Šta je novo?

Panasonic ST60 serija

Pitam u mojoj firmi dizajnere - ko im kalibriše monitor, čak mislim i jedan projektor, i daju mi kontakt.
Cena je bila 60 evra, i nisam uradio samo zato što nemadoh vremena. Sada mi nekako skupo.
Ja ti lepo rekoh da kalibracija monitora za grafički dizajn, pripremu štampe i obradu fotografija nije isto što i kalibracija video monitora i da to kod nas niko ne zna da radi, a čak i ako postoji neko ko bi to znao da uradi kako treba, taj ne pruža te usluge komercijalno jer ili nema sam svoju opremu ili nema vremena da to radi (jer nema ni tržišta) ili i jedno i drugo.

Sećam se razgovora sa tim likom. Nije mogao da garantuje da ce ga kalibrisati, jer je to ipak samo consumer elektronika.
Sa jedne strane je to (donekle) tačno, ali je sa druge strane za šamar. Nije siguran da će ga kalibrisati, ali je siguran da će to da te košta 60€? :smash: Mangupska posla.

Sećam se i da mi je naglasio da odvojim ceo dan za to.
Ista priča. Kalibracija ozbiljnih sistema traje satima, ali je u njegovom slučaju to posledica neznanja i neiskustva, a vrlo verovatno i neadekvatne opreme.

Nisam siguran da mi je rekao kojim kolorimetrom radi.
Pa, sigurno ne sa Klainom K10 ili nekim Konika-Minolta.
rolleye0010.gif


Ozbiljni instrumenti koštaju hiljade i desetine hiljada konvertibilnih valutnih jedinica. Kol'ko znam, u Srbiji samo neke jake firme i instituti imaju takvu opremu i ili nemaju nikoga ko bi znao da je upotrebi u tu svrhu ili time jednostavno ne žele da se bave. Pričao sam i sa ljudima iz predstavništva Konika-Minolte, čisto da ne misliš da sam površan. :)

Mada, sada kad razmislim, ta cena za radni dan i nije mnogo.
A i nije prava cena, već "kućna", lik radi za pravna lica i cene su nekoliko puta veće.
Na zapadu se takve usluge naplaćuju i nekoliko puta više, ali... Tržišna cena se formira na osnovu ponude i potražnje. Ovde je potražnja nikakva, a cena potrebne opreme i znanja je prilično visoka. Da bi se takva usluga isplatila i kupcu i pružaocu usluge, mora da bude reč o kvalitetnom panelu i kalibratoru sa profesionalnom opremom i velikim iskustvom. Kalibracija je mešavina inženjerstva i umetnosti, a mnogi smatraju da je više umetnost nego bilo šta drugo.

Ako imaš panel od preko 750€, a pogotovo neki od preko 1.000 ili 2.000 - onda ti se svakako isplati da daš profesionalcu 50, 100 ili čak 150€ za izvuče maksimum iz tog panela i kompletnog ambijenta. Međutim, kod nas broj ljudi koji poseduju takve panele jako mali, a među njima je još manji procenat onih koji razumeju važnost kalibracije i dobrog setapa. Ja da nabavim spektrometar ili kolorimetar od nekoliko hiljada evra pa da naplatim vama trojići 100€ kalibraciju... Nije to pos'o.

Angažovah se malo tada oko DIY kalibracije, nađoh neke diskove za kalibraciju, ali opet treba kolorimetar.
Sećam se i nekog Disney WOW diska, mislim da mi je baš ovde neko i rekao za to.
Sa tim diskovima, "na oko", se može dosta uraditi. To neće biti savršenstvo, ali ćeš se za džabe prilično primaći onome što bi trebalo da bude.

GT 60 ima mogućnost autokalibracije, ako se dobro sećam.
Ima softvera za to, ali ništa bez kvalitetnig kolorimetra ili još bolje fotospektrometra i merenja ambijentalnog svetla. Idealno je imati barem 4 profila: dan1, noć1, dan2 i noć2.

Ta spravica je igračka, koja je uz to i dosta skupa.
 
Poslednja izmena:
kod mene na primer kad pustam mkv fajl koji u sebi ima titlove oni su veci , medjutim kada iskopiram prevod srt fajl u folderu sa mkv filmom media player pusta takodje vece titlove iako nisu ubaceni u mkv fajl
 
A kada pušta sitne?
 
Zanimljivo... A koji je to beše TV? Vidim da ima nekih razlika čak i između P42GT60 i P50GT60, a verovatno i u odnosu na ST60.
 
