Šta je novo?

Najpovoljniji mobilni operater za putovanja po Evropi

Nije loša ponuda. Opet, ja sam i dalje za kupovinu kartice lokalnog operatera. Prvo to uradim na aerodromu kad sletim
Mtel
Pa nekad je to najbolje, a bogami dosta puta i nije, ima bas dobrih esim dealova, plus se ne cimas sa fizickom karticom nego sve pripremis da ti radi cim dodjes u tu drzavu.
 
Ma kakva kupovina kartice u toj državi, samo gubiš vreme, bar 10 minuta treba da ti uzmu sve podatke, skeniraju pasoš itd. Ovako još u letu nalazim mrežu, konektujem se, javim da sam živ, i onda samo izletim na pasošku i po kofer i odoh. Ko ne putuje često, može i da sačeka, ako si često u inostranstvu, gledaš da se što pre evakuišeš sa aerodroma i da normalno kreneš da funkcionišeš.
 
Razumem. Svako po svojoj potrebi.
Ja običnu kad sam na odmoru kupujem. Nije mi teško, usput vidim, upoznam, steknem novo iskustvo.
Prosle godine sam gledao esim ponude, uglavnom pokrivena Evropa. Meni je trebalo za Afriku, tačnije Tunis.
Kupio na aerodromu
 
Razumem. Svako po svojoj potrebi.
Ja običnu kad sam na odmoru kupujem. Nije mi teško, usput vidim, upoznam, steknem novo iskustvo.
Prosle godine sam gledao esim ponude, uglavnom pokrivena Evropa. Meni je trebalo za Afriku, tačnije Tunis.
Kupio na aerodromu
Ja za Tunis uzeo na airalo prošle godine.
Dok npr za Maldive nije bilo esima na airalo pa sam kupio fizički na aerodromu.
 
Ja sam dobio Tomato karticu na bonove(dopunu) ali ne mogu da se registrujem.Da li neko zna kako to da uradim.Sutra putujem u Madjarsku
 
Ako pod registracijom misliš na registraciju accounta kako bi kroz app mogao da vidiš koliko imaš kredita/saobraćaja, Tomato prepaid to ne podržava. Moraš da se povežeš na mobile data i tad uključiš app i onda učita. Iz Srbije je to prilično skupa rabota.

Kad sam tek dobio tu karticu, a to je bilo 2018. ja mislim, jednom sam učitao app i posle je godinama radilo, bez obzira da li sam na mobile data ili wifi , ali je u nekom momentu prestalo.

Sada app radi samo ako joj preko mobile data pristupaš. Tehnički, account može da se napravi, što sam uspeo da uradim, ali broj se neće prikazivati unutar tog accounta.

Kredit možeš da uplatiš preko sajta ukucavanjem broja i prolaze dopune tako, ali aktivaciju paketa možeš uraditi tek kad budeš na EU mreži. Ja tako radim.
 
Ako pod registracijom misliš na registraciju accounta kako bi kroz app mogao da vidiš koliko imaš kredita/saobraćaja, Tomato prepaid to ne podržava. Moraš da se povežeš na mobile data i tad uključiš app i onda učita. Iz Srbije je to prilično skupa rabota.

Kad sam tek dobio tu karticu, a to je bilo 2018. ja mislim, jednom sam učitao app i posle je godinama radilo, bez obzira da li sam na mobile data ili wifi , ali je u nekom momentu prestalo.

Sada app radi samo ako joj preko mobile data pristupaš. Tehnički, account može da se napravi, što sam uspeo da uradim, ali broj se neće prikazivati unutar tog accounta.

Kredit možeš da uplatiš preko sajta ukucavanjem broja i prolaze dopune tako, ali aktivaciju paketa možeš uraditi tek kad budeš na EU mreži. Ja tako radim.
Treba da aktiviran broj.Kad udjem na njihov sajt traže da ukucam broj i onda ću da dobijem sms sa uputstvom za dalju registraciju.Sve to odradim ali ne vredi ne stiže nikakav sms.Sad sam u Madjarskoj isto se dešava.
 
Ne može Tomato prepaid broj da se registruje. Ti napraviš zahtev, ali pošto nije postpaid, instrukcije za registraciju ne stignu.

Uđeš u app i tako upravljaš karticom. App se učitava ako si na mobile data.
 
Da li je neko koristio Sparks aplikaciju za esim? Povoljnije je od airalo naročito kad se uzima za Evropu.
 
Evo krajnjeg odgovora za moj problem.Karicu nikad nisam uspeo da aktiviram,kontaktirao sam tomato i dobio odgovor da je broj isključen zbog sumnje u zloupotrebu.
 
