/7 je tek bezumlje,to je ušteda u najboljem slučaju par stotina dinara godišnje.

ne govorim da se ne uzme kršteno napajanje,niko ne savetuje da se uzme njoy i ms od hiljadu dinara,ali ga preteraste ali potpuno.
 
Pa budžet i nije ograničen. Mislim ako za 600€ ne možeš sklopiti komp sa Ryzenom i 16 GB rama, bez monitora i eksterne grafičke onda mu neki ovde daju loše savete.

Ja opušten jesam, ali on neće biti za 2 godine kada bude radio u PS-u i Corelu sa 8 GB rama (P.S. Ram nije samo za igrice verovali ili ne).

Prioriteti pri kupovini ako se uzima Ryzen 2400g na duže:

1) Ram
2) Napajanje
3) Ploča
4) SSD
...



Sent from my XT1650 using Tapatalk

Jedan stap pogotovo tako spore memorije nema smisla na G Ryzenu. To je najgori moguci savet. Ako je vec memorija finansijski problem nek ide na 2x4gb 3000 ili 3200mhz, razlika u ceni je i ovako bedna

nikakve potrebe nema za napajanjem od 100+e ma koliko vas drmala paranoja i ma koliko se ložili na garanciju (5+ g mađarske garancije mu ne znači ništa,znači mu koliko se tip od kojeg uzme bavi sa tim) ni u kojoj varijanti,kamoli za apu i to od 600e.

bukvalno može da uzme matx ploču i spakuje to u oem kućište sa delta/fsp 350w sff napajanjem za cca 1000 din sa sve kućištem i da to radi bez problema godinama.

takođe,platinum napajanje za zemlju sa najjeftinijom strujom u evropi za kućni računar pa neka radi 24/7 je tek bezumlje,to je ušteda u najboljem slučaju par stotina dinara godišnje.

ne govorim da se ne uzme kršteno napajanje,niko ne savetuje da se uzme njoy i ms od hiljadu dinara,ali ga preteraste ali potpuno.
Kako vi ljudi imate problem sa citanjem i razumevanjem teksta, to je strasno :smash:
 
nikakve potrebe nema za napajanjem od 100+e ma koliko vas drmala paranoja i ma koliko se ložili na garanciju (5+ g mađarske garancije mu ne znači ništa,znači mu koliko se tip od kojeg uzme bavi sa tim) ni u kojoj varijanti,kamoli za apu i to od 600e.

bukvalno može da uzme matx ploču i spakuje to u oem kućište sa delta/fsp 350w sff napajanjem za cca 1000 din sa sve kućištem i da to radi bez problema godinama.

takođe,platinum napajanje za zemlju sa najjeftinijom strujom u evropi za kućni računar pa neka radi 24/7 je tek bezumlje,to je ušteda u najboljem slučaju par stotina dinara godišnje.

ne govorim da se ne uzme kršteno napajanje,niko ne savetuje da se uzme njoy i ms od hiljadu dinara,ali ga preteraste ali potpuno.
Realno se jezim kada vidim sta mu ljudi preopurucuju. Ima 600 evrica za komp, a tutnu mu napajanje za 100 evra i to jos na integrusu :D
Uzme nekog chiftec-a ili tako nesto za oko 5000 u Emmi ( da ne bude kako se stalno gura LC 600W) koji radi kao zmaj, on baca 7000+ dinara vise umesto da ima i ssd i 16gb rama. :) Radim u agenciji sa adobe paketima i ako bude tu radio, mocice sa 8gb rama da obrise guzicu ali nema veze, bar ima lepo napajanje koje radi na 30% snage :D
Opremljeni su racunari i sa 24 gb rama, a adobe glat pojede i do 22gb (Ai, Ps, iD) :)
 
Poslednja izmena:
Realno se jezim kada vidim sta mu ljudi preopurucuju. Ima 600 evrica za komp, a tutnu mu napajanje za 100 evra i to jos na integrusu :D
Uzme nekog chiftec-a ili tako nesto za oko 5000 u Emmi ( da ne bude kako se stalno gura LC 600W) koji radi kao zmaj, on baca 7000+ dinara vise umesto da ima i ssd i 16gb rama. :)
Prvo, ne znas da li ce za godinu-dve-tri staviti neku graficku ili jaci procesor.

