Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Koristim ovaj zigbee kordinator i radi odlicno. Preporuka je da se uzme i produzni usb kabl kako bi ga udaljio od povezane jedinice da bi izbegao smetnje sa wifi karticom.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $2.87 28%OFF | SONOFF ZB Dongle Zigbee 3.0 USB Gateway ZBDongle Plus Universal via ZHA or Zigbee2MQTT Support ZBMINIL2 S26R2ZB SNZB eWeLink APP
 
Mislim da se vecina nas opredelila za sonoff P. Radi odlicno, podrzan je svuda i cena je ok.
 
@TwistedMind jel to isti ovaj linkovan iznad ili je sonoff bridge p? Ako ti nije teško, linkuj.
To je taj koji je kolega okacio. Pun naziv Sonoff ZBDongle-P. Postoji i E verzija koja nije skroz podrzana za z2m.
Bacio sam pogled na brzaka i izgleda da je taj link najbolji za kupovinu u ovom momentu. Najniza cena i najmanji shipping.
Najbolja opcija za HA.
 
Konacno sam nasao malo vremena da podignem HomeAssistant za testiranje. Podigao sam u VMWare, koristio njihov (ha) image.
Imam sonoff mini i mini r2 prekidace (wifi), sonoff senzore za prozore (zigbee), sonoff zb bridge-p i mislim da imam jedan sonoff zigbe prekidac (nesto kao mini ali je zigbee)... Za sada sam uspeo da dodam te uredjaje u HA preko eWelink add-ona po uputstvu sa eWelink sajta... da li je moguce dodati ih bez tog addona, direktno u ha?
nisam mnogo googlao, moram da nadjem vreme i za to :)
ovo sto ide preko ewelink addona, jedva da radi, i vise mi lici na neko budzenje... sve sto sam procitao u vezi dodavanja sonoffa je bilo kao ima workaround... i za svaki workaround ima neki novi workaround da bi ti prodailo...
 
Poslednja izmena:
Konacno sam nasao malo vremena da podignem HomeAssistant za testiranje. Podigao sam u VMWare, koristio njihov (ha) image.
Imam sonoff mini i mini r2 prekidace (wifi), sonoff senzore za prozore (zigbee), sonoff zb bridge-p i mislim da imam jedan sonoff zigbe prekidac (nesto kao mini ali je zigbee)...
Za sada sam uspeo da dodam te uredjaje u HA preko ewelink add-ona... da li je moguce dodati ih bez tog addona, direktno u ha?
nisam mnogo googlao, moram da nadjem vreme i za to :)
ovo sto ide preko ewelink addona, jedva da radi, i vise mi lici na neko budzenje... sve sto sam procitao u vezi dodavanja sonoffa je bilo kao ima workaround... i za svaki workaround ima neki novi workaround da bi ti prodailo...
Mini i minir2 možeš da direktno (bez clouda) kontrolišeš sa SonoffLAN integracijom https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN
ZBBridge-p možeš direktno da koristiš preko ZHA ako mu flešuješ Tasmota firmware https://notenoughtech.com/home-automation/tasmota-on-sonoff-zb-bridge-pro/#flash
Posle toga na njega možeš da nakačiš manje više bilo koji zigbee uređaj.
 
hvala.
jos jedno pitanje... ako flesujem sb bridge, da li ostaje mogucnost povezivanja zb bridge-a sa ewelink-om?
 
Hteo bih od svog stana da napravim smart home (kao seljak srocio) :] , i jelte potrebna mi je Vasa pomoc, sta uzeti, sta je nesto najednostavnije, interesuje me da imam smartk klimu gree je u pitanju, da li tu postoji neki dodatak, komunikacija sa mobilnim i paljenje i gasenje iste, naravno ves masina takodje beko je u pitanju! Sijalice imam po kuci LED ali nista bluetooth i te prica, sta se tu onda uzima? Isto me interesuje i prekidaci , uticnice, za pocetak koji smart hub kupiti , posto jelte nisam ni siguran da se bez toga i ne moze :]
 
Mini r2 mozes lepo da flashujes sa esphome ili tasmota. Moze da se flashuje i mini r4 extreme, ali mora preko pinova na PCB da se ubaci u flash mode.
Sto se tice hw za HA. Rpi 4 ili 5 je ok, mala potrosnja, radi kao hub za bezmalo sve protokole, imate BT, Zigbee, Zwave, WiFi, ja koristim i 433Mhz, RTL SDR(kupite DVB tuner sa chipom RTL2832U). Na RPi4 koristim flirc case i eksterni NVME(Jeyi i9x fioka), dugo sam drzao microSD ali sam migrirao.Ali kad se sve sabere RPi4,case, hladnjaci, adapter za nvme, napajanje, odnos cena/performance nije bas, plus ne izgleda bas spakovano.(ima case sa internim nvme adapterom, ali sve to jos dodatno kosta).Na RPi4 imam nakacen i google coral kroz usb3 powered hub. (Dva usb3 porta ne mogu da napajaju i nvme i coral)
Medjutim mislim da je bolji izbor Intel N100 ili N5105 NUC masina od nekog poznatijeg proizvođača sa AE (zbog bios podrske, hladjenja i sl.) ili neki intel NUC(Asus je preuzeo podrsku i dalju prodaju) sa slicnim CPU. Sve to izgleda lepse, kompaktnije, bar sto se tice osnovnog hw.Nakon toga ide proxmox i moze se staviti nekoliko lxc kontejnera, neki VM.Naravno da ce kacenje sonoff zigbee sticka, google coral, zwave aeotec sticka napraviti slicnu mrezu kablića i stikova, ali opet dodatni protokoli su individualna stvar.
 
Meni je upravo Herz i nijedan adapter neće iz prve.
Ako ti nešto znači, evo kako kod mene izgleda druga termo glava na Herz ventilu sa odgovarajućim adapterom:
Screenshot 2024-04-02 at 09.45.49.png

Kada pricate o dubokim doznama u temj, o kojoj se tacno dubini radi?
Nemam konkretan odgovor, ali mogu da ti objasnim logiku :)

Kada pričamo o prekidačima, postoje dve opcije: običan (glupi) prekidač pa iza njega pametni modul ili pametni prekidač. Za prvu opciju je bitno da dozna bude dovoljno duboka da se to sve spakuje, a za drugu je bitno da dozna ima rupe za šrafove jer većina pametnih prekidača nema one viljuške koje su kod nas uglavnom zastupljene.
 
Da li neko ima iskustva sa prekidačima za rolentne?

Imam roletne sa motorima. Nisu smart, ali želeo bih da napravim da budu. Motor roletne funkcioniše tako što kada mu dovedeš 220v na jednu žicu okreće u jednu stranu, a kada dovedeš na drugu žicu okreće u drugu stranu. Motor ima mehanički prekidač (koje može da se šteluje) i on određuje kada je kraj namotavanja odnostno odmotavanja.
Za upravljanje se ne koriste prekidači nego tasteri (mehanički, ne smart).

Pametni prekidači koje imam se ponašaju kao prekidači (pritisnem da bude ON, pa ponovo pritisnem da bude OFF) i ne mogu zbog toga da ih koristim za roletne. Pretpostavljam da softver rešava kada je ON ili OFF, ali sada u softveru (SmartLife) moram sam da pritisnem kada da se uključe, pa još jednom kada da se isključe. Bolje bi bilo da budu uključeni dok držim, a kada pustim da se isključe (kao i fizički taster).
Planiram da pređem na Zigbee i Home Assistant, pa me interesuje da li zna neko kako je tamo rešeno? Da li kupujem hadrver kao bilo koji smart prekidač, a Home Assitant rešava prekidač vs taster? Ili moram da kupim nešto namensko?

Slična stvar će mi trebati i kod garažnih vrata. Tamo je opcija da se kratko pritisne taster čime se da komanda motoru da otvori/zatvori garažna vrata. U planu je da postavim smart taster upravljiv iz aplikacije.
 
Ja koristim shelly 2pm za roletne. Nisam te bas razumeo skroz za ovo 'Za upravljanje se ne koriste prekidači nego tasteri (mehanički, ne smart).'
Kod mene prekidac za roletne moze da se pritisne, i ima 'gore' i 'dole' polozaj. Kao sto si rekao, dve zice, kad je prekidac u 'gore' polozaju pusta 230V na jednu zicu, kad ja na 'dole' polozaju na drugu zicu.
Shelly 2PM je pravljen za takve stvari(ima 2 outputa) plus ima roller shutter mode sto ukljucuje zastitu da prekida napajanje kad naidje na prepreku, da ne mozes u isto vreme da pustis napon na oba outputa, kalibraciju da zna koliko da spusti ili podigne roletnu itd..
Planiram da pređem na Zigbee i Home Assistant, pa me interesuje da li zna neko kako je tamo rešeno? Da li kupujem hadrver kao bilo koji smart prekidač, a Home Assitant rešava prekidač vs taster? Ili moram da kupim nešto namensko?
Ne, ne treba da koristis bilo koji smart prekidac, ne mozes roletnu da spustas kao da palis bojler. Mislim mozes, ali nema smisla :D
Kao sto rekoh, tebi treba relej a ne smart prekidac. Verovatno da postoje i smart prekidaci doduse koji su namenjeni za roletne - tipa isti prekidac kao tvoj dumb koji imas sad, samo sto je smart i moze da se poveze na app. Ali mislim da ti je relej kao sto je shelly 2pm bolje resenje.
 
Shelly 2pm bi mogao da mi radi posao. Malo je jača cena, a imam 12 roletni :)
Da li koristiš neku njihovu aplikaciju ili si integrisao u Home Assitant ili nešto tako?
 
Imam i aplikaciju, ali je integrisano u HA svakako. Shelly se integrise u HA prilicno jednostavno. :)
 
Moj set up za roletne,
aqara bezicni relej koji ima interlock (samo jedan prekidac moze da radi u isto vreme, sigurno za motor da ne dodje do katastrofe)
u kombinaciji sa bezicnim prekidacem isto aqara

dugo sam ih koristio preko aqara mobilne aplikacije u kombinaciji sa aqara hub m1s, a kasnije kad sam malo usao u materiju preselio sam sve u home assistant sa sonoff kordinatorom i sve radi besprekorno. Pre neki dan sam uzeo motorno platno za projektor koje dolazi sa kontrolerom, sve sam prespojio na isti nacin na aqara relej tako da je i to sad u pametnoj mrezi i mogu da se budze tipa scena za film, spustaju se roletne spusta se platno gase se svetla itd.
 
Da li neko ima iskustva sa prekidačima za rolentne?

Imam roletne sa motorima. Nisu smart, ali želeo bih da napravim da budu. Motor roletne funkcioniše tako što kada mu dovedeš 220v na jednu žicu okreće u jednu stranu, a kada dovedeš na drugu žicu okreće u drugu stranu. Motor ima mehanički prekidač (koje može da se šteluje) i on određuje kada je kraj namotavanja odnostno odmotavanja.
Za upravljanje se ne koriste prekidači nego tasteri (mehanički, ne smart).

Imam isti setup kao ti, stavio sam ove tastere: https://www.aliexpress.com/item/4001095065015.html

Ako planiraš prelazak na HA i zigbee2mqtt, pogledaj ovde koje su ti opcije (filter: exposes "cover"): https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/
 
Gledao bih da izbegnem tastere. Mislim da će mi relej biti dobra varijanta.
Imam još dosta ideja, samo mi treba vremena da sve odradim. Najviše bih voleo kada bih mogao i Arduino da uključim u celu priču. Trenutno za dosta stvari koristim obične releje (5V signal) ali možda je to ipak previše ambiciozno za početak.
 
Trenutno ništa. Bio je plan. Nisam ga još odbacio.

Ovako: u kući su mi svi prekidači u stvari data signal od 5V. Sve žice u kući mi se završavaju centralizovano u posebnom elektro ormanu. I 5V sa prekidača i 220V sa svih utičnica i svih svetala i uređaja. Tu trenutno imam releje 5V kojima dajem signal sa prekidača i tastera u kući i tu u elektro ormanu odlučujem šta ću sa tim signalom da uradim.
Recimo, da upalim svetlo (relej dobije 5V signal i propusti 220V za svetlo). Ako je potrebno mogu propustiti 12V umesto 220V, ako ne želim, recimo, da imam ispravljač za led svetlo u plafonu. Za sada je samo 5V i 220V.
Takođe u tom elektro ormanu na DIN šinu sam postavio smart prekidače/merače potrošnje struje. Imam ih za sada 5 komada i svi su Tuya. To je jedino smart što trenutno imam.
Plan je bio da Arduinom upravljam postojećim relejima tj. da ne budu upravljani direktno sa prekidača iz soba, nego da prekidač kao taster da signal Arduinu, a Arduino da ima logiku šta sa time da uradi. Dobra stvar je što je sve nezavisno od interneta. Loša stvar je što je sve nezavisno od interneta :) Kada završim Arduino integraciju moraću da se bavim tim delom.
Ali mi Home Assitant i neka gotova rešenja deluju primamljivije. Pre svega što vremena imam sve manje a voleo bih po nekad i da odem na odmor sa decom da ne moram svaki slobodni trenutak nešto da čačkam po kući :)
 
Moje elektricne roletne imaju svaka dva prekidaca, koje kada ukljucim, roletna ide gore ili dole.

Prekodac ukljucim, i roletna se sama zaustavi-to znaci da je motor regulise-prekodac cesto ostane u poziciji po ceo dan.

Ovo isto Shelly 2pm moze da regulise?

Edit: vidim da moze, uputstvo slika 9.
 
Poslednja izmena:
Tu je shelly nebitan, kao sto si rekao tebi prekidac ostane u nekom polozaju, znaci da napon ostane na toj zici svakako, ali motor prestane da radi sam. Tako je i kod mene.
Ono sto shelly dodatno radi je da kad ostavis prekidac u 'gore' polozaju npr i roletna se cela podigne, on ce da otvori kolo automatski, tj iskljucice relej i neces imati tih 220V na toj zici iako je prekidac u 'gore' polozaju.
Sustinski nebitno, funkcionalnost je potpuno ista.
Trenutno ništa. Bio je plan. Nisam ga još odbacio.

Ovako: u kući su mi svi prekidači u stvari data signal od 5V. Sve žice u kući mi se završavaju centralizovano u posebnom elektro ormanu. I 5V sa prekidača i 220V sa svih utičnica i svih svetala i uređaja. Tu trenutno imam releje 5V kojima dajem signal sa prekidača i tastera u kući i tu u elektro ormanu odlučujem šta ću sa tim signalom da uradim.
Recimo, da upalim svetlo (relej dobije 5V signal i propusti 220V za svetlo). Ako je potrebno mogu propustiti 12V umesto 220V, ako ne želim, recimo, da imam ispravljač za led svetlo u plafonu. Za sada je samo 5V i 220V.
Takođe u tom elektro ormanu na DIN šinu sam postavio smart prekidače/merače potrošnje struje. Imam ih za sada 5 komada i svi su Tuya. To je jedino smart što trenutno imam.
Plan je bio da Arduinom upravljam postojećim relejima tj. da ne budu upravljani direktno sa prekidača iz soba, nego da prekidač kao taster da signal Arduinu, a Arduino da ima logiku šta sa time da uradi. Dobra stvar je što je sve nezavisno od interneta. Loša stvar je što je sve nezavisno od interneta :) Kada završim Arduino integraciju moraću da se bavim tim delom.
Ali mi Home Assitant i neka gotova rešenja deluju primamljivije. Pre svega što vremena imam sve manje a voleo bih po nekad i da odem na odmor sa decom da ne moram svaki slobodni trenutak nešto da čačkam po kući :)
Ufff, meni se cini da si ga previse iskomplikovao :D Mislim ne vidim neku prednost u odnosu na to da imas relej tipa sonoff/shelly za svaki prekidac direktno, bez ovog dodatnog sistema za 5V.. Jedino zbog prostora u doznama..
 
Zakomplikovao ga nego šta! :D
Hvala na savetima. Kad napravim nešto smisleno javiću kako je ispalo. Imam jako puno ideja šta bi sve mogao da uradim, samo još da se nađe vreme za sve to...
 
Koristim vec duze vreme Shelly Plus 1 za kliznu kapiju, medjutim sada mi je potreban dodatni kontakt za pesacki prolaz da prikacim na njega. Da li postoji neki drugi Shelly proizvod, ili pak od drugog proizvodjaca a da podrzava 2 "dry contacta"?
 
Koristim vec duze vreme Shelly Plus 1 za kliznu kapiju, medjutim sada mi je potreban dodatni kontakt za pesacki prolaz da prikacim na njega. Da li postoji neki drugi Shelly proizvod, ili pak od drugog proizvodjaca a da podrzava 2 "dry contacta"?
Koliko znam ne. Samo Shelly 1 i novi Plus 1.
Ne odgovara ti da dodaš još jedan?

@Falcon
PM verzije nemaju dry contact. Puštaju 220v ka potrošaču, a Mikec treba samo da zatvori kolo na kapiji/bravi.
 
Ne mogu dodati jos jedan, vrlo je skucen prozor. Jel sigurno ovaj Plus 2 PM nema dry contact? Ja ga vec porucio…
 
Isteklo vreme za edit..
Na redditu sam uspeo iskopati ovaj uredjaj koji bi trebao imati bas to sto meni treba, samo nema kuciste:

Ako nekome treba Shelly Plus 2PM koji sam greskom porucio po losoj koleginoj preporuci nek pise u PM.
 
Nazad
Vrh Dno