Šta je novo?

Objektivi

Ma idi bre - kad dodje yongnuo izadji na megdan sa 1.2L da vidis sta je pravi objektiv - 1.8Y :d
 
Jesu - imaju zajednicko ono "50mm 1." u imenu :d
 
Jel moze neko da ispiše koji objektivi imaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Znači top 5 po vama.
 
Ja bih kao prvi naveo, iako dosta popljuvan, ipak zbog cene (koja je 4-5x manja od sledecih "f2.8" savetovanih) - kit 18-55 IS. Nije on toliko los koliko je jeftin.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Za koji mount?

Obično je 50 1.8 za C i N best buy.

Može tu da se ubaci par Sigmi, Tamrona.

Davno sam imao 17-70, super bilo staklo. Džabe se po oglasima može naći i Canon i Nikon 70-300, IS odnosno VR.

55-200 VR nikonski je oko 100 nekad bio po oglasima, isto ok staklo, a džabe.

Tamron 17-50 2.8.

Nikon 35 2. Ne znam kakav je taj isti Canon.

Canon i Nikon 85 1.8. Canon sam zaboravio kakav je, N je oštar bolest.

Nikkor 80-200 2.8 je vrh objektiv ako nađeš očuvan. Push pull može zanimljiv da bude za vidoje. Sigma 70-200 2.8 ako nađeš na oglasu slobodno može da se uzme. Ima jako dobrih primeraka. Moja prva Canonska iz 2006. još uvek radi kod čoveka. Oštra ko đavo i po, nešto sporiji AF, ali tačan.

Nikkor 24-85 2.8-4 je fantazija od objektiva, a džabe je po oglasima. Ima i makro mod, pa fokusira do stakla. Zatim Tamron 28-75 2.8, takođe za FF.

Itd....
 
Canon, po redosledu omiljenosti, ali samo sto sam imao / lepo probao /cesto koristim tudje :p

85/1.8 (jeftin, brz u svakom smislu, ostar)
135/2L (skup u p.m., brz u svakom smislu, boles')
24-70/2.8L (ne mere bolje za polivacke usluge)
35/2 (jos uvek ga kratko imam, ali za sada i vise nego gotivan, AF motor se cuje kao igracka, ostar, za ne-L objektiv fenomenalne boje, mnogo jaci kontrast i saturacija nego npr 85-ica)
70-200L (gotivan, f4 krastavac, brz, ostar)
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko da ispiše koji objektivi imaju najbolji odnos cene i kvaliteta. Znači top 5 po vama.

Top 5 za crop, najjeftiniji objektivi koji su dobri a pokrivaju skoro sve:

Canon 10-18 IS STM
Canon 35/2
Canon 50/1.4 USM
Canon 85/1.8 USM
Canon 70-300 IS USM

3rd party kupuj samo kad nemas drugi izbor, sto je kod Canona retko, a kada krenes u skuplje objektive, 3rd party ti ne treba vise uopste, uvek je bolje da uzmes polovan Canon ili da sacekas da skupis jos malo para...
 
Poredah ih po "best bang for buck" principu. Vecinu posedovao/posedujem, nisam probao 24STM ali citam samo hvalospeve.
Krop
10-18 STM
24 STM
15-85 USM
18-135 STM
55-250 STM

FF
17-40L
50 1.4
85 1.8
24-105L
70-200L 4
 
Za 55-250 mogu da potvrdim da je sjajan objektiv za crop - zaista je neverovatno da nesto sto mozes u prodavnici sa fiskalnim dobiti za oko 130-140 pravi takve fotke.

Marti - koji od m42 manuelaca su dobri posto pretpostavljam da si ih koristio?
 
Kome ne treba baš ultrawide, nikako ne sme da eliminiše kit, ako podrazumevamo da se objektiv koristi između 18 i 24. Kit daje vrlo dobre rezultate duž celog raspona, ali na wide, pogotovo na 18mm nije mračan uopšte. Već sam par puta dao primer, a ponoviću. Stavite kit na 18mm f3.5 i 16-35 ii @ 18mm/3.5 na crop i razlika skoro neće moći da se primeti. Naravno, posle kit postaje mračniji, ali za 50€ se isplati da se čuva kao 18mm f3.5 prajm objektiv :D. Naravno, ultrawide daje posebnu dimenziju, kad u priču uskače 10-18mm, al nije baš da svakome treba.

Inače EF-S 24mm f/2.8 STM mora obavezno da ide na listu objektiva crop.
 
Šta je bolje uzeti za portrete 50mm 1.4 ili 85mm 1.8? Cene su skoro iste.
 
^ +1 (ako si na ff-u)
 
85mm je svakako bolji, ali ako si na crop-u i ako planiraš da slikaš u zatvorenom može biti problematičan, jer ćeš stalno da udaraš dupetom u zid.
 
Jel je imao neko iskustva sa Canon 24-70mm f2.8 L? Može se naći za 800+ evrića, pa bih hteo da čujem i mišljenja - jedan ovakav kvalitetniji zum vs par prajmova za taj novac? Gledam šta bih iskombinovao sa 6D.

Tražim kombinaciju koja će mi biti najbolja za usavršavanje fotografskih sposobnosti i kako vreme bude prolazilo i budem sve bolji - da se izvuče neka kinta, tipa fotkanje dečijih rođendana, po noćnim klubovima, microstock, tačnije sve što može da mi donese barem neki prihod sa strane, koliki god mali on bio u početku.
 
Ovaj tamron što sam ja koristio je extra a košta dosta jeftinije i ima stabilizaciju. Taj canon za te pare nema. Možda bi trebao i njega da uzmeš u obzir. Ne znam šta će stručnjaci da kažu na to
 
Pripremi se da osetis driver-ov gnev... :d

Elem - za stock gde ti je bitan kvalitet fotki prime-ovi ce biti vrv bolji izbor. Za rodjendane sigurno da bi ti zoom vise odgovarao - ne mozes ti reci - ej stanite sad malo da promenim objektiv, nego moras da pucas stalno :D
 
Hehe znam. Canon je canon. Mada ko se krpi za pare tamron ko bombona.
 
To isto k'o da kazes Fiat je super ako nemas para :d Nije on super, nego ti nemas para pa moras da kupis krs :d I nije nikakav problem da kupujes krsa, ja sam ih imao i previse, sve dok si svestan toga da je to krs :)

Kupovati Tamrona iste klase, za iste pare koliko Canon kosta polovan nema nikakvog smisla. Taj tamron recimo ima identicnu izradu kao crop varijanta 17-50 VC koji kosta duplo manje, necu ni da pominjem mehaniku, AF i boje, to se ne moze porediti sa Canonom, zo je mrcina, monster, treba samo da uzmes u ruku jedan i drugi i sve ce ti biti jasno, ovi su morali da stave stabilizaciju po svaku cenu da bi neko to mozda i pomislio da kupi, osecam da Tamron zbog toga i nije stvarno 2.8 kao gomila drugih objektiva na kojima to pise (puno Sigmi recimo laze za blendu).

Tamroni i Sigme se kupuju kada za slicne pare ne mozes da kupis nista od Canona. I na to sve, Canoni ce drzati cenu neuporedivo duze i prodaces ga za 2 dana. Taj Canon od 800e ce kostati toliko jos 5 godina, Tamron ce sutradan da ti kosta 200e manje, a kad budes hteo da ga prodas neces moci da nadjes kupca, i sto je kljucno sve vreme cesh koristiti losiji objektiv.
 
Poslednja izmena:
Znači Canon :) Šta znam, da poslušam onda iskusnog člana. Ne znam koliko često može da se nađe na oglasima, ima jedan na berzi za 820, ali ne znam da li je prodat, moraću da se raspitam.

Nego drajveru, jel imaš još neku preporuku šta bi moglo kao alternativa 24-70 f2.8 u prajmovima za te pare ili je ovo bolja kupovina? Napisah gore zašta će da mi služi. Mislim svakako ću ja kroz par meseci dokupiti i neki ok prajm 1.8 ili 1.4, ali mislim da će mi ovaj 24-70 za početak biti dovoljan.
 
Poslednja izmena:
Taj 24-70 je workhorse objektiv. Nisam ga još lično probao, ali po svemu što sam čuo, vrlo je solidan i izuzetno upotrebljiv.
Ja bih ga skoro sigurno uzeo da nemam crop aparat i da mi nije bilo primarno da imam barem 18mm za wide i što veći otvor blende za video (zato sam uzeo Sigmu 18-35 1.8).
Definitivno bih voleo da ga posedujem u nekom momentu :)
 
Znači Canon :) Šta znam, da poslušam onda iskusnog člana. Ne znam koliko često može da se nađe na oglasima, ima jedan na berzi za 820, ali ne znam da li je prodat, moraću da se raspitam.

Nego drajveru, jel imaš još neku preporuku šta bi moglo kao alternativa 24-70 f2.8 u prajmovima za te pare ili je ovo bolja kupovina? Napisah gore zašta će da mi služi. Mislim svakako ću ja kroz par meseci dokupiti i neki ok prajm 1.8 ili 1.4, ali mislim da će mi ovaj 24-70 za početak biti dovoljan.

Alternativa u prajmovima ne postoji, jer bilo koja kombinacija je mnogo bolja od 24-70 :) To je allaround polivacki objektiv, i nikako se ne moze porediti sa prajmovima, dobar je samo kad je frka, ja ga imam ali ga najmanje koristim od svega. Zato zavisi sta radis, uvek je bolje da imas par prajmova i da menjas, ali ako to ne mozes da stignes, dzabe sto ih imas u torbi :) Zato ces vremenom da provalis da treba da imas SVE objektive :)
 
Ajde ovako onda:

Canon 50mm 1.4 - 250e

Canon 85mm 1.8 - 260e

Sta jos za 300e da se uzme?
 
Je l to misliš da budu jedina dva objektiva?
 
Ne treba ti i 50 i 85... Tj. nemaš dovoljno para/objektiva da bi imao i 50 i 85 :). Ja sam i dalje pri tome da se uzme 35/2 i 85/1.8. Treba ti nešto još šire. 24mm makar, da li kroz zum ili prajm, vidi i sam. Imaš 24mm i 20mm prajmova. Kombinacija 17-40 + 35 + 85 ti probija budžet. Ali za 100€ možeš da kupiš 20-35mm objektiv koji je vrh za te pare i gle slučajno ja ga prodajem (da l je ovo protiv pravila foruma :D). Znači 100+nekih 180+250, znači za 530€ imaš najbolji mogući bang for your buck u istoriji :).
 
Korigovacemo post zbog oglasa :d Ok, to nije lose, ali ne znam da li se razumemo da mi je budzet za objektive 800e, ne 500e. Mislio sam da je logicno, posto sam hteo da dam 800e za 24-70 :)
 
Nazad
Vrh Dno