Drugo, i zapravo vaznije, ti jeftini Chieftec modeli su OEM Sirtec, imaju fiksne, kratke i krute kablove, sleeve bearing ventilator, i AC input im je deklarisan na 230V (jonnyGURU, najpoznatiji autoritet za napajanja, je licno ovo napisao za jednog takvog Chieftec-a - http://www.jonnyguru.com/forums/showpost.php?p=148839&postcount=54 :exploder:)

S druge strane, Seasonic model koji smo par nas preporucili je modularan i ima kvalitetnije kablove, FDB, fanless mode, a i AC input mu je 100-240V, sto znaci da se komp nece ugasiti ako se desi kratkotrajni pad napona u mrezi...

Pored svih tih prednosti, glavna je kvalitetnija struju koju ploca i ostale komponente dobijaju (stabilnost napona i ripple), jer, ukoliko nisi znao, napajanje sluzi da AC iz uticnice pretvori u DC i "nahrani" komponente.

Dodatna prednost je sto ima garanciju od 60 meseci vs. 24 meseca.

E sad, ako tebi sve ove prednosti ne vrede 7000 dinara, to ne znaci da ce neko pogresiti ako ipak uzme Seasonic umesto Chieftec-a, LC-a ili neceg treceg ;)
 
Prvo, ne znas da li ce za godinu-dve-tri staviti neku graficku ili jaci procesor.

Drugo, i zapravo vaznije, ti jeftini Chieftec modeli su OEM Sirtec, imaju fiksne, kratke i krute kablove, sleeve bearing ventilator, i AC input im je deklarisan na 230V (jonnyGURU, najpoznatiji autoritet za napajanja, je licno ovo napisao za jednog takvog Chieftec-a - http://www.jonnyguru.com/forums/showpost.php?p=148839&postcount=54 :exploder:)

S druge strane, Seasonic model koji smo par nas preporucili je modularan i ima kvalitetnije kablove, FDB, fanless mode, a i AC input mu je 100-240V, sto znaci da se komp nece ugasiti ako se desi kratkotrajni pad napona u mrezi...

Pored svih tih prednosti, glavna je kvalitetnija struju koju ploca i ostale komponente dobijaju (stabilnost napona i ripple), jer, ukoliko nisi znao, napajanje sluzi da AC iz uticnice pretvori u DC i "nahrani" komponente.

Dodatna prednost je sto ima garanciju od 60 meseci vs. 24 meseca.

E sad, ako tebi sve ove prednosti ne vrede 7000 dinara, to ne znaci da ce neko pogresiti ako ipak uzme Seasonic umesto Chieftec-a, LC-a ili neceg treceg ;)

Super si ti to objasnio, nista ja nisam rekao da nemas pojma i slicno, ali kada neko ima fiksni budzet, realno to napajanje nema potrebe, a njemu onda objasni sve to ponovo kada ne moze da otvori recimo B2 format u Illustratoru ( ili da pomenem bildorde i razne ogromne file-ove ) i secka :D Ja sam Chiftec lupio, ali opet davati za to napajanje zbog kablova i svega navedenog. Njegov racunar je nikakav potrosac i to napajanje je bespotrebno. :wave:
 
Pa dobro, sa gold je miran 10 god. Po meni su oba saveta dobra, zavisi od buducih planova, to samo op zna, ako zna.
Sto se tice rama, virtual ram na ssd ne zadovoljava ps potrebe?

TT over 6x
 
Evo update:
- Procesor: AMD Ryzen 5 2400G 3.60GHz AM4 BOX - 137€
- Ploča: MSI B450 GAMING PLUS - 96€
- RAM: CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL16 - 74€
- SSD: M.2 240GB - WD 240GB Green M.2 SATA M.2 2280 WDS240G2G0B - 35€
- Napajanje: SEASONIC M12 II Evo 620W - 77€
- Kućište: MS CYCLOPS V - 30€
------------------------------------------------------------------------------------------
Ukupno: 449€
Mozda je bolje sacekati da se ponovo kod nas pojavi MSI B450 TOMAHAWK, jer ta koju si odabrao nema USB-C konektor, a kontam da ce biti potreban u buducnosti (trenutno vidim da je dostupna samo ASUS TUF B450-PRO GAMING ploca).

