Šta je novo?

Par pitanja o SAMSUNG LE-40A656

Pike

Slavan
Učlanjen(a)
15.01.2007
Poruke
2,086
Poena
390
Opredelio sam se za SAMSUNG LE-40A656, koristo bih ga umesto monitora, dakle gledao iz blizine. Sto mi je veliki pa bih ga udaljio koliko moze, otprilike 1m ili malo vise.
Da li je to izvodljivo tj. da li zamara oci gledanje tolikog ekrana sa te daljine ?


Sluzio bi za igranje surfovanje netom kucanje teksta i naravno Blu Ray filmove i mkv materijal. Kako izgleda na njemu DVD i DivX iako mu to nece biti osnovna namena ?

Najvise me zanima kako proveriti koji je panel i koji da trazim, ako moze sto detaljnije ? Znam da Samsung mulja sa razlicitim (jeftinijim) panelima kada obori cenu nekom TVu ili monitoru. Jel bitno gde je proizveden ?

Ne kupuje se TV svaki dan pa ne bih da pogresim a i nije mala suma u pitanju.

Hvala puno unapred :wave:
 
Igrom slucaja imam taj TV i ni u ludilu ga ne bi koristio umesto monitora, mada ne zbog nekih njegovih nedostataka nego jednostavno, preveliko je to, s tim da meni ni slika ne deluje tako ostro kao na monitoru, prosto nije to to. Cim treba makar neku sitnicu da odradim na njemu kao monitoru (da ne bih isao u sobu gde mi je komp) odmah se iznerviram, meni jako zamara oci. Nije to pravljeno da se koristi za monitor... Mada verujem da se neki nece sloziti sa mnom, ipak je ovo individualna stvar.
DVD i DivX naravno izgledaju super.

Sto se panela tice, pre nekih 10 meseci (kada sam se interesovao zbog kupovine) su u 40A656 bili uskljucivo samsungovi paneli, ne mogu da garantujem da je i danas tako ali verovatno jeste. Da bi to video treba da pogledas iza TV-a i u sklopu neke njegove oznake na nalepnici treba da stoji S, ne secam se da li je prvo ili poslednje slovo, ali izdvojeno je od ostalih.

Pozz.
 
Poslednja izmena:
Igrom slucaja imam taj TV i ni u ludilu ga ne bi koristio umesto monitora, mada ne zbog nekih njegovih nedostataka nego jednostavno, preveliko je to, s tim da meni ni slika ne deluje tako ostro kao na monitoru, prosto nije to to. Cim treba makar neku sitnicu da odradim na njemu kao monitoru (da ne bih isao u sobu gde mi je komp) odmah se iznerviram, meni jako zamara oci. Nije to pravljeno da se koristi za monitor... Mada verujem da se neki nece sloziti sa mnom, ipak je ovo individualna stvar.
DVD i DivX naravno izgledaju super.

Sto se panela tice, pre nekih 10 meseci (kada sam se interesovao zbog kupovine) su u 40A656 bili uskljucivo samsungovi paneli, ne mogu da garantujem da je i danas tako ali verovatno jeste. Da bi to video treba da pogledas iza TV-a i u sklopu neke njegove oznake na nalepnici treba da stoji S, ne secam se da li je prvo ili poslednje slovo, ali izdvojeno je od ostalih.

Pozz.

ne znam Lazo ali nesto tu nije u redu iz vise razloga.
Prvo 40" jeste veliko za monitor, recimo preblizu je sve ispod 1.2m a predaleko sve preko 2.3m.
Idealno bi bilo 32".

Drugo da li si ti siguran da si u 1:1 pixel mapping-u i da si dobro iskalibrisao panel.
SPVA je toliko superiorniji u prikazu slike od 22-24" monitora da ga donekle pobedjuje cak i u gustini prikaza upravo zbog v-shape oblika pixela odnosno pixel ulazi u pixeltako da se kompenzuje gubitak gustine u gridu.
Naravno presitne 23" fullhd tn matrice pobedjuju sto se tice gustine ali 22" standardne nisu dostojni takmaci.

