Šta je novo?

Pametne uticnice za pracenje potrosnje

Upravo sm povezao poslednji merač na indukcionu plocu. Ala to vuče struje!
Uključio sam sve 4 "ringle" na najjače i potrošnja je bila 6000 W. Toplotna pumpa mi greje celu kuću sa 3800 W kad je baš hladno.
U svakom slučaju, kineski pametni merač/prekidač je izdržao testiranje. Nisam imao ručak da ga kuvam, ali proključala je voda. Do sada žena nije nikada uključila sve četiri pozicije na maksimum, a ako uključi neku na maksimum to bude samo nekoliko minuta dok ne dostigne temperaturu, pa dosta smanji... sad kad imam način pratiću kako se ponaša. Očekujem da neće vući od 1-2 kW konstantne potrošnje. Mislim da mi ni na na tom mestu neće trebati neki izdržljiviji uređaj.
 
Zabava? :D
Koja je poenta praćenja potrošnje bilo kog uređaja u kući? :)
Volim da znam. Valjda sam "data geek". Kasnije će doći na red puna automatizacija.

Evo primer: žena je pekla nešto u rerni i izvadila je to i zaboravila da isključi rernu. Sat vremena kasnije primetimo i isključimo. Moglo je da nam se desi da odemo od kuće ili na spavanje i da ostane rerna uključena. Kada budem imao punu automatizaciju, dobiću obaveštenje ukoliko se tako nešto desi a, recimo, nema nikog kod kuće. Mogu daljinski da isključim.
Trenutno, bez automatizacije, mogu samo da pogledam da li uređaj troši (trenutno vidim da ni jedan nema potrošnju) i, ako želim, mogu daljinski da isključim utičnicu tog uređaja.

Druga stvar je što mogu da znam mesečnu potrošnju. Obično ljudi imaju X kWh potrošnje i to plate Y dinara. 99% ljudi ne znaju zašto toliko troše. Ja volim da znam.
Znam da mi je godišnja potrošnja struje nešto preko 10.000 kWh. Znam da mi je od toga grejanje 3000 kWh. Topla voda 2000 kWh. Ostalih 5000 kWh? Pojma nemam. Još.
Planiram u budućnosti solarni sistem. Verovatno i backup baterije. Dobro je da znam koliko koji uređaj troši, kada i pod kojim uslovima. Mogu da odlučim da li će ići na bateriju, direktno na solar ili možda da preskočim oba.

Kao što sam rekao, iznenadio sam se snagom indukcione ploče i ukupnom potrošnjom bojlera... sigurno neće ići na bateriju :). Mašina za sušenje veša? Može bez problema... troši 500W u punom kapacitetu.
 
Masina za susenje vesa je pretpostavljam sa toplotnom pumpom, ne ona klasicna sa grijacem?
 
Izvini a koja je poenta praćenja potrosnje svakog uređaja u kući?
I ja se pitam isto. Hajd' nesto, ali na sve zivo stavljati...

Najbolke za komplet stan stavis da mozes pratiti i to je to, da znas orijentacioni gdje si, kad pozelis da pogledas. Meni napon pada zimi i od toga je krenulo sve, ideja da postavim uredjaj.

I ne kontam price ovde, kao.necu na bojler da postavim, a postavi na drugi uredjaj slicne snage.

Sto neko napisa (naj)gora situacija da vremenom nagore kontakti releja pa da ima veliki prelazni otpor, i grije se i ne prenosi puni napon. A ti nemas pojma da je tako. I sto postoji neki rizik da se zapali.

To da li ce kontakti ostati otvoreni ili zalepljeni manje bitno, skonta se lako.

Ili koga ne mrzi da uprati prekida struju bez tereta.
 
Eh za sve to treba imati i vremena svakog dan pratiti koliko ti šta troši kao što gore kolega napisa. U redu je da se ispitaju pojedini uredjaji pogotovo starije proizvodje i ako idu u veću ne racionalnu porošnju zameniti ih. Stari zamrzivači troše više struje od novih, ja sam merenje kod mene samo to video da je za zamenu. A koliko mi troši šporet, troši onoliko koliko mi treba da pripremim nešto i tu nema uštedede. Sušilice za veš sa TP su mali potrošači i u nižoj tarifi sušenje ne košta ni 10 din.
A to da zaboravim neki uradjaj da isključim još mi se nije desilo, moji roditelji su poreklom iz pirota tako da to sigurno ima uticaja i gasim ringlu 15 sekunde ranije pre nego što kafa provri. 😊
 
Ljudi dragi život je postao toliko skup, izvuče ti se u trgovini 15-20 eura kao dobar dan i stane u jednu-dvije kese - ali baš svaki dan, taman posla da još šicam hoću li struje potrošiti 20 eura ako dobro pripazim, ili 25 eura ako se ne opterećujem i ne pratim.
 
Evo da javim šta nam se juče desilo.

Žena ponekad ujutru pere kosu i suši je ili izvlači (šta ti već znam) nekom peglom za kosu. Nešto kao štap. Mogu da kažem da je snage oko 1000W :)
Kako znam? Odvezemo decu u vrtić, parkiramo se ispred posla (oboje radimo na istom mestu), i pričamo na putu od parkinga, i žena mi kaže "Jao! Mislim da sam ostavila uključenu peglu za kosu". Izvadim telefon. Utičnica troši 1000W. Na istoj utičnici je mašina za sušenje veša (koja troši oko 500W). Pitam je za svaki slučaj da li suši veš. Kaže ne.
Pritisnem OFF na aplikaciji za merač/prekidač i isključim glupu peglu za kosu.
Da nisam prošlog meseca montirao merač, morao bih da se vraćam kući i kasnim na posao. Da stvar bude gora, kad smo došli kući vidimo da je stavila peglu za kosu preko neke prostirke koju drži na mašini. Ne verujem da bi se zapalila pošto stoji na nogicama, ali ne bi mi bilo svejedno da je radila 9 sati, dok se ne vratimo kući i primetimo.

Dakle, sledeće je automatizacija i alarm. Ako kritične utičnice imaju neku potršnju koju ja definišem da ne treba da ima kad sam na poslu, da bar stigne poruka. Ne mora sam da gasi, ali bar da znam šta se dešava.
 
Apropo tvoje price, ja sam od Mi 3H preciscavaca napravio svojevrsni detektor dima.

Namestim da iznad odredjenog zagadjenja Mi Home krene da me spamuje notifikacijama i to u par nivoa cisto da eliminisem lazne alarme ako se PM vrzma oko odredjene brojke zbog losijeg kvaliteta vazduha.

Kao dopunu tome, kad nisam kuci drzim Mi 2K kameru ukljucenom pa brzinski pogledam stanje stvari cisto da potvrdim sta se (ne) desava.

Ko je malo rasejan ovih dana i ima ovako nesto, eto ad hok ideje.
 
Apropo tvoje price, ja sam od Mi 3H preciscavaca napravio svojevrsni detektor dima.

Namestim da iznad odredjenog zagadjenja Mi Home krene da me spamuje notifikacijama i to u par nivoa cisto da eliminisem lazne alarme ako se PM vrzma oko odredjene brojke zbog losijeg kvaliteta vazduha.

Kao dopunu tome, kad nisam kuci drzim Mi 2K kameru ukljucenom pa brzinski pogledam stanje stvari cisto da potvrdim sta se (ne) desava.

Ko je malo rasejan ovih dana i ima ovako nesto, eto ad hok ideje.
Think About It GIF by Identity
 
Da li su ove prosto wfu-08pm i dalje krš utičnice? Uzeo malo pre na ananasu uz neki kupon, ispada oko 800din komad. Potrebno je samo da uključe veš mašinu u zadatom vremenu preko noći i klimu preko dana kad nisam tu.
 
Kako misliš ne mogu? Ubacim veš u mašinu, ubacim prašak, izaberem program i pritisnem play, čim dobije struju, mašina počinje da radi...
 
Kako misliš ne mogu? Ubacim veš u mašinu, ubacim prašak, izaberem program i pritisnem play, čim dobije struju, mašina počinje da radi...
Verujem da ce klima ostati u standby rezimu,a i ves masinu probaj tako kako si rek'o ,pa izvuci is stekera pa vrati. Mislim da ce i masina da ostane u standby ili biti pauziran.
 
Klime sa auto restart funkcijom nastavljaju gde su stale pre nestanka napajanja. Ali elegantnije rešenje je wifi (smart) IR ili wifi na samoj klimi.
 
Moja veš mašina ne može da se uključi tako. Ali imam opciju kada da odradi pranje (nisam siguran da li biram kada da počne, ili kada da se završi). Žena to koristi da bi ujutru veš bio opran pa da ga samo prebaci u mašinu za sušenje.
Ni mašina za sušenje ne može da se kontroliše preko utičnice. Ali i ona ima opciju odloženog starta, tako da nije ni potrebno.
Prava utomatizacija bi bila da neko ubaci veš, sipa prašak i podesi kad da se uključi. Ako može posle i da izvadi veš :D

Pametna utičnica je najbolja za bojler, zato što je brojler glup. Kad je uređaj već koliko tolko pametan, onda utičnica više može da smeta nego da pomogne.
 
Moja veš mašina ne može da se uključi tako. Ali imam opciju kada da odradi pranje (nisam siguran da li biram kada da počne, ili kada da se završi). Žena to koristi da bi ujutru veš bio opran pa da ga samo prebaci u mašinu za sušenje.
Ni mašina za sušenje ne može da se kontroliše preko utičnice. Ali i ona ima opciju odloženog starta, tako da nije ni potrebno.
Prava utomatizacija bi bila da neko ubaci veš, sipa prašak i podesi kad da se uključi. Ako može posle i da izvadi veš :D

Pametna utičnica je najbolja za bojler, zato što je brojler glup. Kad je uređaj već koliko tolko pametan, onda utičnica više može da smeta nego da pomogne.
To su moderne veš mašine i one imaju timer kad da se uključe, ja pričam o nekoj gorenje mašini staroj 10 god. Znači, mene zanima da li će ove prosto utičnice da izdrže opterećenje veš mašine jer znam da mi se jedan "lopov" istopio dok je ona radila.
Klime sa auto restart funkcijom nastavljaju gde su stale pre nestanka napajanja. Ali elegantnije rešenje je wifi (smart) IR ili wifi na samoj klimi.
Tako je, jedna klima mi ima wifi i ona nije problem, ova druga za koju mi treba smart utičnica ima auto restart, znači nastavlja da radi kako sam je podesio.
 
Ako radi sa čupanjem kabla, radiće i preko smart utičnice.
 
Dugorocno gledano, nije ti bas pametno da radis tako. Pametnije ti je da kupis neki IR transmiter, npr broadlink rm pro 4, naucis ga komande sa daljinskog za klimu i onda imas remote kontrolu.
Ovako da gasis klimu tako sto joj seces struju, to nije bas dobro za elektricne uredjaje.

To su moderne veš mašine i one imaju timer kad da se uključe, ja pričam o nekoj gorenje mašini staroj 10 god. Znači, mene zanima da li će ove prosto utičnice da izdrže opterećenje veš mašine jer znam da mi se jedan "lopov" istopio dok je ona radila.
Pogledaj koja ti je snaga ves masine - verovatno je 2 do 2.5kW. Onda pogledaj koje opterecenje trpi smart plug(gledaj da uzmes neki koji trpi 16A/3.5kW ipak, ja uvek volim da sam iznad limita)
Elem, ja sumnjam da ce to da radi metodom da pritisnes start kad masina nema struje, i ona da krene da radi kad dobije struju. Otkud masina zna da si ti pritisnuo start? Mislim nemam pojma, probaj da uradis to, ne treba ti smart plug da bi probao.
 
Nazad
Vrh Dno