Šta je novo?

nVidia Pascal

Ne znam koja je razlika izmedju certified i ready.
Ready verovatno jer monitori sa ovim standardima tek treba da se pojave.
 
Ne znam kakva je backwards compatibility novih standarda, ali postoji mogucnost da je ovde slucaj "mozete povezati nove DP 1.4 monitore i radice, ali bez nekih funkcija".
 
Verovatno je DP 1.3 u postupku sertifikacije, a za 1.4 ko zna, pošto je objavljen pre 2 meseca. I podržavaće i jedni i drugi te nove HDR, 4K@120Hz i ostale gluposti, ali kome to realno treba, kad nemamo ni monitore :D To će eventualno biti zanimljivo za 1080 Ti ili Titan P :d karte
 
Na žalost nisam dočekao prezentaciju noćas, bukvalno sam zaspao za tastaturom :)

Ono što za sada iz najava znamo, moja interpretacija, sumirano:

.................................GTX980.....GTX980Ti....GTX1080
perf. u igrama................100%.........140%........170%
broj SP..........................2048...........2816........2560
frekv. (base, MHz)..........1126...........1000........1607
memorija.....................GDDR5........GDDR5....GDDR5X
količ. mem, frek GB/s......4GB/7.......6GB/7......8GB/10
potrošnja W....................165............250..........180
cena MSRP launch...........$549...........$645........$599

I GTX980 i GTX980Ti su zvanično mrtvo. Onaj sweet spot zvani GTX970 se najviše očekuje će biti prelepo pozicioniran. Kako cenovno tako i po performansama.

Ostaje žal što konkurencija neće pišati u ovo dvorište pošto su krenuli obrnutim smerom.
I teoretičari zavere sada trljaju ruke i zlokobno se osmehuju jer se očekuje da Polaris 10 bude 30% ispod GTX1070 sa $50 manjom cenom. I mirna Bačka.
Eto, nisu nVidia i AMD krivi, mi smo krivi! Mi smo G.... !!!




(gejmeri) :d
 
@Space Beer: izgleda da si u pravu, ovo je sa Ananda:

Officially the cards are being called “DisplayPort 1.2 Certified, DisplayPort 1.3/1.4 Ready,” the distinction being that the latter is not currently certified, though I suspect the DP 1.3/1.4 certification process may itself not be ready yet.

Sada mozda jos uvek nije bitno, ali je bitno da chip to podrzava jer cemo ga gledati narednih 3 godine sigurno a do tada ce izaci i monitori sa ovim standardima :)
 
Sta mu dodje ovaj founder edition?

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
 
Koga briga za 1080 :) Odlična cena i performanse za 1070, svakako novi best buy

Mene je briga. Karticu sa takvim performansama cekam a cena mi definitivno ne odgovara za sad.

Ona moja nagadjanja se ispostavise prilicno tacnim ,)

Treba sacekati launch day, odnosno nezavisne testove (realna potrosnja, DX12 performanse i slicno). Ovo "brze od 980SLI" ce se verovatno odnositi na specificne slucajeve.

BTW, founders edition mi se prilicno dopada, da su mi bitne takve stvari kod komponenti verovatn bih razmisljao o jednoj :)

Koja tacno nagadjanja posto si menjao iskaze? ;)
 
For pricing and availability, NVIDIA has announced that the card will be available on May 27th. There will be two versions of the card, the base/MSRP card at $599, and then a more expensive Founders Edition card at $699. At the base level this is a slight price increase over the GTX 980, which launched at $549. Information on the differences between these versions is limited, but based on NVIDIA’s press release it would appear that only the Founders Edition card will ship with NVIDIA’s full reference design, cooler and all. Meanwhile the base cards will feature custom designs from NVIDIA’s partners. NVIDIA’s press release was also very careful to only attach the May 27th launch date to the Founders Edition cards.
Consequently, at this point it’s unclear whether the $599 card will be available on the 27th. In previous generations all of the initial launch cards were full reference cards, and if that were the case here then all of the cards on launch day will be the $699 cards, but we are looking to get confirmation of this situation ASAP. Otherwise, I expect that the base cards will forgo the vapor chamber cooler and embrace the dual/triple fan open air coolers that most of NVIDIA’s partners use. Though with any luck these cards will use the reference PCB, at least for the early runs.
On a final observation, if the new NVIDIA reference design and cooler will only be available with the Founders Edition card, this means that customers who prefer the NVIDIA reference card will be seeing a greater de-facto price increase. In that case we’re looking at $699 versus $549 for a launch window reference GTX 980.

Da ne bude razocarenja 27 maja...
 