Jeste 40" je velika povrsina, ali da se desi da izjavis da se nesto ne moze uraditi na njemu je dosta teska izjava i mislim da upravo pokazuje neki nedostatak u pomanjkanju dvi-konekcije, povezanom na hdmi-2 i nedostatak 1:1 pm-a, kao i jako nekalibrisan panel(verovatno presvirana gama, contrast i brightnes) upravo zbog tvoje izjave da te zamara prikaz.

Recimo da je meni rad jako neprijatan preko VGA konekcije upravo zbog velike "masnoce"- "rasprsivanje oko objekata" tako da je fokalna ostrina uvek neprilagodjena.
 
Ovdje su desifrovane oznake na samsungovim modelima. Istina, za proslogodisnje modele, ali mozda nekom i pomogne.
 
Opredelio sam se za SAMSUNG LE-40A656, koristo bih ga umesto monitora, dakle gledao iz blizine. Sto mi je veliki pa bih ga udaljio koliko moze, otprilike 1m ili malo vise.
Da li je to izvodljivo tj. da li zamara oci gledanje tolikog ekrana sa te daljine ?

Sluzio bi za igranje surfovanje netom kucanje teksta i naravno Blu Ray filmove i mkv materijal. Kako izgleda na njemu DVD i DivX iako mu to nece biti osnovna namena ?


Najvise me zanima kako proveriti koji je panel i koji da trazim, ako moze sto detaljnije ? Znam da Samsung mulja sa razlicitim (jeftinijim) panelima kada obori cenu nekom TVu ili monitoru. Jel bitno gde je proizveden ?

Ne kupuje se TV svaki dan pa ne bih da pogresim a i nije mala suma u pitanju.

Hvala puno unapred :wave:

Izvodljivo je naravno i bolje od bilo kog monitora. Kao sto znate Falcon i ja ga koristimo kao glavni monitor, i odlicno je. Da mi i najmanje zamara oci sigurno ga ne bi koristio kolko ga vec koristim, i to 8+ sati na dan... Moglo bi na 1m razdaljine ali preporucljivo je 1.5m. Ostrina sa 1:1 pixel mapingom je maksimalna koliko moze da bude za ovu velicinu televizora. Mozes ako oces da svratis do mene da proveris koliko je sve ovo tacno, ako te ne mrzi, jer od prepricavanja nema vajde.

Igrom slucaja imam taj TV i ni u ludilu ga ne bi koristio umesto monitora, mada ne zbog nekih njegovih nedostataka nego jednostavno, preveliko je to, s tim da meni ni slika ne deluje tako ostro kao na monitoru, prosto nije to to. Cim treba makar neku sitnicu da odradim na njemu kao monitoru (da ne bih isao u sobu gde mi je komp) odmah se iznerviram, meni jako zamara oci. Nije to pravljeno da se koristi za monitor... Mada verujem da se neki nece sloziti sa mnom, ipak je ovo individualna stvar.
DVD i DivX naravno izgledaju super.

Sto se panela tice, pre nekih 10 meseci (kada sam se interesovao zbog kupovine) su u 40A656 bili uskljucivo samsungovi paneli, ne mogu da garantujem da je i danas tako ali verovatno jeste. Da bi to video treba da pogledas iza TV-a i u sklopu neke njegove oznake na nalepnici treba da stoji S, ne secam se da li je prvo ili poslednje slovo, ali izdvojeno je od ostalih.

Pozz.

Evo odma da kazem da se ne slazem sa tobom i kao sto kaze Vuk, podesavanja su ti sigurno nebulozna. Kapiram da ga drzis na Dynamic sa backlight 10 ili tako nesto.

Ne slazem se isto da je 40 preveliko za monitor, meni je to optimalno a 32 inca bi mi sigurno izgledalo malo posle ovoga.

Samsung lcd sa fake panelima mi jako malo verovatno. Samsung A656 postoji sa tri verzije s-pva panela a to su sq01,ss02 i sx03, ali niko nije saznao razlike izmedju njih, zna se samo da je sx03 nesto noviji. Znaci sa desne strane tv-a na nalepnici treba da ti pise jedna od te tri oznake, sto bi ukazivalo da je panel zaista s-pva. Zemlja proizvodnje ne bi trebalo da ima nikakvog uticaja, jer valjda postoji provera kvaliteta proizvodnje.

