Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Imam dolare na PP nalogu, ali kada ih povučem na karticu automatski se konvertuju u evre. Jel može to nekako da se promeni?
 
Mozes da ih na PayPal-u konvertujes u evre, pa tako da ih povuces.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Videću onda ko uzima manje prilikom konverzije.

Mislio sam da mogu odmah da povučem dolare, pa da umesto 2 konverzije dolari-evri, evri-dinari, bude samo dolari-dinari.
 
Manje uzima VISA to je vec vise puta napisano i potvrdjeno od svih nas.

Inace najbolje iznenenadjenje do sad samo 4 dana (ponedeljak povucena sredstva sa PP) je trebalo da stigne novac na intezinu visa kartcicu.
 
Ljudi sta cemo za porez na sva ova primanja. Mislite da ce da bude opusteno kao I do sada ili ce da nas jure. Nakrcao sam par k evra sa povlacenjima za ovih nekoliko meseci koliko radi srpski pp pa se malo brinem.
 
FYI, izgleda da kada se aktivira 3D Secure za MC kartice, ne mogu vise da se koriste na PayPalu. Imam samo jednu karticu za koju mogu da proverim, pa nisam siguran da li je do toga.
AIK MC mi ne radi na PayPalu, radi na drugim sajtovima. Intesin radi. AIK ima SecureCode, Intesin nema.
 
FYI, izgleda da kada se aktivira 3D Secure za MC kartice, ne mogu vise da se koriste na PayPalu. Imam samo jednu karticu za koju mogu da proverim, pa nisam siguran da li je do toga.
AIK MC mi ne radi na PayPalu, radi na drugim sajtovima. Intesin radi. AIK ima SecureCode, Intesin nema.
Mozda i nema veze, Maestro od SBER-a takodje ne radi na PayPalu i na par drugih sajtova, ali ima i sajtova na kojima prolazi. Na sajtovim kod kojih ne prolazi, odmah je prijavljivan nevalidan broj kartice, čak i pre nego se plaćanje uopšte pokuša.
 
Naravno, jer Maestro nije isto sto i MC, pa ga ne prihvataju svi (zato je MC poceo da radi prepaid MC, i debitne MC kartice, pa se Maetro efektivno gasi).

Meni AIKova kartica prolazi drugde, gde ima 3D Secure trazi ga, gde nema, prolazi bez njega. PayPal nece :(
 
Naravno, jer Maestro nije isto sto i MC, pa ga ne prihvataju svi (zato je MC poceo da radi prepaid MC, i debitne MC kartice, pa se Maetro efektivno gasi).

Meni AIKova kartica prolazi drugde, gde ima 3D Secure trazi ga, gde nema, prolazi bez njega. PayPal nece :(
Naravno da nije isto, ali ako na sajtu stoji oznaka za prihvat Maestra, morao bi da prodje (što nije bio slučaj). SBER Maestro je u 3D Secure programu.
Hm, 3D secure koliko se sećam ne bi trebalo da zavisi od acquirera. Ako je kartica u tom programu svaka web transakcija bi morala da se potvrdjuje istim. Opet, možda i grešim.
 
Nisam siguran da je problem do 3D Secure kod mene, nego cisto da pomenem ako neko slucajno ima problem a aktivan mu je 3D Secure.

BTW, ne mogu vise da isprobam da li bi prosla ta kartica bez SecureCode-a, jer sam probao 3x na PP-u, a koliko se secam, posle toga vise ne dozvoljava PP da se doda ta kartica?:)
 
Nisam siguran da je problem do 3D Secure kod mene, nego cisto da pomenem ako neko slucajno ima problem a aktivan mu je 3D Secure.

BTW, ne mogu vise da isprobam da li bi prosla ta kartica bez SecureCode-a, jer sam probao 3x na PP-u, a koliko se secam, posle toga vise ne dozvoljava PP da se doda ta kartica?:)
Jeste korisna informacija svakako, probaću da saznam da li je zaista tako.
 
