Šta je novo?

"original" mobilni, jos jednom...

Bahati [SiD]

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poruke
2,300
Poena
680
od proslog mobilnog, siemens c55, koji sam kupio u roaming-u i sluzi me vec 4 godine, porodica i ja kupujemo iskljucivo "original" telefone. placam(o) skuplje, ali razloga ima vise. em niko ne menja mobilni toliko cesto, pa razlika, kakva god da je, "ispari" s godinama.

imam neki fetish sa neotpakovanim stvarima i paranoju da prinosim licu nesto sto je mozda polovno, bilo u nekom dzaku i pipkao ga ko zna ko. jednostavno ne volim da razmisljam o svim tim stvarima, kako je s njime rukovano dok je kako/cime flesovan, pa jos i neko da se bogati na tome (cene kod nas upadljivo zavise od popularnosti i dostupnosti modela => njima je manje vise ista nabavna cena => marza kolko volis).

to bi bio moj trip, a pravi i realni razlog je - garancija. roba koja je prosla legalnim kanalom vraca se bez problema od kupca do proizvodjaca i niko tu nije na steti, pa ni proizvodjac koji prihvata svoju gresku. roba koja je stigla drugim kanalima verovatno nekome u povratku proizvodi cistu stetu i cimanje. to proizvodi pritisak na sve umesane i onda nastaje tenzija kad se jave problemi. ima i za toga leka (trzisna ili batine, vec po zeljama i mogucnostima), al to vise nije za mene, poceo sam da cenim svoje vreme i zivce pod stare dane.

dakle, ovo je moj razlog sto kupujem original, iako sam svestan da je sve to isto, da bakterije ne opstaju na plastici posebno dugo :D, da bi se i meni pojavila ta mala ogrebotina posle dva dana upotrebe, da mi bas i nije neophodan taj usb kabl, da se desava da garancija bude ispostovana, pa cak i da traje vise od sest meseci...

moje pitanje je ustvari, ko kod nas legalno uvozi originalne telefone? i sta je tacno originalan telefon?

ja to zamisljam, izgleda pogresno, ovako: fabrika ga napravi, pripremi za odredjeno trziste, na koje stize nekim normalnim putem (uvoznik, veleprodaja, maloprodaja, il kako vec) i u ruke kupcu. mozda nije skroz tacno, poenta je da ti proizvod fakticki kupujes od proizvodjaca.

s tim u vidu trebalo bi da bude izvodljivo da telefon bude zapakovan u zapecacenu ambalazu jos u fabrici i neotpakovan stigne do kupca. sto sve naravno iskljucuje razne kese, dekodiranja i setanja artikala po kaficima pre prodaje...

da li se ovo uopste radi, ako se radi da li ima toga i kod nas i kojoj se firmi treba obratiti za takvu uslugu, vec po zastupljenim brendovima?

ps. oni znaci navoda s pocetka su tu zato sto sam poceo da sumnjam da je to ipak neizvodljivo kod nas, ma kol'ko neko vazio za zvanicnog distributera...
 
Da kupiti origina fon kod nas mogu reci da je cista sreca,jedino ako ubodes nekog prodavca koji je ko zna kako dosao do fona pa ti pazaris original ovo ti govorim iz licnog iskustva zato sto dok nisam poceo malo vise da se zanimam za racunare skoro 5god sam se bakco sa raznim prodajama i preprodajama telefona od A do S
sto se tice pitanja ima li kod nas "legalnih" dobavljaca pa neznam razni ljudi su kupovali kao ti Original fonove u Distributerskim Prodavnicam pa posle imali problema oko zamene popravke kad nesto neradi kako treba opet koliko su to onda legali dobavljaci :trust:
ipak i jos uvek najbolje sto kod nas mozes da kupis jeste. neki isod ruke fon od preko pa na dekodiranje, cak i takvi telefoni mogu da se nadju u full pakovanju glanc novi a jeftini nego ovi krsevi koje nam prodaju jeste da nema garanciju ali za te pare koje ces ti da das tamo gde kao kupis original moses da kupis jos jedan ispod ruke nece valjda oba da crknu nisi valjda toliki bakzuz ovo je moje neko gledanje na celu stvar mobilnih sto neznaci da je ispravno

