Šta je novo?

Panasonic ST60 serija

Sony ima naslove koji nose oznaku "mastered in 4K", što podrazumeva da koriste prošireni (xvColor) kolorni prostor, pa ako to podržavaju i TV i BD plejer onda bi trebalo da slika bude "kao nikada do sada", barem u pogledu verodostojnosti reprodukcije boja. :)
 
Boga mi, ja sam svoju 42ST60 gledao od prvog dana kao normalni tv, ali sam je tek kalibrisao posle recimo 200 sti, više se i ne sećam. I videla se razlika posle kalibracije. Nikakve slajdove i čuda nisam puštao. Ko god je došao, bio je oduševljen slikom, naročito drugari sina kad su sukoro gledali košarku, a bila je na rts1 hd kanalu. Klinci odlepili :).
Nism baš siguran da se plazma gleda u delimično osvetljenoj prostoriji, možda, mada meni najviše odgovara u mraku. Tad mislim da baš dolazi slika do izražaja, a crna mi je baš crna.
To što sam gledao plazmu kao normalni tv, preporučaio mi je baš tip koji mi ga je i prodao, a on ima GT verziju. I bavai se prodajom, cenim da valjda nešto zna :).
Inače imam i neraspakovane naočare i olovku, ni jedno ni drugo neću upotrebiti pa...
 
Pa vidi, nije neophodno ovo raditi - samo je tako brže i pouzdanije. U normalnoj eksploataciji (< 4 sata / dan), 200 sati bi odradio za ~ dva meseca. A ako bi ga ostavio upaljenog dan i noć, vrlo verovatno bi više pohabao fosfor u zoni logoa TV programa koji gledaš. Ovako... isključiš "pixel orbiter" i pustiš slajd šou slika koje su 1920x1080 i uniformnih su boja, tako da ravnomerno habaš R, G i B sabpiksele, bez bojazni da će ti neki TV program napraviti IR ili pak trajno nagoreti neki deo ekrana svojom grafikom - ništa više.

Kako si kalibrisao TV, tj šta si koristio u tu svrhu?

Inače, "svetlosno kontrolisana" prostorija je pravi termin - "delimično osvetljena prostorija" implicira nešto veći nivo svetla nego što je potrebno za "idealne" uslove. Potpuno zamračena prostorija podrazumeva i spupštene roletne i neprozirna vrata, a i zidove, plafone i nameštaj neutralnih boja i (donekle) apsorbtivnih površina, što je pak idealno za projektore. Već ulična rasveta ili mesečina koja dopire kroz prozor je dovoljna ambijentalna rasveta za plazmu. :)
 
Izvini a koji je to model Panasonic BD player-a i koja je cena ? Ja sve filmove koje gledam su BDRip od 7 pa navise GB. Kod nas nesto koliko znam nisu bas rasprostranjeni BD player-i.
 
Poslednja izmena:
Skoro svi noviji. :) Gledaš samo u specifikaciji da li ima "x.v.Color". Inače, x.v.Color je Sonijeva inicijativa, pa su valjda prodali/podelili patente ostalima.

BD ripovi ne mogu da prikažu tu proširenu gamu boja iz više razloga. Prvo, video bi morao da bude rekompresovan pomoću HEVC kodeka i to u xvYCC kolornom prostoru. Drugo, ne znam pomoću kog softverskog plejera bi ga reprodukovao i da li Vindousov video renderer uopšte podržava taj kolorni prostor. Kako bi grafička kartica ispregovarala sa televizorom (x.v.Color) format u kome se šalje? Na kraju, a možda i najvažnije, BD diskovi koji su "mastered in 4K" daju veći strim od klasičnih BD diskova, a on ide i do 38 Mbps.

Za sada je jedino sigurno rešenje da i TV i plejer to podržavaju i naravno da je naslov iz Sony produkcije te da nosi oznaku "mastered in 4K".
 