Dodatak na desifrovanje oznaka na engleskom:

L = LCD
E = Europe
40= Screen Size
A = 2008
6 = Series
5 = Position within series
6 = Variant eg different colour speaker cover
A = Amber
1 = 1st case design of Amber
F = Tuner Type DVB-T MPEG2 (Freeview)
X = Complete assembled product
XU= UK (country code)
 
Takodje imam doticni TV skoro 9 meseci i koristim ga kako monitor. Imam par zapazanja, posto sam u pocetku koristio Dell Inspiron E1505, koji sam spajao preko VGA kabla i sada trenutno MacBook Pro koji sam spojio preko MiniDisplayPort-a to DVI pa zatim DVI2HDMI i slika je znacajnije bolja.
Razlika se primeti u ostrini i punoci same boje. Mnogo je bolji digitalni prenos slike (logicno) od analognog!
 
Rekoh moje individualno misljenje.
Nisu mi podesavanja nebulozna i koristim hdmi, boje su vidno bolje nego na monitoru, ali meni to jednostavno ne odgovara, preveliko mi je dok sam blizu ekrana, presitno za citanje kad se odaljim...
 
Poslednja izmena:
Rekoh moje individualno misljenje.
Nisu mi podesavanja nebulozna i koristim hdmi, boje su vidno bolje nego na monitoru, ali meni to jednostavno ne odgovara, preveliko mi je dok sam blizu ekrana, presitno za citanje kad se odaljim...

U covece, pa ti ko da je u pitanju kvantna mehanika! Pa udalji se od TV-a tako da ti ne bude ni velik ni mali, a ako to ne mozes, onda nista, sorry!
Ja koristim Logitech Cordless Desktop S 530 Laser for Mac i sasvim opusteno surfujem i gledam filmove bez naprezanja. Razdaljina je cca 2 do 2,5 metra udaljenosti.
 
Heh, sta da ti kazem, izvini sto mi ne odgovara 40' za desktop :)
 
S obzirom da nova 656-ica "iz kutije" vise ne moze da se kupi (postoje samo eksponati iz prodavnica), mislim da cemo cekati da malo padne cena B650... :-/

Na zapadu je vec sad ~750 evra...
 
Ja mislim da ona nova toshiba za 75000 u metro-u jede a656 za dorucak,rucak i veceru.
 
Poslednja izmena:
U covece, pa ti ko da je u pitanju kvantna mehanika! Pa udalji se od TV-a tako da ti ne bude ni velik ni mali, a ako to ne mozes, onda nista, sorry!
Ja koristim Logitech Cordless Desktop S 530 Laser for Mac i sasvim opusteno surfujem i gledam filmove bez naprezanja. Razdaljina je cca 2 do 2,5 metra udaljenosti.

U kojoj rezoluciji surfujes netom?
 
Predpostavljam da je u pitanju Toshiba 40XV550P koja je bila jedno vreme na akciji u Metro-u za oko 70k (prethodna cena oko 75k). Mislim da 1 godina garancije, ali nisam siguran.
 
Idem naj verovatnije u sredu kod Gizmora da vidim 656 i procenim svojim ocima, prenecu utiske. :)

Nego niko mi nije odgovorio kako proveriti koji je panel i koji da trazim, ranije sam negde procitao da se nekako udje u servisni meni preko daljinskog i tamo pise valjda S ili A ?
 
Kako bre nije, rekosmo ti da gledas pozadi nalepnicu i dali ti ljudi tumacenje nalepnice :)
 
Jes vala sa desne strane.

Ajde jos ljudi kod mene u sredu da napravimo zurku, veoma bitna stvar je da Pike donosi pivo, a pod time smatram najmanje jedno haineken burence :D
 
To pivo zvuci primamljivo, al' ste mi daleko :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da je nalepnica sa koje mozete odrediti panel ipak iza televizora. Ima nalepnica i sa desne strane ali na njoj ne pise panel. Kad dodjem kuci uslikacu obe nalepnice pa cemo videti sta koja predstavlja.
 
Mislim da je nalepnica sa koje mozete odrediti panel ipak iza televizora. Ima nalepnica i sa desne strane ali na njoj ne pise panel. Kad dodjem kuci uslikacu obe nalepnice pa cemo videti sta koja predstavlja.

Ajde ako ti nije tesko, mada koliko se secam mora da se upali TV drzi neko dugme na dajincu i onda ispise na ekranu. Ma citao sam to bas ovde na benchu ali ne mogu da nadjem.
 