RAM istih "osnovnih" specifikacija, ali od drugog proizvodjaca, moze da se nadje za 65€ - A-DATA XPG Gammix D10 AX4U300038G16 - a bilo bi dobro ako bi uspeo da se u startu "nategnes" za dva modula.

HDD si isto izostavio sa spiska, a iako si u prvom postu napisao da bi uzeo samo 1TB, za manje od duplo vise novca mozes uzeti 3TB Toshiba P300, sto ispada dosta isplativije, ali sam proceni da li ce ti trebati toliki kapacitet...

u radnji na G imam i dodatni popust sa 113 bodova (2.260 RSD) :)
Kontam da bi bilo pametno iskoristiti taj popust za RAM ili napajanje do 13-og (do kad im traje akcija).
 
Evo mene...

Poručio sam sinoć od Mađara (garancija 3 godine):
- AMD Ryzen 5 2400G 3.60GHz AM4 BOX - 137€
- MSI B450 Tomahawk - 102€
- HyperX 16GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K2/16 - 139€
----------------------------------------------------------------------------------------
Ukupno: 378€

Takođe poručio sinoć u G:
- MS CYCLOPS V - 28€
- CHIEFTEC GPE-600S 600W - 38€ (originalna cena umanjena za G bodove)

Za CHIEFTEC GPE-600S 600W sam se odlučio jer ovakva napajanja imamo u nekim devel i eval mašinama u firmi, koje non-stop rade, i prezadovoljni smo. A na konto cene napajanja i SSD-a uzeo sam više RAM-a.

Ostao mi je još samo SSD... Gledam neki približan onom koji ste mi preporučili (SAMSUNG 250GB 970 EVO M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7E250BW), i za sada sam našao kod nas u radnji E (SSD bih uzeo u radnji zbog garancije):
- M.2 240GB Kingston A1000 NVMe 1500/800MB/s, SA1000M8/240G - 55€
Garancija je 5 godina, a brzina 1500MB/s / 800MB/s. Kako vam se čini ovaj SSD?

Tako da kada podvučem crtu, mašina će izaći 499€.
 
Poslednja izmena:
- M.2 240GB Kingston A1000 NVMe 1500/800MB/s, SA1000M8/240G - 55€
Garancija je 5 godina, a brzina 1500MB/s / 800MB/s. Kako vam se čini ovaj SSD?
Za 6490 dinara ne izgleda lose. Za 500 dinara vise ima obican SATA SSD duplo veceg kapaciteta (480GB), ali sporiji (530/400 MB/s).

Osim ciste brzine, prednost NVMe SSD-a (PCIe interface) je sto u isto vreme moze da cita i pise, dok SSD koji koristi SATA interface moze u jednom trenutku da radi samo jednu od te dve operacije.
 
ja imam usb c od 2015te,i za ove skoro 4 godine sam samo jednom skopčao eksterni hard.usb c je više za laptope a i tamo treba gledati da podržava punjenje i video izlaze,na desku nema previše poente pošto bi služio samo kao obični usb 3.0 port,za to ima jeftinih adaptera.

da se ploča kupuje ili ne kupuje samo zbog usb c nema previše poente na desktopu.
 
Napisao sam jedan post ali neću da se svađama. Kad je toliko pametan i nek nas prosvetli sa mogućnostima USB-C a. Imam ga na laptopu već dve godine, ne da nijednom nisam imao nešto da ubodem unutra. To neće postati standard narednih 5 godina a verovatno ni tad.

Ne kažem da je Tomahawk loš, najbolja je kupovina ali argumenti su ti plakanje. :d

@OT

Bolje ti je da ideš na neki SATA SSD zbog više memorije nego NVMe, u Adobe paketu je bitniji oslonac na RAM i CPU.
 
Evo mene...

Poručio sam sinoć od Mađara (garancija 3 godine):
- AMD Ryzen 5 2400G 3.60GHz AM4 BOX - 137€
- MSI B450 Tomahawk - 102€
- HyperX 16GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K2/16 - 139€
----------------------------------------------------------------------------------------
Ukupno: 378€

Takođe poručio sinoć u G:
- MS CYCLOPS V - 28€
- CHIEFTEC GPE-600S 600W - 38€ (originalna cena umanjena za G bodove)

Za CHIEFTEC GPE-600S 600W sam se odlučio jer ovakva napajanja imamo u nekim devel i eval mašinama u firmi, koje non-stop rade, i prezadovoljni smo. A na konto cene napajanja i SSD-a uzeo sam više RAM-a.

Ostao mi je još samo SSD... Gledam neki približan onom koji ste mi preporučili (SAMSUNG 250GB 970 EVO M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7E250BW), i za sada sam našao kod nas u radnji E (SSD bih uzeo u radnji zbog garancije):
- M.2 240GB Kingston A1000 NVMe 1500/800MB/s, SA1000M8/240G - 55€
Garancija je 5 godina, a brzina 1500MB/s / 800MB/s. Kako vam se čini ovaj SSD?

Tako da kada podvučem crtu, mašina će izaći 499€.

Sasvim dobra makina i jos si ustedeo, a mozes i naravno jos ram-a da stavis jer vec i sam znas, Adobe (bar ovi noviji od 2015 CC pa do danas) jedu memoriju, kao da klope videli nisu :D
Napajanje pravi izbor, a eto, ustedeo 70 evrica :)
Neka te lepo sluzi i dosta novca zaradis na njemu :D
P.S. Obavezno uzmi plocu sa USB C konektorom, ustvari, otkazi narudzbinu svega i ajmo ponovo sve :D
 
Poslednja izmena:
Napisao sam jedan post ali neću da se svađama. Kad je toliko pametan i nek nas prosvetli sa mogućnostima USB-C a. Imam ga na laptopu već dve godine, ne da nijednom nisam imao nešto da ubodem unutra. To neće postati standard narednih 5 godina a verovatno ni tad.

Ne kažem da je Tomahawk loš, najbolja je kupovina ali argumenti su ti plakanje. :d
Ma hoces da se svadjamo iako u mom postu lepo pise 'mozda' i 'kontam', sto znaci da nikakve argumente nisam iznosio, vec sam coveku nabacivao temu za razmisljanje, posto je, sudeci po postu koji sam citirao, odustao od Tomahawk-a :trust:

Nisam vidovit kao ti da znam da li ce za 5 godina USB-C biti standard ili ne, ali vidim da ga vec sad guraju u mobilne telefone :type:
 
na desktopu usb c nema upotrebu sem kao klasični usb 3 port.na laptopima je druga priča,sa video izlazima i punjenjem.kupovati ili ne ploču samo jer ima ili ne c port je najblaže rečeno besmisleno.
 
Sve je poručeno, evo konačne specifikacije sve sa cenama, možda će nekome koristiti:

Procesor: AMD Ryzen 5 2400G 3.60GHz AM4 BOX, 36 meseci garancije - 137€ (KP)
Matična ploča: MSI B450 Tomahawk, 36 meseci garancije - 102€ (KP)
RAM memorija: HyperX 16GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K2/16, 36 meseci garancije - 139€ (KP)
SSD: M.2 240GB Kingston A1000 NVMe 1500/800MB/s, SA1000M8/240G, 60 meseci garancije - 55€ (E radnja)
HDD: HDD 3.5" SATA3 7200 1TB WD Blue WD10EZEX, 64MB, 24 meseca garancije - 41€ (E radnja)
Napajanje: CHIEFTEC GPE-600S 600W, 24 meseci garancija - 57€ (G radnja)
Kućište: MS Cyclops V - 28€ (G radnja)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ukupno: 559€

Uzeo sam još komplet tastaturu i miša (Logitech MK270), prenaponsku zaštitu (Cyber Power SB0501BA), WiFi USB mrežnu karticu (D-Link Wireless N 300 Nano USB).
Ostalo je još da nađem monitore...

Hvala svima na pomoći i savetima, da nije bilo vas verovatno bih uzeo gotovu konfiguraciju kod nas u radnji sa i5, 8GB RAM-a, grafikom od 2GB i 1GB HDD-om za iste pare.
Naravno da sam ovako bolje prošao.

:wave:
 
Nazad
Vrh Dno