Šta je novo?

Novi fiskalni uredjaji od 2022?

Pozdrav svima, planiram da koristim ESIR poreske uprave preko tableta, ali mi opet treba LPFR, da li neko ima iskustva sa ovim, jel neko pokrenuo ovu kombinaciju ?
 
Pozdrav svima, planiram da koristim ESIR poreske uprave preko tableta, ali mi opet treba LPFR, da li neko ima iskustva sa ovim, jel neko pokrenuo ovu kombinaciju ?
Mi smo kupili DP150MX kasu koja ima i lpfr, moze se podesiti ESIR poreske uprave da koristi taj LPFR ili VPFR. Mislimo da smo ispunili uslov da imamo i LPFR a u realnosti koristimo ESIR poreske i VPFR u 99% slucajeva. Na DP150MX smo do sada izdali 4 racuna a od probnih dosta se gubilo, cak ni lokalno iscitavanje nije pomagalo da se racuni pojave na suf-u.
Bilo bi idealno da ukinu obavezu za LPFR jer imamo bespotreban trosak od 840 dinara mesecno.
ESIR poreske i stampac bi nama bili bolje i mnogo jeftinije resenje od bagovitog INT rastera.

Uvodjenjem LPFR je obesmisljena ideja da inspektor moze da posmatra ulaz prodavnice, pekare i da gleda na svojoj aplikaciji otkucane racune, jer je rok za dostavljanje istih do 5 dana
serveru Poreske. Cak i kada je LPFR stalno online, INT raster kasa ne salje nista prvih pola sata, ceka posle racuna da protekne neko vreme.
 
Pozdrav svima, planiram da koristim ESIR poreske uprave preko tableta, ali mi opet treba LPFR, da li neko ima iskustva sa ovim, jel neko pokrenuo ovu kombinaciju ?
Ne bih da ispadne reklamiranje, ali znam da postoji Tedy Loyalty eFiskal rešenje gde imaju i tu LPFR integraciju

Uvodjenjem LPFR je obesmisljena ideja da inspektor moze da posmatra ulaz prodavnice, pekare i da gleda na svojoj aplikaciji otkucane racune, jer je rok za dostavljanje istih do 5 dana
serveru Poreske. Cak i kada je LPFR stalno online, INT raster kasa ne salje nista prvih pola sata, ceka posle racuna da protekne neko vreme.
O da...
 
Da li neko zna: postoji li mogućnost da se iz nesertifikovanog ESIR-a (sa računara) šalju računi na štampu na fiskalnu kasu (koja ima sopstveni ESIR?

Ranije su postojale takve kase, pa me zanima da li i sada postoji takva varijanta ili mora da se povezuje računar preko nekog middleware softvera?
Ne znam za kasu ali znam da postoji takav softver gde mozes da saljes u obliku komadni, txt file sertifikovanom ESIR iz neke druge aplikacije da stampa racune.
Razmatrao sam ga cak i probao prilagoditi postojeci softver ali posto sam paralerno radio i na sertifikaciji sopstvenog resenja ovo mi nije zazivelo dobio sertifikat za ESIR bas brzo.
 
@npero , sertifikovao si neprenosivi ESIR? Koliko dana si čekao da započnu tehnički pregled?
 
Ne bih da ispadne reklamiranje, ali znam da postoji Tedy Loyalty eFiskal rešenje gde imaju i tu LPFR integraciju


O da...
Kod Tedy-a se kupuje pseudo-hardverski LPFR koji košta 55 evra a predstavlja mini PC pod Linuxom na kome je LPFR pokrenut kao servis. Mora biti povezan LAN kablom do rutera i podrazumeva korišćenje njihovog ESIR-a koji košta 1290din mesečno(790din za one koji koriste njihova rešenja), nemaju samo LPFR.
Na ovo treba dodati i neki Bluetooth printer.
 
Da li je i dalje obavezan displej za kupca i da li postoji neki izvor gde se navodi (ne)obaveza?
 
Predstavnici Digitron-Ist-a su mi rekli da to vise nije obaveza ali cu displej postaviti jer i ja volim da vidim kolika je trenutna suma kada nesto kupujem.
 
