Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Ovo mi je nesto previse napredno, sta sam propustio?
 
Е сад више нема избегавања плаћања пореза Србији.
 
Kako se tacno gubi ako su uvedene donacije za Srbiju?

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Ako dobro čitam ovo je za sada samo za digitalne proizvode.
 
Zna li neko zasto na Widgetu nemam opciju Withdraw. Takodje iz aplikacije kada udjem u Withdraw ne moze. Dok kad sam na racunaru bez problema
6b28e029a0f2da62d51000aceb2c7deb.jpg


Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Telefon nije rootovan?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Poreza na sta i u kom smislu se sada nesto menja naspram na kako je pre bilo? Osim sto ovo mozda simbolizuje neku jacu saradnju nase zemlje sa Paypalom?
Порез на дигитално пословање. Нпр. ти напишеш програм или радиш неке друге послове преко интернета, добијаш новац за то а држава ти не узима свој део. Мислим да полако припремају терен за рекетирање тих група људи. :)
 
I cim prvog izreketuraju, vise nijedan ne unese novac ovde pa ni na PDVu ne dobiju :)
Ne vidim zasto bi ovo imalo veze sa oporezivanjem?
 
  • Like
Reagovanja: M J
U čemu je razlika u oporezivanu i PDVu [emoji14][emoji3]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Razlika je u tipu poreza, jedan je na dohodak drugi je na potrošnju.
Inače u Srbiji već 3-4 godine postoji sistem objedinjene naplate poreza, sve transakcije se beleže u poreskoj nije više kao pre da beleže samo veće iznose.
 
Pa uplate su i do sada morale da se prijavljuju za godišnji porez na dohodak građana. Ako niste imali ste sreće [emoji39]



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Godisnji porez se prijavljuje iskljucivo na deo VEC oporezovanog dohodka.
Ako dodjete da prijavite godisnji, a nemate dokaz da je vec placen obican porez na to, dobicete kaznu :)
 
Ne nećeš. Ja dobijam ali se porez plaća u zemlji iz koje šalju. Ne može dva puta oporezivanje bar sa zemljama sa kojim srbija ima taj dogovor

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Pa pazi, cinjenica da ima blizu saradnju nasa zemlja tj NBS sa servisom kao sto je PayPal definitivno govori da se nesto menja. Koliko se secam Car:Go je bese imao tih problema jer je primao uplate tj naplacivao od rezidenata preko paypala, pa su ga kao nesto gasili bili, sad je to ovim sredjeno, jel tako?

https://startit.rs/cargo-paypal-zakon-prekrsaj/

Svakako mislim da ce narod se cimati da ode do bugarske ili madjarske na par dana da pootvara racune i ode tamo da podigne i taman potrosi i vrati PDV na Horgosu kad je vec tamo, nego da drzavi da onih 52% ili koliko vec treba po tim nekim clanovima zakona. Bez domace potrosnje (koja je uglavnom finansirana od strane tih online poslovanja, ili doznaka iz inostranstva od familije koja salje da ne bi pocrkali od gladi ovde), i ekonomija staje. Znam na desetine ljudi koji su kuce izgradili, renovirali, po domacim prodavnicama kupili tehniku (a ne kod svercera, mada i kod njih kupuju cesto sad kad su se opametili) zbog toga sto imaju prilive iz inostranstva. Taj cement i malter se ne bi nikome prodali i blejali bi po radnjama da nije bilo ljudi kojima je bio potreban, a niko normalan ne gradi/renovira kucu od 30k mesecnih primanja, osim ako nece da se zarubi u kredit do guse.

Svakako se nesto sprema ali ja iskreno mislim da drzava ne dira upravo iz gorenavedenih razloga. Mislim i pre nego sto je paypal bio kod nas zvanicno dostupan, mogao si preko slovenskog/bosanskog racuna da povezes domacu karticu i da radis withdrawove, isto kao i sad stim sto su bili neki limiti (davno bilo pa se ne secam).
 
Realno je da ce u nekom trenutku da se pokrene i to pitanje.
Ali ce onda isto tako da se nadje "novi" nacin da se sve to zaobidje, da li preko Madjarske, Bugarske ili nekih online platnih processora i njihovih kartica.

