Šta je novo?

Orion Telekom

Dali su ti sve podatke da možeš sam da konfigurišeš, ne prave problem da koristiš svoju opremu? Nisam još ništa pitao, ali i ja bih radije koristio svoj ruter, mada ovaj njihov zasad radi ok uglavnom
Dali su mi 2-port huawei bridge ont, tj opticki terminal 1Gb i ruter tp-link. I moze bilo koji ruter da se poveze bez podesavanja.
 
Pa to su i meni dali kad sam trazio da mi zamene neispravan huawei, c5 ac1200, ali sam opet imao prekide zbog mnogo signala u zgradi, pa sam kupio ax73 ruter i prestali su prekidi. A taj ac1200 mi samo zauzima mesto i zvacu ih da im ga vratim, sve vise je potreban taj wifi6, bar kod mene u velikim zgradama.
Ove "nove" TP-Link oznake prave zabune. Bar kod mene. Jer kad kazete AC1200 to pokriva mnoge modele.
Pomislio sam da daju ovaj AC1200 ruter, Archer XR500v
 
Pozdrav narode, izlistah temu. Razmišljam se da uzmem ovaj gpon light na ugovor. Zvao sam Orion rekli su mi da treba da stave antenu na krov. S obzirom kakve Indijance imam u zgradi (3 puta organizovao da dodaju da skupljaju potpise za optiku - bezuspešno) to mi je jedina alternativa SBBu. Kolika ja ta antena uopšte, i kako se spušta kabal od krova do stana? Nažalost, ne daju pripaid pa da čovek proba - se vredi uopšte upuštati u avanturu sa njima?
 
Da li je tačan info koji se pominje u yt klipu (09:30-09:40) da Orion Telekom od Novembra 2022.god. naplaćuje korisnicima optičke infrastrukture oko 3€‎ (u dinarskoj protivvrednosti) na ime mesečnog održavanja optičke mreže ? ...

 
Kolika ja ta antena uopšte, i kako se spušta kabal od krova do stana? Nažalost, ne daju pripaid pa da čovek proba - se vredi uopšte upuštati u avanturu sa njima?

Nije velika uopšte, kod mene u ulici je to na ćošku jedne zgrade, jedva se primeti, switch kutija i okrugla antena. Kabl spuste s prednje strane, bukvalno ga bace s krova do tvoje terase/prozora/šta već imaš :D
 
Barem onima koji se nisu bunili :)
Još jedno "glupo" dopunsko pitanje čisto da znam šta me čeka ...

Ako iskoristim trenutnu akciju kod Oriona i kao novi korisnik uzmem Net 500/100 mb/s po promo ceni od 1.175,00 din. mesečno sledećih 24 meseca , da li će mi se u toku ugovorne obaveze svaki mesec uvećavati račun na ime održavanja optičke mreže (1.175,00 din. + 3€) ?
 
Uključeno je održavanje u cenu. Nađi nekog akvizitera, možeš da dobiješ 6 meseci gratis, pa onda 24 meseca 50%.
 
Pitah već jednom, ali se niko ne javlja. Prekida li vam televizija, tj. na sekund se zamrzne slika pa nastavi - dok ton normalno ide?
 
Još jedno "glupo" dopunsko pitanje čisto da znam šta me čeka ...

Ako iskoristim trenutnu akciju kod Oriona i kao novi korisnik uzmem Net 500/100 mb/s po promo ceni od 1.175,00 din. mesečno sledećih 24 meseca , da li će mi se u toku ugovorne obaveze svaki mesec uvećavati račun na ime održavanja optičke mreže (1.175,00 din. + 3€) ?
Ja sam uzeo taj paket, samo pazi dobro sta ti pise u ugovoru, meni je prvo pisalo 50% popusta u trajanju od 0 meseci, pa sam intervenisao i onda su ispravili na 24 meseca. Dolazi mi racun 1175 din. Dal je bila stvarno greska ili su hteli na foru da me navataju ne znam.
 
Pitah već jednom, ali se niko ne javlja. Prekida li vam televizija, tj. na sekund se zamrzne slika pa nastavi - dok ton normalno ide?
Ne radi normalno , to se moze desiti ako imas prekide kratke , ako si tv box podesio preko wifi testiraj direkno sa lan kablom, ako i tada secka instaliraj na racunaru neki program za testiranje kvaliteta interneta koji ce u svakoj sekundi izvestavati dal ti net ima prekide...
 
Ja sam uzeo taj paket, samo pazi dobro sta ti pise u ugovoru, meni je prvo pisalo 50% popusta u trajanju od 0 meseci, pa sam intervenisao i onda su ispravili na 24 meseca. Dolazi mi racun 1175 din. Dal je bila stvarno greska ili su hteli na foru da me navataju ne znam.
I ja se razmišljam...
Kako taj gpon light što bi dolazio sa krova u brzini 500/100 i ruter tplink archer 1200 što daju, bi mogao da se uporedi sa sadašnjih kablovskih sbb-ovih 300/50? Onako grubo, bitnija mi je dostupnost 100% zbog posla nego brina koja varira gore dole...
 