(zato je MC poceo da radi prepaid MC, i debitne MC kartice, pa se Maetro efektivno gasi).

Osim što su skoro sve EC kartice na zapadu u stvari Maestro, tako da... teško će da se gasi. Naravno, na internetu ne prolazi.
 
Gasice Maestro brand, ne postojece Maestro kartice.
Posto je MC najprihvacenija kartica (mozda posle Vise, ali gde god sam bio, van Kube, MC je prihvaceniji), dok je Maestro prilicno niche market, znaci ljudima da predju na MC brand, debitne signature kartice.

Jos jedan bitan razlog zasto ce na zapadu sada to proci je sto unutar EU je doent zakon o maksimalnoj proviziji izmedju zemalja, sto je bio razlog da prodavci ranije ne vole MC/Visa kartice uopste (u Nemackoj i u MediaMarktu i Saturnu do skora nisam mogao nista sem EC karte da koristim za placanje)
 
Pa šta će onda da budu EC kartice, MC? U Nemačkoj i dalje postoji dosta, uglavnom manjih prodavnica, u kojima ne prolazi ništa sem EC, nevezano da li domaće ili strane.
 
Šta su EC kartice, nikako da pohvatam?
 
Pa to su Electronic Cash kartice, tj. debitne platne kartice u zapadnoj Evropi, u suštini Maestro i ređe Visa Electron kao kod nas, samo nemaju ovaj 16-cifreni broj, već neki kraći, jbm li ga, i ne mogu se koristiti na netu. Na njima je upisan broj računa, IBAN, BLZ/SWIFT.
 
EC su "cekovne kartice" ili "bankovne kartice", koje banke izdaju samo za racune. Placanje njima ide direktno preko racuna (tehnicki), valjda, i mnogo je jeftinije nego placanje obicnim kreditnim/debitnim karticama (tj. manje kosta prodavce, i banke kupca, a samim tim na kraju manje kosta kupca), ali placanje njima vazi samo u okviru grupe koja ima medjusobne sporazume. Npr. Maestro nas cesto ne radi tamo gde se primaju EC kartice, iako je Maestro u pitanju, niti u Koreji recimo. Niti korejski radi van, iako je full Maestro (mada je to neka njihova *****oznost).

Da, MC ce verovatno menjati postojece EC kartice, jer Maestro je MCov brand, i nece omesti postojece prodavnice da prihvate EC kartice, ali ce omoguciti placanje i na mestima gde je MC podrzan, bez potrebe da se imaju dodatne kartice.

Do 2013. unutar EU nije postojalo pravilo o tome koliko banka kupca moze traziti od prodavca, za primanje njihovih kartica. Tako npr. prodavac je mogao da plati 0.5%, ali i 5% (nekad i vise, pogotovu za Amex), sto u normalnoj zemlji je razlika izmedju profita i gubitka, tj. predje marzhe.
EDIT: Zato cak i vece prodavnice nisu uglavnom prihvatale kreditne kartice (ja se secam da sam imao problem van hotela i Real-a/Kauflanda da igde platim MC/Visom do 2013.)
Od 2013. je taj interchange fee ogranicen na 0.29%, IIRC, i jedan je od prvih uslova da se EC "zamene" MC karticama, tj. pravim karticama, koje ce osim EC imati i pravu credit/charge mogucnost.
 
Poslednja izmena:
Hvala na detaljnom pojašnjenju.
 
Evo da iskopiram jedan tip sa drugog foruma vezano za konverzije kada primite USD na PayPal i onda uradite Withdraw:

Ovo sto pisem se odnosi na VISA electron (ne znam za VISA internet). Srecom, ima jedna caka: pozvao sam Paypal i rekao im da mi karticu defautiraju na USD, tako da je pri povlacenju novca PP ne konvertuje USD u EUR, vec, posto je ova kartica EUR (to je VISA default za Srbiju i nepromenljivo je) VISA sama konvertuje u EUR po ODLICNOM kursu! Ovo je provereno i do sada sam dobija vise EUR nego bilo gde, odnosno, dobitak je izmedju 3 do 10 EUR!
 
Kad god dobijem mail sa podatcima o placanju mi pise Shipping address - unconfirmed kako da potvrdim adresu ne kapiram nikako?Ortak je hteo da mi posalje neki kes i nije mogao zbog toga!
 
Ne kapiram tačno sta je uradio, a bitno mi je jer uglavnom samo dolare primam, mozes li da pojasnis, koju karticu su mu defaultirali na USD?

Ako se ne varam, on priča o tome kako isključiti konverziju od strane paypala a za to imaš objašnjenje na prvoj strani ove teme u prvom postu odma prvo pitanje/odgovor posle naslova teme :)
 
Nije isto, promenio sam valutu kako PayPal vidi moju vezanu Visu Internet karticu, evo kopiracu konverzaciju:

PITANJE: Da li je moguce da sa PayPala (USD Primary) povucem USD na Visa Internet karticu banke Intese, i kasnije podignem novac u USD?
Ili je obavezna konverzija u EUR i ko radi tu konverziju?


ODGOVOR:I ja sam to hteo da uradim jer nisam zeleo da gubim pri konverziji, ali, nazalost je to nemoguce. Ovo sto pisem se odnosi na VISA electron (ne znam za VISA internet). Srecom, ima jedna caka: pozvao sam Paypal i rekao im da mi karticu defautiraju na USD, tako da je pri povlacenju novca PP ne konvertuje USD u EUR, vec, posto je ova kartica EUR (to je VISA default za Srbiju i nepromenljivo je) VISA sama konvertuje u EUR po ODLICNOM kursu! Ovo je provereno i do sada sam dobija vise EUR nego bilo gde, odnosno, dobitak je izmedju 3 do 10 EUR!

Ja sam kontaktirao PayPal i rekao sam im da mi prebace Visu Internet na USD (bila je RSD)..Iz podrske su me zvali na Viber :) i uradili su to ali su mi napomenuli da nisu sigurni sta ce da se desava sa konverzijom i to mi je 3x napomenula da ne moze da garantuje i da ne moze da garantuje da li ce biti povoljno po mene, ali sam ja insistirao da prebace u USD.

Drugi clan ih je kontaktirao mejlom i ovo je odgovor koji je dobio:

Dear xxxx,

My name is Meriam from PayPal Customer Support.

I understand the urgency of your concern about changing the currency of your Visa card to USD. I'd be happy to help you.

I checked your account under this email address xxxx and it shows that you have a Visa card ending in xxxx but it’s in RSD. Good news, I went ahead and updated your cards currency to USD.

We will withdraw money to your card in USD but still depends on your bank if they will still convert to your local currency. It will be best for you to clarify it with your bank first before withdrawing your money.

Our best interest is to provide you with a fast resolution. I am glad I was able to assist a valued member today. We will appreciate if you recommend us to your friends and family.

Thank you for trusting PayPal.

Valjda ce sad biti jasnije :)
 
Poslednja izmena:
Bila bi fora da su nekima u RSD slali :D Mada bi veca provizija bila od 4%
 
Da li se ovo isto postize sa iskljucivanjem konverzije koji radi pp ?
U pocetnom postu pise da u tom slucaju paypal na karticu prosledjuje dolare a da banka vrsi konverziju iz dolara u evre...
Sto je isto zar ne ?
 
Poz, zanima me da li mogu da podizem novac na master karticu rajfajzen banke? Treba jedna firma da mi uplati novac na paypal.
 
pitanje na brzaka:)
vezao sam paypal sa intesinom internet karticom jos 25.08.skinuli su onih 1.5e ali jos ih nisu vratili na visinu karticu(jos stoje tamo na pp)
kako to da vratim ili kome da pisem?
 
neće ti vratiit, pre su vraćali na karticu, saada imamo full paypal, ostaće na računu paypala. Kad nešto kupiš, trošiće prvo njih, pa će povlačiti sa kartice.
 
Vrh Dno