Šta je novo?

Objektivi

Sta mislite o 16-35 2.8L mk1
Je vredi uzeti u odnosu na 17-40 4L
 
Jedino ako ti treba blenda vise, inache iz mog iskustva ne. Verzija II je druga prica ali ne nesto drasticno bolja koliko bi se ocekivalo od duplo skupljeg objektiva.
 
Kako da ocenim da li je objektiv dovoljno ostar na 17mm. Na kojoj udaljenosti da gledam detalje?
 
Isto me zanima 16-35, resio sam da to bude f4, mada sad imam neku dilemu da li da idem na f2.8 pa da mi sluzi za slikanje portreta na 35mm sa f2.8, da ne bi kupovao neki fiksni 35mm ili 50mm. Al sam domisljat :D Samo ne znam koliko je to dobra zamisao :p Imao sam 35mm f2 al se nesto nisam pronasao u koriscenju takvog objektiva, pa racuna da ce mi 35mm f2.8 biti dovoljno da po nekad uslikam neki portret... Jel dobra zamisao da za tu namenu koristim 16-35 f2 ?
 
Poslednja izmena:
Cemu sluzi 35mm f2 ? Sta se slika sa tim objektivom ? Koji objektiv uzeti za portrete ?
Ako ovo sto sam zamislio nije dobro resenje onda cu uzeti f4 verziju i to je to...
 
Mozes sto ne mozes. Samo moras malo vise da pridjes :) A ti siroki nisu bas ostri kao ti prime objektivi. Za FF uzmi 85mm 1.8 za portrete extra. Ili 100mm 2.8 macro :D
 
35mm ti je objektiv za sve, univerzalan je i svuda može da nađe primenu, fotka se svašta sa njim - pejsaži, ulična fotografija, dobar je za unutra jer je pristojno širok na FF-u, itd. Možeš ako baš moraš i koji portret sa njim da napraviš, ali nije to baš sjajna žižna daljina za tako nešto... Koji ti je dobar za portrete? Uzmeš 85mm 1.8 recimo.

edit:

@maxa151

Dobro, ne moramo sad da budemo i takvi, lepo pita čovek.

@hunder

100mm macro 2.8 za portrete samo ako imaš savršene modele, previše je to oštro :D
 
Poslednja izmena:
Na jednom od linkova kao prva preporuka je EF 70-200mm f/2.8L IS II USM ? Ako je tako, a ima smisla jer po svemu sudeci ne treba da se ide ispod 85mm na ff aparatima, jedino sto bi trebao da uradim je da zamenim 70-200mm f/4 za f2.8 i to bi bilo to, da ne kupujem zasebno fiksni 85mm f1.8 posto me slikanje portreta nesto ne privlaci a ipak bih voleo da ima i nesto od opreme za tu namenu, naravno ne kao zasebni objektiv... Inace 35mm sam imao sa 7D telom.

Jos jednom da pomenem da ne znam bas najbolje engleski, tako da mi kucanje u pretrazivacu nije bas od nek pomoci, posto ne znam sta da kucam :p Tako da @maxa151 hvala na pomoci, naravno i ostalima se zahvaljujem :)
 
Poslednja izmena:
Taj 70-200mm f2.8 IS II je bolest. Ko ima para jedan od objektiva koje treba imati.
 
Da, pravi turisticki objektiv, onako da ceo dan setas gradom sa njim na aparatu :wall::wall:
Za portrete, 135L f2 :)
Nema potrebe da menjas 70-200 f4 is, za to koliko bi doplatio za 2.8 mozes da uzmes 135L
 
Heheh Mladen me je desifrovao u full-u :p Nisam nesto koristio ni ovaj 70-200 f4, tako da ga non stop nosam, al zato 24-105 ne skidam, pa sam zato pomislio da bi f2.8 bio dobro resenje, jednim udarcem dve muve :p Voleo bih da napravim neke fotke sa 16-35, gledao sam nesto sto su drug fotkali i to mi je krajnje zanimljivo, pa sam pozelo da i sam napravim neku takvu fotku, isto tako makro fotke su nesto sto mi je interesantno :) Tako da sada u skladu sa tim razmisljam o tome da li da menjam nesto od objektiva, 16-35 f4 taj sigurno kupujem, verovatno u neko dogledno vreme i neki makro a ovaj 70-200 f4 bih zamenio za f2.8 pre svega zato sto ga slabo koristim a ovako bi mi bio zanimljiv da po nekad uslikam i neki portret... Mada je to sve pod znakom pitanja sem 16-35...
 
a ovaj 70-200 f4 bih zamenio za f2.8 pre svega zato sto ga slabo koristim a ovako bi mi bio zanimljiv da po nekad uslikam i neki portret... Mada je to sve pod znakom pitanja sem 16-35...
Ne znam samo zasto bi ti f2.8 bio toliko zanimljiviji za portrete od f4. Ako ne koristis tu f4 verziju sumnjam i da ces f2.8 nesto cesce upotrebiti, jer mi vise deluje da tebi ne odgovara ta zizna daljina.
Ja bih opet dao glas 85mm 1.8 kao best buy varijanti, a ako imas vise para na raspolaganju poslusaj Mladena.
 
Sta znam, racuna da bolje muti pozadinu na 2.8 nego na 4, sa njim svakako imam i 85 i 135 a ovaj f4 koji vec ima jednostavno je perfektan tako da ga ne bih menja sem za 2.8. Uslikao sam neke portrete sa njim, to sto sam dobio je odlicno, fali samo jos malo mutnija pozadina i to bi bilo savrseno...
 
Evo korisnog primera za zajebanog i ostale:

Focal-Length-Background-Blur.jpg

fotografije nisu cropovane...
 
Zajebani, možda ti i ovo pomogne https://www.youtube.com/watch?v=QNSxGPEh7rY. Ja sam odgledao sve epizode sa kanala i bilo mi je izuzetno korisno, treba odvojiti dosta vremena, ali ne znam da li postoji još neko ko je ovako harizmatičan i prijatan za gledanje/slušanje kao ovaj lik. Uvek ga vidiš kako portrete puca nekim od telefoto objektiva, baš iz razloga što je bane okačio ovaj primer iznad - bolja "kompresija" fotke i vidiš da je pozadina zamućenija na dužoj žižnoj daljini iako je u pitanju ista blenda.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno nobovsko pitanje u vezi sa objektivima i zonericama jer tek treba da udjem u dslr svet. Treba da mi stigne eos 550d i sad sam porucio i prvi objektiv.
Ako na APS-C senzor stavim canon 50mm f1.8, da li za njega treba da uzmem normalnu zonericu ili mogu i neku navoja 52mm dublju sa obzirom da je je slika cropovana u odnosu na full frame?
Da li bi uopste duza zonerica dala bolji kontrast objektivu po danu?
 
Upadanje svetla u objektiv može da ima efekta čak i ako to parče objektiva direktno ne prenosi svetlo na senzor. Jer se tada svetlo raspršuje nepravilno. Ipak, ne treba previše o tome da brineš. Većina ljudi koristi zonericu kao fizičku zaštitu ili da bi im oprema izgledala više "profesionalno," a ima i dosta onih koji je ne skidaju sa objektiva, a drže je naopako u "modu" za skladištenje. Generalno je pravilo da se isključivo koristi zonerica koja se isporučuje za objektiv, odnosno koja je dizajnirana za isti.

Ja ih lično ne nosim nikad. Neretko smetaju i teško je naći slučaj gde su baš neophodne. Ne opterećuj se, dakle, tim stvarima.
 
Da li bi uopste duza zonerica dala bolji kontrast objektivu po danu?
Mislis dublja zoberica? U principu da, stiti od flera koliko moze a ono sto je najvaznije je fizicka zastita prednjeg elementa objektiva. Pitanje koliko dublja jer postoji posebna zonerica za svaki objektiv obzirom na ugao vidljivosti, sto opet zavisi od fokalne duzine itd. Obzirom da si pocetnik i da tek treba da savladas kojekakve vestine, pocevsi od pravilnog nosenja i drzanja aparata, savetujem da ih nosis. Zelim ti sto manje situacija u kojima ces shvatiti da je parce plastike od 20 kojegodvalutesemnase bolje nositi nego servisirati objektiv.
Ja u principu nalazim da su zonerice korisne, imao sam dosta situacija gde su mi sasvim sigurno zastitile objektiv od ozbiljnijeg ostecenja, cesto ih koristim i nesto ne vidim da objektivi sa njima izgledaju manje ili vise pro. Korisna stvar, jednostavno!
 
Poslednja izmena:
Znaci napravim fotku na 150-200mm i nema mnogo veze da li je f4 ili f2.8... Primetio sam da je pozadina bas dobro zamucena kada tako uslikam portret, ali nisam znao da li je ok tako radit :p Hvala na pomoci :) Znaci za mene jos 16-35 f4 is i ja sam zavrsio pricu sa objektivima za svoje za sada skromne potrebe :)

Snaci cu se sa engleskim, supruga se snalazi a nesto se i ona zainteresovala za fotografiju :) Kako stvari stoje vidim da cu se uskoro otvoriti i za jedan 6D :p
 
Poslednja izmena:
Nisam lepo procitao ocigledno :)
 
Znaci napravim fotku na 150-200mm i nema mnogo veze da li je f4 ili f2.8... Primetio sam da je pozadina bas dobro zamucena kada tako uslikam portret, ali nisam znao da li je ok tako radit :p Hvala na pomoci :) Znaci za mene jos 16-35 f4 is i ja sam zavrsio pricu sa objektivima za svoje za sada skromne potrebe :)

Snaci cu se sa engleskim, supruga se snalazi a nesto se i ona zainteresovala za fotografiju :) Kako stvari stoje vidim da cu se uskoro otvoriti i za jedan 6D :p

Cek sad moram i ja malo sa amaterske strane :D...pored 24-105 ti uzimas i 16-35? Zasto dupliras 24, 28 i 35mm zizne daljine?
 
Nazad
Vrh Dno