Šta je novo?

NVME Adaper - MSI B150m Mortar

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,275
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo drugari,

Postoje stvari o kojima ne želim da pišem. Ovo očigledno nije jedna od njih 😁 Radi se o NVME adapteru, i KINGSTON - u 500GB M.2 NVMe SKC2500M8/500G SSDNow KC2500 series. I sami ste svesni toga da je kod nas situacija na SSD tržištu jako oskudna i skromna. Uz to mogu i da Vas banuju, i to za stalno, pa da :ROFLMAO: . Ovako treba da budemo srećni što u opšte nešto možemo da kupimo za naše pare.


Ideja je bila da nadogradim moju staru mašinu:


Na taj način što bih izbacio stari SSD i ubacio novi NVME. Ovo bi mi služilo za sistem i igranje igrica. Ogranimčenja koja sam imao je da nisam posedovao na navedenoj staroj maričnoj M.2 slot, i nisam želeo da instaliram novi Win 10 jer na starom imam gomilu legalnih stvari i podešvanja (kamere, NAS, programi) koja ne mogu da ponovim za kratko vreme, a neka i ne umem. Rešenje pre par meseci mi je ponudio naš dobro poznati član Kokan u vidu NVME Adatera. Njega sam naručio preko Alija, sa hladnjakom za manje od 4€ https://www.aliexpress.com/item/4001136288468.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.c7a94c4d9TJS70 , a KINGSTON500GB SKC2500M8/500G sam pazaro kod nas sa garancijom do 5 godina. Instaslacija je trajala prilično lako. Kingston je lepo legao u adapter. U njega se dobijaju i one "temo folije - žvake". Neka mi neko napiše bolji izraz. Adapter ide u drugi slot grafičke kartice. Moje je ograničen na 2 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x4)* , kao i ram na 2133 MHz.
 

Prilozi

  • Capture3.PNG
    Capture3.PNG
    222.9 KB · Pregleda: 118
  • Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    411.4 KB · Pregleda: 98
  • IMG-0a869d604d0a94f52f9c0616aaefefd5-V.jpg
    IMG-0a869d604d0a94f52f9c0616aaefefd5-V.jpg
    190.6 KB · Pregleda: 92
  • IMG-351e631eb200a971268be001dc0865c1-V.jpg
    IMG-351e631eb200a971268be001dc0865c1-V.jpg
    133.4 KB · Pregleda: 85
  • IMG-7709cb431667c6b890462c2ff1bb7eaa-V.jpg
    IMG-7709cb431667c6b890462c2ff1bb7eaa-V.jpg
    239.3 KB · Pregleda: 91
  • IMG-d6df43bb00ac687d9bcaf39c8ae19027-V.jpg
    IMG-d6df43bb00ac687d9bcaf39c8ae19027-V.jpg
    237.2 KB · Pregleda: 97
Međutim i pored ograničenja radi pričino brzo.

Capture1.PNG

Naravno kod mene sve mora da ima dozu hard kor zabave, pa je sve ovo potrajalo par sati. Evo gde je bio, i za sada ostao problem. Nisam uspeo da iskloniram Win 10 sa pratećim programima na NVME preko Todo Backup a. Dodatni problem je napravljen prilikom formatiranja . Umesto u MBR ja sam formatirao NTFS. To je dovelo do toga na nisam mogao da povučem image sa Todo Backup a.
Capture4.PNG

nego sam išao na kloniranje. Tu je nekako klonirao i kompletan SSD od 120 GB koji nije hteo da se podigne, a ni da snima ništa na njemu, i ako sam u "menage / disc manager" napravio novu particiju (koju zapravo i nisam hteo)

Capture5.PNG

Sada to ovako izgleda. A da dok sam došao dotle, preko instalacije win 10 sam pobisao sve particije na SSD u, gde je pravi Win 10 i na NVME, gde je kloniran SSD - komplet. Sve sam formatirao. Zatim preko Todo Backup a sam uspeo da vratim na staro. Da napomenem da svako vraćanje traje oko 30 minuta, ali hvala bogu ipak je završeno - nekako 😁

