Šta je novo?

Orion Telekom

Jesu li stvarno ukinuli History 2 kanal???
Neverovatno,ali jesu. Rece mi lik iz terenske podrske da slabo ljudi gledaju taj kanal. :unsure: Gledam ga i ne verujem sta prica. Onda ne gledaju ni jedan krsteni kanal,samo gledaju rijaliti programe ili kanale. Jos kako mi objasnjava lik izgledalo mi je kao da mu je to normalno. Pretplata ostaje Melos i slicne gluposti ostaju,kao i neka Slobodna televizija gde se vec godinama vrti samo najava da je to televizija,a programa nikad nije ni bilo,vazno je da ti kanali postoje i da su "gledani",samo ne znam gde. Jedini kada bi se korisnici pobunili i masovno ih zatrpavali pozivima i mejlovima da vrate i Histori 2 i Diskaveri i Animal Planet. Sve dok ne polude od pritiskanja. Imaju takav neki nenormalan i maloumni rezon da nemam reci. Kada im spomenem te Melose i slicno nemaju nikakav opravdan i razuman odgovor sto mi govori da zele da nas zatupljuju i zatrpavaju ovim sra***a.
 
pa nisu oni bas tako naivni, nego za nizu cenu pustaju kanale koji ih nista ne kostaju.
 
Nema to veze sa naivnošću i ne postoje besplatni kanali.
Niža cena nije uslovljena slabijom programskom šemom već nastojanjem
da se pridobiju korisnici tako što se njima ne dere koža s leđa.

Neverovatno,ali jesu. Rece mi lik iz terenske podrske da slabo ljudi gledaju taj kanal. :unsure: Gledam ga i ne verujem sta prica. Onda ne gledaju ni jedan krsteni kanal,samo gledaju rijaliti programe ili kanale. Jos kako mi objasnjava lik izgledalo mi je kao da mu je to normalno. Pretplata ostaje Melos i slicne gluposti ostaju,kao i neka Slobodna televizija gde se vec godinama vrti samo najava da je to televizija,a programa nikad nije ni bilo,vazno je da ti kanali postoje i da su "gledani",samo ne znam gde. Jedini kada bi se korisnici pobunili i masovno ih zatrpavali pozivima i mejlovima da vrate i Histori 2 i Diskaveri i Animal Planet. Sve dok ne polude od pritiskanja. Imaju takav neki nenormalan i maloumni rezon da nemam reci. Kada im spomenem te Melose i slicno nemaju nikakav opravdan i razuman odgovor sto mi govori da zele da nas zatupljuju i zatrpavaju ovim sra***a.

Ne trebaju korisnici da se pobune već da masovno poraskidaju ugovore dok su još pod ugovornom obavezom pa onda nov ugovor i novi meseci za po 1 dinar... onda im neće padati na pamet da tek tako gase kanale.
 
Poslednja izmena:
Da li je na Orionu moguce koriscenje svog rutera umesto njihovog Huawei HN8245Q?

Imam sledecu problematiku... 5/1 optika, Huawei ruter koji su doneli ima 4x RJ45 iz kojeg cat6e kabel ide u moj Ubiquiti UDM Pro pa odatle u switch i to bi sve bilo super, nego UDM ima Dual WAN - 10G SFP+ i GIGABITNI RJ45 :(
Sto znaci da fakticki maksimum koji mogu da iskoristim jeste 1/1 jer Huawei nema SFP+ izlaz pa da mogu direktno njega da ubodem u UDM Pro.

Koje su mi opcije?
-Koriscenje nekog 10gbit RJ45 na SFP modula kao npr [ovako nesto]? Da li ima nesto slicno kod nas da se uzme da bih izbegao porucivanje i cekanje 100 godina da nesto dodje?
-Da li je moguce direktno ubosti njihov SFP+ kabel u UDM Pro i da se sve konfigurise na njemu, sto znaci fakticki da se uopste ne koristi njihov Huawei?
-nesto trece?
 
Za one koje zanima da imaju svoju opremu umesto provajderove:

Videcu ovih dana da isto uradim sa Orionom...
Evo da nastavim sam svoj post iz MTS treada...

Danas sam nakacio Loco na Orion mrezu. Posle par minuta se autoentifikovao samo po PON serijskom broju, dobio konekciju i radi :)

Pon + loco - pon diskonektovan, loko sa folijom radi :)
IMG_0954.jpeg

WAN link up:
Screenshot 2022-02-08 at 12.43.22.png

Pingove necu kaciti obzirom da su manje vise isti...

Speedtest na Wifiju (cisto da proverim upload, download cu kasnije kada budem oslobodio desktop racunar sa wired konekcijom)
Screenshot 2022-02-08 at 12.44.54.png

Sta sam koristio od dodatnih toolova:
- Python skripta koja modifikuje firmware Loco ONT-a kako bi zadrzao serijski broj PON-a nakon restarta uredjaja:

Loco sam porucio direktno sa Ubiquiti sajta:
Isporuka je oko 15eur. Problem je DHL koji administrativne troskove oko carinjenja naplacuje 3200rsd (tako nesto), plus dodatno me je carina izasla oko 3000rsd - napomena - nisam kupio sam ovo, cela isporuka je bila oko 110eur. Carinske papire nisam dobio tako da ne znam tacno koliko bi izaslo samo za ovaj uredjaj :(

Ja sam prezadovoljan - nakon toliko godina konacno sam eliminisao opremu ISP-a u kuci :) Nadam se da ce naredne dve godine sve funkcionisati kako treba :)
 
I sta dobijas ovime u poredjenju sa 1 portnim gponom koji dobijes za bridge mode?
 
Logicnije bi bilo da se optika direktno veze na Ubiquiti (ili bilo koji drugi) router na njegov SFP port ukoliko ga ima.
Pretpostavljam da to nije moguce bez dogovora sa ISP.
 
GPON/10GPON/nGPON2 sa jedne i SFP/SFP+ sa druge strane nisu isti standardi, te samim tim nisu kompatibilni.
 
Logicnije bi bilo da se optika direktno veze na Ubiquiti (ili bilo koji drugi) router na njegov SFP port ukoliko ga ima.
Pretpostavljam da to nije moguce bez dogovora sa ISP.
SFP+ EPON ONU dodeljuju pravnim licima, fizickim ne dozvoljavaju.
Tj nemaju ni SFP+ trenutno da dodele, u procesu su nabavke.
 
SFP/SFP+ su PTP veze (dedicated vlakno), a PON je PTMP - na jedno vlakno 16-32-64 korisnika.
 
Koji paketi uopste imaju hbo go na Orionu? Trazim info, ne mogu da nadjem…
 
Reklamiraju Optiku Gigant net pakete od 2-3 mogucnosti
1. Net START 0.5Gb/s
2. Net CLASSIC 1Gb/s
prijavio se i ubrzo zvali kažu da može
na mojoj lokaciji. Medjutim ova optika u mojoj zgradi radi na Wireless. Sto znaci da na vrhu zgrade postoji antena tj oprema koja Wifiem hvata baznu stanicu Orion u bizini.
Kazu mogu da ostvarim 400/200mb/s
za 1550 din.
Nego mene zanima kakva je to optika kad ne ulazi u zgradu.
 
Antena traži optičku vidljivost sa predajnikom, teoretski su upravu.
 
A da li tu antenu mogu da stave na kuću u gradu u kojem nemaju optiku i da dostigne tih 400/200mbs? Ja koliko znam preko te antene nude samo WiFi od 30mbs, kako onda može više?
 
400/200 preko antene teško da može koliko se ja razumem
 
To moze biti gpon light sa 2 MikroTik Wireless Wire nRAY antene.I to radi na 60ghz.
 
Antena na zgradi je njihova koja prima optiku ( signal )za korisnike zgrade. Dakle sa vrha zgrade se zatim spuštaju kablovi i ubušavaju u stan kod korisnika.Dobija se Huawei ruter i tako to funkcioniše. Eto to je ta optika od skoro. Moram pitati 2. njih koji koriste kako to radi i koju su brzinu ostvarili.
 
A da li tu antenu stavljaju i na privatne kuće u gradu koji nema optičku infrastrukturu?
 
U mom slučaju kućni savet zgrade je dopustio Orionu da postavi to kod nas na vrhu. Nemamo optiku pravu niti MTS niti SBB niti Hipernet.
Za privatne kuce mora da se pita.
Lokacija moja je blizu Bajlonove pijace.
 
Danas me zvase, ponudili 2gb down 400mb up, i otkljucane sve kanale za 3050. Reko moze, 500din vise nego sad. Elem, da li ce menjati modem, onaj beli, da cekam da donesu ugovor ako se menja (sled nedelja), ili da skoknem do njih ako se ne menja? Ne mogu da se setim, cini mi se da je neko rekao da preko 1gb/s ide xiaomi.
 
U mom slučaju kućni savet zgrade je dopustio Orionu da postavi to kod nas na vrhu. Nemamo optiku pravu niti MTS niti SBB niti Hipernet.
Za privatne kuce mora da se pita.
Lokacija moja je blizu Bajlonove pijace.
Ja se ne bih dvoumio da imam takve opcije :) taj wirless je odlican, cak bih platio i svu opremu da mogu da ga odvucem u selo :) (laćarak kod sremske mitrovice, mogu samo supernovu :( )
 
Nazad
Vrh Dno