Šta je novo?

NAS - Home made ili neki retail? RAID 1 obavezan

bgillegal

Čuven
Učlanjen(a)
14.08.2003
Poruke
851
Poena
620
Posedujem podosta bitnih i skupih podataka. Moje pitanje je, kako najbolje za SOHO varijantu doci do raid 1 sistema? Da li je to neki retail uredjaj gde mogu staviti 2 HDD-a i podesiti raid 1 ili je bolje uzeti jednu masinu, staviti 2 hdd-a i pomogu nekog npr FreeNAS software-a to odraditi? Bitno mi je iskljucivo da imam siguran storage gde nikako ne bih ostao bez tih podataka.
 
ja sam bogami zakljucio da raid hardverski niej optimalno resenje na osnovu iskustava drugara sa foruma (a to su raid kartice za home racunare ).

Izgleda da je linux soft raid ili eto freenas najbolje resenje za home.
 
Ukoliko imaš dovoljno znanja i veštine, samogradnja je bolje rešenje. Ja bih lično dao prednost Openfiler-u nad FreeNAS-om zbog veće fleksibilnosti kod kreiranja RAID-a (a i OpenMediaVault bi mogao da bude zanimljiv kad ga dovrše).

PS
Imaj u vidu da RAID 1 nije zamena za bekap (sem ukoliko sam NAS nije bekap).

PS2
Zaštita od munja i gromova, i nestanka struje se podrazumeva.
 
Poslednja izmena:
Cisto da razbiljem dileme. Podaci na NAS-u bi bili "backup" tj kopija radnih fajlova. Tipa radio bi se backup jednom sedmicno. Ali poenta je da na tom NAS-u podaci budu redudantni kako bi ukoliko jedan HDD otkaze podatke imao na drugom HDD-u. Cela poenta je da nikako ne ostanem bez toga. Nadam se da sam jasniji :)
 
Onda zanemari prvi PS, ostalo stoji.

Ako hoćeš još veći stepen pouzdanosti, možeš da staviš i treći hard koji bi služio kao rezerva. Možeš i da napraviš još jedan NAS, na drugoj lokaciji, na koji bi se radila replikacija (time se štiti i od eventualnog požara, poplave, krađe). Sve je stvar budžeta, a on zavisi od vrednosti samih podataka.
 
Ako hoces da budem siguran isprati 3-2-1 pravilo bakup-a

3 - Tri kopije vaznih fajlova
2 - Na dva razlicita medija (Hard i DVD npr)
1 - Jedna kopija mora da je na drugoj lokaciji (Ili da fzicki izmestis DVD-ove ili da koristis neki cloud backup)
 
ja sam bogami zakljucio da raid hardverski niej optimalno resenje na osnovu iskustava drugara sa foruma (a to su raid kartice za home racunare ).

Izgleda da je linux soft raid ili eto freenas najbolje resenje za home.

Samo malo razjasnjenje.

Ovo se odnosi na jeftina raid resenja (aka soft-raid aka fake-raid). Prave, punokrvne i skupe raid kartice su naravno bolje nego softverski raid.

Ako hoces da budem siguran isprati 3-2-1 pravilo bakup-a

3 - Tri kopije vaznih fajlova
2 - Na dva razlicita medija (Hard i DVD npr)
1 - Jedna kopija mora da je na drugoj lokaciji (Ili da fzicki izmestis DVD-ove ili da koristis neki cloud backup)

Ovo trece potpada pod US zakonodavstvo koje nalaze da se kopije vaznih fajlova (napr. banke, vladine ustanove itd.) moraju cuvati na mestu koje je min 20 milja udaljeno od lokacije gde se nalaze primarni podaci. Razlog - prevencija unistenja podataka i bekapova u slucaju prirodnih/ljudskom rukom izazvanih katastrofa.
 
Poslednja izmena:
Ovo trece potpada pod US zakonodavstvo koje nalaze da se kopije vaznih fajlova (napr. banke, vladine ustanove itd.) moraju cuvati na mestu koje je min 20 milja udaljeno od lokacije gde se nalaze primarni podaci. Razlog - prevencija unistenja podataka i bekapova u slucaju prirodnih/ljudskom rukom izazvanih katastrofa.

Mislim da ce to uskoro biti ubaceno i u nase zakone, cak sam cuo i da se neke velike firme pripemaju da im skadistenje backup-ova bude delatnost.
 
To sa zakonom ne znam dokle je stiglo, ali znam da se "cloud backup" već uveliko koristi kod nas :)
 
Nazad
Vrh Dno