ali znam da do sad jos ni jednom nisam omasio kad sam kupovao telefon za sebe a i za druge
proslo mi je kroz ruke sigurno 1000-1500 ako ne i vise a mozda se vratilo 20-30kom
sto smatram da nije velika greska ali opet to sam ja drugi drugacije razmisljaju i uvaljuju :mad:

pozzzzz..........:wave:
 
Poslednja izmena:
I ti stvarno veruješ da ako si nešto platio 350 umesto 150 evra, da je to sigurno originalno i novo? Ili je Roaming sam po sebi garancija kvaliteta?

S obzirom da između "originalnih" i "neoriginalnih" aparata (stavljam pod znake navoda, pošto su svi, bez sumnje, potpuno originalni, sa tom razlikom da su "neoriginalni" evetualno bili kodirani, pa su dekodirani, ali često ni to nije slučaj) nema apsolutno nikakve razlike, ko ti garantuje da ti neće poturiti onaj drugi?

Mislim da je sumanuto ne iskoristiti mogućnost kupovine mobilnih telefona bez PDV-a, po ovim fantastičnim cenama. Garantujem da ovo neće potrajati i uživajte dok možete.

BTW, nije mi jasno otvaranje teme ove vrste. Vidim da si nosio jedan aparat 4 godine, i to Siemens Cxx, tj. dno ponude i u vreme kad je bio nov novcat, tako da bih pretpostavio da mobilnim aparatima ne pridaješ ni najmanji značaj. Pored toga, u čemu se uopšte ogleda i prednost tvoje kupovine originalnog aparata, kada je od 4 godine, 3 pune godine van garancije?

Rizik je kupiti mob na parkingu, ali u radnjama već duže vreme nije prevelik problem za realizaciju garancije. Postoje radnje koje treba izbegavati, ali generalan problem na tržištu mislim da ne postoji.
 
nidza: koliko sam skontao covek je otvorio temu da bi saznao da li kod nas moze da se kupi original telefon i gde. Jednostavno covek to voli, ima pare i po meni je to skroz ok. Na nama je da mu pomognemo ako znamo nekoga ko to moze da mu omoguci a ne da mu preporucujemo dva dekodirana za te pare i sl.
 
Rojaltone ima ono shto ti smatrash "original telefonima". iliti u prevodu nije skidan sa mreže.
Dobijesh ga u original kutiji, sa svim atestima koje je aparat prošao, sa garancijom proizvođača overenom od strane prodavca, uputsva i sve shto ide uz taj aparat.
Mana je shto je cena u odnosu na ostale prodavnice zavidno veca.
 
Pogledaj temu "prodavnice mobilnih, pohvale i pokude", pa ćeš imati pregled situacije ...
 
@nidza: upravo je to poenta treda, nije dovoljno da se za nekog prica da prodaje originale, znas i sam da se lako moze naci full pakovanje, ali to po mom shvatanju nije original. potrudio sam se da objasnim zasto kupujem original, bas da bi izbegli da ulazimo dublje u tu temu. al nek bude da sam lud i glup, nije frka. ;) idemo dalje...

ispratio sam onu temu o prodavnicama i ok, moze da se iskompilira lista. ali me jos vise zanima STA je to originalni telefon? kao sto rekoh, to je po mom nekom shvatanju uredjaj proizveden i zapakovan u fabrici i otpakovan od strane kupca. sve izmedju je manje, vise nebitno. da li sam u pravu i da li toga ima kod nas? samsunzi valjda dolaze u zapecacenoj kutiji. ostali? nokiu mozes proveriti na sajtu. ostale? kada se ocekuje realizacija tog SE-Telenor odnosa i moze li se kontaktirati to one man predstavnistvo nekako?

retail kandidati su, kolko sam ispratio:

Quadra, ComTrade, Roaming, Alpha Copy, Royalton... kolko smo sigurni u njih i zasto?

