Šta je novo?

Ne mogu da instaliram win na ssd

samsung

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2004
Poruke
483
Poena
320
Samsung evo 120gb
Sve pripremljeno za instalaciju (ahci, first boot, ostavljen samo ssd i optika )
Instaliran Win7 medjutim nije hteo da se bootuje.
Pokrenem instalaciju Wina ponovo ali izaberem i format diska da bi obrisao Win koji je instalirao.
Format je trajao preko sat vremena sto mi je bio pokazatelj da nesto nije u redu pa sam restartovao komp.
Pokusavam ponovo da pokrenem instalaciju medjutim na screenu "Set up is starting" dolazi do blokade. Desavalo se i na hdd-ovik da na tom delu trrba malo duze vremena da prodje pa da se instalacija nastavi ali u ovom slucaju, suvise dugo traje i ne nastavlja se instalacija wina.
Sta da radim?
 
Ja bih za pocetak probao drugi SATA kabel, drugi SATA port i drugi Windows instalacioni disk.
 
Kabl nov, disk dobar ( juce instalirano sa njega na 2 kompa )
Promenio sam port, videcu hoce li pomoci.
 
1. promeni sata port na ploci
2. probaj sa iskljucenim ahci
3. skini parted magic i pokreni factory erase opciju ssd-a
4. Probaj drugu instalaciju win-a. Po mogusctvu 8.1 trial. Nesto sto mali perica nije dzarao pa zakacio na p2p

nisi rekao koja je ploca u pitanju
 
prvo secure erase ssd-a pa onda sve ostalo,kao sto sam ti vec rekao.
 
1. promeni sata port na ploci
2. probaj sa iskljucenim ahci
3. skini parted magic i pokreni factory erase opciju ssd-a
4. Probaj drugu instalaciju win-a. Po mogusctvu 8.1 trial. Nesto sto mali perica nije dzarao pa zakacio na p2p

nisi rekao koja je ploca u pitanju
Ploca je Gigabyte GA-790XTA-UD4
 
Ne vredi,
Vratim HDD, vratim u biosu da bude primarni, zakacim i ssd medjutim nece Win sa HDD da se digne. Zabode na starting windows dok bez prikacenog ssd-a dize se normalno.
Sjajno...
 
cekaj bre, je l ti dizes windows na ssd ili vec imas windows negde?
 
Imam win vec a pokusavam na ssd da ga instaliram.
Elem, uspeo sam da dignem win sa hdd-a. U biosu sam za Sata3 vratio IDE umesto AHCI.
Magician sada vidi SSD.
Da odradim secure erase iz Magicina?
 
uradi secure erase kako sam ti rekao.

u sistemu ostavi samo optiku i ssd. Butuj instalaciju sa optike. Sta se desava kad to uradis?
 
Dizem ruke.
Disk je u frozen state-u. Na 20% mi to prijavljuje i daje uputsva za diskonektovanje power cabla i restart operacije
Nekoliko puta pokusao, uvek isto da bi na kraju dobio poruku na 10% kako Secure Erase ne moze biti obavljen.
Pokusacu sutra sa bootabilnim usb-om da ga obrisem a ako nece - kanta.
 
nemoj kanta,daj ga meni,ako nemas problem sa tim da si mi dao ispravan ssd jer te je mrzelo da ispostujes kako samsung kaze da odradis secure erase.:d

edit: ja secure erase radim preko butabilnog cd-a,nije me mrzelo da skoknem do prodavnaje i kupim prazan cd i narezem,frozen state resis kako kazu i sve ce bude okej.
 
Poslednja izmena:
bas tako. jos jednom, sve sam ti napisao. skini parted magic sa piratske plaze
 
nemoj kanta,daj ga meni,ako nemas problem sa tim da si mi dao ispravan ssd jer te je mrzelo da ispostujes kako samsung kaze da odradis secure erase.:d

edit: ja secure erase radim preko butabilnog cd-a,nije me mrzelo da skoknem do prodavnaje i kupim prazan cd i narezem,frozen state resis kako kazu i sve ce bude okej.
Cim sam mu zapretio kantom, odmah je pristao da odradi posao do kraja. :d
Dosta zivciranja za danas, sutra cu pokusati ponovo sa instalacijom, sad mi je vazno da sam bar obrisao onaj krs na disku.
Hvala
 
Posto sam SSD uzeo bukvalno na juris, nisam ni stigao malo vise da se informisem i citam a sad je kasno, tu sam gde sam.
Naime, citajuci malo shvatio sam da se necu previse usreciti sa SSD-om na mojoj Gigabyte GA-790XTA-UD4 ploci sa Marvell-om, zanima me sledece:
Posto mi testovi nisu fetish, brojke mi ne znace ama bas nista u zivotu i interesuje me samo brzina, koliko cu biti osakacen od punog potencijala SSD-a?
 
Posto mi testovi nisu fetish, brojke mi ne znace ama bas nista u zivotu i interesuje me samo brzina, koliko cu biti osakacen od punog potencijala SSD-a?
Ništa što ćeš ti primetiti kao korisnik.
Drugačije rečeno, najsporiji ssd je dva, tri, pet puta sporiji od najbržeg ssd diska.
A najsporiji ssd je brži od najbržeg hdd diska mnogo, mnogo puta.
Bar u onom što je najbitnije za rad operativnog sistema, vremenu pristupa fajlovima.
 
Uglavnom se vidi u sekvencijalnim brzinama sto te ne zanima mnogo, bitna je brzina pristupa i 4K (rad sa malim fajlovima) da bi se osetio kako radi ssd.
Samo ti nakaci ssd na sata II konektor, nemoj na marvell-a i vozi. Bolje radi ssd na chipsetu ploce vezanom za procesor nego na ovim dodatnim kao sto je taj marvell.
Koristi jedan od SATA2_0, SATA2_1 konektora.
Zaboravi na marvell-ove (GSATA3_6, GSATA3_7) konektore u radu sa ssd-om, nema veze sto su oni "kao" sata 6Gb/s!
 
Poslednja izmena:
Instalacija Wina zavrsena, boot normalan medjutim kada probam update firmwarea putem SPR, prijavljuje mi da updateujem driver.
Soft za plocu sam skinuo sa GB sajta.
Magician uopste nije video disk kao ssd medjutim kad sam u biosu vratio IDE za sata portove, sve je proradilo. Magician vidi ssd, SPR radi update trenutno.
Mozda ide/ahci driveri iz softwarea za plocu prave problem sa achi?
 
Prevrnuo sam ceo net ali nisam uspeo da izbunarim resenje. Unikatan problem :
SSD uboden po preporuci u SATA2 port, AHCI podesen u biosu za sata portove.
AHCI = Magician ne vidi disk kao SSD i zbog toga su u Magicianu limitirane funkcije.
Kada u biosu vratim IDE - Magician prepoznaje SSD, sve funkcije su dostupne ali prijavljuje da nije u ACHI modu i Sata Interface je N/A.
:d:wall:
Imam Porsea kojeg vozim 20km/h. :D
 
kontroler na ploci je krsh
 
koliko ja vidim ta ploca ima regularan amd sautbridz,prebaci ssd na portove na sautbridzu pa u ahci mod,ako ne bude pomaka apdejtuj drajvere sa amd-ovog sajta (drivers+support podsekcija,u dropdaunima prvo "chipsets" pa ostalo kako treba) a ako ne bude opet pomaka,posto si tek reinstalirao sistem,mozes da pokusas da ga prosto pregazis opet da ti ostanu programi,ako ne bude htelo,reinstalacija celog sistema.mozes da pokusas i sa marvell-om,ne bi trebalo da bude neke razlike,bar osetne izmedju i jednog i drugog u brzinama.
 
mislio sam da ubodes ssd u portove koji pripadaju sb-u ne marvell-u.
 
knjizica od maticne je zlato
 
mislio sam da ubodes ssd u portove koji pripadaju sb-u ne marvell-u.
Pa disk i jeste bio uboden u te portove. :D
Elem, problem je resen a resenje je bilo zaista krajnje jednostavno i ako mi je trebalo 2 dana da dodjem do njega.:d Od dva ahci kontrolora koliko ih je device menager prijavljivao, jedan je imao MS a drugi AMD driver pa mi je palo na pamet da taj sa AMD driverom deinstaliram te je nakon 2 restarta sve proradilo. Sad su oba na ms driverom, Magician vidi ssd, prijavljuje ahci, trim radi takodje.
Hvala svima na pomoci. :wave:
 
meni amd drajver radi neuporedivo bolje,ali okej,ja imam i drugi chipset.
 
Nazad
Vrh Dno