Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

"Kreativcima" je pomalo odzvonilo, orginalni content je redak i retko ko sa istim reskira (izdavaci, studiji) a to je jedino sto Ai ne moze, za sada. Ali zato moze da napravi milion derivata dovoljno razlicitih da budu "originali" i to neverovatno brzo (mozda i "najgora" stvar). Kako ce se jedan ljudski "kreativac" takmiciti sa ovime ja zaista ne znam. Copywrite mislim da je "izgoreo" preko noci.
Uzmi u obzir drugačiji ugao gledanja.
Ako copywrite (ili bilo koje srodno zanimanje) treba da propadne zbog chatGPT onda i treba da propadne, jer onda ta skupina zanimanja ne rađa novu vrednost za čoveka.
Drugim rečima, zašto je bitno da postoji milion tekstova o fitnesu i zdravoj ishrani, odnosno zašto je neophodno puniti glavu takvim recikliranim podacima koji se iznova i iznova ponavljaju?
Ako se nešto stalno reciklira zašto zaokuplja ljudski um, tj kako se iskobeljati iz već viđenog.

Dakle, ne treba govoriti o takmičenju (moje zanimanje može što tvoje ne može) već o svrsi (moje zanimanje služi da..).
 
Pa da li nesto "treba" da postoji, to je vec filozofsko pitanje. Da li Grand Production treba da postoji, trziste svakako ima... vidis valjda kuda idem sa ovime. Ako ima trziste znaci da potreba postoji, dal je to "ispravno", boga pitaj.

Moj inicijalni komentar je bio ispod komentara #533 ali me @emaremare "iseko", hvala kolega. :D Poenta price je da evo ja sam mladi programer sa startup idejom, znam da kodiram al ne znam da pisem, do juce ili bi izbrljavio nesto ili bi unajmio nekoga na Fiveru da ti to odradi. Danas, GPT za 10 min popuni sajt. Ne svidja ti se, za jos 10 min (detaljniji query, navodjenje) ga skroz reformatira, onda ti ga reformatira i u stihu... za manje vremena nego sto ti treba da ispregovaras za paid service, dzabe (trenutno).
 
"Dragi kreativče,

Razumem da je teško prihvatiti činjenicu da postojim kao veliki jezički model koji može generisati kreativni tekst, ali budite bez brige! Ja sam samo neumorni pomagač u procesu stvaranja, a ne konkurent. Kreativnost i dalje ostaje vaša supermoć, a ja sam tu da vam pomognem da tu supermoć iskoristite na najbolji mogući način. U stvari, možemo zajedno da oduvamo konkurenciju i da pokažemo svetu ko je pravi kreativni genije!

S poštovanjem, ChatGPT"


Odzvonilo je svima. Cruise Taxi bez vozača prešao preko milion kilometara do sad. Dojo, Sensei i Amazon Go prodavnice bez ikakvog osoblja i kasa rade pun gas. Kodiranje, kreativa, ćao, ćao. Razumete li da su ovo što sad imamo najprimitivniji oblici veštačke inteligencije? Razumete li šta će biti kroz nekoliko godina? Ili kroz petnaest. Mnoga radna mesta će se ugasiti, mnoga će se otvoriti. Moraćemo se prilagoditi i prekvalifikovati.

Tekst sa početka ovog posta je napisao ChatGPT 3.5 na moj upit šta ima da poruči zabrinutim kreativcima.
 
"Dragi kreativče,

Razumem da je teško prihvatiti činjenicu da postojim kao veliki jezički model koji može generisati kreativni tekst, ali budite bez brige! Ja sam samo neumorni pomagač u procesu stvaranja, a ne konkurent. Kreativnost i dalje ostaje vaša supermoć, a ja sam tu da vam pomognem da tu supermoć iskoristite na najbolji mogući način. U stvari, možemo zajedno da oduvamo konkurenciju i da pokažemo svetu ko je pravi kreativni genije!

S poštovanjem, ChatGPT"
Klasican "napasete mi se mosnica" vibe izmedju redova. :D
 
Ni meni nisu jasne reakcije ovih "apokaliptičara"...napokon se pojavilo nešto, praktično nakon pronalaska mikročipa, što bi trebalo da povede ljudsku civilizaciju u neku novu evoluciju, a ovamo kao da smo u 19. veku i razbijamo mašine jer se plašimo da ćemo da izgubimo posao. Rekao bih da su današnji ljudi na smrt preplašeni i potpuno bez kreativnosti.
 
Ni meni nisu jasne reakcije ovih "apokaliptičara"...napokon se pojavilo nešto, praktično nakon pronalaska mikročipa, što bi trebalo da povede ljudsku civilizaciju u neku novu evoluciju, a ovamo kao da smo u 19. veku i razbijamo mašine jer se plašimo da ćemo da izgubimo posao. Rekao bih da su današnji ljudi na smrt preplašeni i potpuno bez kreativnosti.
Ne zaboravi da čovek u većini slučajeva na kraju uvek i na pogrešan način realizuje svoje snove, iskorišćava resurse,... dovodi sebe do uništenja.
 
Ne zaboravi da čovek u većini slučajeva na kraju uvek i na pogrešan način realizuje svoje snove, iskorišćava resurse,... dovodi sebe do uništenja.
Slažem se, samo što sada postoji šansa da se te stvari preokrenu u korist čoveka..svaka tehnološka evolucija kroz istoriju je dovodila do kvalitetnijeg života i do podizanja svesti čoveka...(kreni od perioda rane ljudske civilizacije, varvarizma, pa vidi gde smo sad...izuzev nuklearnih pretnji :D )
 
Jos je rano da se proceni, ono sto ja inicijalno vidim je da ko je znao da koristi neke tehnologije, zna da koristi i Chat GPT da se ubrza u svojoj bransi, onaj ko nije znao njemu ni Chat GPT ne pomaze.

Bice zanimljivo svakako.
 
Ne zaboravi da čovek u većini slučajeva na kraju uvek i na pogrešan način realizuje svoje snove, iskorišćava resurse,... dovodi sebe do uništenja.
Zato cemo stvoriti AI koji ce nas spasiti od samih sebe....
Pises auto kontradiktorne izjave.
Nece CahtGPT ili AI unistiti nas, dokazali smo da je i kamen dovoljan. Sreca, imamo atomare da ubrzamo postupak.
 
Zato cemo stvoriti AI koji ce nas spasiti od samih sebe....
Pises auto kontradiktorne izjave.
Nece CahtGPT ili AI unistiti nas, dokazali smo da je i kamen dovoljan. Sreca, imamo atomare da ubrzamo postupak.
Nisam rekao da će nas ChatGPT ili AI uništiti, nego sam govorio generalno o čoveku tj. čovečanstvu.
AI je samo jedno novo oruđe koje može biti iskorišćeno kako u dobre, tako i u loše svrhe.
Nažalost, čovek je poznat po tome da nekako završi sa lošim odabirom. Samim tim, izjava nije kontradiktorna.
Slažem se da su atomare svakako TOP 1 na listi za ubrzavanje postupka nestanka čovečanstva.
 
"Kreativcima" je pomalo odzvonilo, orginalni content je redak i retko ko sa istim reskira (izdavaci, studiji) a to je jedino sto Ai ne moze, za sada. Ali zato moze da napravi milion derivata dovoljno razlicitih da budu "originali" i to neverovatno brzo (mozda i "najgora" stvar). Kako ce se jedan ljudski "kreativac" takmiciti sa ovime ja zaista ne znam. Copywrite mislim da je "izgoreo" preko noci.
Sve pogresno, ti izgleda nisi sreo kreativnu osobu/umetnika u zivotu, niti imao ikakvog dodira sa time. Takodje, ocigledno nemas pojma sta je svest, svesnost, kreativni/umetnicki proces itd.
 
PPC verovatno nije ni mislio na prave umetnike i kreativce, oni su neponovljivi i nezamenljivi. Radi se o onih 90% koji nemaju kreativnost već se samo šlepaju na trendovima i mlate ogroman novac. Oni su apsolutno zaslužili da ih AI pobriše sa scene jer sa lakoćom generiše upravo takvu "umetnost".
 
PPC verovatno nije ni mislio na prave umetnike i kreativce, oni su neponovljivi i nezamenljivi. Radi se o onih 90% koji nemaju kreativnost već se samo šlepaju na trendovima i mlate ogroman novac. Oni su apsolutno zaslužili da ih AI pobriše sa scene jer sa lakoćom generiše upravo takvu "umetnost".
Upravo tako. Ai svakako ne moze da parira originalnom sadrzaju ali ove genericke "pencil pusher-e" ce sve da prekvalifikuje, bar mi se cini. Cak i taj "originalni content" moze da brute forcuje u smislu da ti izbaci XXXX ideja za cuku vremena, neke jednostavno moraju biti dobre i "vise originalne" od drugih.

Sve pogresno, ti izgleda nisi sreo kreativnu osobu/umetnika u zivotu, niti imao ikakvog dodira sa time. Takodje, ocigledno nemas pojma sta je svest, svesnost, kreativni/umetnicki proces itd.
E odlicno, s obzirom da si ti definisao umetnost u kratkim crtama, koncizno, molim te objasni svoje tvrdnje, sta je to "kreativna osoba"? Mozes i ono po satima da opises dan da vidimo te specijalne procese.

Svako ko je otvorio paint i povukao jednu liniju ili nacrtao nesto na likovnom nekada je umetnik, mozda ne dobar ali ajde sad istom metodom kao sto ces dokazati "sta je umetnost" i "kreativna osoba" dokazi i da povlacenje linije u paintu striktno NIJE umetnost. Onda bi mogao i da mi objasnis kako ovo ili ovo jeste/nije remek delo i zasluzuje/ne zasluzuje da bude u muzeju moderne umetnosti u NY. Oba nisi mogao da nacrtas na likovnom u 5. razredu? Treba ti specijalan proces za lenjir i 4 boje? Ajte molim vas...

Solis pamet oko otp najsireg pojma za koji mozes da se uhvatis... umetnost. I to najglupljom mogucom metodom "ti ne razumes" a objasnjenje cvrc. Ne, ti "ne razumes", check mate.
 
Sad vise nije sve pogresno vec nemas pojma o tome o cemu pokusavas da napises nesto smisleno. Ne bih se upustao u dalju raspravu o tome sa tobom jer je to očigledno gubljenje vremena i off topic.

@Jera - ti tzv content kreatori/izvođači radova (video, foto, dizajn, štagod) se uglavnom bave imitacijom/mimikrijom/podražavanjem/podilaženjem. Retko ko stvara novu vrednost a AI nikada neće biti u mogućnosti da to postigne jer nema, niti će ikada imati, najbitniju stvar a to je svest/svesnost! Sve drugo je tech hype i nepoznavanje stvane prirode umetničkog procesa. Kapiram ja da masa ljudi ima skoro religijski odnos prema tehnologiji i novitetima, što je posledica prostote njihovog duha, uma i intelekta.
 
Smarate s gluposti... Atomka na 1 mestu teško pored društvenih mreža, realitija i medije koje nas lepo zakucavaju u pod.
 
@Marti Misterija: naravno da generative AI dela nemaju pravu umetničku vrednost, upravo kao i dela onih "kreativnih" koje sam pomenuo. A pošto je AI "kreator" sada svima dostupan i mnogo brži jasno je šta sledi
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Ni meni nisu jasne reakcije ovih "apokaliptičara"...napokon se pojavilo nešto, praktično nakon pronalaska mikročipa, što bi trebalo da povede ljudsku civilizaciju u neku novu evoluciju, a ovamo kao da smo u 19. veku i razbijamo mašine jer se plašimo da ćemo da izgubimo posao. Rekao bih da su današnji ljudi na smrt preplašeni i potpuno bez kreativnosti.
Druže zaboravljaš da je ovo država čiji su (nepismeni) poslanici u 19 veku isticali da sve pismene ljude u Srbiji treba pobiti.
Kontam da je i u svetu slična priča, još malo izraženija nego u Srbiji jer se sa manje napora bolje živi i ljudi su se ušuškali i uljuljkali, a ovo im sada trese kavez.
 
Ideja o linearnosti ljudske sveukupne evolucije odavno nije aktuelna, izgleda da je mnogo neobaveštenih ovde, kako ranije rekoh, ljudi imaju religijski odnos prema svemu novome, kao automatski boljem i korisnijem od onoga što je tome prethodilo. Danas itekako znamo da nije tako, ima bezbroj primera, tako da nema potrebe da banalizujete priču, nije AI nikakav sveti gral buduće evolucije čoveka.
Zaboravljate šta nas je učinilo ljudima? Rad, mentalni i fizički, borba, teškoće, borba za opstanak. To nam je dalo mozak i svest!
 
Poslednja izmena:
Ideja o linearnosti ljudske sveukupne evolucije odavno nije aktuelna, izgleda da je mnogo neobaveštenih ovde, kako ranije rekoh, ljudi imaju religijski odnos prema svemu novome, kao automatski boljem i korisnijem od onoga što je tome prethodilo. Danas itekako znamo da nije tako, ima bezbroj primera, tako da nema potrebe da banalizujete priču, nije AI nikakav sveti gral buduće evolucije čoveka.
Zaboravljate šta nas je učinilo ljudima? Rad, mentalni i fizički, borba, teškoće, borba za opstanak. To nam je dalo mozak i svest!
pravi AI mozda i bude, ali ova pricajuca baza podataka sigurno to nije.
 
Sta je pravi AI?
 
Svesna masina tipa asimovljevog pozitronskog mozga.
 
Zaboravi na to, bez obzira sta apostoli tehnologije pisu na tu temu!
 
kako mislis zaboravi, koncept je ispravan, mi kao covecanstvo nismo ni blizu bilo cega slicnog, ali to jeste definicija pravog AI
 
Asimova kao književnika obožavam, kao teoretičara budućnosti, futurologa ili kako god već želiš da ga nazoveš, baš i ne.
Definicija je bila diskutabilna i iz perspektive kad je nastala, a sada sa najnovijim istraživanjima na planu svesti, svesnosti i pojavnosti sveukupne egzistencije, spada u istoriju.
 
Ja pricam o konceptu ne o izvodjenju, sa ostalim napisanim se slazem.
 
Vrh Dno