Poređenje Ghostbusters BD i Ghostbusters BD Mi4K



Naravno, ovde se ne može videti cela x.v.Color paleta jer to ne podržavaju ni yt video kodek ni naši monitori, al' se može steći predstava o tome da razlika u bojama postoji. Ljudi koji su imali priliku da vide kako to izgleda uživo, kažu da je bolje od 3D-a! :D
 
Kalibrisao sam sa podešavanjima sa cnet-a. Ova podešavanja su za sve modele iz ST60 serije. NJih sam koristio.
http://forums.cnet.com/7723-19410_102-590736/panasonic-tc-p55st60-picture-settings/
Nda... Ja se baš zanosim sa tim kolorimetrom. :d

Inače mi nisu spuštene roletne, i upaljeno je svetlo u predsoblju tako da nije totalni mrak, to stoji. ALi, u samoj sobi nemam upaljeno ni jedno svetlo.
Pa to je onda, "soba sa kontrolisanim osvetljenjem", tj ono o čemu sam ja i pričao. :)
 
Ako sam te dobro razumeo morao bih da nadjem BD player sa "x.v. Color" specifikacijom i da koristim BD disc na kome pise "mastered in 4K". Pretpostavljam da i oni jeftiniji playeri imaju"x.v. Color". Samo se plasim da to ne bude skupa igracka za mene. Odnosno pitanje je koliko su takvi BD diskovi rasprostranjeni. Inace ja filmove gledam tako sto ih pomocu XBMC servera DLNA vezom gledam na tv-u. Ne koristim ex HDD ili USB flash.
E sad ja imam 42ST60 pa neznam da li to kod moje plazme moze. Ako nemoze bolje da ne "razbijam glavu" dalje.
 
Poslednja izmena:
narode da bi slika bila sto realnija, mora crna boja da bude uverljiva blizu nule dok st60 i nema bas neku uverljivu crnu ,oled tehnologija ce biti pravi bum sto se tice kontrasta i crne boje
 
Ako sam te dobro razumeo morao bih da nadjem BD player sa "x.v. Color" specifikacijom i da koristim BD disc na kome pise "mastered in 4K".
Da. Mislim da x.v.Color podržavaju svi Panasonic i Sony plejeri, a sasvim moguće i drugi.

Pretpostavljam da i oni jeftiniji playeri imaju"x.v. Color".
Vrlo verovatno. Vidim da to ima čak i osnovni model Panasonika, koji košta stotinak evra.

Samo se plasim da to ne bude skupa igracka za mene. Odnosno pitanje je koliko su takvi BD diskovi rasprostranjeni.
Najskuplja igračka u celoj toj priči je panel. BD plejer, kažem ti, skoro svaki. Verovatno može da se nađe i neki polovan za 50-60€.

Što se naslova tiče, to da, malo ih ima. Za sada su to samo Sony izdanja, mada čuh da je počeo sa tim još neko. Ovi Goustbastersi su navodno baš strava. :)

Inace ja filmove gledam tako sto ih pomocu XBMC servera DLNA vezom gledam na tv-u. Ne koristim ex HDD ili USB flash.
E sad ja imam 42ST60 pa neznam da li to kod moje plazme moze. Ako nemoze bolje da ne "razbijam glavu" dalje.
Trebalo bi da može, tj da ST60 takođe podržava x.v.Color, ali bi za pun efekat morao da kalibrišeš monitor. Inače, svaki BD disk će preko BD plejera dati bolju sliku nego to što ti gledaš. :) Na tebi je da odlučiš.
 
narode da bi slika bila sto realnija, mora crna boja da bude uverljiva blizu nule dok st60 i nema bas neku uverljivu crnu ,oled tehnologija ce biti pravi bum sto se tice kontrasta i crne boje
ST60 ima bolju crnu od većine današnjih televizora. Drugo, ambijentalno svetlo tu jako pomaže. Inače, čak i ST60 ima neviđen dinamički dijapazon u poređenju sa većinom drugih televizora.

Sa druge strane, OLED možda ima i svetlinu i dinamiku i odziv, ali nije bez svojih problema, naročito sa gamom, tj prirodnošću boja. Uopšte me ne bi iznenadilo ako se ispostavi da je ZT60 "domaći zadatak" svima, za narednih 5-6 godina. :)
 
Pa ja sam inace razmisljao kad sam kupio tv da posle kupim neki BD bez obzira sto skidam filmove sa neta. Pretpostavljam da se ovi BD mogu naruciti preko Amazona, iBay-a i sl.
Znam i za neke Sony BD player-e koji vrse 4k upscaling.
TV sam kalibrirao doduse sa postavkama nadjenim na netu.
 
Poslednja izmena:
Sa neta se mogu skinuti i full-BD filmovi, koji su zapravo iso imidž (1-na-1 kopija) BD diska.

"Mastered in 4k" naslovi se mogu kupiti on-lajn, kao što si rekao, a nije nemoguće i da ih ima na torentima u originalu (iso), pa ih onda narežeš na BD50 disk.

4k upscaling ti ne treba za taj tv, jer je on HD rezolucije.
 
Mogu da skidam i full BD ali malo duze traje. Posto je TS onda ga konvertujem u MKV. A sto se tice BD playera ako bi ga uzimao da ne bude posle sto nisam uzeo sa tim upscalingom. Svojevremeno sam uzeo DVD Pioneer koji nije mogao da cita dvix a posle pola godine pustili u prodaju i onaj sto moze da cita.:) Platio ga 145e sad nemogu ni za 10 e da ga prodam i skuplja prasinu jer retko pustam DVD.

Al da ne odem u off ipak je ovo tema o ST60. Hvala ti na informacijama.
 
Poslednja izmena:
Apskejling ti treba samo ako nabaviš 4k TV, a imaš već kolekciju BD u HD rezoluciji. To ti je kao da puštaš DVD na 720p televizoru - moraš da skaliraš na gore. :)

Ja bih se na tvom mestu prvo pozabavio kalibracijom TV-a pa onda svim ostalim. :)
 
Apskejling ti treba samo ako nabaviš 4k TV, a imaš već kolekciju BD u HD rezoluciji. To ti je kao da puštaš DVD na 720p televizoru - moraš da skaliraš na gore. :)
Ja bih se na tvom mestu prvo pozabavio kalibracijom TV-a pa onda svim ostalim. :)
Kalibrisao sam tv na osnovu kalibracijskih postavki koje su clanovi foruma ostavili. A ovo u vezi apskejlinga mi je jasno.
 
Kalibrisao sam tv na osnovu kalibracijskih postavki koje su clanovi foruma ostavili.
Što je kao i da nisi. :)

Prvo, svaki panel je donekle drugačiji. Drugo, ne može se negirati uticaj ambientalnog, odnosno reflektujućeg svetla. Al' dobro... nisu baš svi spremni da uzmu foto-spektrometar u ruke da bi podesili TV. :d
 
Što je kao i da nisi. :)

Prvo, svaki panel je donekle drugačiji. Drugo, ne može se negirati uticaj ambientalnog, odnosno reflektujućeg svetla. Al' dobro... nisu baš svi spremni da uzmu foto-spektrometar u ruke da bi podesili TV. :d

E to nisam znao, znaci moracu ponovo da kalibrisem tv. Inace sam nasao na netu one 4K remastered BD filmove. Kao sto rece nema ih nesto puno ali me je zainteresovao film U zmajevom gnezdu sa Brus Lijem. :)
 
Poslednja izmena:
Gde ga nađe? :D Samo, vidi... Kod tih Mi4k naslova, najdramatičnije su razlike kod starijih filmova koji su skidani sa "celuloida" (filmski suptrat je zapravo odavno PET :)). Međutim, kod hongkonške produkcije ne očekujem baš neku fotografiju, kojoj bi se divio na displeju sa širokom paletom. :)
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa pustanjem pojedinih filmova na mom Panasonicu. Prvo sam skinuo film koji je 4K mastered kad sam ga prebacio u MKV kontejner i pustio na tv-u film je kocio i imao iskrzane horizontalne linije na ivici 16:9 aspect ratio dok kad ga pustim na maminoj Samsung plazmi(koja je inace HD ready) ili na Potplayer na kompu sve radi kako treba.
Danas skinuo Remux film (cisto da se ne zezam oko prepakivanja iz m2ts u mkv) provukao kroz MKVmerge i pustio na tv-u ono jos gore nece da pusti kako treba pa cak mi se desava kad ga ubrzam unapred tv se sam ugasi i ponovo upali ali onda daje tv program. Na kompu normalno radi nisam probao na Samsung plazmi ali pretpostavljam da i tamo radi.
Poludecu vise neznam sta da radim :wall::wall::wall:
Dok sam pustao BDRip filmove nikakvih problema nisam imao a kako hocu da pustim Full BD film ili Remux film odmah neko s***e.
Da li je jos neko imao ovakve probleme i imali neko pretstavu sta moze da bude problem.
 
