Šta je novo?

Orion Telekom

Orion nije preprodavac MTS optike. Gledaj Yettel ili MTS.
Ili pitaj Orion da li planiraju tvoju zgradu. Samo imaj u vidu da će možda da ponude "optiku preko antene" što nije isto (pročitaj temu unazad, pisali su drugi o tome).
 
Pozdrav braćo forumaši…

Situacija sledeća, SBB mi je dosadio… EON je sigurno najbolji proizvod na tržištu ali me vaćare da plaćam za svaki tv itd itd…. Net je plus minus, zna često da zakucava…

Gledam akciju Oriona (koliko znam preprodavac mts-a, optiku imam u zgradi) pa vidim da ima nekuh raznih situacija rutera podešavanja itd pa me posavetujte da li uzimati najjači paket, koji ruter da tražim da bi imao najbolji protok, kakav je mučeni laki 4k? I sve što možete da mi kažete da mi pomognete prilikom odabira…

Hvala unapred! 🍻
cisto da znas i uz taj 4.5Gbit paket dobijas ont/ruter koji ima samo 1Gbit portove tako da ti vece brzine nece znaciti nesto (posebno ako zelis svoj ruter da koristis da izolujes svoju mrezu, podesis rutiranje, vpn itd itd). Eventualno probaj da se "cenkas" sa prodajom da ti garantuju ONT sa brzim portovima i kupi neki krsteni ruter sam i onda si miran
 
cisto da znas i uz taj 4.5Gbit paket dobijas ont/ruter koji ima samo 1Gbit portove tako da ti vece brzine nece znaciti nesto (posebno ako zelis svoj ruter da koristis da izolujes svoju mrezu, podesis rutiranje, vpn itd itd). Eventualno probaj da se "cenkas" sa prodajom da ti garantuju ONT sa brzim portovima i kupi neki krsteni ruter sam i onda si miran
pa ima Premium paketi sa 10gbps portovima
 
pa ima Premium paketi sa 10gbps portovima
covek je rekao da razmatra ovaj od 4.5 pa sam mu za njega skrenuo paznju, mislim da to treba potencirati sto vise obzirom na Orionovu politiku (ne daju opciju da doplatis za jaci ruter, kao ni da sam kupis isti model rutera koji oni koriste za 10Gbit paket i da ga koristis umesto njihovog). Svakako nije resenje stav "nemate hleba? Jedite kolace"
 
Taj ko ti je ostavio HG8245Q2 za paket od 4.5Gbps je u najmanju ruku neznalica.

Naime Orion telekom na svojoj optičkoj mreži koristi paralelno GPON i XGPON signal. Oba mogu da rade paralelno kroz ista vlakna.

GPON radi na sledećim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1480 ~ 1500 nm
  • Upstream: 1290 ~ 1330 nm

XGPON/XGSPON radi na drugim talasnim dužinama:
  • Downstream: 1575 ~ 1580 nm
  • Upstream: 1260 ~ 1280 nm

GPON podržava brzine do:
Downstream: 2.488 Gbit/s
Upstream: 1.244 Gbit/s

XGPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 2.488 Gbit/s

XGSPON podržava brzine do:
Downstream: 9.953 Gbit/s
Upstream: 9.953 Gbit/s

Taj HG8245Q2 je GPON terminal i sa optičke strane podržava do 2.488/1.244Gbps.

Taj koji te prebacio na 4.5G a nije stavio XGPON terminal - u najmanju ruku pojma nema sa životom i poslom koji obavlja.
sad najnovija informacija da nece ni da menjaju ruter, vec da moja lokacija (blok 38) ne podrzava brze od 2.5/0.75, jel to realno da nije samo da imaju razlike u optici preko antene i ciste optike,vec da neke lokacije ne podrzavaju najveci paket ? Nesto mi ne deluju sigurni u bilo sta sto su rekli, posto je prvo bila prica da to tako treba, pa da treba zameniti ruter te ce proveriti i slicno.
 
Orion koristi na svojoj optici dve različite tehnologije.

GPON:
  • kapacitet na jednom vlaknu: 2488Mbps za DL i 1244Mbps za UL
  • do 64 korisnika na jednom vlaknu
XGPON:
  • kapacitet na jednom vlaknu 9953Mbps za DL i 2488Mbps
  • do 64 korisnika na jednom vlaknu

Obe tehnologije mogu da se koriste paralelno na istim vlaknima te Orion upravo to i radi - obično su korisnici na 1.5Gbps paketu i prepaid korisnici na GPON dok su oni na 2.5, 4.5 i 10Gbps paketima na XGPON mreži.

Znači da recimo 20-30 korisnika dele kapacitet GPON, a 20-30 dele kapacitet XGPON mreže.

Poenta je da GPON ni teoretski ne može da isporuči više od 2488Mbps po vlaknu.

Postoje područja gde Orion nema XGPON već samo GPON. Tu je njihova "city" optika.
 
Orion koristi na svojoj optici dve različite tehnologije.

GPON:
  • kapacitet na jednom vlaknu: 2488Mbps za DL i 1244Mbps za UL
  • do 64 korisnika na jednom vlaknu
XGPON:
  • kapacitet na jednom vlaknu 9953Mbps za DL i 2488Mbps
  • do 64 korisnika na jednom vlaknu

Obe tehnologije mogu da se koriste paralelno na istim vlaknima te Orion upravo to i radi - obično su korisnici na 1.5Gbps paketu i prepaid korisnici na GPON dok su oni na 2.5, 4.5 i 10Gbps paketima na XGPON mreži.

Znači da recimo 20-30 korisnika dele kapacitet GPON, a 20-30 dele kapacitet XGPON mreže.

Poenta je da GPON ni teoretski ne može da isporuči više od 2488Mbps po vlaknu.

Postoje područja gde Orion nema XGPON već samo GPON. Tu je njihova "city" optika.
znaci kod mene nemaju xgpon, onda jedino ostaje pitanje sto upload ne moze vise od 730 na gpon kod mene.
 
Da li su svuda presli da koriste IPoE, ili na gponu koriste PPoE, a na XGponu IPoE?
 
Net Hypersonic je do 2.5/0.75Gbps na "City" optici - odnosno na mestima gde nemaju XGPON.

Tih 730Mbps uploada je 97.3% deklarisanog uploada na Hypersonic paketu na "City" optici, tako da - to ti je što ti je.
Da li su svuda presli da koriste IPoE, ili na gponu koriste PPoE, a na XGponu IPoE?
Svuda je IPoE (na NetSonic paketu 1.5/0.5Gbps na GPON-u imam IPoE).
 
Da li je iko dobio media converter, ja imam huawei 10G ruter ali posto je ruter kao i svi od ISP djubre koristim ga u bridge modu sa mikrotik-om ali naravno na 1G port-u jer 10G port podrzava samo 1 i 10G i rutera sa 10G nemam, ugovor mi istice uskoro mozda bi presao na manji paket ali bi onda zahtevao media converter ili ako do tad ne ponedu neki ruter sa bar 2.5G portom ili sa SFT portom
U krajnjem slucaju media converter mogu kupit ali se ceka jos kina, jos da li ce raditi i dal ga orion podrzava jer tu ima par modela sta i kako
 
Ja bi gledao neki ONT on SFP+ modul, ali koji konkretno da može da se natera da se poveže sa Orion XGPON mrežom...
 
Ima ih na aliexpress ali slabo vidim samo jedan za 35eur
XGPON ONU SFP+ 1270nm-TX/1577nm-RX 2.488G-TX/9.953G-RX
 
Moras uzeti sfp na kome moze da se “programira” serijski broj. Koji je link za taj koji si naveo, nesto mi je to suvise jeftino…
 
Ima da se kupi huawei ONT sa xgpon racunam da on moze u mikrotik sfp+ modul?
 
Ako moze pomoc nadam se da ce neko razumeti sta pitam a i uspeti da mi pomogne.
Pre neki dan su mi uveli orion optiku (huawei modem) onaj paket od kao 4500. Kuca je na 3 nivoa i skroz gore je modem pa je net skroz dole jadan. Jedan lan kabl ide skroz dole i povezan je na tv i tu sam hteo da postavim ruter da pojaca signal a i da 2 STB-a vuku net sa njega. Posto je huawei modem 192.168.100.1 ja sam setovo moj ruter na taj isti ip ali kad to podesim onda mi pobrljavi skroz mreza i uredjaji direkt na orionovom modemu ne rade lepo a na mom ruteru radi (ali jadno posto je bas star ruter).
Ako neko moze da mi kaze sta gresim? A na ruteru sam podesio da Ip krece od npr 192.168.100. (122+) da daje adrese

Da li mogu neki wifi extender da povezem na taj lan da mi razbaca brzinu bar da rade 2 stb-a bez seckanja preko wifi mreze?
Sta je lakse za setovanje i da moze da rade ta 2 stba i neki surf na mobu istovremeno a da nije preterano tesko za podesavanje? Da li je bolja opcija ruter posto imam lan skroz dole (ali da li cu znati da podesim) ili wifi extender
 
Poslednja izmena:
Ako moze pomoc nadam se da ce neko razumeti sta pitam a i uspeti da mi pomogne.
Pre neki dan su mi uveli orion optiku (huawei modem) onaj paket od kao 4500. Kuca je na 3 nivoa i skroz gore je modem pa je net skroz dole jadan. Jedan lan kabl ide skroz dole i povezan je na tv i tu sam hteo da postavim ruter da pojaca signal a i da 2 STB-a vuku net sa njega. Posto je huawei modem 192.168.100.1 ja sam setovo moj ruter na taj isti ip ali kad to podesim onda mi pobrljavi skroz mreza i uredjaji direkt na orionovom modemu ne rade lepo a na mom ruteru radi (ali jadno posto je bas star ruter).
Ako neko moze da mi kaze sta gresim? A na ruteru sam podesio da Ip krece od npr 192.168.100. (122+) da daje adrese

Da li mogu neki wifi extender da povezem na taj lan da mi razbaca brzinu bar da rade 2 stb-a bez seckanja preko wifi mreze?
Sta je lakse za setovanje i da moze da rade ta 2 stba i neki surf na mobu istovremeno a da nije preterano tesko za podesavanje? Da li je bolja opcija ruter posto imam lan skroz dole (ali da li cu znati da podesim) ili wifi extender
ne mozes imati na mrezi uredjaje sa istim adresama. na tom donjem "ruteru" podesi IP adresu 192.168.100.2. Na tom uredjaju nadji podesavanja za DHCP server/servis i ugasi ga.

Orion ruter ce imati IP adresu 192.168.1.1 i dodeljivace ip adrese iz opsega 192.168.100.122-254.

Nakon ovoga ce ti sve raditi kako treba :)
Ne moze ovo :) ONT mora biti programibililan. Moras imati opciju da na njemu upises serijski broj ONT-a koji ti je dao provajder...

evo ti jedan takav, nije skup: https://www.fs.com/de-en/products/183843.html

Sa njime ce ti sigurno raditi... Ja sam pre ovoga nasao Ubiquiti Loco i radim sa njim. Em me je izasao jeftinije, em ga ne guram u ruter/svic i ne povecavam temperaturu uredjaja....
 
Poslednja izmena:
Da li mogu neki wifi extender da povezem na taj lan da mi razbaca brzinu bar da rade 2 stb-a bez seckanja preko wifi mreze?
Sta je lakse za setovanje i da moze da rade ta 2 stba i neki surf na mobu istovremeno a da nije preterano tesko za podesavanje? Da li je bolja opcija ruter posto imam lan skroz dole (ali da li cu znati da podesim) ili wifi extender
mesh system 2 ili 3-pack sa wifi6 i na 5GHz bi sigurno resio taj problem (150-200e).
 
Sad uzeo da povezem STB-ove kad mi uvalili jedan polovan (aris valjda) star 6 godina... zovem ih prave se ludi...
 
Poslednja izmena:
Koji behu kredencijali za ovaj Huawei sa Wifi6? kao da su nesto promenili (sto me ne cudi) pa ne mogu vise da se povezem
 
Nece taj, a nece ni onaj user/hwtc.... ne bih ni provalio da nesto ne radi da mi nisu uredjaji zakaceni na 2.4GHz wifi izgubili konekciju, kad probam preko telefona da se povezem kao da je i tu promenjen pass (iako je uvek bio isti za obe mreze)
 
A admin/485754... varijanta?
Čim WiFi zeznut znači da su ti dirali config rutera...
 
Uf taj nisam probao a ruter mi nije na zgodnom mestu da vidim sve brojke otpozadi..

Sad sam ga cupao iz struje i wifi se vratio na staro, doduse pristup sa ona dva ne moze i dalje.
 
Predlog: Skini jednom ruter, slikaj brojke pozadi i sačuvaj sliku :)
 
Nazad
Vrh Dno