Šta je novo?

Nikon D5100 AF problem

Zile_le

Slavan
Učlanjen(a)
08.05.2007
Poruke
424
Poena
319
Primetio sam da na mom Nikonu D5100 imam problem sa fokusom kada je postavljen Nikkor 35mm f1.8g. Aparat nema podesavanja za af fine tune, kako mogu da resim problem ako je moguce bez slanja u servis? U prilogu su slike koje sam sad slikao na brzaka, slikano je u sobi ali i na dnevnom i odlicnom svetlu isto se desava sa fokusom. Ako treba jos neka dodatna informacija slobodno pitajte.

Oznacena su slova crvenom strelicom gde je fokusirano, aparat je namesten na Single point AF i Spot metering.





 
Taj objektiv ne služi da se slika toliko blizu kad je širom otvorena blenda. Moguće da optička formula u odnosu na blendu pomera DoF unapred u odnosu na tačku fokusa. Probaj da zavrneš blendu na f/2.8 i f/4 pa slikaj isti kadar (fokusiraj samo kad je na f/1.8 i ne diraj fokus). Aparat mora da bude postavljen na stalak da bi to imalo smisla.

Ukoliko se DoF pomera, to je prosto takva optička formula. U realnim uslovima nema nikakve potrebe da slikaš tako blizu sa otvorenom blendom. Mnogo "brzih" objektiva se slično ponaša.
 
Slikano je dok je aparat bio na stativ, aj bas cu da probam malo kasnije pa postavljam slike
 
Ja mislim da je to klasičan front fokus...

Neće biti toliko uočljiv kada se odaljiš ali će ga biti uvek i na 1.8 fotke će biti uvek van fokusa(npr ako pucaš u uvo biće ti oštro oko, ako pucaš u oko biće na nosu, itd). Imao canona 50mm ver 2 sa isto takvim front fokusom i prodao čoveku koji ima micro focus ajustment. Ja kupio isti objektiv samo ver 1 i gle čuda. Ne beži fokus :D.
 
I ja mislim da je front fokus al aj da probam sto nidza predlaze pa cemo da vidimo.
 
Evo slika, prva je na 1.8, druga na 2.8 i treca na 4. Samo se na f4 vidi koliko toliko slovo "a" na kojem je fokus.

f1.8


f2.8


f4
 
Liči na mali front fokus.

Slikaj neki portret, vidi kako tu pada fokus. Ako je i to mekano, mora na kalibraciju.

Drugi objektivi rade ok?
 
Kolko sam primetio 18-105 radi ok, dobro on je 3,5-5,6 pa se kod njega toliko i ne primecuje ali na 35-ici sam i primetio da kod slikanja portreta kad fokusiram oko fokus mi na nosu...
Ima drug isto 35-icu pa da probam s njegovom da vidim sta ce da kaze.
 
To je razlog sto sam ja prodao tog 35mm i uzeo sigmu 30mm koja je super radila :p
 
Mislim da ti je najbolje i najjeftinije resenje da odes do servisa sa tim objektivom, da ti nameste fokus.
U principu svi profesionalci to rade, jednom godisnje odnesu opremu na kalibraciju.. bar sam tako procitao :)

Ali svakako ti je to resenje !

I Micko, ne znam da li se zezas, ali Sigma radi odlicno, meni je bar odlican objektiv, ali i kosta dosta !
 
Poslednja izmena:
Izgleda da nisi dobro skontao sta sam napisao gore... Ja i kazem da sam prodao Nikkora zbog problema sa fokusom, i onda uzeo Sigmu koja je savrseno radila.
 
Pa jbt valjda se secas da sam kod tebe vileneo jer sugavi 35mm od 10 fotki napravi 5 sa front fokusom, a na bar 2 omasio skroz :p A ni back fokus mu nije stran :d
 
Ja cuo da Nikon ne masi fokus :):)
 
Probao sam i drugovu 35-icu, kolko se meni cini isto masi fokus, na njegovom telu radi ok, izgleda da je do mog tela.

Levo moj objektiv, desno drugov.

f1.8


f2.8


f4


f1.8


 
Uopste nemoj da se opterecujes sa bilo cime, odnesi u servis da ti nameste telo onda, sa tim objektivom koji imas ili bez njega, nije da ce ga oni otvarati i budziti nesto, u principu ne znam sta rade, ali koliko sam citao i tome, to se vrlo lako resava! Tako da bez brige, i inace, bolje pravi neke fotke i nemoj da piksel pipujes, opusti se !
 
Zna li neko da li vazi inostrana garancija na stelovanje aparata kod nas? Kupljen je kod Andora ili da predlozi neki korektan servis posto u Refot traze 4500..?
 
Ne postoji garancija na stelovanje aparata, to nije kvar, i toliko je cesto da bi se servisi samo time bavili :)
 
Nazad
Vrh Dno