Strong&Unique je valjda distributer za ovaj deo evrope za nekoliko brendova.

dakle na sta mi imbecili da obratimo paznju i kako da budemo sigurni da dobijamo ono sto u bezgranicnoj gluposti i neobavestonosti zelimo? ;)
 
Iz tog spiska slobondo izbacite Royalton, osim ako nisu nesto krucijalno promenili pa se mogu svrstati tu gde ih svrstavate.
 
1) na spisak dodati i Mobis, koji je distributer za nokiu.

2) skroz se slazem sa covekom koji je otvorio ovu temu, jer je original ipak original. a nidzi bih odgovorio da umesto "da iskorisitm priliku i kupim jeftino skup telefon" ja cu da iskorisitm priliku i kupim telefon sa fiskalnim racunom i svoje pare dati za nesto sto je po svoj prilici "netaknuto". imao sam sikustva sa radnjama u kojima "nije prevelik problem odraditi garanciju u slucaju kvara". zao mi je, ali meni jednostavno nije dovoljno "u vecini radnji nije prevelik problem odraditi garanciju". po meni, kao i u mnogim poljima, tako i na polju mobilnih treba da budemo realni, i svesni da ovde retko ko ima para da seta mobilni najnovije generacije, a da je za vecinu "obicnih" smrtnika upravo taj simens cxx, jer vecina nema para ni za 'leba, ali ima mob koji je izasao pre mesec dana. onda kad neko bude uveo red u tu oblast bice kao i sa fiskalnim kasama, svi ce da vicu to je nepravda, a nije nepravda vec red, na koji vecina ovde nije navikla.
 
[QUOTE='Bahati [SiD]STA je to originalni telefon? kao sto rekoh, to je po mom nekom shvatanju uredjaj proizveden i zapakovan u fabrici i otpakovan od strane kupca.[/QUOTE]


Originalni telefon, po definiciji, je onaj koji je proizveden u fabrici (ili bar pod nadzorom/odnosno po porudžbini) proizvođača čije ime nosi... Svaku drugu varijantu bolje je zvati pravim imenom - falsifikat.

Kod nas se pod "originalnim telefonom" podrazumeva (kao što su neki već napisali), telefon koji nije skinut/pravljen za neku mrežu, a to se znači da na sebi i u sebi (softver) nema tragove neke od tih pominjanih velikih mreža...

Praktično, to su, po pravilu, hardverski potpuno isti telefoni (originalan/"neoriginalan"), tako da i ovaj drugi - ako mu je naknadno kvalitetno ubačen novi (čist) softver, radi godinama bez problema. Problem je što se to ubacivanje softvera u mnogo slučajeva loše odradi, pa dolazi do problema u radu...

Na treću opciju - pravi falsifikat - na našem tržištu se veoma, veoma retko može naleteti. Realnije je da ti neko pod firmom novog telefona pokuša prodati polovan - no valjda imaš oči (a tu je i garancija da vratiš). To se lako da primetiti...

Ja sam za kupovinu "neoriginalnog" - zbog love, naravno. Da ona nije problem, izbor je jasan.
Uslov kod kupovine "neoriginalnog je da se taj original softver ranije mreže ne dira - bolje je istrpeti nekoliko ikonica,wallpapera i linkova viška (lako se brišu - većina), nego imati kasnije problema - samo zato da bi imao utisak "originalnog" telefona"...

Moja Nokia 3650 radi evo već pune dve godine, iako je skinuta sa T-Mobile mreže. Njihov softver nije diran, niti je pokušano da se sakrije poreklo telefona...
 