Mi smo inace paradoksalna drzava, ali zamislite situaciju gde neko ko predaje klincima/kinezima preko skajpa engleski i zaradi citavih na primer 35.000 da drzavi 50% od toga (ako bi islo kao autorska prava ili kako vec)

Ako bi i hteli tako nesto, onda kao i svaka "firma" koja ima troskove, sve bi moralo kroz sisteme.
Mislim da ne diraju nista jer je to "vrzino kolo" :D
 
Ajde pre nego se bacate sa procentima, nadjite tacno koji su? Ne moze x% od neto da se koristi, vec od bruto.
Najveci % od bruto koji bi se platio je 44%, i to niko ne koristi. 34 je za autorska prava, a pazi sada...15 za iznajmljivanje nekretnina :)

Zap, pa znaci da je vec placen porez? Ali ako samo odes u poresku ik kazes da ti se gidisnji obracuna na primljen neto, krsis zakon. Norao si prijaviti taj priliv, i dobiti resenje o placenom porezu, kada DTT to omogucava.
 
Naravno kad prijavljuješ godišnji prijavljuješ i to sa svim potvrdama to je bar jasno. I pored toga su me stručnjaci iz poreske jurili da dokazujem druge uplate koje nisam prijavio kao dividende, kamate i sl.
Razlog ne znaju oni svrhu uplata. Kako da ne samo je lakše da neko drugi radi njihov posao.

Ako prijavljujete godišnji porez na dohodak građana prijavljujte sve što treba obožavaju da se prave pametni [emoji41]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Za male iznose uglavnom ne diraju, a za one sa većim najbolji izbor je biti preduzetnik.
 
Taj nije samo lupio nego je bacao brojke kako je RND izbacio :)
Kod:
Ukupan priliv se umanjuje za 20% i na ostatak se obračunava 20% poreza. Doprinosi se obračunavaju u sledećim procentima (26% PIO, 10,3% zdravstveno osiguranje) i to od ukupnog iznosa priliva. To je 52.7% ukupne sume koja ide državi.

Primer: dobijete uplatu od 100$ na datum uplate tj. nastanka prihoda po srednjem kursu preračunate u dinare (srednji kurs dinara za ovaj primer 102 dinara/1$). Ukupan priliv iznosi 10.200,00 dinara i obaveze prema državi su sledeće za porez [B](0.2*0.8*10.200) 1.632,00 dinara, za PIO 2.652,00 [/B]din, za zdravstveno 1.050,60 din. Što predstavlja da kada zaradite 10.200,00 dinara državi trebate uplatiti 5.334,60 dinara, što je više od 50% ukupne zarade.
Da, 0.2*0.8*10.200 je 1632, a 0.26*0.8*10.200=2652?:) I tebi ne izgleda ovo odmah netacno?:)
Covek je promasio. Ni za sta se, kod nas, ne placa >50%. 44% je najvise. I to je bas ovaj slucaj sto sam citirao.

@Zap, sta se onda ne slaze sa mojom tvrdnjom? Moras imati dokaze za placen porez, bilo ovde ili u drugoj drzavi, kada prijavljujes godisnji.
Ti bi po zakonu morao i vani oporezovano da prijavis ovde, s' tim sto ne bi morao placati dodatni porez.
 
Poslednja izmena:
Samo se za porez umanjuje za 20%, za PIO i zdravstveno ne, pa je računica tačna.
Čovek ima knjigovodstvenu agenciju, i prisutan je na drušvenim mrežama gde zaista deli savete i svoja iskustva i znanje. Kao što vidiš iz tog članka kontaktira i NBS i poresku upravu da bi dobio objašnjenja i tumačenja zakona.

Članak je iz 2015. pa moguće da je došlo do nekih promena.
 
Poslednja izmena:
Osnovica je ista za porez i za doprinose :) Nigde se ne pravi tako glupa razlika.
"Члан 28.
Основица доприноса за лица која остварују уговорену накнаду је опорезиви приход од уговорене накнаде у складу са законом који уређује порез на доходак грађана.
"
Clan zakona o socijalnom osiguranju. Znaci osnovica je takodje oporeziv prihod, sto je 80% od ugovorene naknade.

Placao sam to, znam kako ide, kontrolisali su u poreskoj. Da nije dobro popunjeno, pisali bi mi kaznu, mada je sluzbenica korigovala neke druge greske pre primanja prijave ;)

Znam osobu koja pise taj clanak, nije neupucen - ali je ovo na brzinu napisao i pogresio u tom delu. Ovo nije menjano vec 10 godina, jer sam jos 2008. imao prvi put potrebu da popunjavam prijavu OPO, za ugovorene naknade (ugovor o delu).


Nas ovo i ne potkacuje u sustini, jer ugovor o delu je nesto sto se koristi kada nema nijedne druge mogucnosti. A i podrazumeva da nista ne moze da se opravda od troskova (a moze).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno