Šta je novo?

Pametne uticnice za pracenje potrosnje

Imam i ova dva:
i

Ovaj prvi mi je bolji. Ima bolji intefejs u aplikaciji. Meri struju i kad nema internet konekcije (kad dobije pošalje sve odjednom kao poslednji sat) i grafik se osvežava često. Takođe, virtuelni taster je najmanji. Taj koristim za toplotnu pumpu.

Kod ova tri mala sam primetio da grafik mi je updateovao tek na kraju sata (mada malo ih koristim, javiću ako je nešto drugačije).

Evo slike kako sve izgleda na telefonu:
SmartLife:
SmartLife1.png
Ovako izgleda svaki za sebe. Početna strana i strana za potrošnju.
Screenshot_20240314_105212.pngScreenshot_20240314_105221.png
Screenshot_20240314_105229.pngScreenshot_20240314_105305.png
Screenshot_20240314_105317.pngScreenshot_20240314_105327.pngScreenshot_20240314_105340.png
 
Cool, hvala za screenshot-ove!

Ako sam dobro shvatio, bojler je na ovim "malim", sto si poslednje narucio... Toplotna pumpa na ovoj iz prvog linku u prethodnom postu, a bojler na onoj sa drugog linka.

UI ove na kojoj je toplotna pumpa je skroz ok (mada su sve dosta slicne), a s obzirom da bolje loguje potrosnju u offline rezimu nego druga dva tipa, mozda je najbolji izbor. Jedina mana po meni je sto zauzima dva mjesta u razvodnom ormaru, a to kod mene moze potencijalno biti problem, jer mi je vec prilicno guzva (nemam zaseban ormar kao ti).

Razmislicu jos malo pa porucujem neku od ovih. Hvala puno!
 
Sa displejom zauzimaju 2 mesta. Shvatio sam da mi taj displej ničemu ne služi. A i ovi mali su nešto jeftiniji.

Dakle:
Od ona tri mala (bez displeja) sam upotrebio jedan (za sada) i koristim ga za mašinu za sušenje veša (prvi screenshot)
Prvi sa aliexpress linka (sa displejom) koristim za toplotnu pumpu (drugi screenshot) <- taj mi je najbolji
Drugi sa aliexress linka (sa displejom) koristim za bojler (treći screenshot).

Nadam se da je sada jasno. U principu mogu da se povežu na bilo šta... Ovim redolsledom su mi stizali pa sam ih tako povezivao.
Preostala dva ću povezati na mašinu za pranje veša i na ugradnu ploču u kuhinji.
Ako ne pređem uskoro na zigbee i hub, uzeću još nekoliko komada (manjih) za rernu, mikrotalasnu, frižider i mašinu za sudove... možda i za TV i kompjuter...

I kada ih budem zamenio sa Zigbee, neću ih baciti. Uvek mogu da ih iskoristim za nešto drugo. Možda za svetla ili neku random utičnicu.

Samo da kažem da nisu ovi sa DIN šinom svima praktični. Kod mene je sva struja centralizovana. Nemam dozne po sobama pa da se račva na utičnice. Svaka utičnica ima svoj kabl koji završava u elektro ormanu. Kada sam zidao kuću, pravio sam tako da bi mogao lakše da se igram sa ovakvim stvarima. Nije neka razlika u ceni, jeste više kablova, ali nije bilo puno skuplje kao što bi neko pomislio. A i onako sam sam razvllačio pa nisam plaćao majstora za to.

Nekom drugom može lako da se desi da meri struju sa nekoliko utičnica i da ih sve u isto vreme pali i gasi.
 
Sve jasno, i sto se tice rasporeda mjernih uredjaja, a i prakticnosti - u pravu si da sistem sa DIN sinom nece raditi posao svakom. Ali ako je instalacija uradjena koliko-toliko po standardima, svaki jaci potrosac bi morao biti na zasebnom osiguracu (tj. sopstvenom vodu/kablu)...
Meni je ovo idealno resenje, dosad sam koristio klasicne mjerace na samoj uticnici (i dalje ce mi raditi posao za neke stvari), ali ovi sto idu u razvodni ormar su prava stvar (u mom slucaju).
I apsolutno se slazem da display nije bas koristan u razvodnoj tabli, pogotovo kad imas sve u aplikaciji. A eto, ti si to i u praksi potvrdio... Tako da cu vjerovatno poruciti ove sto si ti poslednje uzimao, ustedice mi dosta prostora u prilicno skucenom ormaru (nemam puno slobodnog mjesta).
 
Temperatura spolja u hodniku je nekih 15 stepeni a Sonoff na dodir nije čak ni mlak. Bojler radi nekih sat vremena tako da bi to trebalo biti to, neka nastavi i dalje ovako.
Pogledajte prilog 430205
Posle mesec dana stanje isto, sve ok. Jednom se zaglupio kad je štrecala struja i morao sam ga resetovati.
U međuvremenu stigao sa aliexpressa neki za 5 dolara i iskreno ne bih ga smeo staviti za bojler.
 
Nikad cuo brate za Sonoff da se sad predstavljaju kao neki brand (expert) u svijetu ovih stvari, elektronike i upravljanja.
Ma sumnjam i za kontakte, ako sam ja stegao kao sivonja pa iskrivio, ne mora da znaci. Drugi put sam fino postavio. Kleme su svakako nesto drugacije, izbacili one klasicne kao ostecuju se provodnici, kad saraf stegne (a i jeste). Pa i Sonoff je to promjenio. Releji najvise trpe tu, posto prekidaju struju, a isti su proizvodjaci.

Gledao sam one Shelly, Sonoff aplikacije na GPlayu, pa meni ona Tuya izgleda 3x bolja, a i ocjene na GPlayu valjda nesto govore, lose ocjenjene aplikacije.

Po meni definitivno ne vrijedi tolike razlike u cijeni tih 'kineskih brendova' u odnosu na kineze.
 
Sve jasno, i sto se tice rasporeda mjernih uredjaja, a i prakticnosti - u pravu si da sistem sa DIN sinom nece raditi posao svakom. Ali ako je instalacija uradjena koliko-toliko po standardima, svaki jaci potrosac bi morao biti na zasebnom osiguracu (tj. sopstvenom vodu/kablu)...
Meni je ovo idealno resenje, dosad sam koristio klasicne mjerace na samoj uticnici (i dalje ce mi raditi posao za neke stvari), ali ovi sto idu u razvodni ormar su prava stvar (u mom slucaju).
I apsolutno se slazem da display nije bas koristan u razvodnoj tabli, pogotovo kad imas sve u aplikaciji. A eto, ti si to i u praksi potvrdio... Tako da cu vjerovatno poruciti ove sto si ti poslednje uzimao, ustedice mi dosta prostora u prilicno skucenom ormaru (nemam puno slobodnog mjesta).
Moze elektricar da ti poveze vise sijalicnih mesta na manji broj osiguraca, tako mozes dobiti nekoliko mesta u tabli.
 
Ti slobodno stavljaj najjeftiniji na bojler ja ne želim. Kolega kaže da njemu radi dugo vremena i verujem mu da je tako ali opet ne želim. Za nešto drugo će biti iskorišten.

Koliko treba da košta da bi stavio na bojler?
Moj bojler od 150l ima grejač od 3000W i za sada mi dobro radi kineski. Mislim da je kod manjih bojlera grejač od 2000W.
Toplotna pumpa mi je prikačena na drugi i taj ide do skoro 4kW. Za sada ni taj nema problema.
Ne znam šta imam u kući što vuče više struje. Mislim da je rerna oko 1000W, a za indukcionu ploču nisam siguran. Kaže "Priključna snaga 7400 W". Ne kuvamo nikada sve pozicije na maksimumu, ali probaću i tu da nakačim jedan pa javim ako bude problema.
 
Ne znam da li shvataš da kinezi proizvode sve u svim mogućim kvalitetima, počevši od škarta, preko donekle ok, potom srednje klase i na kraju najkvalitetnijih stvari (ovo poslednje obično kao oem proizvođači za druge).
Meni nije poznato da ima jeftinijih smart prekidača od tih petodolarskih. Dakle ne želim ih na mom bojleru.
 
Koliko treba da košta da bi stavio na bojler?
Moj bojler od 150l ima grejač od 3000W i za sada mi dobro radi kineski. Mislim da je kod manjih bojlera grejač od 2000W.
Toplotna pumpa mi je prikačena na drugi i taj ide do skoro 4kW. Za sada ni taj nema problema.
Ne znam šta imam u kući što vuče više struje. Mislim da je rerna oko 1000W, a za indukcionu ploču nisam siguran. Kaže "Priključna snaga 7400 W". Ne kuvamo nikada sve pozicije na maksimumu, ali probaću i tu da nakačim jedan pa javim ako bude problema.
Ti si merac od 5$ stavio na TP od par hiljada evra?
 
Isto je i meni to palo na pamet, sem kontrolnog strujomera ništa drugo ne bih smeo priključiti da mi meri tako skup uredjaj.
 
Ti si merac od 5$ stavio na TP od par hiljada evra?
Da. Dva komada. Nije baš 5$, nego po 15-tak evra. Jedan "neinvazivni" koji meri indukcijom i drugi koji je direktno povezan na naponsku žicu.
Ista ta TP ima na svojoj štampanoj ploči relej od par evra.

Možda bi trebalo da razlikujemo "jeftino" od "nekvalitetno". Obično jedno podrazumeva isto, ali ne mora da znači. Identične stvari sam nalazio na internetu da koštaju 5€, a kod nas se prodajuu20€.
 
Ne moze relej da ti unisti uredjaj koji ide posle njega, moze samo sam sebe da unisti
 
Igrao sam se sa jeftinim relejima (a nisu bili nešto ni kvalitetni). Kada otkaže, obično to bude tako što se "zakuca" za jednu poziciju. Imaj jedan koji se "zavario" i sad uvek propušta struju.
Kod jednog mi se desilo da se "zbuni" pa kada dovedem signal, on 5-6 puta prelazi u on-off u roku od sekundu-dve i onda se odluči da proradi. Mehanički relelji su u pitanju. Vidim da bi relej mogao da napravi problem sa toplotnom pumpom i njenom elektronikom ukoliko mu se desi da se tako zbuni, tj. da radi on-off bez prestanka. Ako se zakuca u jednu poziciju, tu nema problema.
Što se tiče bojlera, tu ne znam šta bi moglo da se desi? Ako može komentar nekog električara. Bojler nema nikakvu elektroniku. Samo termostat i grejač... Šta bi se desilo kada bih ga brzo palio i gaso preko običnog prekidača?

Mislim da je problem kod nekvalitetnih releja što oni sami mogu da pregore ili, ako su loše urađeni ili korišćeni neodgovarajući materijali, da varniče. Za sada nisam imao tih problema.
 
Ako zakuca mogu se desiti dva scenarija, ili da iskljuci struju ili da pusti struju (ni u jednom slucaju ne moze da strada uredjaj koji je nakacen)

Jedino ne daj boze pozara na samom prekidacu/mjeracu
 
Igrao sam se sa jeftinim relejima (a nisu bili nešto ni kvalitetni). Kada otkaže, obično to bude tako što se "zakuca" za jednu poziciju. Imaj jedan koji se "zavario" i sad uvek propušta struju.
Kod jednog mi se desilo da se "zbuni" pa kada dovedem signal, on 5-6 puta prelazi u on-off u roku od sekundu-dve i onda se odluči da proradi. Mehanički relelji su u pitanju. Vidim da bi relej mogao da napravi problem sa toplotnom pumpom i njenom elektronikom ukoliko mu se desi da se tako zbuni, tj. da radi on-off bez prestanka. Ako se zakuca u jednu poziciju, tu nema problema.
Što se tiče bojlera, tu ne znam šta bi moglo da se desi? Ako može komentar nekog električara. Bojler nema nikakvu elektroniku. Samo termostat i grejač... Šta bi se desilo kada bih ga brzo palio i gaso preko običnog prekidača?