Poslednja izmena:
bez uvrede ali takav stav je doveo do toga da takve prevare prolaze, pa zato ljudi kod nas i nemaju svest o svojim pravima kao potrosacima, i ne znaju kome da se obrate za pomoc kad ih neko prevari. zato sto su navikli da kupuju stvari sa kartonskih kutija i od sumnjivih glavonja, pardon prodavaca mobilnih. no, naravno svako ima pravo na svoj izbor. u sustini ni meni ne vredi mnogo to sto kupujem nedekodiran telefon, jer ipak je ovo srbija i svi su prevaranti, ali sam taj osecaj da dajem pare za nesto sto ne znam da li ce mi raditi ( a imao sam iskustva sa "odradjivanjem garancije" u nekim "radnjama") - meni je odvratan. zato se pruzam koliko mogu, i ipak manje razmisljam....
 
Originalni telefoni su i oni koje ti prodaje GSM operater uz neku akciju ili paket.
 
bez uvrede ali takav stav je doveo do toga da takve prevare prolaze, pa zato ljudi kod nas i nemaju svest o svojim pravima kao potrosacima, i ne znaju kome da se obrate za pomoc kad ih neko prevari. zato sto su navikli da kupuju stvari sa kartonskih kutija i od sumnjivih glavonja, pardon prodavaca mobilnih. no, naravno svako ima pravo na svoj izbor.

Takav stav je nastao silom prilika, kao i mnoge druge stvari i kompromisi koje si prisiljen da praviš, jer živiš i radiš u ovoj zemlji... Da radim za prosečnu zapadnoevropsku platu, ne bih morao to da radim. Ovako, tu razliku u novcu umem i pametnije da potrošim.

Svoju Nokiu sam kupio u full paketu (originalna kutija i sve ostalo), sa nedirnutim softverom, čak mislim da nije bila ni zaključana za tu mrežu (SIM lock). Tačno sam znao šta i kakav telefon mi treba i nisam pogrešio prilikom kupovine.

Prevaranti umeju da obrlate, naravno - pogotovo ako im ti to dozvoliš...
 
Poslednja izmena:
ok, slazemo se svi, manje vise, da flasifikata ima u zanemarljvo malom procentu, te da u definiciju originala ubacimo da nije skidan s mreze.

ovde ima vrlo malo prodavnica koje drze originale i uglavnom se jasno razlikuju po visim cenama. ali zar nije moguce da jednostavno lupe visoke cene, prodaju iskljucivo full pakovanje, a ustvari je to opet flesovan telefon. tu podrazumevam i dekodiranje i recimo ubacivanje srpskog menija. dakle full pack moze da se nabavi iz istog/slicnog izvora odakle stizu i cuvene kese sa delovima ili da se jednostavno uvezu originali, ali pravljeni za neko drugo trziste i ovde lokalizuju. sve to naravno zbog ustede i prodaje kao "original, full pakovanje, fabricki srpski", iako je originalno uputstvo na drugom jeziku. ne zaboravimo da su ovde originali skuplji nego u ostatku evrope.

ako me sluzi intuicija ono prvo radi royalton, a ovo drugo mozda neki od vecih retail lanaca.

kako da budem siguran da ne kupujem u sustini istu stvar po visoj ceni? recimo, dva SE telefona, jedan Roaming, drugi ComTrade, dosla su u full pakovanju, ali kutija nije zapecanjena, kao ni kesice u kojima su spakovani telefon i baterija. kutije su ocigledno otvarane, makar da se stavi garancija uvoznika. kako da znam da nije isto sr@nje, full pakovanje? :D da kupujem u quadri? opet, kako da budem siguran???
 
