Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Ako je na moju lošu preporuku, otkupiću ga od tebe.
 
@Mikec
Može li objašenjenje za nas laike zašto ne dogovara Shelly Plus 2PM, a odgovara Shelly Uni? U čemu je ovaj drugi bolji?
Čisto da mi laici naučimo nešto :) Čitam specifikacije, ali mi nije jasno. Mislio sam da probam da koristim Shelly uređaje, svaka informacija je dobrodošla.

@Falcon

Uvek me obraduje kad vidim ovakvo fer ponašanje na interntu. Iako smatram da je preporuka samo deljenje ličnog iskustva. Svako na kraju odlučuje za sebe.
 
@component Shelly Plus 2PM nema podrsku za dry contacte (potrebno mi je da samo napravi kratak spoj kontaktima umesto da pusti struju kroz njih). Shelly Plus 1 je bio okej za jedan “switch”. Uni ako sam dobro shvatio ima podrsku za 2 dry contact outputa, sto je upravno ono sto mi treba. No bice ovaj put triput meri jednom seci 😄

@Falcon Moja je greska sto nisam dodatno proverio informaciju, vec sam u celoj zurbi samo porucio uredjaj videvsi odgovor. Prodace se na KP ili u oglasima, nije frka.
 
Kontakt koji je izolovan od struje, ne propusta nikakvu struju vec samo kratko spoji ta dva izvoda.
 
Hvala, pitao sam se kako se to zove na srpskom. O ovim stvarima učim na internetu, domaći vokabular tu zaostaje. :)
 
Stigao Shelly Uni, povezao za par minuta umesto Shelly 1 za potrebe 2 "beznaponska kontakta", bas je mali, jeftin i praktican
😄
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€21.21 59%OFF | Tuya Zigbee Smart TRV Thermostat Actuator Radiator Valve Programmable Temperature Controller For Alexa Google Home Voice Control

Da li nekom treba ova tuya termoglava? Ne umem da namontiram a neću da zovem majstora pa sam odustao. Dao bih za 1500.
Dajem po principu daj šta daš
 
Uzeo sam ćaletu moes wifi termostat 002 pa me interesuje da ga ne zeznem info oko povezivanja.

Po dijagramu 3 je nula 4 faza a 1 i 2 žice koje dolaze iz kotla za gas valiant. Jedino što me buni je što jedna od žica iz kotla ima napon. Negde sam video da spajaju 2 i 4 što bi imalo logike alj rekoh ipak da pitam.
 

Prilozi

  • 20240415_205547.jpg
    20240415_205547.jpg
    76.7 KB · Pregleda: 24
  • 20240415_202950.jpg
    20240415_202950.jpg
    293.8 KB · Pregleda: 25
Krenuo sam ozbiljnije da gradim automatizaciju. Trenutno od hardvera imam HP ProDesk 400 G2 mini PC, Sonoff zigbee usb dongle i još 3 zigbee prekidača sa merenjem potrošnje za DIN šinu. Instalirao sam Neon Linux pošto mi je to što koristim i na desktopu i instalirao Home Assitant iz repozitorija.
Sve radi kako treba. Ideja je da ću isti PC koristiti i kao kućni bioskop pa će stalno biti uključen, i nema potrebe da imam virtuelnu mašinu ili poseban OS za HA.

Treba da mi stignu još nekoliko Zigbee uređaja pa ću krenuti da se više igram tada. Poručio sam neke wireless tastere, merače temperature i senzore za prozore/vrata, a gledam sad i nešto za detekciju pokreta ili prisustva. Verovatno ću od svega po malo pa da vidim kako se šta ponaša. Siguran sam da ću imati gde šta da upotrebim.

Sledeći izazov će biti kako da omogućim prstup sa Inteneta. Mislim da mi SBB ruter koji imam omoguućava port forwarding, ali ne znam šta ću za DNS. Gledam da izbegnem plaćanje nekog clouda. Nabu Casa deluje primamljivo, ali cena mi je prevelika.
Kako se vi snalazite tu?
 
Sledeći izazov će biti kako da omogućim prstup sa Inteneta. Mislim da mi SBB ruter koji imam omoguućava port forwarding, ali ne znam šta ću za DNS. Gledam da izbegnem plaćanje nekog clouda. Nabu Casa deluje primamljivo, ali cena mi je prevelika.
Kako se vi snalazite tu?
Ako imaš javni IP (pretpostavljam da imaš, jer da nemaš onda ti port forward ništa ne znači) onda kupiš domen (15tak USD godišnje), staviš ga recimo kod Cloudflare, i npraviš skriptu koja će da ažurira odgovarajući DNS rekord kad se IP promeni.
 
Ili neki VPN, čini mi se da može da se setuje čak i ako nemaš javnu adresu
 
Cloudflare addon je super.

Mozes da kupis domen sa brojevima na primer, 123456.xyz za tipa nekoliko evra godisnje, pa cludflare.
 
ima li neko savet kako podesiti WAF na Cloudflareu, tako da samo uredjaji sa sertifikatom nisu blokirani?

Tako da ne zavisi pristup od lolacije, ip adrese i sl…
 
Uzeo sam ćaletu moes wifi termostat 002 pa me interesuje da ga ne zeznem info oko povezivanja.

Po dijagramu 3 je nula 4 faza a 1 i 2 žice koje dolaze iz kotla za gas valiant. Jedino što me buni je što jedna od žica iz kotla ima napon. Negde sam video da spajaju 2 i 4 što bi imalo logike alj rekoh ipak da pitam.
1 i 2 (dry) koristis da zatvoris krug za kontrolni napon. Termostat se ponasa kao prekidac. A ovo drugo sto si pomenuo 2 i 4 je za neku drugu varijantu, kad ti treba 220v za kontaktor ili neki potrosac, znaci to nemoj.
 
Ako imaš javni IP (pretpostavljam da imaš, jer da nemaš onda ti port forward ništa ne znači) onda kupiš domen (15tak USD godišnje), staviš ga recimo kod Cloudflare, i npraviš skriptu koja će da ažurira odgovarajući DNS rekord kad se IP promeni.
Ja sam kupio .com domen direktno na CloudFlare za nepunih 10$ godišnje i podesio pristup preko Cloudflared addon-a za HA.
 
1 i 2 (dry) koristis da zatvoris krug za kontrolni napon. Termostat se ponasa kao prekidac. A ovo drugo sto si pomenuo 2 i 4 je za neku drugu varijantu, kad ti treba 220v za kontaktor ili neki potrosac, znaci to nemoj.
Hvala, tako sam i slutio ali bolje da pitam.
 
Koje su opcije da motor od garaznih vrata ucinim pametnim da mogu preko app otvarati/zatvarati?
 
Pogledaj u uputstvu koja dva pina na konzoli su predviđena za spoljni taster.
Kada ih spojiš trebalo bi da se pokrene motor.

Za opametnjanje ti treba bilo koji relej sa beznaponskim kontaktom (dry contact).

Par postova iznad smo pominjali Shelly 1, 1 Plus i Uni kao sasvim dobre wifi opcije, tj. ako imaš net u garaži.

Dodatno bi trebalo obezbediti neki magnetni senzor kojim ćeš pratiti da li su vrata u zatvorenom ili otvorenom položaju.
 
Izgleda da SBB ruter koji imam mi omogućava lako koršćenje Duckdns.org i sa tim i port forwarding sam podesio da pristupam Home Assitant sa Interneta. Radi bez problema. Jedino što treba da podesim https. Izgleda da mi za to treba add-on duckdns za HA. Problem je što trenutno ne vidim add-on u opcijama. Da li se neko susreo sa tim problemom?
 
Hvala... sad vidim. Probaću sa Supervised. Nadam se da ću uspeti da ga nateram na Neon Linuxu, ako ne, učim Proxmox i Debian :)
Još učim, pa mi add-on nisu neophodni. Ne znam da li može da se https podesi na drugi način?
 
Ako nemaš javnu IP adresu, neće ti DuckDNS rešiti problem.
 
Nazad
Vrh Dno