Šta je novo?

Novi Intel Pentium Dual-Core G620

Sve zavisi od potreba, za kancelarijski rad je i single-core atom dobar, ja ga koristim za kucanje dokumenata na terenu, dok je za igranje i neki zahtevniji rad potrebno nesto dosta jace, ukljucujuci i graficku od +-100 evra. Zato u desktopu imam Pentium E5200 + GF9800GT, sto planiram da uskoro osvezim sa necim novijim (citaj jacim). ;)
Zato i razmisljam da li je neophodno da uzimam i3, ili bi mi neki od novih pentiuma bio dovoljan. Ovaj E5200 je prilicno dobar, pa je moja logika da bi nakon 3 godine nesto u toj klasi trebalo da bude primetno bolje, tako to funkcionise od kad postoje procesori.

Uvek se gledala iskljucivo cena i po njoj su pravljene klase ;) Po ceni za koju si uzeo E5200 sada imas cetvorojezgarne procesore, tako postoji bolje za iste novce :)
 
Uvek se gledala iskljucivo cena i po njoj su pravljene klase ;) Po ceni za koju si uzeo E5200 sada imas cetvorojezgarne procesore, tako postoji bolje za iste novce :)

Pa ne mozes cenu da gledas nominalno, zato sto i cene hardvera padaju iz godine u godinu. Tako danas najskuplji procesor kosta oko 200 evra, dok je pre 5 godina kostao 400 a pre 10-ak godina 800.
 
Po toj logici stari i3 560 bi trebao imati slichne performanse kao i3 2100, ali to nije istina sve dok se ne OC do negde oko 4GHz.
 
Pa ne mozes cenu da gledas nominalno, zato sto i cene hardvera padaju iz godine u godinu. Tako danas najskuplji procesor kosta oko 200 evra, dok je pre 5 godina kostao 400 a pre 10-ak godina 800.

Pa zapravo je cena jedini orjentir, jer se ide na smanjenje samih cipova usled unapredjivanja arhitekture, a samim tim im i cena opada. A da nije AMDa, i dalje bi placali procesore po 800 maraka/evra ;)
Kada malo bolje pogledas, procesor koji ima malo bolje performanse od tvog (Athlon II X2) sada kosta oko 40e, neki cetvorojzegarni sa dosta boljim performansama kosta 80-150, sto uopste nije mnogo :)
 
Prijatelju, izvini na izrazu ali **** nas sve anandtech. Sajt ne treba uzimati kao merodavan, ja sam ga samo linkovao jer nisam hteo da objashnjavam kako imam prijatelje sa AII X4, PII X4 955BE, i3 2100 i da ja lichno imam i3 540, a cale na poslu G9650 i kako znam koliko koji nudi.
Sve sam uporedjivao na slichnim klokovima, kao i pri velikom overkloku.

Zakljuchak koji sam izveo je da je i3 2100 bolesno jak i da je procesor za one koji ne znaju nishta o overkloku.
G9650 nisam smeo da overklokujem, ali sam postavio i3 540 na slichnim klokovima na kojima on radi ne bi li video koliko HT znachi.
X4 stvarno vredi, ali tek kada ga overklokujesh sa Aftermarket hladnjakom, a nemaju svi ni dovoljno znanja da prvo izaberu, a onda i montiraju hladnjak, a kamoli da overklokuju.
i3 540 je izuzetan procesor, overklokuje se dosta na box-u, mada ne znam tachno koliko poshto sam ga brzo zamenio sa Hyper 212 koji mi je ostao od neke starije konfiguracije i tada tek ide.
Iskreno kada sam dobio bio tu konfiguraciju sa tom p55 matichnom i tim i3 mislio sam da je djubre i da nema shta da trazi kod mene, ali sam se brzo predomislio, taj i3 sa Hyper 212 daje uporedive performanse sa mojim Xeon-om(chak i sa blagim overklokom) i iskreno bih preporuchio svakome da uzmu taj i3 da nije chinjenice da je Intel napustio LGA 1156 socket.
 
Po toj logici stari i3 560 bi trebao imati slichne performanse kao i3 2100, ali to nije istina sve dok se ne OC do negde oko 4GHz.

dosta pre 4 Ghz je i3 540 u liniji sa 2100..
na 4 ghz, sam presao 2100 u svakom testu,i to primetno, a radili smo testove ja i jos jedan clan foruma..
obzirom da i3 moze do 4.3 ghz uz tx3 nopr, stari i3 je bolja kupovina , ako klokas..
 
Pa dobro, preterao sam sa 4GHz, ali ti i ja smo doshli do istog zakljuchka.
 
Jel bolje uzeti i3 2100, i550 ili i540 za igrice ili ipak ici na PII 955?
 
Zavisi, ako planiras upgrade kasnije bolje ici na novu platformu...
 
i3 2100 ako planiras u nekom skorijem vremenu bolji SB cpu...a ako ne onda phenom x4
 
Ma daj, mani se X4, ako ne onda i3 540. Mnogo bolji OC na box-u nego X4, mada LGA 1156 je mrtav(kao i LGA 1155), uzmi plochu na kojoj ce moci buldozer i neki jadni procesor. Kada buldozer izadje uzmi to ili pak uzmi Phenom II kome ce cena josh vishe pasti.
 
Poslednja izmena:
Najbolja opcija trenutno ti je da napravis sledece:
Strpi se jos malo, treba u periodu od neke 2-3 nedelje da se pojave nove AM3+ ploce. Uzmes neku finu, informacije su da nece biti preskupe, u nju bocnes Phenom II X4 955(kosta smesnih 87e) i za male pare dobio si super kombinaciju koju ces kasnije moci lagano da apgrejdujes kad izadju Bulldozeri, mozes sa 955 X4 da sacekas sasvim komotno da Bulldozerima padne cena.
Sustina je mogucnost apgrejda, ako budes isao na neku varijantu P67 ploce za SB, najjace sto ces moci da stavis na nju je 2600k, racunaj na to, dok ces sa finom AM3+ plocom biti miran par godina.
 
stvarno ste smesni 1155 mrtav socket??, uzmi AM3 i cekaj buldozer a o njemu neznamo nista, cak se i spominje velik problem sa b0 revizijom sa ocajnim performansama... da nije smesno bilo bi tuzno... toliko a komentare da annadtech testovima ne vredi verovat je tek za no comment

PS: G620 je sakat do jaja, jedino ko zeli kasnije povoljno da uradi upgrade jer SB 1155 procesori nisu precenjeni osim i3-ke
 
Poslednja izmena:
pa mrtav je..cim se poajvio odma su ga ubili...
kada gledamo u odnosu na 775 i amd-ove sokete, 1156 i 1155 su mrtvi..
 
pa mrtav je..cim se poajvio odma su ga ubili...
kada gledamo u odnosu na 775 i amd-ove sokete, 1156 i 1155 su mrtvi..

O cemu ti pricas??
1156 jedino se moze nazvati mrtvim socketom koji je umro pre vremena...

775 je trajao pa skoro deceniju

1155 je namenjen kucnim korisnicima svih segmenata
2011 je namenjen serverima i zahtevnim kucnim korisnicima
 
Pa jedino o tome se i prica...
 
izgleda da ne moze da prikaze ovo sto sam postavio,mislio sam na Z68 ploce!

Da, hoce.

Inache, pored LGA 1156 ubili su i LGA 1366.
Ako se dobro secam Ivy nije najavljen za 1155 vec samo za 2011, tako da je i 1155 poprilichno mrtav.
 
O cemu ti pricas??
1156 jedino se moze nazvati mrtvim socketom koji je umro pre vremena...

775 je trajao pa skoro deceniju

1155 je namenjen kucnim korisnicima svih segmenata
2011 je namenjen serverima i zahtevnim kucnim korisnicima

Cekaj, sta je tvoja poenta? Prica je bila o tome da su 1155 i 1156 mrtvi socketi, a ti si odgovorio tako sto si napisao da je 1155-"namenjen kucnim korisnicima". Iskreno ne kapiram sta si ovim hteo da kazes, kakve veze ima kome je namenjen, ovde je samo pomenuto da je "1155 socket already effectively dead" kao sto uostalom i moze da se procita sirom neta, to niko ni ne spori. Uostalom, sto tebi to pricam kad ti prvi nameravas da menjas plocu i bezis s tog chipseta ,)
Za 775 niko nije tvrdio da je umro pre vremena nego naprotiv, receno je "za razliku od 775".
Sto se tice AM3+, jasno je da ce ako nista biti nadogradljiv sa 10-core Komodo Bulldozerima a 99% i sa 22nm Bulldozama. Ne brini se ti za BD performanse, one nazovi testove onog Kineza na YT niko ne uzima za ozbiljno.
 
Da, hoce.

Inache, pored LGA 1156 ubili su i LGA 1366.
Ako se dobro secam Ivy nije najavljen za 1155 vec samo za 2011, tako da je i 1155 poprilichno mrtav.

Ne, Ivy jeste najavljen za socket 1155 ali problem je u chipsetu, zahtevace PantherPoint za punu funkcionalnost, dok postojece P67 imaju CougarPoint, u tom je kvaka. Dodje mu na isto doduse-od pravog apgrejda nista. Postoji nesto sto je samo privid apgrejda, nekakav Crossplatform compatiblity kako ga Intel naziva, sto je obicna navlakusa.
 
Poslednja izmena:
PhOOOO!! - Što mi ranije ne rekoste da je 1155 mrtav soket eTo uzeh juče crkotinu INTEL G620 na ASUS P8H61-M. - JOOOOJ QooQoo MENI!!!!! :cuss::lupko:
 
PhOOOO!! - Što mi ranije ne rekoste da je 1155 mrtav soket eTo uzeh juče crkotinu INTEL G620 na ASUS P8H61-M. - JOOOOJ QooQoo MENI!!!!! :cuss::lupko:

Zasto je mrtav?? Imas i3, i5 i i7 da ubodes na tu plocu...Od kojih su i5 2500k, i i7 2600k prilicno brzi procesori...
 
Zasto je mrtav?? Imas i3, i5 i i7 da ubodes na tu plocu...Od kojih su i5 2500k, i i7 2600k prilicno brzi procesori...


Pa mrtav je u smislu da je najjaci CPU za njega postojeci 2600k i da ne postoji upgrade path za nesto nakon toga. (sarena laza s nekim slabijim Ivy varijantama za P67 nije vredna pomena). E sad, za nekog ko je uzeo G620 ili neki i3, upgrade postoji, ali i to je kratkog daha.
Ako cemo iskreno, LGA 1155 je najmrtviji i najbesperspektivniji socket ikada, zato sto ce za njega izaci ubedljivo najmanji broj procesora.
 
Poslednja izmena:
@ Gorth

Ma šalim se malo, i7 2600 je trenutno najbolje što može da se ubode u 1155 ali svejedno ne bih ga uzeo osim ako me ne trefi loz u skorije vreme.Uzeh sebi budžet kombinaciju rekoh da uštedim na grafičkoj ali neznam dal ću izdržati sa ovim integrisanim CPU+GPU rešenjem.
Čim se pojavi naslednik za koji mesec ovaj soket se može smatrati mrtvim takav je "modni" trend.
 
Ma kapiram ja da je MRTAV :D, ali su procesori koji su dostupni za taj isti soket (iako ih ima manje od 10) poprilicno brzi i nude stvarno dosta performansi...
 
Nazad
Vrh Dno