@npero , sertifikovao si neprenosivi ESIR? Koliko dana si čekao da započnu tehnički pregled?
Radio sam krajem marta, predao na pregled u petak imao sam vec spremno upustvo, slike racuna. U ponedeljak mi odgovorili tj. poslali primedbe ako radis preporuka procitaj PDF tehnicko upustvo ja ga nisam odmah citao nego gledao dokumentaciju na engleskom te sam napravio par gresaka oko datuma, minusa u refundaciji, jedinica mere. I pazi kada saljes slike racuna da mogu da se ocitaju qr kodovi, proveri pre slanja. U ponedeljak uvece poslao ispravke, u utorak do podne prosao pregled. Odmah popunio i one podatke za administrativni pregled cisto popunjavanje i u roku do pola sata prosao. Do 15h isti dan se pojavio i na sajtu.
Ako imas sve spremno krajem marta se prolazilo relativno brzo, barem u mom slucaju.
Ja sam pravio tri tipa racuna da bi pokrio osnovni tip ESIR ali ako radis neprenosno odbrenje mozes da biras koje hoces racune da sertifikujes, za nasu delatnosti u praksi treba samo dva tipa, promet refundacija prodaja i plus kopija refundacija. Da sam razmisljao ranije manje bi popunjavao za pregled, reko ajde da se napravi da ispunim zahteve za osnovni.
 
Predao sam za neprenosivi.
Računi su ispravni i čitljivi. Racunovodstveni deo bi trebalo da je OK.
Sve se oslanja na ERP, pa sam ESIR nema mnogo opcija.
Ne znam koliko će da me cimaju za uputstvo, jer sam ga baš zbudžio.

Sada se čeka bar nekoliko dana da se udje u tehnički pregled, pa razmišljam da li da radim novo uputstvo i da ga uploadujem ili da čekam šta će da kažu. Na kraju će verovatno da puštaju sa dobar dan, dobar dan, ja bih hteo... Evo, rešeno.

Mada, prošle nedelje je naš ERP sertifikovao ESIR, pa mogu i njega da koristim dok ovo ne rešim (rade sa istim L-PFR), ali mi to troši jednu ERP licencu, pa nije baš zgodno za duže staze.
 
Računovodja mi kaže da ukoliko se ne predje na novi sistem do isteka roka, moraće da se vrate subvencije uzete od države.
Zanima me na koja ste se rešenja odlučili ili još uvek vagate kao ja? 😄
 
Predao sam za neprenosivi.
Računi su ispravni i čitljivi. Racunovodstveni deo bi trebalo da je OK.
Sve se oslanja na ERP, pa sam ESIR nema mnogo opcija.
Ne znam koliko će da me cimaju za uputstvo, jer sam ga baš zbudžio.

Sada se čeka bar nekoliko dana da se udje u tehnički pregled, pa razmišljam da li da radim novo uputstvo i da ga uploadujem ili da čekam šta će da kažu. Na kraju će verovatno da puštaju sa dobar dan, dobar dan, ja bih hteo... Evo, rešeno.

Mada, prošle nedelje je naš ERP sertifikovao ESIR, pa mogu i njega da koristim dok ovo ne rešim (rade sa istim L-PFR), ali mi to troši jednu ERP licencu, pa nije baš zgodno za duže staze.
Mene nisu cimali za upustvo, dodao samo jos jedno poglavlje koje su mi trazili da objasnim neki deo oko koriscenja bar kod skenera. Imao sam najvise zamerki za delove racuna posto sam pratio upustvo na engleskom a stvari koje su mi bile viska ili nedostajale su bile u pdf na srpskom.
Ja bi cekao da vidim sta ce da kazu.
I da isprati upustvo barem jedan racun sa vise poreskih stopa, onda sa indentifikacijom kupca i dodatnim poljem za indentifikaciju, i obavezno nekoliko artikala sa GTIN ili ti barkodom i sa razlicitim jedinicama mere.
Mi smo ovu nedelju krenuli da radimo izdajemo nove racune, LPFR smo uzeli na probu softverski. Sve je na Ubunutu LPFR radi u Linuxu kao i ESIR.
Utisci su da brze radi ,prednost sto je novi termalni stampac puno drzi od starog fi550, sto se troskova tice otkazujemo karticu za gprs uredjaj i treba da platimo licencu za LPRF tu smo negde. Vise se trosi rolne zbog QR koda, ali sada ide samo jedna.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Neprenosivi ima obavezu da zakači samo Promet Prodaja i Promet Refundacija. Ali sam ja poslao još nekoliko drugih i PP sam poslao u verzijama sa više stopa, sa više načina plaćanja i sa kusurom.

Kako su ti tražili GTIN na računu? Da se vidi broj? U šturom uputstvu, na 3-4 strane, mi je jedan od screen shotova sa oznakom gde se postavlja kursor za pretragu ručno ili preko barkod skenera.

LPFR smo probali opcije koje je testirao nas ERP, izabrali onaj sa najboljom podrškom. Cena je svima ista.
 