Ispitaću ovih dana funkcionalnost ovog mog (P42GT60) pa ću javiti rezultate. Ono što za sada znam je da su eksterni titlovi (srt) podržani u kombinaciji sa DivX/AVI fajlovima, dok AVCHD/mkv fajlovi zahtevaju embedovane.

Takođe sam primetio i da neće da prepozna 16GB SDHC karticu formatiranu u exFAT. :trust: Neće da je čita ni kada je formatiram sa NTFS. Na kompjuteru je normalno čitam i pod Vin i pod Lin, al' TV neće. Valjda je prepoznaje kao SDHC kartu i tvrdoglav je oko toga da njoj mora da bude FAT32 pa moram da seckam mkv fajlove. Treba ovih dana da uzmem eksterni USB hard pa ću da vidim koje sve fajlsisteme TV podržava - sve se nešto nadam da su ext2 ili btrfs među njima, mada ne verujem.
 
Narode srecna vam nova godina i bozic , i da vas lepo sluzi i greje vasa plazma
 
Hvala i tebe takodje.
 
Ljudi jel vam se dešava da vam ovaj TV "škljocne" kada je ugašen? Napravi ponekad isti zvuk kao prilikom paljenja/gašenja a ugašen je već neko vreme.

Pretpostavljam da ovo ima veze sa nekom auto-off funkcijom jer se pre nekoliko nedelja i ona aktivirala - ostao TV upaljen bez signala.

Hvala unapred na odgovorima.
 
Naravno. To se čuje relej koji priključuje i otključuje napajanje - pretpostavljam zbog postepenog pražnjenja naboja u panelu.
 
desava se stalno posle gasenja minut je u pitanju
 
magick da li si probao usb hard disk koje je marke pitam jer citam da ne podrzava bas sve ja inace imam SanDisk usb stick 64 gb u ntfs fomatu i radi odlicno
 
Probao, radi. Uzeo sam neko USB3.0 kućište za 2,5" SATA disk i turio unutra (za probu) jednu Tošibu od 80GB. Disk sam formatirao sa exFAT, ali čujem da bi radio i NTFS. Na HDD i Fleš memoriji koja se povezuje preko USB nema tih glupavih ograničenja, ali SD kartice moraju da budu formatirane shodno svom tipu (SD, SDHC, SDXC...).

Takođe postoji i ograničenje po pitanju PVR funkcije - USB HDD se mora "upariti" sa televizorom, odnosno mora se priključiti prazan, neformatiran disk koji će onda TV da formatira u nekom svom formatu i sve što snimiš na njemu moći ćeš da gledaš samo na tom televizoru.

P.S. E, da - HDD mora da se bode samo u onaj donji, plavi - USB 3.0 port, zbog struje koju daje.
 
cekaj ja imam 2 usb port znaci onaj donji je usb3 st 60 je u pitanju
 
Pa ne znam, USB 3.0 je plav, tj plav mu je onaj plastični jezičak unutra, a i piše pored amperaža. Kod mene je mislim 900 mA na tom portu.
 
kod mene pise usb2 (hdd) 500ma max sto znaci da ne moze da pusti nego a bi moglo preko 2 usb porta da bude ukljuceno
 
Verovatno.
 
OK znači nema razloga da se štrevam zbog tog škljocanja, inače TV radi odlično. Pu, pu, pu!
 
Meni hitachi 500gb externi ne radi ako ga ubodem u gornji, znači samo dole.
 
Ti gornji portovi ne daju dovoljno struje, u tome je stvar. Mislim da čak piše pored njih koliko daju u mili amperima.
 
Jeste provalili da nam je Gugl poklonio Chromcast funkcionalnost? :p Sa novom verzijom Youtube aplikacije mogu direktno da kastujem svaki video sa telefona ili tableta na Viera smart TV (GT60), ako je upaljen i ako je u lokalnoj mreži. :)
 
Ja valjda tek skoro apdejtovao YT. :)
 
Dve stvari me interesuju. Prvo postoji li mogucnost da kad odradim skeniranje kanala ostane isti raspored kanala koji sam napravio predhodno pa da nove samo "turim" u odredjen raspored ako su mi zanimljivi? I drugo nervira me kad god ukljucim tv pojavi se gore ona toolbar linija sa obavestenjima koju bih voleo da eliminisem kad ukljucucim tv.
 
Prvo može, bar je to tako kod mene. Drugo mislim da ne može, moraš da odabereš neki Home screen
 
Pokusacu za ovo prvo. Jel me mrzi da nekih 30-40-ak kanala koji su mi zanimljivi ponovo redjam po nekom mom redosledu.
 
Nazad
Vrh Dno