Bolji je sbb sigurno po tom pitanju, orion nije bezgrešan čak ni na "klasičnoj" optici, a light mislim da radi još lošije od toga.
 
Ne radi normalno , to se moze desiti ako imas prekide kratke , ako si tv box podesio preko wifi testiraj direkno sa lan kablom, ako i tada secka instaliraj na racunaru neki program za testiranje kvaliteta interneta koji ce u svakoj sekundi izvestavati dal ti net ima prekide...
Imam dva boxa, jedan je direktno lan kablom vezan na ruter, drugi wifi. Na oba se dešava s vremena na vreme. Može hint za program? Da vidim da li da prijavljujem.
 
I ja se razmišljam...
Kako taj gpon light što bi dolazio sa krova u brzini 500/100 i ruter tplink archer 1200 što daju, bi mogao da se uporedi sa sadašnjih kablovskih sbb-ovih 300/50? Onako grubo, bitnija mi je dostupnost 100% zbog posla nego brina koja varira gore dole...
Brzina je ok, cak i u najgorim uslovima ne pada mnogo, cesto cak i uopste pogotovo za up, ali taj tp link archer ima problem sa pppoe konekcijama i imaces prekide 20ak puta dnevno na 10ak sekundi... Zamenom rutera za svoj se resava problem...
 
Imam dva boxa, jedan je direktno lan kablom vezan na ruter, drugi wifi. Na oba se dešava s vremena na vreme. Može hint za program? Da vidim da li da prijavljujem.

Onda najbolje pre zvanja da testiras kako ti radi net i to onda mozes i njima da posaljes kao dokaz da imas prekide, ali ajde prvo da vidimo dal imas prekide
StartTirnity je program
ako vec nemas iskustva nije tesko pustiti da radi u pozadini ali evo upustva
 
Bolji je sbb sigurno po tom pitanju, orion nije bezgrešan čak ni na "klasičnoj" optici, a light mislim da radi još lošije od toga.
E ovde si ga lupio i ostao ziv, za 6 godina koliko sam na orion optici nisam sve ukupno imao 10h prekida rada, regularna optika ima je sto se tice uptime stvarno van proseka

Onda najbolje pre zvanja da testiras kako ti radi net i to onda mozes i njima da posaljes kao dokaz da imas prekide, ali ajde prvo da vidimo dal imas prekide
StartTirnity je program
ako vec nemas iskustva nije tesko pustiti da radi u pozadini ali evo upustva


NE koristit taj tool, radi redirectove na svakakve sajtove
 
Poslednja izmena:
E ovde si ga lupio i ostao ziv, za 6 godina koliko sam na orion optici nisam sve ukupno imao 10h prekida rada, regularna optika ima je sto se tice uptime stvarno van proseka
slazem se za optiku i net ako i bude nekih problema to ce pre biti sto je otpao kabl sa zgrade i sto su zbrzali da ne kazem nabudzili ali kad podese sve jako dobro radi dug niz godina, uz odlican ping i uvek maksimalne brzine, u glavnom ako nista ne diraju i ne menjaju radi sve lepo problem nastaje kada dodju da promene ruter novim ili tako nesto :)
ali dobro ne verujem da je igde strucnost ljudi bas na zavidnom nivou.
 
Ljudi citaju ovde iskustva ili imaju prekid ponekad koji zapamte jer je prekid a optika je u pitanju kod koje se po nekom nepisanom pravilu to ne desava i onda steknu laznu sliku o prekidima ucestalim ( ne racunam shamana on je posebna prica :ROFLMAO: )... A inace kod vecine nasih provajdera je uptime preko 99%... cak je i ADSL radi u globalu poprilicno super...
 
Pa i ja sam u 2 stana imao orion, pa onda MTS, i sad opet u jednom Orion, i moram da kažem da je bolji bio MTS. Ne dešava se često da pukne, a i kad se desi bude najčešće kratkotrajno pa većina to ni ne primeti. Najduže je bilo oko 4-5h da je pukla mreža. Ja držim Plex server u svojoj mreži kojem pristupa veći broj ljudi, pa često i proveravam da li je sve online i kako radi. Imam i skriptu koja proverava da li je sve online, kao i iz stana proveravam da li "vidim" internet, i tu je mts ipak manje imao problema.
 
Pa i ja sam u 2 stana imao orion, pa onda MTS, i sad opet u jednom Orion, i moram da kažem da je bolji bio MTS. Ne dešava se često da pukne, a i kad se desi bude najčešće kratkotrajno pa većina to ni ne primeti. Najduže je bilo oko 4-5h da je pukla mreža. Ja držim Plex server u svojoj mreži kojem pristupa veći broj ljudi, pa često i proveravam da li je sve online i kako radi. Imam i skriptu koja proverava da li je sve online, kao i iz stana proveravam da li "vidim" internet, i tu je mts ipak manje imao problema.
uvek ima pojedinih slucajeva gde nesto ne radi i naravno da je bolji drugi provajder, svako je negde jaci , samo da te pitam koliko bi za to subjektivno mts je bolji ja morao da platim recimo combo paket net, tv, telefon i brzinom odprilike 2500/500 mbita ili jos bolje samo internet od 2500/500 ? tu svaka dalja rasprava da je neko malo bolji pada u vodu i vidi da su cene skoro duplirane i sta je zaista bolje, a za poslovnog klijenta kome pare nisu problem i bitno je da bude tih sat vremena prekida manje na godisnjem nivou to je drugo onda je mts izbor.
 