Evo ja sam u sred sibira kupio nokiu E61 sa koje ovo i kuckam. 100% orignal, finska, neotpakovana kutija, unutra svi sertifikati... Cena 405€. Naravno u radnji pored 550€. Kako ko odere. Inace ovde nema situacije kao kod nas, imas par monopolista koji ubivaju sa cenom i manje radnjice gde cene variraju. Naravno da sam kupio tamo gde je povoljnije, inace je u pitanju firma koja ima filijale u vise gradova u Rusiji i rade hardver uglavnom. Inace u zivotu nisam imao dekodirani telefon u neoriginalnom pakovanju. U potpunosti podrzavam bahatog! Necu nesto sto je kradeno. Mogu da nabavim na primer lap top za 400€ koji kosta 1500€ ali necu! Oteto - prokleto. Uvek mi je bilo muka od nasih prodavnica mobilnih, sedi lepa seka tamo i savija one "univerzalne" kutije za sve zive tipove telefona. Primer koji sam cini mi se pominjao: pre godinu dana sam kupio nokiu 6800, sam nisam verovao original, dobijo sam sve sto treba i radi kao svajcarac. Platio sam je 115€. Ortak mi kaze da sam budala, kao mogao sam za te pare da uzmem npr SE K500 ako se ne varam. Ima 100 puta vise funkcija itd a kosta isto. E pa necu da budem sibicar, dokle bre vise sa tim! Jeste da nam je standard u q.. ali necu da neko zaradjuje na meni na neposten nacin.
 
kako da znam da nije isto sr@nje, full pakovanje? :D da kupujem u quadri? opet, kako da budem siguran???
To je najveci problem u celoj prici. Dodatnu zabunu pravi i razlika u ceni "originalnih" telefona kod "zvanicnih" zastupnika. Ako uporedis cene istih telefona, u svim prodavnicama sa liste koju je neko ovde naveo, videces da ima znacajne razlike u cenama
 
Oteto - prokleto. Uvek mi je bilo muka od nasih prodavnica mobilnih, sedi lepa seka tamo i savija one "univerzalne" kutije za sve zive tipove telefona. Primer koji sam cini mi se pominjao: pre godinu dana sam kupio nokiu 6800, sam nisam verovao original, dobijo sam sve sto treba i radi kao svajcarac. Platio sam je 115€. Ortak mi kaze da sam budala, kao mogao sam za te pare da uzmem npr SE K500 ako se ne varam. Ima 100 puta vise funkcija itd a kosta isto. E pa necu da budem sibicar, dokle bre vise sa tim! Jeste da nam je standard u q.. ali necu da neko zaradjuje na meni na neposten nacin.


my point exactly! sve je to u glavi i stavu. a to je da treba da ljudima smeta sto imaju kradene telefone, treba da im smeta to sto nemaju love da kupe originalnu nokiju od 600 eura, jer u suprotnom po meni, miris se sa celokupnom situacijom ovde, koja je sveukupno nenormalna.
 
Ovde ne govorimo o krađi, ne mešajte teme. U neku ruku je ukradeno iz džepa provajdera, ali u neku ruku i nije. Cena telefona je zaračunata u paket koji će neko, na ovaj ili onaj način, ipak otplatiti. Prema tome, krađe u principu nema, jedino što su takvi aparati nelojalna konkurencija onim koji nisu skidani sa mreže. U većini slučajeva nema nikakve razlike između aparata koji su zaključani ili nisu. Izuzeci postoje, i zato se treba dobro raspitati.

Bahati, čisto sumnjam da možeš da utvrdiš da li je telefon skidan sa mreže ili ne. Sama cifra kojom ga platiš nije dovoljan pokazatelj "originalnosti" uređaja. Nije čak ni mesto na kome ga kupiš. Najbitnije je da dobiješ garanciju, tj. da firma posluje već neko vreme, a ne da se takve stvari kupuju po parkinzima ako prodavca ne poznaješ, ili nisi došao do njega po preporuci.

Savetujem ti da na nekoj od poznatih lokacija kupiš dobar, proveren i, naravno, skinut sa mreže mobilni. ;) Za isti budžet ćeš daleko više da dobiješ. Iskoristi dok si u prilici.
 
To je najveci problem u celoj prici. Dodatnu zabunu pravi i razlika u ceni "originalnih" telefona kod "zvanicnih" zastupnika. Ako uporedis cene istih telefona, u svim prodavnicama sa liste koju je neko ovde naveo, videces da ima znacajne razlike u cenama
Sama cifra kojom ga platiš nije dovoljan pokazatelj "originalnosti" uređaja.

upravo tako x 2! :)

a garanciju kao parce papira uopste ne moraju da mi daju, ionako su tamo uglavnom napisane nesuvisle stvari. dovoljnu mi sigurnost uliva znanje da je neko zvanicni uvoznik/prodavac, kao za neke PC komponente koje sam kupovao. pojavis se, kazes u cemu je problem i menjaju na licu mesta ili u najkracem roku bez ikakve rasprave i nerviranja. tako je to kad je kanal legalan od pocetka do kraja... vecina prica koju sam procitao o "postenim" prodavcima skidanih telofona mi deluje kao da su odustali od rasprave i samo probaju da uvale robu svakom sledecem, pa kome prodje.

al da sad opet ne bi pravili pro et contra za originale, ajde da zamislimo da u svim radnjama telefoni kostaju isto i svi su original, al kao culi smo da u nekim prodaju skidane. dakle, nije pitanje da li kupiti original nego kako znati da je original. :) tako cemo, mozda, brze da dodjemo do nekog resenja, jer mislim da je bilo dovoljno tredova gde se diskutovalo o tome sta je bolje/isplativije.
 
Ja ostajem pri svome da iskoristim priliku kad vaskrsne neki fenomenalan aparat za male pare, dok ne nestane ili se prodavci ne presaberu oko toga šta u stvari prodaju i podignu cene, ja mašem sa mnogo skupljom igračkom nego što je realno plaćena. U skorije vreme se takva eksplozija desila sa Nokia E60 i E61 modelima i ko ih je uzeo napravio je vrhunski posao. Još bolji posao, po meni, bio je fleš Motorola MPx220 na proleće za 150-160€ po gradu. Monstruozno ultrafunkcionalno superbrzo čudovište. :D

Sve u svemu, treba koristiti prednosti tržišta, a pravovremenim informisanjem uvek je moguće izbeći sve potencijalne probleme oko garancija. Jednostavno nastupiš u radnji sa stavom kupovine polovne stvari, sve treba dobro proveriti, videti da li su folije odlepljivane, da li je aparat netaknut, nekorišćen (eventualno proban, to je OK). Ja mislim da je to cimanje vredno 100%+ razlike u ceni u odnosu na originalan aparat.
 
Jednostavno nastupiš u radnji sa stavom kupovine polovne stvari, sve treba dobro proveriti, videti da li su folije odlepljivane, da li je aparat netaknut, nekorišćen (eventualno proban, to je OK). Ja mislim da je to cimanje vredno 100%+ razlike u ceni u odnosu na originalan aparat.

Ja ne mislim tako. A narocito volim ovo "samo proban"... Postavlja se pitanje, zbog cega je proban? Ako je telefon fabricki neispravan, kod legalno uvezenog telefona, postoji jedna sjajna stvar, DOA procedura, gde se vraca proizvodjacu, i dobija se novi uredjaj.

U maloprodaji ( legalnih uvoznika/distributera) se prodaju novi telefoni, netaknuti. U vecini ostalih prodavnica se prodaju "samo probani" telefoni (komisiona prodaja).

Kao i u kaficu, tako i kad kupujem telefon, hocu fiskalni racun i validnu garanciju u ovlascenom servisu. Ne zelim da proveram nalepnice, folije i ostalo.

Opet, to je neko moje misljenje

Poz
 
Nemam ništa protiv. Zato ću ja da platim MPx220 150€, ti ćeš 350€ i svi srećni i zadovoljni. :) A mož' da se desi da meni realizuju reklamaciju za 5 minuta, a tebi 45. dan. Poenta threada je da ti ovde niko ništa ne garantuje, svi su isti gadovi u zemlji gde se tek razvija tržište. A svako od nas može odabrati scenario više ili manje adekvatan situaciji na tržištu.

