Šta je novo?

Ozvucenje u autu

nikk18adsl

Slavan
Učlanjen(a)
28.07.2007
Poruke
1,434
Poena
350
Kako sam razumeo neke diskusije na ovom forumu oko toga sta je bolje, da li imati jace pojacalo, a slabije zvucnike, ili slabije pojacalo, a duplo jace zvucnike, zamislio sam se na tu temu. Svi recimo kazu da je bolje da se na bilo koje pojacalo stave jaci zvucnici nego sto su izlazi na pojacalu, iz razloga da zvucnici "ne produvaju". Onda sam shvatio iz nekih pametnih strucnih postova da to moze i drugacije da se uzme u obzir,tj. da se upravo tako ostecuju zvucnici i da je bolje imati jace pojacalo i umerene zvucnike, s tim da je bolje da se i ne upotrebi sva izlazna snaga pojacala. Mene zanima sledece, a nije vezano za klasicna pojacala. Naime, treba mi savet za ozvucenje u autu. Imam Hyundai-jev mp3 player u kolima cija je snaga 4x50W. Kupio sam komplet trosistemskih elipsi(Pro Audio) za dasku pozadi, cija snaga mislim da premasuje izlaze na playeru. Napominjem da nemam dodatna auto pojacala.Ove elipse cenim da su otprilike oko 80-100W realne snage i cuju se dobro. Posto u vratima imam od ranije Pioneer-ove trosistemce od 13", realne snage 2x30W, hteo bih da ih zamenim jacim. Nasao sam iz SAL-ove ponude iz serije ORANGE trosistemce 2x100W. Interesuje me da li vredi to ugradjivati, posto je izlaz iz playera 50W, a zvucnik 100W, ili da jednostavno ugradim neke slabije zvucnike u vrata? Primecuje se velika razlika izmedju elipsi pozadi i ovih Pioneer-a u vratima. Treba mi savet cime zameniti ova 2 komada iz vrata, a da se lepo cuje i da se iskoristi snaga playera. Hvala unapred
 
Zvučnike ne možeš da uništiš u slučaju da su oni slabiji a pojačalo jače.
U stvari možeš ali to znači da onda nemaš sluha i za tebe nije muzika!
 
Mozes ubaciti SAL-ove trosistemce, stim sto neces koristiti maximalni potencijal zvucnika, ali ako budes njih koristio sa ovim zvucnicima pozadi, postoji mogucnost da se pri vecim pojacanjima, zavisno od akumulatora, CD player gasi ili restartuje. Bolja opcija je da stavis zvucnike do 60W snage.
 
Hvala na savetu

Hvala na savetu za ove zvucnike, i sam smatram da je 100W mnogo za izlaz od 50W, ali sam hteo da cujem vase misljenje. Nameravam da uzmem neke izmedju 50-60W realne snage ali imam jedino dilemu sta je bolje:

Dvosistemski auto zvučnik
AHP2-130


Dimenzije: 130 mm
Muzička snaga : 100W (2x50Wmax)
Frekventni opseg: 45 - 20000 Hz
Osetljivost: 90 dB
Impedansa: 4 Ohm
Cena iskazana za par zvučnika , pošto se tako i isporučuju
1,326.60 Din

ili:

Dvosistemski auto zvučnik
WRC2-130


Dimenzije: 130 mm
Muzička snaga : 120W (2x60Wmax)
Frekventni opseg: 40 - 20000 Hz
Osetljivost: 88 dB
Impedansa: 4 Ohm
Cena iskazana za par zvučnika , pošto se tako i isporučuju
1,616.00 Din

ili:

Kickbass, jednosistemski auto zvučnik
WRC13W

Dimenzije: 130 mm
Muzička snaga : 60W
Frekventni opseg: 43 - 5800 Hz
Osetljivost: 87 dB
Impedansa: 4 Ohm
Cena iskazana po komadu zvučnika
571.80 Din

Molim vas dajte neki predlog sta izabrati od ova tri modela. Hvala
 

Prilozi

  • 16833.jpg
    16833.jpg
    5.5 KB · Pregleda: 96
  • 31314.jpg
    31314.jpg
    12.8 KB · Pregleda: 79
  • 31133.jpg
    31133.jpg
    12 KB · Pregleda: 95
Nijedan. Idi kupi magnate, pionire ili sl, ako hoces nesto kvalitetnije.
Taj somodji je dobar, ali za starije ljude kojima je bitno da se cuje, ali ne i kako.

P.S. Ala se gadjate sa tom snagom... Cirkus.

Ih, taj kikbas... :d 13cm, 60W, 87dB - - - 571 dinara... hehehehehehe... bas su smesni. Sa svim karakteristikama.

A tek onaj gore 120W, 13 cm... Upisali u snazi greskom onu nulu... :D A tek fora, dvosistemci, 60+60W=120W... Dve babe i tri zabe... :D

bezi od toga.
 
Poslednja izmena:
Idi ti lepo na proverenu Pioneer Accelerate seriju...bilo bi lepo kad bi mogao da uglaviš 17cm napred ali ako ne može onda uzmi 13cm (uglaviš nije baš lep izraz, moraju da se oslanjaju kako treba :)
Zaboravi na SAL i slične žnj marke...
Uzgred gledaj samo RMS snagu...taj SAL daj Bože da ima i 10w rms-a... S druge strane tvoj Hyndai mp3 ima nekih 4 * 17w RMSa ako nije MOSFET pa se rukovodi tom snagom...
 
SAL jeste provereno los, i jeste Pioneer najbolji, coveku treba praktican odgovor za ulozeno - dobijeno !
 
Trazim link

Pa jeste da su Pioneer i Magnat medju najboljim zvucnicima, ali ja ne planiram da toliko ulozim za dva mala zvucnika u vrata. A sto se tice mog Hyndai-jevog mp3 playera, ne bih se slozio da je 4x17W, jer moj ortak ima Pioneer-ov mp3 player koji nije nista bolji, ni jaci od ovog mog, cak njegov kad se odvrne, pocinje panel da trepce koliko trosi akumulator, a ima i Pioneer zvucnike pozadi, pa ne ostavlja neki bolji utisak od mog trenutnog sklopa. Player mi je provereno realne snage 4x50W, nije neka igracka i tu nema diskusije o tome. Koje bi mi marke pored Pioneer-a i Magnata preporucili, a da nisu neke nenormalne cene i ako mozete ostavite mi neki link gde mogu da pogledam i da narucim pouzecem, posto nisam iz BG-a.
 
Posetite sajt

http://tehnomanija.iprodavnice.com/...ategory&category_id=127&pg=1&brand=&sort=name

Ako neko ima par minuta vremena, molim vas pogledajte izbor zvucnika koji bi ste mi preporucili, imaju veliki izbor i mogu da mi posalju. Znaci, trazim zvucnike od 130mm,za vrata, snage koju bi ste vi uzeli za izlaz od 2x50W i cene do 3000din. Ako vidite nesto zanimljivo i dobro, istaknite ovde, pogledacu. Hvala na trudu. Pozz
 
Pa jeste da su Pioneer i Magnat medju najboljim zvucnicima, ali ja ne planiram da toliko ulozim za dva mala zvucnika u vrata. A sto se tice mog Hyndai-jevog mp3 playera, ne bih se slozio da je 4x17W, jer moj ortak ima Pioneer-ov mp3 player koji nije nista bolji, ni jaci od ovog mog, cak njegov kad se odvrne, pocinje panel da trepce koliko trosi akumulator, a ima i Pioneer zvucnike pozadi, pa ne ostavlja neki bolji utisak od mog trenutnog sklopa. Player mi je provereno realne snage 4x50W, nije neka igracka i tu nema diskusije o tome. Koje bi mi marke pored Pioneer-a i Magnata preporucili, a da nisu neke nenormalne cene i ako mozete ostavite mi neki link gde mogu da pogledam i da narucim pouzecem, posto nisam iz BG-a.

1. Pioneer i Magnat nisu ni u snu među najboljim zvučnicima. To je nešto najisplativije što može lepo da svira za male pare u zemlji Srbiji.
2. Pa ne bi puno uložio...bilo bi ti dovoljno 30-40 € otprilike... Vidi na http://www.tuningstyling.net/forum/ možda ima neka ponuda u oglasima jeftinije.
3. Tvoj ortak ima problema sa strujom u kolima i/ili akomulatorom.
4. Nema šta da se slažeš ili ne... nijedan HU (Head Unit) nema veću RMS snagu od 4*22w (svi deklarisani na 4*45 ili 4*50 sa MOSFETom) ili recimo 4*26w ima Alpine deklarisan na 4*60w ali to je već posebna priča) Taj tvoj Hyndai (iako skroz OK za te pare) nema MOSFET pojačalce i to je otprilike 4*17w RMSa.
5. krastavac ako ne čuješ razliku u zvuku između SALa i Pioneera blago tebi :) Uzmi te SAL 13ice za male pare i vozi! :,,:
 
sto se tice snage, ja imam Pioneer 2900mp isto " 4x50w " , ali u uputstvu jasno pise da je neka realna snaga ~4x20w, tako da nemoj mnogo da te zavaravaju oznake u W, pogotovu kod nekih zvucnika koji su "nepoznate" marke ... tako da niko nece da te prevari ovde ako ti kaze da su to lazne oznake, neko cisto da ti otvori oci da se ne hvalis da u kolima imas 400w a ustvari mozda nemas ni 100w. dobronameran savet. poz
 
Poslednja izmena:
Pogledaj u jednoj velikoj prodavnici, poreklom iz Bugarske (T......). Imaju neke Balupunkt zvucnike za relativno male pare. Ako ima imalo veze sa Blaupunktom, vredi da se pazari.
moji su stari vec oko 20 godina i jos uvek rade punom snagom, a inace su poreklom iz mercedesa 200 (fabricki ugradjeni).
 
Ako kojim slucajem naletis na MNC zvucnike,bezi od njih izgledaju atraktivno ali zvuk je 0.
Ja sam se zaj.... pa kupio,dva za policu i dva za vrata,katastrofa!!!Posle uzeo Pioneer,ko du.. i oko...i to onaj low-end pionner
poz..
 
aaaaa ljudi kako se vi prolupavate, ajd lepo na www.cice.com.hr pa naucite nesto o autoakustici
 
Pa šta mu treba konkretnije od prvih 10 postova?
 
Orange

Civi covece, dzabe mi dajes linkove za hrvatske sajtove, kad sigurno necu tamo da pazarim zvucnike:) E, ljudi, posto svako tvrdi svoje, da zvucnici nisu te snage za koje se izdaju(sto se i slazem), sta mislite o sledecem modelu, tj. na koliko ga realne snage cenite:

Trosistemski auto zvučnik
XPRO3-130

Dimenzije: 130 mm
Muzička snaga : 200W (2x100Wmax)
Frekventni opseg: 55 - 20000 Hz
Osetljivost: 89 dB
Impedansa: 4 Ohm
Cena iskazana za par zvučnika , pošto se tako i isporučuju
2,225.70 Din
Serija: ORANGE

High-end zvučnik izvanrednih karakteristika i unapređenog dizajna
Nomex + silk membrana, kompaktna korpa
Gumeno vešanje
 

Prilozi

  • 33136.jpg
    33136.jpg
    6.1 KB · Pregleda: 81
Pa sigurno da neces tamo da ih kupujes ali ces bar nesto pametno da naucis od ljudi koji se rRAZUMEJU u tematiku i koji ce ti objasniti sta treba da kupis , btw smara me da se na forumu o kompjuterima smaram sa autoakustikom btw svrati i do www.jovovic.com:wave: inace ako je ovo gore hiend onda sam ja crvenkapa
 
Poslednja izmena:
Kupio ALPNE SPE 13 CS zvucnike. Sa odvojenim viskotoncima. Rade savrseno u mojoj kombinaciji ...
 
Da li je vredno?

Dobro, recimo da niko nije za SAL-ovu seriju zvucnika i da je onaj gore sto sam stavio za procenu, cista glupost za kupovinu. Posto je prava snaga svih HU oko 4x20W, a ja necu dodatna pojacala, znaci ja treba da trazim sto kvalitetniji zvucnik, ne jaci od 25-30W. E,sad, cuo sam sa mnogih drugih foruma da nije preporucljivo uzimati compo sistem samo za HU, bez pojacala, jer moze dosta da ga optereti skretnica, pa cu onda da gledam coax verzije.(ovo sam samo cuo, pitanje sta je tacno od ovoga) Idem na Pioneer-ov izbor koji skoro svi toliko hvale po kvalitetu. Na sajtu Tehnomanije nasao sam zanimljive modele coax 13"-ca, pa recite da li je i ovo glupost ili vredi da narucim?

Pioneer zvučnici za kola TS G1309

Dvosistemski zvučnici
Frekvencijski opseg 50-20.000 Hz
Jačina 89 dB
Maksimalna snaga 130 Watt
Input snaga 25 Watt
Prečnik 13 cm

ili nesto ovako slicno:

Pioneer zvučnici za kola TS G1348

Tip: Dvosistemski zvučnici
Veličina woofera: 13 cm
Frekvencijski opseg 54 - 25000 Hz
Osetljivost (1W/1m) 91 dB
Snaga 25 W RMS
130 W maksimalne snage

ili:

Pioneer zvučnici za kola TS G1349

Tip Dvosistemski TS-G
Veličina zvučnika Veličina woofera: 13 cm
Frekvencijski opseg 50 - 20,000 Hz
Osetljivost (1W/1m) 89 dB
Snaga 25 W RMS
130 W maksimalne snage
 

Prilozi

  • 8119.jpg
    8119.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 58
  • 1958.jpg
    1958.jpg
    92.5 KB · Pregleda: 63
  • 8405.jpg
    8405.jpg
    305.1 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
Danas sam isao malo u razgledanje ponude kod lokalnih prodavaca i naisao sam na one Pioneer koje sam i postavio gore. Video sam ih uzivo, nisam ih cuo, ali mi ovaj prodavac kaze da su sasvim OK i da se dosta prodaju i da se niko nije zalio... U drugu prodavnicu sam slucajno pa naleteo na jedan jedini model 13"-ce i to LG, dvosistemac. Na njemu, kao i kutiji pise da je 50W. Kosta negde oko 1600din otprilike, sto nije mnogo, ali ni magnet nesto ne odgovara za 50W i nije nista veci od onih Pioneer-a iz prethodne prodavnice.Prodavac isto kaze da je taj LG dobar i da ga je cuo i da mu se svidja kako radi. Sta da radim, ljudi, da li da kupujem nesto od ovoga, ili je to promasena investicija? Na izgled mi ni jedan od ovih modela ne obecava da je nesto jaci od onih Pioneer-a sto su mi trenutno u vratima, potpuno isti magneti, karakteristike i sl. Mada, ovi moji sadasnji iz vrata i nisu original Pioneer, nego neka kopija...;)
 
Poslednja izmena:
Danas sam isao malo u razgledanje ponude kod lokalnih prodavaca i naisao sam na one Pioneer koje sam i postavio gore. Video sam ih uzivo, nisam ih cuo, ali mi ovaj prodavac kaze da su sasvim OK i da se dosta prodaju i da se niko nije zalio... U drugu prodavnicu sam slucajno pa naleteo na jedan jedini model 13"-ce i to LG, dvosistemac. Na njemu, kao i kutiji pise da je 50W. Kosta negde oko 1600din otprilike, sto nije mnogo, ali ni magnet nesto ne odgovara za 50W i nije nista veci od onih Pioneer-a iz prethodne prodavnice.Prodavac isto kaze da je taj LG dobar i da ga je cuo i da mu se svidja kako radi. Sta da radim, ljudi, da li da kupujem nesto od ovoga, ili je to promasena investicija? Na izgled mi ni jedan od ovih modela ne obecava da je nesto jaci od onih Pioneer-a sto su mi trenutno u vratima, potpuno isti magneti, karakteristike i sl. Mada, ovi moji sadasnji iz vrata i nisu original Pioneer, nego neka kopija...;)

Ma nemoj ništa ni da diraš, kada odeš u neki Metro / Tempo i sl. pogledaj šta tamo ima,m ožda nađeš nešto što valja pa još bude i na rasprodaji...
 
i na tarabi pise . . .

nemoj se zamajavati i opterecivati tim silnim 'tehnickim podacima'
to je sve jeftin marketing
posto si se odlucio za varijantu bez dodatnog pojacala
onda ne bi trebao da razmatras razne kung-fu marke i slicno . . . da bi izvukao maksimum iz takve kombinacije potrebno je da uzmes zvucnike iz manjih serija koji su efikasni i nisu mnogo zahtevni po pitanju snage (npr. JBL CS i GTO serija, Infinity Reference serija . . . jesu skuplji od konkurencije ali je i kvalitativna razlika u performansama jednaka ako ne i visa nego razlika u ceni)

takodje je HPF/LPF network na CD player-u jako korisna opcija u ovoj varijanti za koju si se ti odlucio . . .
 
najzad neko pametan... btw sve ovo preko BILO kakvog 4 kanalca zvuci mnooogo bolje (mislio sam na amp)
 
Pa jeste al čoveku je pitanje dal će imati i za pristojne Pioneer Accelerate 13ice... (poželjno separate) a kamoli za pojačalo ~ 150€, kablove ~ 50€... A Hyndai ne verujem baš da ima HPF i/ili LPF... :(
 
Ljudi, nisam siguran sta se tacno podrazumeva pod HPF i/ili LPF... Uzgred, trenutno ne planiram da izmisljam toplu vodu oko ovih zvucnika, ne pravim ne znam kakav sistem, pa sad da trazim neke najizuzetnije komponente... Kad budem menjao komplet ozvucenje, sa pojacalom, skretnicama i ostalim, proucicu bolje sve navedeno i razmislicu ozbiljno. Za obicne 13"-ce u vratima mi ne treba tolika filozofija kad ionako koristim samo HU! Prema tome, naveo sam neke od modela Pioneera koji su mi dostupni u prodaji, i za koje sam samo trazio vase misljenje, a i onaj model LG-a. Kazite mi konkretno sta mislite o ovim modelima, a drugo ne nameravam da trazim jer mi nije trenutno ni toliko bitno, od 13"-ce i ne mogu Bog zna sta da ocekujem...
 
Poslednja izmena:
Koju RMS snagu Pioneer Accelerate serije da trazim za izlaz sa HU-a?
 
Ako imas para da kupis A seriju Pionira kupi ih, neces se sigurno pokajati. Ako imas para za G seriju, neces biti odusevljen ali jednostavno smanji bass i radice sasvim solidno.
 
Poslusao sam PantuNS i bacio se na pretragu JBL GTO serije i nasao jedan interesantan zvucnik JBL GTO-527-13cm koji ima RMS 45W ali na 2 Ohms. Imam jedno pitanje, a odnosi se upravo na impedansu, da li nece player-u da smeta sto on radi na 2 Ohms? Naravno, sto manji otpor, to bolje,veci je i RMS... Jos jedno pitanje: gde mogu da narucim ove zvucnike ovde kod nas, a da vrse kucnu dostavu? Hvala unapred!
 
Nova '2omska' GTO serija je 'CD player approved'
sto znaci da ce raditi za CD-u bez problema, mozda ce se malo vise grejati ali problema sa stabilnoscu nece biti . . .
Za detalje oko nabavke ovih zvucnika mi se obrati na PM . . .
 
Nazad
Vrh Dno