Ja bih voleo da mi neko da ideje kako najlakše da iskloniram sistem na NMVE, ali mi trenuno ne pada na pamet da to radim nekih mesec dana :D

Da sumiram. Odlično je preći na NVME, pa čak i sa ograničenjima koja ima moja matična ploča. Brzina je oko 20 - 30% manja, ali i to je brže nego SSD. Za sam kraj ću Vam ostati dužan i par slika iz kućišta. Ne posedujem mobilni, zapravo onaj što su mi dali mi služi kao IR daljinski i nema karticu, a ni neke kameru. Nemam naloge na društvenim mrežama, i ne gledam televiziju. Ovaj tekst sam napisao uz "Warm Blues". Uživajte i slobodno postaljate pitanja. Mada ja bih više voleo rešenja :ROFLMAO: Izvinite na mogućim slovim greškama.

 
Da dodam i to da je flešovan najnovijim firmware sa Kingston® SSD Manager om. Ajmo veselo - kućište crvenih fenjera :)
 

Prilozi

  • 1639081773123.jpg
    1639081773123.jpg
    254.2 KB · Pregleda: 100
  • 1639081773152.jpg
    1639081773152.jpg
    185.3 KB · Pregleda: 119
Što se tiče kloniranja ja nemam sigurno rešenje. Uglavnom koristim Acronis True Image, uz to i Acronis Disc Director. Imam i jedan nvme ssd od 1 TB u eksternom kućištu gde smeštam imidže. Nekad može da se isklonira disk, nekad mora da se prebaci u drugi računar. Nije sigurica, ali završava posao.

Takođe, zbog predupređenja grešaka (i problema) u računarima isključujem one diskove koji ne treba da učestvuju u procesu kloniranja.
 
Nisi ogranicen na PCI-E 3.0 x2, jer da jesi ne bi ti brzine prelazile preko 2000MB/s. Takodje, mislim da gresis kad kazes da ti deluje da je problem to sto si "Umesto u MBR ja sam formatirao NTFS.". Malo si pomesao termine. MBR je vrsta particione tabele, a NTFS je vrsta particionisanja. Sve u svemu ne bi trebalo da bilo sta od ta 2 pravi problem sa kloniranjem ili "hvatanjem" image-a jednog diska. Probaj druge alate, izguglaj Hiren's Boot CD, starije verzije(tipa 10.3) imaju bas Acronis True Image, dok novije verzije (valjda je 15.1 najnovija) imaju Seagate SeaTools koji je samo skin na Acronis True Image, ali za razliku od prethodnog, ovaj je besplatan. Medjutim kako bi koristio SeaTools ako nemas Seagate HDD moras kada ti izadje popup gde te obavestava da nemas njihov disk da stisnes sledecu kombinacjiu dugmica u isto vreme Ctrl+Alt+T+O+K. Idi jedan po jedan, prvo ctrl, pa alt... Mozda me secanje vara i nije bas ta kombinacija, ali u svakom slucaju u menijima Hiren's Boot CD-a gde biras alate pise poruka sa tacnom kombinacijom program ako se secam dobro.

Rad sa ovako starim alatima je malo pipav posao. Oce nekad da ne rade bez ociglednog(ili barem tebi ociglednog) razloga. Taj razlog moze biti puno stvari od greske gorisnika(trazis od njega nesto sto ne moze) do nekompatibilnosti sa storage kontrolerom na ploci. Zato je dobro pripremiti vise njih i butovati jedan po jedan dok ne nadjes neki koji radi. Najnoviji Hiren's Boot CD (ponovo, valjda je 15.1) ima butabilni Linux na sebi sa setom linux programa/alata. Medju njima je i FilleZilla koja moze da se koristi u ove svrhe, tako da probaj i to ako ti Acronis True Image/Seagate SeaTools ne radi.

Pogledaj da li Kingston ili proizvodjac starog SSD-a imaju neki njihov skin za neki software za kloniranje koji je besplatan. Postoji ne mala sansa da ovi stari alati ne znaju da rade sa/prepoznaju NVME diskove, pa bi u tom slucaju alati od proizvodjaca SSD-a bili daleko bolji izbor. Takodje, mozes da probas i sa ovim software-om koji si probao prvi put pa da zabelezis gresku ili da se dogovorimo da neko "dezura" discordu foruma pa da te savetujemo u real time-u.
 
Ja sam nekada davno za takve stvari koristio Symantec-ov GHOST i bio je neprevaziđen.
Odrađivao je posao bez greške. Samo treba proveriti da li taj software još uvek postoji.
 
Nadji ovaj program od firme https://www.terabyteunlimited.com/image-for-windows/
Nema boljeg programa od ovog.Koristio sam sve programa od symanteca,acronisa i ostalih firmi i nijedan nije kopirao kako treba widows.Ovaj program mi se pokazao kao najbolji i bez dodatnih problema kao sto sam nailazio u profesionalnoj primeni kod prethodno navedenih firmi za bekap sistema.
 
Poslednja izmena:
Potvrđujem za Ghost od Symantec-a. Ima ga na Hiren's 10.2.
 
Umesto u MBR ja sam formatirao NTFS. To je dovelo do toga na nisam mogao da povučem image sa Todo Backup a.
Kolega, disk možeš inicijalizovati sa MBR ili GPT tablom. GPT je savremeniji, tj. noviji sistemi preporučuju/zahtevaju GPT.
Bilo da je MBR ili GPT, particije možeš formatirati kao NTFS, FAT32 itd. Hoću reći da MBR nema veze sa NTFS-om.

Ja sam pre par dana klonirao A2000 na SKC2500 sa EaseUS alatom koji sam našao na Strelec disku.

Novi SSD/HDD nema potreba da formatiraš niti inicijalizuješ pre kloniranja. Dovoljno je samo da pokreneš proceduru za kloniranje, a program će sam prepoznati stanje novog diska i ponuditi odgovarajuće korake, tj. samo inicijalizaciju ako nije inicijalizovan disk. Po pitanje particija i fajl sistema, pri kloniranju će ti prekopirati sva podešavanja sa source diska (veličine, fajl sistem (NTFS, FAT32...)).

Srećno i piši ako budeš imao još pitanja ili problema! :)
 
Hvala @@Solesoslav Možda za vikend nabavim jedan laptop, i kamericu, pa možeš uživo da mi pomogneš. Za to vreme ću da slikam, pa može da okači ovde i pomogne drugarima sa foruma. U Subotu imam samo obavezu da završim jednu Hi Fi strujnu letvu. Zapravo manji, deo jer mi nedostaju neke sitnice.
 
Vest je iz 2013. godine.
Norton Symantec Ghost je napušten 30. aprila 2013. godine. Ghost je primenjiv za Windows XP, Windows Vista i Windows 7 platforme. Ako se pokuša primena na Windows 8 i Windows 10 platforme mogu se očekivati nepredvidivi (loši) rezultati.
 
Izgleda da je ovo nije odgovarajući Acronis. Verovatno je za one koji su dobili i kod za njega uz kupljeni hardver. 🐏
 
Dobija se kod za Acronis uz Kingston nvme drajvove.
 
Vest je iz 2013. godine.
Norton Symantec Ghost je napušten 30. aprila 2013. godine. Ghost je primenjiv za Windows XP, Windows Vista i Windows 7 platforme. Ako se pokuša primena na Windows 8 i Windows 10 platforme mogu se očekivati nepredvidivi (loši) rezultati.
Ne razumem kakve veze ima koji operativni sistem imas? To mi ima jednako logike kao da mi kazes da Photoshop CS6 ce da radi kako valja, ali Photoshop CC ce ti na svakoj trecoj slici dodati frowny face na editovanu sliku.
 
Za kritične operacije poput bekapovanja se koristi aktuelan softver. Ti ako tu ne vidiš logiku to je tvoja stvar, ali neko drugi može da izgubi bitne podatke a to već nije u redu.
Pa da, secam se da sam video neki Linus tech tips video o tome, mislim da je bas rekao treba koristiti uvek najnoviji softver za bekapovanje jer njegov drugar Poolmaker sa balkana tako kaze. Odlicno argumentovano, svaka cast, ubedio si me. Tako i uvek treba koristiti najnoviji Word jer se tacno vidi kad citas gde su godine i godine razvoja otisle. smanjuje zamor ociju za bar 40%, totalno vredi to sto se ucitava duze nego photoshop. Znaci ako imas software koji se butuje van operativnog sistema, ciji je posao da preslikava ne podatke vec sektore diska sa jednog diska na drugi tu operativni sistem moze da bude jednako vazan faktor kao broj ovaca u australiji, sem naravno ako sam operativni sistem ima neke(zlonamerne po korisnika) zastite od kloniranja diskova, ali opet, nije tu problem u softveru za kloniranje, vec operativnom sistemu.
 
Ako i imaš, na linku koji sam ostavio se nalazi True Image kojim možeš iz Windows-a da kloniraš diskove.

Nisam siguran da li možeš da kloniraš disk sa kojeg je pokrenut Windows. :unsure:
 
Ako i imaš, na linku koji sam ostavio se nalazi True Image kojim možeš iz Windows-a da kloniraš diskove.

Nisam siguran da li možeš da kloniraš disk sa kojeg je pokrenut Windows. :unsure:
Ne mozes, ne moze da dismountuje aktivnu particiju.

@Solesoslav Koristiti bekap softver iz 2013 je ludost, još luđe je ubeđivati druge da tako treba.
Idem odmah u Lazu Lazarevic da se prijavim i da im kazem da me je nas ekspert za psihologiju i softver za kloniranje Poolmaker poslao. Takodje ljudi zapamtite, koriscenje najnovijeg Word-a pri izradi seminarskog je kljucno, u suprotnom sledi manja ocena.

Software za manipulaciju particija, slika diskova i tih stvari ne zavisi od operativnog sistema. Kao sto rekoh oni se butuju van njega u svom okruzenju i nakon sto zavrse posao operativnom sistemu ne prave nikakvu razliku za rad. Realni je problem koriscenje starog software-a koji mozda ne podrzava novi hardware, za razliku od imaginarnog problema operativnog sistema. Znaci apsolutno je nevazno da li koristite Windows 3.11 ili 11, Mac OS X sa proizvoljnom zivotinjom iz Zoo vrta, proizvoljnu distribuciju Linuxa ili OpenBSD-a, AmigaOS ili TempleOS(ako ih nadjete za x86). Vas operativni sistem ne moze da vas spreci da klonirate disk jer kloniranje ne pristupa pojedinacnim podacima vec sektorima diska. Kad se kloniranje zavrsi OS moze da provali da se nesto desilo samo ako vidi da serijski broj diska nije isti, jer data-wise sve drugo je identicno.

@Poolmaker, molim te, ako vec smatras da si u pravu objasni kako/zasto ili ako ne zelis/umes linkuj nekog drugog koji to radi, u suprotnom siris dezinformacije po forumu na temu koja je vec dovoljno konfuzna ljudima sama po sebi.
 
@vladat1 : sa Acronis True Image ćeš moći da iskopiraš disk sa particijama onakve kakve su. Da bi ceo prostor bio jedan particija ćeš možda moći da odradiš koristeći Disk Management iz samog Windows 10 operativnog sistema.
 
@vladat1 : sa Acronis True Image ćeš moći da iskopiraš disk sa particijama onakve kakve su. Da bi ceo prostor bio jedan particija ćeš možda moći da odradiš koristeći Disk Management iz samog Windows 10 operativnog sistema.

Za to će mi ipak trebati pomoć

@Solesoslav , ako ponuda još uvek važi, spremaj se za vikend za akciju 😁

Dotle ću da napravim butabilni fleš
 
Moguće je uraditi i obrnuto - klonirati veći disk na manji. Važno je da prostor koji su zauzeli podaci bude manji od prostora na koji se kopiraju. 🤓
 
Nazad
Vrh Dno