Definitivno postoje ljudi se bolje osećaju kad daju više para za istu ili još goru stvar, ja se trudim da postupam obrnuto. ;)
 
Bahati [SiD]- citam sta si pisao tebi niko nije rekao da si imbecili glup itd....zasto bi bio ti samo hoces informaciju kao i svi drugi za druge stvari zato ne nazivaj sebe imb... nije lepo ;)

Jaksa Citiram: - Originalni telefoni su i oni koje ti prodaje GSM operater uz neku akciju ili paket.
u ovome se slazem sa njim.

evo ti i prostog primera provere Falsifikata kako za nokiu tako iz za druge marke telefona postoje kodovi proizvodjaca

Primer nokia: kad ukucas *#06# Pojavi se Serial number
na doticnom broju mozes da vidis ko je proizvodjac

Nebi trbao da javno pisem ali ajde nek se zna Posto sam siguran da dosta njih nezna 100%

6 i 7 cifra u nizu nikako nesmeju da budu 00 pitaj boga ko ga je napravio ako je 10 nemacka
itd.... a kad je 80 finska i mislim da isti proizvodjac koristi i BR 30
 
Poslednja izmena:
Primer nokia: kad ukucas *#06# Pojavi se Serial number
na doticnom broju mozes da vidis ko je proizvodjac

Nebi trbao da javno pisem ali ajde nek se zna Posto sam siguran da dosta njih nezna 100%

6 i 7 cifra u nizu nikako nesmeju da budu 00 pitaj boga ko ga je napravio ako je 10 nemacka
itd.... a kad je 80 finska i mislim da isti proizvodjac koristi i BR 30
Ne samo da su mi 6. i 7. dve nule, nego mi je i 8. takodje nula :d
Sad mi je jasno zasto sam ovaj telefon menjao 5 puta zbog raznih nedostataka.
Zato od sad samo original, pa nek je duplo skuplji
 
Zanima me samo kako moze da se proveri na Nokijinom sajtu "originalnost" fona preko serijskog broja. Za bateriju sam proverio i radi,evo linka http://http://europe.nokia.com/A4144894.
@nidza: upravo je to poenta treda, nije dovoljno da se za nekog prica da prodaje originale, znas i sam da se lako moze naci full pakovanje, ali to po mom shvatanju nije original. potrudio sam se da objasnim zasto kupujem original, bas da bi izbegli da ulazimo dublje u tu temu. al nek bude da sam lud i glup, nije frka. ;) idemo dalje...

ispratio sam onu temu o prodavnicama i ok, moze da se iskompilira lista. ali me jos vise zanima STA je to originalni telefon? kao sto rekoh, to je po mom nekom shvatanju uredjaj proizveden i zapakovan u fabrici i otpakovan od strane kupca. sve izmedju je manje, vise nebitno. da li sam u pravu i da li toga ima kod nas? samsunzi valjda dolaze u zapecacenoj kutiji. ostali? nokiu mozes proveriti na sajtu. ostale? kada se ocekuje realizacija tog SE-Telenor odnosa i moze li se kontaktirati to one man predstavnistvo nekako?

retail kandidati su, kolko sam ispratio:

Quadra, ComTrade, Roaming, Alpha Copy, Royalton... kolko smo sigurni u njih i zasto?

Strong&Unique je valjda distributer za ovaj deo evrope za nekoliko brendova.

dakle na sta mi imbecili da obratimo paznju i kako da budemo sigurni da dobijamo ono sto u bezgranicnoj gluposti i neobavestonosti zelimo? ;)
 
Poslednja izmena:
da, ja sam se pogresno izrazio.
 
Na svim mojim "neoriginalnim" aparatima IMEI se poklapao sa brojem na autentičnoj fabričkoj nalepnici koja se nalazi unutar kućišta. Sajt iznad mi je pravilno detektovao aparat i sve pojedinosti vezane za IMEI kod. Mislim da je myth polako ali sigurno busted! :d
 
Nazad
Vrh Dno