Šta je novo?

Particionisanje na novom laptopu

vizionar

Čuven
Učlanjen(a)
22.05.2002
Poruke
442
Poena
619
Novi laptop, ima 1Tb HDD sa jednom particijom na kojem je preinstaliran Win 8.1.
Na disku je i sakrivena recovery particija.

Sta bi vi uradili:
a) ostavili tu jednu C: particiju
b) smanjili C: particiju na oko 120 Gb i napravili još jednu od preostalog prostora
c) nešto treće (predložite).

Najviše razmišljam zbog eventualne reinstalacije kasnije ako zatreba. Lakše će biti ako imam sistem na manjoj C: particiji i napravim image pa da mogu to restore-ovati kasnije ako zatreba.
 
Poslednja izmena:
Smanji C, ostavi barem 250 Gb. Recoveri ne diraj, nikad se ne zna...
 
Ja uvek napravim Sistem i Data particiju, pa ako iz bilo koga razloga moram da reinstaliram sistem, Data ne moram da diram.
 
C oko 100gb
D i E po oko 450gb
 
C particiju bih ostavio na oko 100-120gb, i jednu D za storage i sve ostalo.
 
Meni je za sistem 150 GB malo.
Tu ide page file, eventualno hybernation file, svakakva čudesa se nakupe... bolje da ima više prostora u startu nego da posle zafali.
 
Na Windows 8.1 i 10 ne možeš da gasiš hibernaciju, odnosno možeš ali nije preporučeno jer mu je to ustvai hibrid sleep. Elem nebitno je na koncu koliko ostaviš za sistemsku particiju. Ja samo ostavio 200 i kusur GB da bi mogao i aplikacije da instaliram na nju, tj da mi na njoj bude i Program Files folder.
 
onda bas i ne vodis racuna, dendisa. meni je ugasena hibernacija, PF sam smanjio na 2gb, i imam 100gb od 150 slobodno... a samo je adobe paket preko 10gb.
DL na drugu lokaciju, i sa 150 tesko da zafali. osim ako je za posao, mada sumnjam da je.
Pa ono... radim obradu velikih slika i video montažu, pa mi treba page file, pošto mi ovih 16 GB RAM-a često ode brzo.
Držim i veliki cache za Lightroom (20GB), svakakvi programi drže cache na sistemskom disku (što je ok, pošto je u pitanju SSD koji je najbrži u mom sistemu). Trenutno imam oko 60 GB prazno na particiji od 250 GB.
 
Znaci ipak treba sistem na posebn particiju. Hvala!
Oko velicine se nisam odlucio, mislio sam staviti 120 a vidim da treba vise.

Kada instaliram sve, koji program predlazete za pravljenje image-a? Da mogu jednostavno da vratim taj image ako bude nekada trebalo, a da win bude bootabilan (citajuci na netu vidim da neki programi znaju praviti problem oko toga, vrati image ali win nije bootabilan).
 
Imaš Windows Easy Transfer i Backup And Restore Tool. To je od ugrađenih Microsoft alata u Windows-u. Što se tiče 3rd party softvera, to je stvar ličnog izbora. Imaš ih dosta na raspolaganju.
 
Hvala puno na pomoci!
Taman smislio sta da radim i onda nece.
Htio sam kroz disk management u windowsu da smanjim C particiju ali nece da je smanji na manje od 460 Gb, kaze da ima nekih immovalble files... Defragment nije pomogao. Surfajuci po netu vidim da neki ljudi kazu da se particionisanjem diska na kojem je preinstaliran recovery sa windowsom, moze da onemoguci boot windowsa ili restore iz te recovery particije. Da li je to tacno?
 
Nemozes smanjiti sistemsku particiju iz vindovsa. Koristi neki butabilan usb,dvd s alatima pa tako da smanjis c particiju. Mada ume da se desi da posle ne radi bas sve kako treba. Najsigurniji nacin je da se ponovo pokrene instalacija vindovsa , pobrises sve particije iz instalacije i napravis nove particije kakko tebi odgovara.
 
Kakvo prepucavanje oko velicine sistemske particije.... Realno,moze da bude i 50gb, zavisi ko za sta koristi... Smesna tema :)
 
Poenta je u tome sto nemam Windows da instaliram, nego je na laptopu vec dosao preinstaliran Windows. Mogu samo vratiti u factory stanje restorovanjem sa recovery particije, sto ce opet napraviti jednu C particiju. A bojim se da cu sa menjanjem particija napraviti problem sa tom recovery particijom jer vidim na netu da to zna praviti problem. I ne znam sta da radim.
 
Pa nemoj onda ništa da menjaš. Ja se ionako ne sećam kada sam poslednji put reinstalirao windows, pa da sam morao da razmišljam o tome šta mi je na sistemskoj particiji, a šta ne.
 
Tako sam i uradio. Posto niko ne zna sa sigurnoscu reci sta bi bilo, a nasao sam par slucajeva na netu da se poremeti factory reset opcija ako se nesto menja, nisam se usudio menjati particije, samo napravio image cistog sistema ako slucajno bude nekad trebalo i to je to.

Hvala svima na odgovorima!
 
Kakvo prepucavanje oko velicine sistemske particije.... Realno,moze da bude i 50gb, zavisi ko za sta koristi... Smesna tema :)

Tacno, svako sebi napravi C po potrebi. Meni do nedavno bio ssd 64GB a sada mi je SSD 128GB i malo manje od pola mi je prazan a D je jedan disk, E je drugi disk i BD writer. dovidjenja. Kome nije dovoljno 100 GB za C taj ima problem neki veliki ili vole da ima gomilu realno nepotrebnih gluposti instalirano.
 
Tekman, preskocio si bitan dio pitanja - poenta je u menjanju particija uopste na disku koji ima preinstaliran factory recovery sa licenciranim Win (sto bi bilo steta izgubiti).
Prica se svela na velicinu C jer o tome ljudi imaju stav, a o uticaju particionisanja na recovey se nista nije reklo, jer niko ne zna konkretno sta bi se desilo.
Tako da je ovo "smesno" pitanje ostalo neodgovoreno.
 
Nazad
Vrh Dno