Koja tacno nagadjanja posto si menjao iskaze? ;)

O konfiguraciji cipa, pre svega, mada ce izgleda i performanse biti tu negde kao sto sam mislio (~70% iznad 980) ;) Sto se ostalog tice, inicijalno sam rekao da ce 1070 biti izmedju 980 i 980Ti, blize ovoj drugoj, a onda da ce mozda biti i malo iznad 980Ti. Jos uvek nemamo pojma kakva ce biti konfiguracija tog cipa, pa cemo videti sta je blize istini.
 
https://twitter.com/NVIDIAGeForce/status/728770647178891265

With simultaneous multi-projection in VR, we can go from ~60FPS to ~90FPS, a roughly 30% jump in performance.

Ch0dCU1UYAA4BT5.jpg
Ch0dCmFU4AA4QGp.jpg


Ko im je ovaj matematicar sto twitt-uje :D
 
Moze pricat sta god ko hoce GTX 1080 je precjenjen proizvod, istina ljudi ce kupovat GTX 1070, ali sigurno da je postojala i postoji i dalje ciljna skupina ljudi koji uzimaju full chipove a ne njihove derivate, i takvi trebaju bas da se isprse pa da uzmu zeljeni proizvod.
Manje vise sve je poznato i po mom nekom sudu GTX 1080 je trebala maximalno da preuzme cjenu GTX 980 jer u konacnici i jeste zamjena za GTX 980.
Proizvodni proces im je omogucio ogroman napredak, ali u konacnici GP 104 je manji cip od GM 204 ne vidim osnova za dizanje cjene na 700$. Lopovluk, "Šišaj dok ima ovaca"- stara navika.
 
A pricalo se, nema GDDR5X i HBM2 pre Q1 2017 ;)

Rekose ljudi, ispostavi da je nasa logika ipak bila ispravna :)

Nije da branim cenu 1080, karta jeste skupa, tj. 50$ skuplja nego GTX 980 kad je izasao, ali ce i performanse biti 20%+ vece od GTX 980Ti dok je GTX 980 nudio ~8% jace performanse od GTX 780Ti, tako da je price/performance barem na nivou GTX 980 kad se pojavio ako ne i bolji. Ali dobro, za tacnu racunicu, moramo da sacekamo testove.

Ne kapiras o cemu se ovde radi. Sadasnje stanje na trzistu nije doslo preko noci. Sistematski podizu cene iz godine u godinu. Sledece godine za narednu generaciju mozes opusteno da ocekujes cenu od 650$ za kartu sa cipom srednje klase a mi znamo da to jeste. To o cemu ti pricas i sa kog aspekta posmatras to je druga stvar ali zbog takvih "opravdanja", a to je i sama filozofija poslovanja kojom se Envidija bavi zato i imamo karte po 1000 eur kapiras? Sve vreme to pokusavam da ti objasnim.


GTX 1070 ce biti dosta slabiji od GTX 1080 (6.5 naspram 9 TFLOPS i obicna GDDR5 memorija) ali ako da GTX 980Ti snagu za 379$ mislim da ce ponoviti uspeh GTX 970-ke.

I ja sam o tome razmisljao pogotovu sto je turbo folker rekao da su performanse GTX 1080 na nivou Titan X SLI.
E sada ne znam da li se nesto zeznuo ali dva puta je ponovio to isto.



A taktovi su bukvalno nestvarni :)

Ne samo fabricki, nestvaran je overklok potencijal i to sve na referentnom kuleru ;)
Mogu zamisliti kakve ce biti edicije od Asus, MSI, Zotac, Galax i sl. Moze se ocekivati 2.2-2.3 Ghz.


NV Link nema veze sa Geforce-ovima. To je tehnologija povecavanja bandwidth komunikacije izmedju GPU-ova i raste sa brojem GPU-ova i mora da bude podrzana na maticnoj ploci kao i na samom GPU-u. Mislim da ce se primenjivati iskljucivo na Tesla rigovima. Umesto NV Link na Geforce-ovima sad promovisu SLI HB Bridge.

Gresis. NV Link je najavljen zajedno sa Paskalom a prezentacija nije bila.
Svakako je bitan zbog znatno veceg protoka kao i u komunikaciji vise kartica i generalno se tice i SLI. Izgleda da je novi "most" nesto sto ce obezbediti vece iskoriscenje.
P.S. Kazu da cak da ni Titan X ne moze da iskoristi potencijal vec da se gusi na PCI-E.
12-16GB/s je standard koji je propisan za PCI-E 3.


Izgleda da ima 2048 cores ali ne znaju se klokovi. Medjutim ako se zna da ima 6.5 TFLOPS onda moze da se izracuna boost clock i trebao bi da bude oko 1580Mhz. Sto je dobra vest jer znaci da ce oveclock biti dobar.

Treba sacekati testove ali svakako se secas sta sam ti rekao. :)
 
Manji je cip ali dosta vise tranzistora.

Ja prvi nisam verovato da ce GDDR5X biti spreman za junsku seriju karti, ali s obzirom da su samo na jedan model stavili, ocigledno su uspeli dovoljnu kolicinu da nastancuju za 1080-ke.
Videcemo da li ce biti i nestasice ;)
 
Poslednja izmena:
Moze pricat sta god ko hoce GTX 1080 je precjenjen proizvod, istina ljudi ce kupovat GTX 1070, ali sigurno da je postojala i postoji i dalje ciljna skupina ljudi koji uzimaju full chipove a ne njihove derivate, i takvi trebaju bas da se isprse pa da uzmu zeljeni proizvod.
Manje vise sve je poznato i po mom nekom sudu GTX 1080 je trebala maximalno da preuzme cjenu GTX 980 jer u konacnici i jeste zamjena za GTX 980.
Proizvodni proces im je omogucio ogroman napredak, ali u konacnici GP 104 je manji cip od GM 204 ne vidim osnova za dizanje cjene na 700$. Lopovluk, "Šišaj dok ima ovaca"- stara navika.
I nije baš tako. Prvo, 1080 kreće od 600$, a 700$ će biti ova njihova fensi varijanta, koja ne dotiče mnogo većinu kupaca.

Drugo x70 klasa je odavno u rasponu 350-400$, tako da tu nema ništa novo. 570 je bila 350$, zatim 670 i 770 su 400$, da bi 970 spustili na 330$. Tako da je ova cena za 1070 sasvim na mestu.

Kod x80 je malo drugačija priča, pošto su 580 i 680 bili 500$, ali je zato 780 bila 650$ na izlasku, da bi 980 spustili na 550$. Može se reći da je 1080 neopravdano veća, ali to je trenutno flasghip, brža i bolja karta od aktuelnih (Fury X i 980 Ti), tako da je i to manje više ok. Ko želi da plati 50% veću cenu za 20% veće performanse, njegov izbor.

Što se procesa tiče, istina je da da manju površinu zauzima 7,2 milijarde tranzistora u 16nm, nego 5,2 u 28nm (mada ne znamo tačno koliko), ali su 16nm FinFET vaferi skoro duplo skuplji od ustaljenih 28nm. Tako da je moguće da ih ovaj čip košta i više nego GM204
 
Poslednja izmena:
Nisam gledao stream, ali dosta ljudi koji su gledali su rekli da se to odnosilo na VR a ne na "regularne" igre.
http://www.overclock.net/t/1599440/geforce-nvidia-gtx-1080-unveiled/820#post_25137276

Moguce. Mozda je namerno rekao tako da ostavlja prostor da se razmatra ali znam da je dva puta ponovio kako po ceni od 600$ dobijate karticu
u rangu performansi 2x GTX Titan X. Tada se nije pominjao VR. Bukvalno pred kraj prezentacije GTX 1080 je to naglasio.
 
Ako bude ova cena za 1080,ja sam lično prezadovoljan i jedna će biti moja.

Što se tiče cene, ako su sve informacije tačne, ona je na nivou na kom i treba da bude. Tu je GDDR5X, a i ona sama je brža u odnosu na 980ti, nego što je 980 bila u odnosu na 780 ti, samim time nudi više nego što je nudila 980 na izlasku. A i sama 980 ti je bila dobra karta za cenu za koju je išla,a ova karta bi komotno mogla i u njen cenovni rang.

Naravno sve pod uslovom da su informacije o ceni i perf tačne.
 
Poslednja izmena:
Ako bude ova cena za 1080,ja sam lično prezadovoljan i jedna će biti moja.

Što se tiče cene, ako su sve informacije tačne, ona je na nivou na kom i treba da bude. Tu je GDDR5X, a i ona sama je brža u odnosu na 980ti, nego što je 980 bila u odnosu na 780 ti, samim time nudi više nego što je nudila 980 na izlasku. A i sama 980 ti je bila dobra karta za cenu za koju je išla,a ova karta bi komotno mogla i u njen cenovni rang.

Naravno sve pod uslovom da su informacije o ceni i perf tačne.

Moracemo za 1070gtx ili 1080gtx menjati cpu izgleda ....
 
2500K nije slab za GTX980Ti. Pa sada razmisli da li ti realno treba primetno jaca karta od nje (a samim tim i dodatni trosak - procesor). ;)

Dakle, sacekati rezultate u igrama od te GTX1070 pa uporediti. Uostalom, valjda cemo do kraja godine docekati i GTX1060.
 
Poslednja izmena:
Moracemo za 1070gtx ili 1080gtx menjati cpu izgleda ....