Mislim da je problem kod nekvalitetnih releja što oni sami mogu da pregore ili, ako su loše urađeni ili korišćeni neodgovarajući materijali, da varniče. Za sada nisam imao tih problema.
A normalna TP ima elektroniku koji gleda struju (nestanak faze,razliku izmedju dve faze itd.). Znaci ako je struja okej onda saceka malo i tek posle dobije struju ostali delovi elektonike .
 
Relej nikad ne zalepi u mirnom polozaju, uvek u radnom. Tu se desava varnicenje na kontaktima u slučaju aktivacije bojlera, i u slučaju upadanja u petlju on-off brzo bi zalepio ili izgoreo.
U slučaju tp, bas zbog navedenih zastita i samim tim sto kompresor ne startuje odma, 99% ne bi nista bilo.
 
Ne bih se bas slozio... i ako tvoja prica deluje logicno.
dosta takvih mikro relea sam zamenio u keramickim plocama, tamo se bas dosta trose i rade pod velikim opterecenjem
u 90% slucajeva relei ostaju otvoreni, a vrlo retko ostanu zatvoreni.

Kad ostanu zatvoreni to je nezgodno, i jedino pomaze vadjenje iz struje, onda pusti dok se opet ne ukljuci valda se kontakti nekako lepe, ali to je bas retka situacija.
Mislim da su jednostavno dizajnirani da kada se pokvare da ostaju otvoreni.

Inace ti releji kostaju oko 50-80 centi u bilo kojem firmiranom kvalitetnom sporetu a prekidaju 2000w, cena tu ne igra ulogu isto kosta i slabiji i jaci rele.
 
Poslednja izmena:
Relej naravno da može ostati otvoren tj. da radi i prima komandu ali od grejanja njegovi kontakti za prenos napona se oštete vremenom i takav relej može da škljocne i radi špulna i kotva kako treba ali na izlazu da nedaje 230v nego manji napon i to može da loše utiče na elektroniku.
 
Ti radni kontakti se jednostavno trose narocito ako je jaci potrosac koga pogoni.
kao sto rekoh po mom iskustvu kada odu kontakti rele "radi" ali nece da zatvori strujni krug tako da ga neminovno morate zameniti.

Vrlo retka situacija je da nece da iskljuci i to je losiji scenario.
 
Postavio sam još jedan merač/prekidač u elektro orman. Ovaj mi meri potrošnju veš mašine. Polako shvatam da je dosta teško doći po tehničkih podataka električih uređaja u kući. Recimo za veš mašinu nigde nisam mogao da nađem koliko maksimalno struje troši. Naveden je samo podatak za kWh po pranju, prosečna godišnja potrošnja, A++ i slične gluposti. A nigde da vidiš koliko može struje da povuče.
Sada kad sam povezao na merač, vidim da je u pitanju 2200W. Većina toga je verovatno grejač. Kada postigne temperaturu vode, potrošnja drastično pada. Dakle, samo pranje, centrifuga, troše delić struje, a zazgrevanje vode većinu.
 
Generalno malo trose ves masine, i ja sam se iznenadio kad sam poceo da pratim
31 ciklus do sad u ovom mesecu, samo 22kWh.
I moja ide do nekih 2300W max..
 

Prilozi

  • 1711530470855.png
    1711530470855.png
    26.3 KB · Pregleda: 51
  • 1711530602657.png
    1711530602657.png
    53.6 KB · Pregleda: 55
Generalno malo trose ves masine, i ja sam se iznenadio kad sam poceo da pratim
31 ciklus do sad u ovom mesecu, samo 22kWh.
I moja ide do nekih 2300W max..
Pozdrav,

Možeš li mi reći kako si napravio ovu karticu gde se vidi mesečna potrošnja veš mašine. Da li izvlačiš podatak direktno iz utičnice ili iz grafika potrošnje? Imam prosto utičnice koje u HA daju samo trenutnu potrošnju. Ne mogu da dobijem podatak za kumulativni period.
 
@nightshadow
Eto, mogao si odma da kažeš, a ne da tražim po netu :)
Imaš li tako potrošnju za sve uređaje u kući? To je ono što ja pokušavam da postignem. Rešio da krenem od većih potrošača, pa polako do svake utičnice u kući, makar se i ne koristila...
Za sada mi je iznenađenje koliko bojler puno troši, a koliko mašina za veš i mašina za sušenje veša malo.
Da li znaš koliko troši mašina za sudove?

Tri glavna potrošača (za koje mislim da su glavni) koja su mi ostala da povežem su rerna, indukciona ploča i mašina za sudove. Frižider mislim da troši malo, kao i TV i kompjuter. Svetla ne vredi ni spominjati pošto su sva LED.
 
Pozdrav,

Možeš li mi reći kako si napravio ovu karticu gde se vidi mesečna potrošnja veš mašine. Da li izvlačiš podatak direktno iz utičnice ili iz grafika potrošnje? Imam prosto utičnice koje u HA daju samo trenutnu potrošnju. Ne mogu da dobijem podatak za kumulativni period.
Iz trenutne potrosnje(a i grafik se pravi na osnovu trenutne potrosnje:) )
Prilicno je jednostavno u HA, napravis utility meter(Devices & Services -> Helpers). Mozes da napravis za daily i za monthly npr, kao ja sto imam. E sad, za ovo ti treba energy consumption u kWh, a ti imas samo trenutnu potrosnju - treba da napravis energy consumption entity - https://www.home-assistant.io/integrations/integration/ (Riemann summ mozes da napravis iz GUI-ja sad isto kao helper, samo mu das source trenutnu potrosnju koju ti daje uticnica).
Nakon toga taj novi entity ide kao source za daily/monthly utility meter.

Cimaj ako se ne snadjes, ali prilicno je jednostavno odraditi. :)

@nightshadow
Eto, mogao si odma da kažeš, a ne da tražim po netu :)
Imaš li tako potrošnju za sve uređaje u kući? To je ono što ja pokušavam da postignem. Rešio da krenem od većih potrošača, pa polako do svake utičnice u kući, makar se i ne koristila...
Za sada mi je iznenađenje koliko bojler puno troši, a koliko mašina za veš i mašina za sušenje veša malo.
Da li znaš koliko troši mašina za sudove?

Tri glavna potrošača (za koje mislim da su glavni) koja su mi ostala da povežem su rerna, indukciona ploča i mašina za sudove. Frižider mislim da troši malo, kao i TV i kompjuter. Svetla ne vredi ni spominjati pošto su sva LED.
Nemam, bojler i masina za pranje vesa samo :D
Evo zakacio sam i za bojler - po dosadasnjoj statistici, svaki mesec se vrti tu negde oko 100-120kWh..
 

Prilozi

  • 1711535071750.png
    1711535071750.png
    24.2 KB · Pregleda: 37
Iz trenutne potrosnje(a i grafik se pravi na osnovu trenutne potrosnje:) )
Prilicno je jednostavno u HA, napravis utility meter(Devices & Services -> Helpers). Mozes da napravis za daily i za monthly npr, kao ja sto imam. E sad, za ovo ti treba energy consumption u kWh, a ti imas samo trenutnu potrosnju - treba da napravis energy consumption entity - https://www.home-assistant.io/integrations/integration/ (Riemann summ mozes da napravis iz GUI-ja sad isto kao helper, samo mu das source trenutnu potrosnju koju ti daje uticnica).
Nakon toga taj novi entity ide kao source za daily/monthly utility meter.

Cimaj ako se ne snadjes, ali prilicno je jednostavno odraditi. :)


Nemam, bojler i masina za pranje vesa samo :D
Evo zakacio sam i za bojler - po dosadasnjoj statistici, svaki mesec se vrti tu negde oko 100-120kWh..
Izgleda da sam uspeo. Sad čekam da brojači odrade svoje. Hvala
 
Nazad
Vrh Dno