Ima li neko ideju šta uzeti za Švajcarsku za nekih 10 dana? Da li stranci mogu kupiti njihove prepaid kartice? Telefon nema esim.
 
Spremam sina za eskurziju... Idu u Mađarsku, Češku, Nemačku i Austriju. Gledam da mu uzmem neku Tomato ili sličnu karticu, da ima neta usput, ali sve što nalazim (na KP) mi je čudno.
Spominju se paketi koji su važili ako se aktiviraju do 31.03.2024. godine, a za sada, od 01.04.2024. godine nema informacija.
Da li neko može da mi preporuči EU karticu koju je moguće kupiti kod nas a da ima par GB sobraćaja? Ako ne nađem ništa, imam jednu Yettel karticu, pa ću mu aktivirati Prepaid roaming dodatak od 3GB za 1.799,00 dinara, važi 15 dana...
Inače, sin ima Globaltel broj, ali kakvo je stanje sa Globaltelom i roamingom, siguran sam da mu net u romingu neće raditi, tako da tu opciju ne razmatram uopšte.
 
da, Tomato je imao sjajnu akciju u martu, uz aktivaciju kartice se dobijalo 32GB interneta. Sada nema te akcije i na sajtu mozes videti aktuelne pakete. Zgodna stvar je sto se Tomato moze aktivirati u Srbiji za razliku od Bonbon-a i prakticno pripremiti pred put.

Trenutna racunica za Tomato je 12.5 Evra za 8GB sa karticom sa KP
Na kartici je vec 3 Evra, registracijom dobijas 3 evra , Paket od 7 GB je 10 Evra, KP kartica je 1000 rsd = 8.5 evra, poklanjaju 1GB na paket od 7GB
 
Poslednja izmena:
ja godinama koristim vodafon spanski pripejd kartica neka tarifa za 10 evra 50 GB i 300 minuta ka brojevima u EU a za spamske brojeve neograniceno. registrovan mi je broj udjem u aplikaciju ( moze i na sajtu ) pre puta dopunim. koristim kada god putujem po evropi.
 
da, Tomato je imao sjajnu akciju u martu, uz aktivaciju kartice se dobijalo 32GB interneta. Sada nema te akcije i na sajtu mozes videti aktuelne pakete. Zgodna stvar je sto se Tomato moze aktivirati u Srbiji za razliku od Bonbon-a i prakticno pripremiti pred put.

Trenutna racunica za Tomato je 12.5 Evra za 8GB sa karticom sa KP
Na kartici je vec 3 Evra, registracijom dobijas 3 evra , Paket od 7 GB je 10 Evra, KP kartica je 1000 rsd = 8.5 evra, poklanjaju 1GB na paket od 7GB
Zahvaljujem se na odgovoru @mikka, moram ti priznati da sam tri puta čitao ovaj deo sa matematikom, ipak je nedelja ujutru ;)
Imam pitanje u vezi registracije broja: Vidim na sajtu da je potrebna slika LK ili pasoša... Da li je moguće registrovati broj sa našim dokumentima?
Faktički, nakon kupovine broja imaću 3€, nakon registracije još 3€ i potrebno je da dopunim platnom karticom još 4€ da bih imao 10€ i mogao da aktiviram paket OPTI SREDNJA za 9,9€ sa 7000 jedinica, tj 7GB. I dobijam još 1GB za aktivaciju tog paketa?
 
Da, to je ta racunica ali ja ne znam kako se registruje Tomato. Svojevremeno sam registrovao Bonbon tako sto sam slao sliku pasosa. Procedura je verovatno ista/slicna.
Ovo im pise na sajtu: "kada nadoplatiš bon, mi ti poklanjamo 100x više jedinica od vrijednosti bona!" Zapravo, ti ces dopuniti sa samo 4 evra i prakticno dobiti (4x100 jedinica) 400MB a ne 1 GB kako sam gore naveo.
ja godinama koristim vodafon spanski pripejd kartica neka tarifa za 10 evra 50 GB i 300 minuta ka brojevima u EU a za spamske brojeve neograniceno. registrovan mi je broj udjem u aplikaciju ( moze i na sajtu ) pre puta dopunim. koristim kada god putujem po evropi.
Super ti je to!

Je l' to samo fizicka kartica ili ima i esim?
Kupuje se samo u Spaniji?
Na koliko (i sa koliko evra) se mora dopunjavati da bi se odrzavao broj?
 
Poslednja izmena:
Spremam sina za eskurziju... Idu u Mađarsku, Češku, Nemačku i Austriju. Gledam da mu uzmem neku Tomato ili sličnu karticu, da ima neta usput, ali sve što nalazim (na KP) mi je čudno.
Spominju se paketi koji su važili ako se aktiviraju do 31.03.2024. godine, a za sada, od 01.04.2024. godine nema informacija.
Da li neko može da mi preporuči EU karticu koju je moguće kupiti kod nas a da ima par GB sobraćaja? Ako ne nađem ništa, imam jednu Yettel karticu, pa ću mu aktivirati Prepaid roaming dodatak od 3GB za 1.799,00 dinara, važi 15 dana...
Inače, sin ima Globaltel broj, ali kakvo je stanje sa Globaltelom i roamingom, siguran sam da mu net u romingu neće raditi, tako da tu opciju ne razmatram uopšte.
Ako ima telefon koji podržava esim imaš mnogo lakše rešenje sa npr maya esim ako odgovaraju paketi/cena. Ne znam koliko dana mu treba net?
 
Ne vidim koliko dugo “kartica” moze biti neaktivna ?
 
Hvala lepo @mikka.
@dexter87, ima opciju eSIM-a u telefonu, a za maya mobile nisam još do sada čuo. Deluje mi kao ok opcija, ok su mi cene.
Da li je neko već koristio maya mobile, i koliki je rok važenja eSIM-a nakon isteka uplaćenog plana? Pitam jer u julu idemo na more, ako je 3 meseca, mogu je ponovo aktivirati u Grčkoj...
 
Ja sam koristio oko NG prvi put za Švajcarsku i Francusku, onaj Europe + paket i radilo sve ok. Da naglasim da oni nude samo internet, nemaš opciju zvanja klasičnim putem preko mobilne mreže. Ja sam posle isteka perioda obrisao esim iz telefona, pretpostavljam da mogu ponovo da je aktiviram bez problema. Dobije se na mejl QR kod pomoću koga se aktivira esim i takođe u mejlu ima uputstvo oko aktivacije, a prilikom kupovine na sajtu izabereš paket i od kada počinje aktivacija esim-a.
 
Ja koliko gledam sve ove aplikacije za esim i to, za evropu se najvise isplati orange flex poljski.
 
Da, uz kod FLEX za 1 PLN mesec dana traje plan :) Samo za nove korisnike doduše, ali i to se lako reši...
 
Ja sam koristio neki kod za ng, tri meseca imao za po 1pln. Ali i da nije ta promocija, za 10ak evra dobijes 10ak gb za eu roming, sto je i jeftinije nego sve one app, a radi provereno i sve lagano preko app.
 
Koliko znam orange flex vise nece iz Srbije, tacnije nesto ne moze da prodje pasos za registraciju.
Ja sam skoro koristio za eu MobiMatter esim i radilo je bas bas dobro. Jos jeftinije od Orange flex-a.
 
Koliko znam orange flex vise nece iz Srbije, tacnije nesto ne moze da prodje pasos za registraciju.
Ja sam se registrovao prošle godine, imao sam problem sa registracijom pasoša, ali ne mogu da se setim tačno šta je bilo u pitanju - da li sam slao skeniranu sliku iz galerije koju su odbili, pa sam morao da ga slikam telefonom "uživo", ili je bilo obrnuto, ne znam, ali na kraju je prošlo :)
 
Da ja sam prosle godine uspeo orange flex, nas par islo u grcku svi po jedan poljski broj za 1 PLN, i mogli smo da koristimo i pozive ali samo na poljske brojeve bez naknade dok smo u EU, samo nismo mogli da zovemo ortaka koji je imao nemacki broj to se doplacivalo. Ali evo gde god putujem na par dana uplatim jedan mesec i radi odlicno, i moze da bude do 6 meseci neaktivan.
 
Mene je oduševilo kod orange flexa koliko sam lagano sve uradio, od registracije do toga da sam iz jednog klika aktivirao esim koji je automatski 5g sam uključio kad sam sleteo u Holandiju, a moj fon, Google Pixel, nije baš poznat po podršci za 5g i slično.
 
Koliko znam orange flex vise nece iz Srbije, tacnije nesto ne moze da prodje pasos za registraciju.
Ja sam skoro koristio za eu MobiMatter esim i radilo je bas bas dobro. Jos jeftinije od Orange flex-a.
Sad gledam ovaj mobimatter, super opcije ima. Idem sledeći vikend za Holandiju i njega ću da probam pa ću videti šta je bolje, orange flex ili on. On je svakako jeftiniji.
 
Nazad
Vrh Dno