Pa ja se slažem sa tobom, ne znam da li vidiš :) I sam koristim orion jer je jeftiniji a radi posao, baš taj 2.5gbps paket. Ali mi je glupo da kažem da je bolji od MTS kad nije. MENI lično je bolji za te pare, a ovo što sam rekao da je mts nije subjektivno već objektivno, jer sam i kod jednog i kod drugog merio broj prekida, i kod oriona ih je bilo više. Subjektivno, rekao bih da su isti ili slični, jer ni sa jednim ni sa drugim nisam imao problema značajnih. Uptime je daleko preko 99%.
 
Na sajtu Startrinity ne postoji više CST... "The project is currently not supported".

Neki drugi?
 
Da li je tačan info koji se pominje u yt klipu (09:30-09:40) da Orion Telekom od Novembra 2022.god. naplaćuje korisnicima optičke infrastrukture oko 3€‎ (u dinarskoj protivvrednosti) na ime mesečnog održavanja optičke mreže ? ...
Ovde na linku imaš sveže cenovnilke u direktorijumu. Na prva 2, koji su za optiku, piše:
VAŽNO: Od 1.11.2022. Usluga održavanja i podrške je sastavni deo svake ponude i ugovora za rezidencijalne korisnike. Usluga održavanja i podrške za FTTH (optički) pristup u iznosu od 350,00 rsd (sa PDV-om) će biti naplaćena i iskazana kao posebna stavka na računu uz bilo koji izabrani paket iz ovog cenovnika.
https://oriontelekom.rs/wp-content/uploads/2023/02/
 
Pa ja se slažem sa tobom, ne znam da li vidiš :) I sam koristim orion jer je jeftiniji a radi posao, baš taj 2.5gbps paket. Ali mi je glupo da kažem da je bolji od MTS kad nije. MENI lično je bolji za te pare, a ovo što sam rekao da je mts nije subjektivno već objektivno, jer sam i kod jednog i kod drugog merio broj prekida, i kod oriona ih je bilo više. Subjektivno, rekao bih da su isti ili slični, jer ni sa jednim ni sa drugim nisam imao problema značajnih. Uptime je daleko preko 99%.
Slazemo se sve ali merio si na svojim gajbama samim tim je subjektivno vezano za tvoje slucajeve ne znaci da je tako u mom stanu ili vecine, i razlike su male ako je u delu procenta nesto bolje, i parametar za koji nesto proglasavamo boljim moramo se usaglasiti ja kazem da je mts objektivno bolji zato sto ima lepo ispod zemlje sprovedene kablove a ne kroz razne rupe i kanalazacije a source je verovatno isti jer je orion i nastao od nekog direktora mts, samo toliko ne znaci da je subjektivno lose samo ne znaci da ce vecini biti tako.
 
Brzina je ok, cak i u najgorim uslovima ne pada mnogo, cesto cak i uopste pogotovo za up, ali taj tp link archer ima problem sa pppoe konekcijama i imaces prekide 20ak puta dnevno na 10ak sekundi... Zamenom rutera za svoj se resava problem...
Da li je iko pokušao da ažuriranjem firmware-a na tom "famoznom" TP-Linku reši probleme koje ima?
Čisto pitam jer nisam imao generalno loša iskustva sa TP, u principu: koliko para toliko muzike.
 
Na sajtu Startrinity ne postoji više CST... "The project is currently not supported".

Neki drugi?

Ne bas taj pomuci se malo imas ili na nekom drugom sajtu ili na njihovom negde zabasureno , znam za tu poruku ali i dalje sljaka lepo poslednja verzija pre par nedelja sam je skinuo negde
 
Pustio na 100/100, da vidimo hoće li "ispadati".

EDIT: Posle par minuta pad:
 
Poslednja izmena:
Da li je iko pokušao da ažuriranjem firmware-a na tom "famoznom" TP-Linku reši probleme koje ima?
Čisto pitam jer nisam imao generalno loša iskustva sa TP, u principu: koliko para toliko muzike.
Probao sam ja sve dok je drugar imao, novi fw, beta, neki dvlp koji navodno resava i nista, tacno u odredjeno vreme je pucala pppoe konekcija tipa 9:55, 10:55, 12:55 itd... Cim se zameni ruter, pa makar i neki prastari tp link nije pucala konekcija danima ( mislim da je 14 dana dok je drugar bio na moru)... Inace, radilo je iznenadjujuce dobro i po najgorim uslovima...
 
Nazad
Vrh Dno