Šta je novo?

Nece da bootuje, da vidi, da se lepo ponasa....

dr.Tiristor

Slavan
Učlanjen(a)
12.01.2005
Poruke
2,642
Poena
379
Zove me ortak, kaze bio mu burazer mladji, nesto prckao po kompu instalirao, deinstalirao... I tako, ne radi cd rom.

Sta je cudno?
Da krenem od pocetka.
Rom se vidi iz device menagera, ali stoji pod znakom pitanja. Za drajvere pokazuje MS, bla bla. Ali se ne vidi u Maj kompujteru. I probam ja da ga deinstaliram, promenim granu, deinstaliram celu ide granu, sve.
Ali ne radi. I tu ja povilenim, rekoh ajde da reinstaliramo win, kad ja tamo, a ono medjutim.

Sta je problem? Lepo se vidi iz biosa, on ocitava kada se ubaci disk, ali nece da butuje sa njega. Naravno postavljen je kao first boot i te gluposti. I kada iskljucim sve opcije sa kojih ce da bootuje, ostavim samo njega, nece ni tada, nego izbacuje nesto dhcp, ako se dobro secam i linija se neka okrece u nedogled.

Da je do samog win-a, radio bi ovako, mogao bih da instaliram sa njega win. Ali uopste ne prepoznaje disk. Ali nije ono klasicno da nece recimo, da ocita disk, nego uopste nema one opcije pri paljenju, ono, kao, "Boot from CD", jednostavno nema ili dize sa harda ili ono drugo, ne znam sta da mu radim.
Nisam imao cd rom pri ruci tako da nisam mogao da probam sa drugim, ali tvrdi da se to desilo posle bratovljevih akrobacija sa kompom.
A radio je sasvim normalno do tada, i star je svega par meseci.

Sta mi je ciniti?
 
1.Klinci ceprkali sa DeamonTool-om i nestao CD.Isto sve kao gore navedeno-a CD bio samo Disabled u Hardware profilu.
2.Igrao se drugar sa slovnim rasporedom za optiku i palo mu napamet da ih promesa sa sve virtualnim...Na kraju sam morao da vadim bateriju i sve nanovo,ubio je OS kao zeca...
3.Mozda se brat bavio hirurgijom pa obrnuo neke grane i sve to lepo nabockao...
Sve u svemu srafciger ne gine :)
 
Nije bilo daemona uopste, nije disejblovan, niko nije cackao slova, i niko se nije bavio hirurgijom. Jednostano je "nekako" prestao da radi.
Ali napominjem da nema veze sa OS-om, jer nece ni da butuje sa njega, ne mogu da reinstaliram win.

Ne znam sta da radim?
 
mozda je cd jednostavno riknuo
da li usled bratovljevih radnji ili se desilo pa je drugar okrivio brata, posto
je on bio poslednji za kompom (i ja bih tako nesto odradio :) )
mozes da probas cd kod tebe pa da vidis sta se desava
 
a koji je cd u pitanju??? neki matoriji nisu bili butabilni, npr asus...
 
boggyman je napisao(la):
a koji je cd u pitanju??? neki matoriji nisu bili butabilni, npr asus...

Nonsense, pa kakva je bila instalacija 98-ica ako ne sa bootabilnih cedejova koji su se vrteli na najgorim krshevima od optike...
 
botovanje sa cd treba samo ploca da podrzava u bios-u
cd drajv nema veze sa tim
 
IRS je napisao(la):
Nonsense, pa kakva je bila instalacija 98-ica ako ne sa bootabilnih cedejova koji su se vrteli na najgorim krshevima od optike...

Nonsense, win98 nisi morao da instaliras sa bootabilnog 'cedeja'. Mogao si lepo da podignes MsDOS sa neke diskete i onda da lepo instaliras sa CD-a...vecina je tako radila, pogotovo oni sa SCSI optikom (tu pre svega mislim na rezace) koja u to vreme nija bila bootabilna. Ja i dan danas nemam bootabilan cd 98ice.
 
Poslednja izmena:
>

Imas dve mogucnosti: ili je CDROM vrisnuo, ili mu je
iskljucen autoboot. I za jednu i za drugu mogucnost
moraces da CDROM prebacis na drugu masinu sa
instaliranim OS-om. Mada, mozes da pocnes instala
ciju XP-a i pomocu disketa, ili da prvo instaliras 98',
takodje pomocu boot diskete (pod uslovom da imas
FDD na masini) pa je posle pregazis sa XP-om.
 
Ja ga nemam uopste. Ali dok sam imao, imao sam bootabilan disk.. Ne znam da li postoji uopste CD Rom koji nije sam po sebi bootabilan, niti kakve boot sector ima veze sa samim uredjajem... a i kad bi postojao cemu bi to sluzilo? pored toga sto ne bi ni radilo? :p

Nego dr.Tiristor je si siguran da je tvoj CD bas bootabilan? Ja bih pre svega proverio to...
 
Naravno da je disk butabilan, tj. oba, jedan je moj tako da....
Probacu zamenu cd roma kada odem, pa cemo videti....
 
Samo da pomenem: DeamonTool pravi probleme sa cd drive.kod mene je isto tako zezao i sa apetitom sam ga deinstalirao.To djubre ne ubacujem vihse( a probao sam2 puta na razlichitim sistemima i isto je zezao).
Taj cd drive ti nije ispravan ili je do kablova....
 
IRS je napisao(la):
Nonsense, pa kakva je bila instalacija 98-ica ako ne sa bootabilnih cedejova koji su se vrteli na najgorim krshevima od optike...

probaj asus cd rom iz doba kt 133/266 chipseta, kasce ti se samo :d

@kibla mislim da nisi u pravu. sam cd rom, narocito ako je mator, ima veze. isti disk sa drugim cd romom na istom kompujteru i nije bilo problema...
 
Poslednja izmena:
boggyman je napisao(la):
@kibla mislim da nisi u pravu. sam cd rom, narocito ako je mator, ima veze. isti disk sa drugim cd romom na istom kompujteru i nije bilo problema...
moguce
davno je bilo kada sam ima 486DX i 2x mitsumi drajv
 
osim sto taj mitsumi nije bio atapi nego je isao na poseba kontroler...
koliko se secam od mog prvog atapi drajva, pa na ovamo, svi su bili bootabilni, cak i na p1 plocama...
 
ajd ja vam dam tog asusa i ko uspe da butuje os sa njega, dobije ga na poklon?? :D

no, ovo vec ide u off...
nema vise rasprave na temu, osim ako neko oce da proba :d
 
Vrh Dno