Šta je novo?

Pametan izbor procesora srednje klase

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
Pozdrav svima! Hteo bih da kupim novi komp, i, kako izgleda, AMD. Lakše ću se osećati ako par pitanja "pročešljam" najpre s vama ovde. ;) Ne razumem se u HW i procesore; osnovna Net informisanost, bez praktičnog iskustva sa modelima koje dole navodim. Nemam ličnu preferencu "Intel vs. AMD" (stari desktop mi je AMD, laptop Intel, mali netbuk je Intel Atom N455 single core, malo veći netbuk je novi AMD Fusion C-50 dual core).

Za šta mi treba?
Desktop PC: Win7, Office, Net i HD movies, malo vektorski/bitmap dizajn. Ne igre, ne video obrada, sem ponekad seckanje filmova (enkoding/dekoding). Znam, ne treba mi ni jak procesor.

Procesori u igri
Intel Pentium G620 (Sandy Bridge)
Intel i3-2100 (Sandy Bridge)
AMD Phenom II X2 555BE (uz otključavanje)
AMD Phenom II X4 945
AMD LIano A4 (dual-core) ili A6 (quad-core) koji samo što se nisu pojavili.

Ploča: mikroATX za miniATX kućište, SATA3, USB3, poželjno eSATA, integrisana grafika sa VGA, DVI i HDMI.

Ploče u igri:
Intel: Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 (microATX, USB 3, SATA 3), našao samo jednu.
AMD: Asus M4A88T-M/USB3 ili malo "opremljenija" Gigabyte GA-880GMA-UD2H.

Opcija 1:
Intel i3-2100 -- 9.800 din
Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 -- 10.550 din
======
uk. 20.350 din


Opcija 2:
Pentium G620 -- 5.650 din
Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 -- 10.550 din
======
uk. 16.200 din


Opcija 3:
AMD Phenom II X2 555BE -- 7.500 din
Asus M4A88T-M/USB3 -- 5.800
======
uk. 13.300 din

Važno: Ako bih uzimao Phenom 555BE, prodavac je rekao da bi on otključao sva 4 jezgra, po želji overklokovao i testirao pre isporuke -- on bi menjao procesore dok ne naiđe na "pravi" (nismo drugari, u toj radnji povremeno kupujem, malo mi čudno.) AMD Phenom II X4 945 je 12.000 din, nije baš da je cena Phenom-a sa 4 jezgra kao sa 2, kao što je napisano. Znam da se se oko ove teme lome koplja, neko je protiv, neko je uradio, neko za otključani procesor koristi isti fabrički kuler a neko je morao da stavi jači.

Iz ovoga može da sledi da se isplati uzeti Phenom 555 (pretvoriti ga u 945) za iznos od 13.300 din umesto i3-2100 za 20.350 din. (Ne uzimajući u obrzir sve što nisam spomenuo ili ne znam.)

* * *

Pitanja
- Intel G620 i nabrojani AMD-ovi nemaju Hyper-Threading (Quick Sync video, InTru 3D and Intel Clear video technology) -- šta to praktično znači? Istina, AMD ima neki "3DNow!", što ne znam šta je.

- Da li tokom prosečnog rada može da oseti korist od 4 jezgra? Znam da je zapravo za igrice i video obradu. Istina, nekad seckam (svoje amaterske) filmove i to je nešto što moj laptop (Intel Core Duo T2300 @ 1.66GHz, 3GB RAM) radi jezivo sporo, recimo kad hoću iz filma koji je jedva 480p da isečem sekvencu od 20 minuta, da je enkodiram i dekodiram, to nekad traje i satima, zavisno od rezulucije, a laptop se usija i bruji -- nije posao za njega. Pretpostavljam da bi tu dodatna jezgra "uskočila" ;).

- Pretpostavljam da AMD, kao i svi drugi sada pobrojani procesori imaju "stepping", tj. da obore radni takt ako za time nema potrebe, pa se manje greju i troše struje.

Koje su mane rešenja sa AMD Phenom II X2 555 / Phenom II X4 945 -- kako one koje mogu odmah da se primete, tako i one vezane za buduću kompatibilnost (znam da AMD LIano i Buldožer koriste druge sokete, F1 i AM3+)?

Update cena za AMD:
AMD Phenom II X2 555 3.2GHz Box Black Edition -- 6.805 Din
Asus M4A88T-M/USB3 -- 7.825 Din
Gigabyte GA-880GMA-UD2H -- 8.900 Din
=====
uk. 14.630 ili 15.705 din, zavisno od ploče (Gigabyte je malo "bogatija")

Hvala ljudi, znam da sam se raspisao! ;)
 
Pozdrav, ako ides na AMD opciju uzmi AM3+ plocu zbog kasnijeg uppgrade-a.
Hvala, ali ne znam na šta bih apgrejdovao Phenom -- na LIano A4 / A6 ne mogu, jer je socket F1. Ne nameravam da prelazim na Buldožer (AM3+), mislim da mi to nije potrebno.

- Šta misliš do otključavanju Phenom-a koje sam opisao (X2 555 u X4 945) sa posledicama (?) koje to moe da nosi?
- "Glasaš" li za neku od ponuđenih opcija, ili imaš neku svoju da preporučiš? ;)
- Da li da ramišljam o Intel-u, jer ciljam na neku best-buy/budget desktop PC varijantu?
- Za koju si mobo?

Hvala! ;)
 
A da pogledas u Em*i shopu Phenom II X4 955 (oko 9k) + neka AM3+ ploca (zbog kasnijeg upgrade ---> za 2-3 god) koje su oko 10k, i za 19k imas extra masinu sa opcijom kasnijeg upgrade-a. To je najbolja opcija, ako neces na i5 Sandy Bridge.
 
A da pogledas u Em*i shopu Phenom II X4 955 (oko 9k) + neka AM3+ ploca (zbog kasnijeg upgrade ---> za 2-3 god) koje su oko 10k, i za 19k imas extra masinu sa opcijom kasnijeg upgrade-a. To je najbolja opcija, ako neces na i5 Sandy Bridge.
Ne planiram upgrade na Buldožera, samo zato bi mi trebala AM3+ ploča. Video si moje zahteve, mislim da nikad neću imati potrebe za time. Mada, nikad ne reci nikad ;). Hoću da kažem, za 3-5 godina će se pojaviti novi standardi za prenos podataka, recimo Intelov Tanderbolt i neki njegov pandan, pa će đuture i ploča da se menja, ne? ;)

Šta je sa LIano A4/A6 na F1 socket-u?

Nemam potrebu za i5 Sandy Bridge. Možda max i3-2100, ali dobri ljudi mi objasnili da Pentium G620 Sandy Bridge završava posao ;). I to upola cene.
 
Važno: Ako bih uzimao Phenom 555BE, prodavac je rekao da bi on otključao sva 4 jezgra, po želji overklokovao i testirao pre isporuke -- on bi menjao procesore dok ne naiđe na "pravi" (nismo drugari, u toj radnji povremeno kupujem, malo mi čudno.)

Ovo u prevodu znaci: kupice polovan provereno otkljucan X2 i prodati ga kao nov. Ne znam koji prodavac bi otvarao kutije (pretpostavljam da je BOX u pitanju) i testirao procesor po procesor dok ne naidje na OK primerak, pogotovo sto niste drugari a i da ste drugari... mani se corava posla.

Po meni u ovom momentu nista ispod X4 955 ne vredi uzimati. Sto se ploca tice ASUS M5A97 EVO je moj favorit (doduse nema integr. grafiku) i skuplja je od cifre koju zelis da izdvojis za plocu ali ti se otvara mogucnost kasnijeg upgradea.
 
Ovo u prevodu znaci: kupice polovan provereno otkljucan X2 i prodati ga kao nov.
Mislim da nije tako. Od juče imam pune informacije, bio sam kod njih.

Ne razmišljam o kasnijem apgrejdu, evo i zašto: kad za par godina dođe vreme za to, jedino što se može dodati je RAM. Sve drugo će za 2+ godina biti zastarelo a za 5+ god verovatno i nepovezivo (connectivity), i onda se menja komplet mašina, tj. poklanja i uzima druga. Tad će biti novih eco-bešumnih procesora na tržištu i naravno novih ploča koje će podržavati Tanderbolt i druge nove strandarde kojih sada nema.

Ljudi se razlikuju, neko menja mobilni na 6 meseci, neko na 3 godine, neko kad mu crkne; tako je i sa računarima. Moj laptop sa Intel Celeron Duo na 1,66HGz pokreće mi sve što mi (sada) treba, sem video obrade u kojoj kalira, a bogami i HD filmovi ga "muče" (procesor na punom kapacitetu). To je kupljeno 2007-e! Mob nisam promenio od 2006-e ;). Poenta: pruža mi i dalje optimalne radne uslove, kad budem počeo da "zaostajem", menjam! ;)

Ok, sada pošto ne mogu da "ućarim" s Phenomom, mislim da je X4 955 "ispod" ranga Intel-a i3-2100, a cena je ista. Hm? Jedino što nema matične ploče za manje od 100+ jura za Intel procesor (mikroATX, SATA3, USB3, integrisana grafika). Ovo uslovno "integrisana grafika", jer važi za AMD Phenom ploče, ali ne i za Sandy Bridge (GPU), pa ploča i nema grafiku, a opet je preko 100 evra? Nije da se štekam, ne treba "nabudžena" mašina na kojoj će ponosno da "tutnji" Word ;). Šta misliš? ;)

* * *

Inače, imam dva desktop kompa iz 2004-05 koja su sada u statusu poklanjanja, potpuno ispravna. Zašto sam "digao ruke" od njih? Jer ništa ne može da se zameni: memorija DDR1 je preskupa, imaju SATA1 (imam dva SATA3 HDD-a koja više ne rade na SATA1, piše na WD sajtu), podržavaju USB 2.0 (imam USB3 HDD). Zato se od njih rastajem "u kompletu", sve sa "sporim" 120/250GB HDD-ovima i dajem nekome ko će ih lepo koristiti pod XP-om/Linux-om. ;)
 
Poslednja izmena:
Ma uzmes lepo G620 i neku jeftinu plocu za njega recimo MSI H67MA-E35 (B3) i to izadje ukupno 130e!

I za to sto tebi treba radice ti isto kao i ove kombinacije od 200e!
 
Hvala na predlozima. Da podvučemo crtu! ;)

AMD varijanta
- Athlon II X4 640, 3.0GHz, 2MB -- 7.800din
- Phenom II X4 840, 3.2GHZ, 2MB -- 8.200 din
(- AMD Phenom II X2 555BE je 7.500 din!)

Zašto im je svima tako slična cena ne znam. Ispada da je "best buy" Phenom II X4 840. Athlon 640 vs. Phenom 840 -- sve isto.

L3 keš, ako je bitno:
Athlon 640: nema
Phenom 840: nema
Phenom 555: 6144 KB

BTW, Black Edition znači da je "pripremljen" za lako overklokovanje ("otvoren multipliktor"), dok je teže ako nije BE, to je razlika? BE mi ne treba?

Uz njih mogu ploče (mikroATX, SATA3, USB3, integrisana grafika):
- Asus M4A88T-M/USB3 -- 5.800 din
- Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 -- 8.900 din

Primer
Phenom II X4 840, 3.2GHZ, 2MB -- 8.200 din
Asus M4A88T-M/USB3 -- 5.800 din
===
uk. 14.000 din


Intel varijanta

Preporučili mi u PC prodavnici i3-540, "odličan procesor koji nije Sandy Bridge":
- Intel i3-540 3.06GHZ 4MB BOX LGA1156 -- 8.536 din

Sandy Bridge varijante:
- Intel Pentium G620 2.60 GHz, 3MB box LGA1155 -- 6.000 din
- Intel i3-2100 3.1GHz 3MB BOX LGA1155 -- 9.200din

G620 i i3-2100 nemaju istu grafiku, tj. GPU, ne znam koliko je bolja na i3-2100.

Primer
Intel Pentium G620 2.60 GHz, 3MB box LGA1155 -- 6.000 din
MSI H67MA-E35 B3 -- 7.500
===
uk. 13.500 din

Ja zaokružio:
35023.png


Namerno sam napravio AMD i Intel primere sa istom cenom. Ako se uporede Phenom/Athlon II X4 i G620, AMD je superiorniji u svemu, ovde je jasno šta je izbor, zar ne?

Finalno pitanje: da li za moje potrebe i3-2100 vredi dodatnih 3.200 din (u odnosu na ovaj Phenom-a II X4) i da li bih uopšte osetio razliku?
 
Poslednja izmena:
Pokašavm da povučem crtu, ali ne ide

Neizmerno sam zahvalan svima na savetima; ipak, kad podvučem crtu, dobio sam preporuke za svaki od procesora i ploča u srednjoj klasi. Kako uopšte donesti odluku? ;) Evo šta je preporučeno više od jednom:


AMD prcesori

- Athlon II X3 455 3.3GHZ 1.5MB -- 6.000 din
- Athlon II X4 640, 3.0GHz, 2MB -- 7.800din
- Phenom II X2 555BE -- 7.500 din (uz odbačenu ideju otključavanja)
- Phenom II X2 565 3,40GHz, 2x512KB L2, 6MB L3 cache -- 7.000
- Phenom II X4 840, 3.2GHZ, 2MB -- 8.200 din
- Phenom II X4 945 3.0GHz 8MB -- 9.000 din
- Phenom II X4 995 3.2GHZ 8MB -- 9.000 din
- LIano A4 (dual-core) ili A6 (quad-core) -- da sačekam (socket F1, druga ploča)
- Buldožer -- da budem kompatibilan "za budućnost" (socket AM3+, druga ploča)

- Athlon II X3 455 vs. Athlon II X4 640 vs. Phenom II X2 565 -- koji pobeđuje?
- Koja je uopšte razlika između Athlona i Phenoma, više je ne vidim, cene slične? Mislio sam da je razlika u kešu, ali Athlon II X4 640 i Phenom II X4 850 nemaju L3 keš, dok Phenom II X2 555 ima.
- Koliko je bitan L3 keš?


AMD ploče
- Asus M4A88T-M/USB3 -- 7.825 Din
- Gigabyte GA-880GMA-UD2H -- 8.900 Din

Obe su mikroATX, SATA3, USB3, ista integrisana grafika, Koliko sam video, Gigabyte je bogatija portovima (npr. eSATA). Sem toga?


Intel procesori
- i3-540 3.06GHZ 4MB BOX LGA1156 -- 8.536 din
- Pentium G620 2.60 GHz, 3MB box LGA1155, integrisan HD2000 grafički procesor -- 6.000 din
- i3-2100 3.1GHz 3MB BOX LGA1155 -- 9.200din


Intel ploče
Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3 -- 10.550 din
MSI H67MA-E35 -- 7.200 din

Obe mikroATX, SATA3, USB3 -- koja je razlika između ove dve ploče?


Zaključci sa foruma:
- G620 je slabiji od Athlona/Phenoma II X3/X4
- Ne uzimati Intel koji nije Sandy Bridge, ne "retro" LGA1156
- Phenom II X4 955 mi ništa bitno neće doneti
- G620 kao ni i3-2100 ne mogu da se overklokuju

Sve ovo navodi na neki Athlon ili Phenom, kojima je jedina mana u odnosu na Sandy Bridge što su topliji i možda bučniji i generacijski stariji. Mislim da više pluseva ima na AMD strani, ali ako grešim i ne vidim -- recite mi. Izvinjavam se što ovoliko gnjavim.
 
Ako je razlika izmedju x4 phenom-a 955 i ovog bez l3 800din ja mislim da stvarno nema potrebe ici na jeftinijeg, ako hoces da ustedis onda x3 athlon koji eventualno probas da otkljucas...

PS: koliko li je athlon x2 kad ovoliko kosta x3? Sto je pojeftinilo ovo...:d

A mozes eto da sacekas potpuno novi socket F1 (ne znam tacno kad ce da iskoci:D)

Ili intel varijanta...

Uglavnom jedno je sigurno: ,,Jutro je pametnije od veceri" :d
 
Ukratko, posto vidim da ni sam ne znas sta hoces, idemo ovako:

AMD Athlon II X3 455 + MSI 770-C45= oko 10k dinara. Probas otkljucavanje 4 jezgra- ako hoce super, ako nece, nije veliki gubitak. Ja ne bih dalje razmisljao. Za to sto tebi treba ovo je extra, a i veoma je jeftino.
 
U moru moje neodlučnosti i neznanja -- baš si mi pomogao! :-devil-:

Pa nesto sam ipak pomogao :
x3 athlon ili Pentium G620

Ja bih ti ovako preporucio: uzmes athlon x3 i posle ako ti bude zafalilo `snage` za neku godinu prodas sa plocom i kupis novi procesor + novi socket (ako ti se potrefi i neki tada vec `omatoreli` high-end SB polovan ili mozda nova generacija budozera)

Jedino neznam ko`lke gpu performanse su ti potrebne, ali verujem da nisu neke posebne jel`tako:D

EDIT: I kao sto kolega rece, ako nesto jos otkljucas-> Bog da te vidi:D Jedino ako ti je bas potreban USB3, SATA3 (a nije zgoreg da imas), uzmes plocu sa tim verovatno ces je lakse i prodati kasnije

EDIT2: Mada onda najbolje da uzmes AM3+ plocu za ne daj Boze, mislim da nije mnogo skuplja od vec navedenih ...
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi od owim-ovih zelja i mogucnosti :angel:

Licno ne bih u ovom momentu insistirao na SATA3 i USB3 ploci, a i X3 bi mi bio dovoljan, mada tesko da bih ga uzeo kad za "malkice" vise moze da se kupi 840-ka :d

Psycho1993, mislim da je MSI 870-C45 bolja ploca za par stotina dinara vise ;)
 
Samo što čoveku treba integrisana grafa ...
"Čovek" se pogubio ne toliko u svim opcijama (kojima nikad kraj), već i u savetima koji ne konvergiraju ka jednom, već sam pokazao da sam do sada dobio bar dva saveta za svaku do sada spomenutu varijantu, kao i da izdvojim savete! Utoliko su moje munke postale tantalove ;), a ideja da odluku donesem bacanjem novčića sve bliža. :S:
 
To ti govori da je svaka opcija dobra u neku ruku. Mozda je cak najpametnije da izaberes najjeftiniju. Zapamti, ti sam odlucujes. Mi smo ti dali predloge i savete, ali ti moras da preseces.
 
"Čovek" se pogubio ne toliko u svim opcijama (kojima nikad kraj), već i u savetima koji ne konvergiraju ka jednom, već sam pokazao da sam do sada dobio bar dva saveta za svaku do sada spomenutu varijantu, kao i da izdvojim savete! Utoliko su moje munke postale tantalove ;), a ideja da odluku donesem bacanjem novčića sve bliža. :S:
Najisplativija opcija je ona o kojoj smo pričali preko PM-a.
Ima li ploca kod nas da podrzavaju bulldozera i koje su ?
Asus M5A87, M5A88-V EVO, M5A97 EVO, Sabertooth 990FX
Gigabyte GA-880GMA-USB3, GA-990XA-UD3, GA-990FXA-UD5
 
Poslednja izmena:
"Čovek" se pogubio ne toliko u svim opcijama (kojima nikad kraj), već i u savetima koji ne konvergiraju ka jednom, već sam pokazao da sam do sada dobio bar dva saveta za svaku do sada spomenutu varijantu, kao i da izdvojim savete! Utoliko su moje munke postale tantalove ;), a ideja da odluku donesem bacanjem novčića sve bliža. :S:


Ne drami - to su ti slatke muke :D

U svakom slucaju, sta god da kupis sluzice ti par godina i moraces jednog dana da zamenis :crash:

Ne gubi zivce, pogotovu sto se ne radi o nekim astronomskim svotama i live or die situacijama :angel:

Bilo kako bilo, u ovom cenovnom opsegu, ja sam za AMD varijantu :d
 
U svakom slucaju, sta god da kupis sluzice ti par godina i moraces jednog dana da zamenis :crash:

Bas tako, jer upravo kad ja pogledam nisam Bog zna kako prosao pri kupovini (konfa iz potpisa placena vise od 480e pre 1 godinu)

A sad moze da se skroji ista pa i bolja za 350e. Jedino eto potrefilo mi se pa otkljucah jos 2 jezgra :d
 
Ja bih, kao sto sam ti rekao preko PM uzeo X3 455 i AM3+ plocu, mozda bas Gigabyte GA-880GMA-USB3, koja kosta oko 8500din + 6500 din za X3 455= 15.000 din, sto je OK cena, s obzirom da ces imati dobar CPU i plocu koja podrzava USB3 i SATA3, kao i nadolazece AM3+ Bulldozer procesore.
 
Evo ja sam na kraju uzeo X4 955, Gigabyte GA-MA770T-UD3 i Kingston HyperX DDR3 1600MHz. Dao sam Asus P5K-Pro, E7200, 2x2GB DDR2 i 8350 dinara.
Jos samo da nadjem vremena da sve to ustimam. :)
 
Vrh Dno