Mislim da je nalepnica sa koje mozete odrediti panel ipak iza televizora. Ima nalepnica i sa desne strane ali na njoj ne pise panel. Kad dodjem kuci uslikacu obe nalepnice pa cemo videti sta koja predstavlja.

Nalepnica se nalazi, ako gledas ka ekranu, sa desne strane panela, a ne pozadi.
Ima tri reda i u poslednjem ("Version") pise koji je panel (SQ01 za Samsung).

Inace Gizmor nemoj da se vredjamo za 32" :) Za mojih 90cm-100cm razdaljine mi je sasvim ok. Ne kazem da ne bih i ja rado imao 40" ali bih onda morao bar malo da se udaljim, ali bih onda morao i na operaciju produzenja ruku da bih dohvatio tastaturu i misha :p
 
Nalepnica se nalazi, ako gledas ka ekranu, sa desne strane panela, a ne pozadi.
Ima tri reda i u poslednjem ("Version") pise koji je panel (SQ01 za Samsung).

Inace Gizmor nemoj da se vredjamo za 32" :) Za mojih 90cm-100cm razdaljine mi je sasvim ok. Ne kazem da ne bih i ja rado imao 40" ali bih onda morao bar malo da se udaljim, ali bih onda morao i na operaciju produzenja ruku da bih dohvatio tastaturu i misha :p

Hehe ko se vredja.
Za tu razdaljinu jeste ok naravno, ali ko kaze da tv mora da bude na istom stolu gde ti je tastatura? Ako ste u mogucnosti lepo imate odvojeni sto kao ja pa ga pomerate dalje blize kako hocete. Ja bih mogao opusteno 46 inca da stavim, samo pomerim sto pola metra unazad i to je to, nikakva operacija produzenja ruku :D
 
Evo slika koje sam obecao da cu napraviti.
Prva slika je nalepnica sa desne strane, sa koje ja ne znam da ocitam panel.
Na drugoj slici se nalazi nalepnica od pozadi na kojoj sam uokvirio slovo "S" koje koliko sam svojevremeno shvatio treba da oznacava Samsung panel.

Pozz.
 

Prilozi

  • smasung1.jpg
    smasung1.jpg
    368.5 KB · Pregleda: 116
  • samsung2.jpg
    samsung2.jpg
    264.7 KB · Pregleda: 107
Evo slika koje sam obecao da cu napraviti.
Prva slika je nalepnica sa desne strane, sa koje ja ne znam da ocitam panel.

Ova treca linija "Version".
Tvoj TV je sa Samsung SX03 panelom.

Oznake su:
S = SEC/Samsung
A = Acer/AUO
C = CMO

Za prve SX03 su se zalili da imaju dosta problema sa cloudingom ali je to u medjuvremenu reseno, a uvek je bilo i ljudi koji su ga imali i uopste nisu prijavljivali bilo kakav problem. Pre ce biti da su malo tripovali, ali dobro, svako bi hteo da ima perfektnu crnu a to ne ide bas tako kod LCD-a, pa makar bio i Samsungov panel.
 
Imali smisla smarati se sa tim tj. ima li neka verzija koju treba zaobici ?
 
Kao sto rekoh svi 656 bi trebalo da su Samsung paneli tako da nemas cime da se opterecujes. A da li se generalno isplati njakati se sa tim, po stranim forumima ima razlicitih misljenja. Ima ljudi koji se zale na samsungove paneli i slucajeva da su C paneli bolji od samsungovih, a ima i obrnutih primera i poredejnja.
 
U kojoj rezoluciji surfujes netom?

Mislio sam da se to podrazumeva. Elem, jedan od razloga prelaska na nov lap-top je i bio taj sto stari nije imao digitalni izlaz za sliku.
Naravno da sada "teram" sve u full-u (1920x1080) i sve OK!
 
Imali smisla smarati se sa tim tj. ima li neka verzija koju treba zaobici ?

Neki su se zalili na SX03 da ima velikih problema sa cloudingom. Onda je to reseno novim updateom tako da bi svi noviji SX03 paneli trebalo da budu bez tog problema (recimo od feb-mar 09 na ovamo).
 
Nazad
Vrh Dno