I memoriju...;)
Nego, opet sve zavisi od overkloka ove 1080, ako bude isla na nekih 2.100 - 2.300ghz, bice verovatno dosta jaca od 980Ti, za nekih 20% i vise sigurno. Cena je relativno okey, pa 980Ti je bila 650$. Ako je ova G1 980Ti kod suseda bila oko 650E, onda ce valjda i biti nekih 1080 za oko 600E sto bi bilo savim okey. Vise memorije i brza karta od 980Ti, konkurencija ne postoji, 1080 ce bidne jaca od Furise za oko 50% , 600$ je realna cena u ovakvoj konstalaciji :eyebrows: snaga. Ako bude dosla i neka 1080Ti na leto za oko 700$ bice zanimljivo.
Vec deluje da ce 1070 SLI biti dobitna kombinacija za 4K itd...
 
I nije baš tako. Prvo, 1080 kreće od 600$, a 700$ će biti ova njihova fensi varijanta, koja ne dotiče mnogo većinu kupaca.

Drugo x70 klasa je odavno u rasponu 350-400$, tako da tu nema ništa novo. 570 je bila 350$, zatim 670 i 770 su 400$, da bi 970 spustili na 330$. Tako da je ova cena za 1070 sasvim na mestu.

Kod x80 je malo drugačija priča, pošto su 580 i 680 bili 500$, ali je zato 780 bila 650$ na izlasku, da bi 980 spustili na 550$. Može se reći da je 1080 neopravdano veća, ali to je trenutno flasghip, brža i bolja karta od aktuelnih (Fury X i 980 Ti), tako da je i to manje više ok. Ko želi da plati 50% veću cenu za 20% veće performanse, njegov izbor.

Što se procesa tiče, istina je da da manju površinu zauzima 7,2 milijarde tranzistora u 16nm, nego 5,2 u 28nm (mada ne znamo tačno koliko), ali su 16nm FinFET vaferi skoro duplo skuplji od ustaljenih 28nm. Tako da je moguće da ih ovaj čip košta i više nego GM204

Ok sto se tice GTX 1070 jutros cim sam vidio napisao sam post da je to vjerovatno buduci best buy, ali GTX 1080 su bas zacjenili zestoko, stoji cinjenica da na nju ide GDDR5x, ali je pitanje da li bas to toliko utice na cjenu.
Opet se vracam na GTX 1080 i nije mi bas jasno sta im znaci ovo jedna ce verzija kostat 600$ druga 700$ kakva je ta druga verzija sta ima ta druga "fensi verzija" da kosta vise 100$?
Nadam se da nece nonreferentne startati od 700 vec da ce biti modela od 600$
 
Cena pre svega zavisi od AMD, a posto isti ne ciljaju na isti segment ona je danas realna iako je naduvana za 1080
e sad ostaje jedino pitanje da li ce polaris 10 uspeti da se priblizi 1070 i koliko
po svemu sudeci 1070 je dobro osakacen sto memorijom sto disablovanim jedinicama
 
Poslednja izmena:
Moracemo za 1070gtx ili 1080gtx menjati cpu izgleda ....
Ja čekam da vidim kako će se pokazati i7-6800/6850, tu su iza ćoška. Sandy teram evo već 5 godina, sem "redovnog" menjanja grafika, dodavanja memorije i ssd-ova ništa nije čačkano, služilo je odlično, ali je vreme da se osveži osnova za narednih toliko.
 
Poslednja izmena:
Cena pre svega zavisi od AMD, a posto isti ne ciljaju na isti segment ona je danas realna iako je naduvana za 1080
e sad ostaje jedino pitanje da li ce polaris 10 uspeti da se priblizi 1070 i koliko
po svemu sudeci 1070 je dobro osakacen sto memorijom sto disablovanim jedinicama

Polaris nece ugroziti GTX 1070 to je vec sada vidljivo, dvije kompanije su se dogovorile da izbace karte u razlicitim segmentima... vjerovatno ce to tako ostati do kraja ove godine.
Sigurno kad AMD odluci da izbaci cip -350mm2 u 14nm procesu da ce i cjena GTX1080 da sleti, ovako dok se to ne desi derace kupce.
 
Misliš na nešto kao fiji. Poalednji put kada su pokušali da se trkaju, nisu se baš nešto proslavili, pa ni cenama :d
 
Poslednja izmena:
Pa izbacice nesto kako ce ga nazvati ko zna :d Smatralo se da je Polaris High end cip i da ce doci sa HBM2 pa je to losa prognoza bila.
Polaris sa 232mm2 nije nista drugo nego neki low-mid segment.
Kad tad ce morati izbacit cip u segmentu u kome je GP 104 ako mu skresu DP segment kao Nvidija svom Gp 104 onda se sa pravom moze ocekivati dobar chip tj dobre karte...ali do toga ce proci jos vremena kao sto sam rekao ocekujem to pred kraj godine.
 
1080ka zapravo ima odličnu cenu u poređenju sa 980, da smo znali šta nudi očekivali bi veću sigurno.
 
Nazad
Vrh Dno