Poslednja izmena:
Možda suviše očekuješ od njegovog media plejera :)? Meni pušta "normalan" mkv, mp4, avi... nije hteo da pusti nekoliko dvd ripova, avi, iz 90tih.
 
Ako sad budem skinuo i treci film u nekom od ona dva formata i ne bude li ga pustio kako treba jednostavno to nemoze da bude slucajnost. Onda mi izgleda ostaje jedino sto rece @magick da uzmem neki BD player pa preko njega da pustam filmove. Samo se plasim da i onda ne bude nekih problema. Nahvalise taj tv pogotovo za gledanje filmova a ja samo imam frustracije zbog njega.:mad:
 
Poslednja izmena:
Ako sad budem skinuo i treci film u nekom od ona dva formata i ne bude li ga pustio kako treba jednostavno to nemoze da bude slucajnost. Onda mi izgleda ostaje jedino sto rece @magick da uzmem neki BD player pa preko njega da pustam filmove. Samo se plasim da i onda ne bude nekih problema. Nahvalise taj tv pogotovo za gledanje filmova a ja samo imam frustracije zbog njega.:mad:

Puštaš sa USB medija?
 
Puštaš sa USB medija?

Nece ni sa XBMC DLNA servera ni sa ex HDD-a kad ga ubacim u tv preko USB porta. Slika je kao smetnje koje imate kod digitalne kablovske televizije samo malo veci sareni cetvorouglovi a onda opet iskrzanost i kocenje. Mozda je malo glupo ovo sto cu da pitam ali da li mozda ima veze sa velicinom fajla? Jer probleme imam samo kad su velicine fajlova vece od 20 i vise GB dok kod BDRip-ova koji su manji nemam problema a i jedni drugi su MKV. Malo pre nije hteo da pusti kako treba ni treci film koji je bio Full BD m2ts a koji sam prethodno prepakovao u MKV format. Jedino da vidim da ih prepakujem sto rece @vylota u neki drugi format koji tv player prepoznaje.
 
Poslednja izmena:
Kodek i/ili brzina transfera. Verovatnije ovo prvo, a tu si nemoćan
 
Kodek i/ili brzina transfera. Verovatnije ovo prvo, a tu si nemoćan

Znaci u tom slucaju mi ostaje BD player. Mislio sam danas da odem do Sony-a u TC Usce i da tamo na njihovim BD player-ima pustim film. Ili da prvo probam da ga pustim preko maminog Amiko DVB-T/C resivera spojenog na moj tv pa da vidim da li ce tako da funkcionise. Koji pusta MKV.


Edit: kad pustim na tv-u film sa kompa stim da mi je tv sekundarni monitor slika je ok jedino sto moram da se pozabavim sa zvukom i prevodom kojih nema onda na tv-u. Mislim da bi se za zvuk i snasao ali za prevod vec neznam.
 
Poslednja izmena:
Pustio preko maminog Amiko DVB-T/C i pustio oba filma sa prevodom stim da jedan nije imao zvuk jer player u resiveru nije podrzao doticni audio kodek sad cu da pustim jos jedan film sa kojim sam imao problema kad sam ga pustao preko tv playera.Tako da mislim da cu ove moje probleme resiti tako sto cu da "preskocim" Panasonicov player sa nekim drugim spoljnim playerom koji ce da pusta skoro sve filmove. A za to cu verovatno da otvorim novu temu ili negde da nastavim postojece u vezi playera.

Od 3 filma kod 2 nije bilo zvuka jer nije podrzao kodek. Kako da znam koji je audio kodek za te filmove?
 
Poslednja izmena:
Resicu problem nekim BD/media player-om. Da se vise ne zamlacujem Panasonicovim playerom. Jel on kupio mene ili ja njega. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno