Šta je novo?

Pamćenje poslednjih komandi u "Command Prompt", kao u Linuxu?

keza

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2005
Poruke
429
Poena
345
Da li postoji način, ili neki dodatni program, da mi automatski pamti poslednjih n naredbi (strelice na gore i dole ih pozivaju) koje sam kucao u Command Promptu (Windows XP), slično kao u Linuxu?

I to da zapamti i posle zatvaranja Command Prompt prozora ili posle restarta računara.

Dojadilo mi da svaki dan ponovo kucam iste komande. :wall:

U Linuxu uvek lako dolazim do poslednjih komandi, iz prošle sesije. Izuzetno korisna stvar.
 
Koliko ja znam doskey ne čuva spisak komandi u fajlu (kao recimo bash). Znači svaka nova sesija ima svoju listu koja nestane kada se zatvori command prompt.

Ako imaš komande koje često koristiš možeš da napraviš ili cmd fajlove ili da definišeš doskey makroe.

Makroe definišeš u jednom fajlu:

Kod:
ls=dir /a $*
cp=copy $*

i učitaš ih sa doskey /macrofile=<ime fajla>

Da bi se automatski učitavali svaki put kada otvoriš cmd treba da u HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Command Processor u ključu AutoRun upišeš ime cmd fajla (recimo C:\autocmd.cmd). Onda napraviš fajl sa tim imenom i upišeš u njega:

@doskey /macrofile=<ime fajla>

On će se izvršavati svaki put kada otvoriš command prompt, tako da tu možeš da ubaciš još neke stvari koje ti eventualno trebaju.
 
Ovo je odlična stvar. Može da se iskoristi kao alias za neke komande, npr. ako je dugačak path do komande. Probao sam, i sada mi radi i ls komanda :)

Ali ono za šta najviše koristim istoriju komandi u bash-u je što ne moram da pamtim dugački path do neke komande, plus što tako mogu da se podsetim sintakse neke komande koju sam ranije koristio, ili gde se je uopšte nalazila komanda.

Evo primera, za šta bih voleo da ostane u istoriji:
"c:\Program Files\TortoiseSVN\bin\TortoiseMerge.exe" /base:"d:\work\sql\base_data.sql" /mine:"d:\source\sql\base_data.sql"

Možda bi mi više koristilo, da komande koje sam izvršavao, a koje sada čuvam u txt fajlu, pa kopiram iz notepada, preko AutoRun automatski učitam u listu istorije.
 
"Rešio" sam problem tako što koristim cygwin shell. On lepo pamti poslednje unete komande.

:-devil-:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno