Šta je novo?

Napajanje ostetilo dva hard diska

DieH@rd

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2008
Poruke
4,994
Poena
465
Prosle nedelje mi se komp iz cista mira ugasio i odbio da se upali. Prvo sam mislio da mi je stari 1080Ti otisao u vecna lovista, ali se ispostavolo da je otisla grana na napajanju [Corsair RM 750X] i nazalost sa sobom je poneo dva hard diska [WD 3TB i WD 4TB]. Hard diskovi se ne vrte, i ne prepoznaje ih BIOS i Win10. OS mi je bio na M.2 drajvu, tako da sam brzo povratio komp u zivot uz pomoc starog EVGA G2 550W napajanja.

Sto se hard diskova tice, vecinu stvari sam imao backupovano, ali ponesto bi hteo da spasim.

PCB od 4TB izgleda vizuelno OK [tu su mi najbitniji podatci], ali na 3TB se vidi da je kontroler za rad motora unisten. Ovih dana cu da pozajmim multimeter/unimer da vidim da li su otisle komponente koje su najvise pod udarom [0 ohm resistori i diode]. Nisam vican u lemljenju da zamenim tako male komponente, a ako je ozbiljnije trebace sigurno zamenski novi PCB i da se sa lemilicom prebaci HDD BIOS chip. Ako je motor otisao, onda je verovatno kraj price.

Sta mi predlazete za opravku? Koji servisi za opravku hard diskova su provereni i povoljni kod nas?
 

Prilozi

  • hdd2.jpg
    hdd2.jpg
    437.7 KB · Pregleda: 33
  • hdd1.jpg
    hdd1.jpg
    392.7 KB · Pregleda: 33
Nazad
Vrh Dno