Neprenosivi mozes da biras koje racune hoces da implementiras, sloboda izbora.
GTIN nisi u obavezi da prikazes na racunu mozes ne moras, ja ne prikazujem, ali si u obavezi da im ga saljes za artikle koji poseduju GTIN. Koristio kalkulator da proverim checksum da li je GTIN bar kod i saljem koji ej ispravan, posto imamo svakakih barkodova po artiklima.
Taj sreenshoot bi trebalo da ti bude dosta, najbitnije je da prilikom odgovora na pitanja navedes gde si to prikazao.
Meni je kriterijum za LPRF bio da radi u Linuxu, nasao na internetu neke koji nude zvao ih kazu radi imaju klijenete sa Linuxom uzeo na probu od njih.
Radi u pozadini ne vidim ga i radi nemoram da ga cackam sto mi je dovoljno.
 
Mi ne koristimo barkodove proizvodjača, jer ih ili većina nema ili su neki nezvanični ili je roba u rinfuzu.

Prilikom uvoza generišemo svoje, interne barkodove i lepimo na proizvode, jer nam je tako lakše da kasnije kucamo artikle, izvršimo neku proveru ili popis.
Kodovi su po EAN-13 standardu, ali su nezvanični.
 
Videces meni su trazili da imam fiskalizovan barem neki artikal sa poslatim gtin to im je jedan od uslova za sertifikat.
A posto je vec uslov napravio proveru pa saljem ono sto ima ispravan checksum posto je trgovina ne pratim sta je na kutiji, sta god da je ide u bazu artikala a koji se ispravan i prilikom fiskalizacije.
Meni su bas i napomenuli barem neki moram imati sa gtin za sertifikat od onih racuna koje sam poslao na proveru.
 
Mi ne koristimo barkodove proizvodjača, jer ih ili većina nema ili su neki nezvanični ili je roba u rinfuzu.

Prilikom uvoza generišemo svoje, interne barkodove i lepimo na proizvode, jer nam je tako lakše da kasnije kucamo artikle, izvršimo neku proveru ili popis.
Kodovi su po EAN-13 standardu, ali su nezvanični.
offtopic
Samo za internu upotrebu? Nema kolizije sa postojecim?
 
Na kom vi sajtu gledate šta je prošlo poreskoj, ima li neki link? Ne želim da mi u evidenciji piše jedno, a zapravo poreska ima nešto skroz drugo.Da moze da se na kraju dana uporedi stanje u kasi i u poreskoj.
 
Na kom vi sajtu gledate šta je prošlo poreskoj, ima li neki link? Ne želim da mi u evidenciji piše jedno, a zapravo poreska ima nešto skroz drugo.Da moze da se na kraju dana uporedi stanje u kasi i u poreskoj.
Aplikacija ePorezi sa sajta poreske uprave, potreban ti je validan elektronski sertifikat ovlašćenog lica, na portalu se pritupa odabriom stavke ESF(elektronski sistem fiskalizacije).
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Aplikacija ePorezi sa sajta poreske uprave, potreban ti je validan elektronski sertifikat ovlašćenog lica, na portalu se pritupa odabriom stavke ESF(elektronski sistem fiskalizacije).
Postoji i mobilna aplikacija za pristup sa telefona ili se moze pristupiti samo sa racunara?
 
^
Jok telefon, samo PC
Tehnički preduslovi

+
4. Da li postoji radno vreme portala ePorezi?
Odgovor: Elektronski servisi na portalu "ePorezi" dostupni su svakog dana u periodu od 6 časova ujutro do 24 časa u ponoć.
 
Citam i pratim sta se pise na forumu i vidim sav jad i cemer koji nas ocekuje sa ovom zajebancijom oko efiskalizacije. Elem, meni je potreban savet koji LPFR da kupim ili iznajmim za firmu koja kuca do 5 racuna godisnje !!! a da mogu da koristim besplatan servis poreske i sve to instaliram na win racunaru i stampam na normalnom stampacu ? Ima li ko neka iskustva sa ovakvom postavkom ?
 
Servis preko kog ću ići je u petak potpisao ugovor za Geneko SuperCash Plus i rešenje od poreske stiže za koji dan. Samo se kasa plaća 36000 i još oko 300 dinara, što je verovatno paket servisne podrške, a ne data sim, videću naknadno. 4G radi na Micro SIM, a može da se poveže i na WiFi. Bezbednosni element je fajl na MicroSD kartici.
 
Servis preko kog ću ići je u petak potpisao ugovor za Geneko SuperCash Plus i rešenje od poreske stiže za koji dan. Samo se kasa plaća 36000 i još oko 300 dinara, što je verovatno paket servisne podrške, a ne data sim, videću naknadno. 4G radi na Micro SIM, a može da se poveže i na WiFi. Bezbednosni element je fajl na MicroSD kartici.
Jel sam dobro razumeo, neko je od poreske dobio sertifikaciju LPFR-a tako što za BE koristi fajl na kartici? Jel tu karticu dobio od poreske ili je uzeo fajl koji je dobio od poreske i snimio na karticu, i za to dobio sertifikaciju?
 
  • Like
Reagovanja: uji
@mixi upravo sam i ja pitao to da li moram da uzmem smart karticu, pošto Int Raster ih ugrađuje u svoje kase, međutim ne. To je fajl koji se preuzima sa portala eporezi, presnimi na MicroSD i ubaci u TransFlash slot.
Edit: Na netu vidim piše da je stanje drugačije, tj. da ima predviđeni slot za smart karticu. U svakom slučaju, rekao sam da neću žuriti i kako god bilo, poručiću bezbednosni element kad se bude tačno znalo šta i kako.
 
Poslednja izmena:
Molim te proveri da li im je to rešenje sertifikovano kao LPFR za maloprodajne objekte koji ne rade na principu online-a, jer to bi baš bio presedan. Poreska ne izdaje BE na Micro SD karticama, jedino ih izdaje na FullSmart veličini i SIM 2FF veličini, a koliko sam do sada saznao sve i svašta, ta dva formata su jedina koja su podržana za LPFR. A cert u vidu fajla bi trebalo da može da se koristi samo za VPFR, da li sa kartice ili iz interne memorije uređaja, nije bitno.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@mixi ma i ja rekoh, nemoguće je da bude tako kad zvanično uputstvo deklariše da bezbednosni element ide na smart kartici. Uglavnom, evo tako i piše tamo:
Interni interfejsi: SIM kartica, Smart Kartica, SD kartica
Sertifikacija zapravo stiže uskoro i već se sada prikupljaju potencijalni korisnici. S obzirom da je mnogo više pluseva na strani Geneka, kasa dolazi sa baterijom i po preporuci @Astmario je ponajviše pala odluka, stoga znaćemo više detalja čim poreska bude dala odobrenje.
 

Prilozi

  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    109.5 KB · Pregleda: 31
Pregled svih racuna se moze gledati na ESF sistemu kojem se pristupa preko eporeza. Pristup ima zakonsi zastupnik i lica koja su ovlascena. Logovanjem zakonskog zastupnika na sistem, mozete bilo kome dodeliti pravo pristupa. Postoji mogucnost i da se popuni obrazac u Poreskoj upravi PPI ili tako nesto. ESF sistemu se moze pristupiti tokom 24 sata, nema pauzu u radu kao sistem eporezi. Ako imate dva bezbednosna elementa kada se na ESF ulogujete pomocu bezbednosnog elementa, vidite samo racune koje su izdati sa tim bezbednosnim elementom i tada mozete izdavati racune sa sajta Poreske uprave.
Kada porucujete karticu ona moze biti u punom ili sim formatu. Bolje je da uvek uzmete SIM format jer se i on daje u punom formatu ali se kartica moze izbiti. Dok je kartica cela, koristite je u citacu na racunaru a ako otkaze bezbednosni element u kasi, jednostavno izbijete sim karticu i zamenite istu u kasi.

Da li sada vec znamo koje kase rade relativno pouzdano a koje prave probleme?
 
Jel sam dobro razumeo, neko je od poreske dobio sertifikaciju LPFR-a tako što za BE koristi fajl na kartici? Jel tu karticu dobio od poreske ili je uzeo fajl koji je dobio od poreske i snimio na karticu, i za to dobio sertifikaciju?
Dezinformacija, Geneko Supercash ima 2 SIM slota, jedan je pune 2FF velicine i u njega ide bezbednosni element poreske uprave, drugi je micro/ili nano pricam iz glave slot za SIM karticu provajdera 4G usluge. Slot za memorijsku karticu je predvidjen za update firmware-a i rucno ocitavanje LFPR-a u slucaju problema, Supercash za sada nece imati mogucnost koriscenja digitalnog sertifikata.

Serviseri mesaju babe i zabe, Za nedelju dana stizu Geneko GRT-110 Android kase i ugovor o distribuciji je zato i potpisan, Supercash je i dalje bice, ali ne zna se kada.
Za njih je preporuka instaliranja i digitalnog certifikata u formi fajla na uredjaj i obaveznog po zakonu za maloprodaju ubacivanja bezbednosnog elementa u SIM formatu, ali to nema veze sa klasicnom Supercash kasom.

Problem je sto je zbog praznika ostalo efektivno mozda 10 radnih dana do prvog maja i ljudi su vec u panici a Geneko jos nije dobio ni sertifikaciju a ne poceo isporuku uredjaja.

@djns ako prelistas temu videces da maltene nista ne radi kako treba. Int raster ima ogromnih problema sa gubitkom racuna osim ako je vezan kablom na ruter, Galeb su pisali da se aplikacija zaglupljuje, prosto nema srecnog resenja kada je ovako brzinski sve sklepano.
 
Nazad
Vrh Dno