Šta je novo?

nabavka laptopa

dkrickovic

Čuven
Učlanjen(a)
30.05.2002
Poruke
115
Poena
619
elem ,jos jedan put sam se uverio da je nabavka laptopa izvan nase lepe zemlje najbolji potez sto se tice cena i modela . Imam prijatelja koji je sales manager u jednoj od najjacih IT firmi u SCG,necu da je pominjem jer nije ni tolko bitno ali poslao sam mu cene nekoliko modela koji me zanimaju sa cenama ,sa pdv-om i bez i cene bez PDV-a kako on rece su nize nego njihove nabavne, e sad kako to ? ne verujem da me laze a zar je moguce da razlike za modele idu od 250-400 evra i kakav dil imaju te online prodavnice i normalni PC shopovi kad mogu da nude tako niske cene ili nase firme su toliko glupe ili ih ne zanima pa ne mogu da naprave neki dil sa proizvodjacima kompjutera
 
Mislim da to nije istina. Ja sam prosle godine isao do SAD-a i bas proveravao cene laptova jer sam planirao kupovinu. U ono doba nije vredelo zezanja dovlaciti laptop cak iz SAD-a. Doduse onda smo jos kupovali computere bez PDV-a. Mislim da su cene laptopova kod nas korektne s obzirom na relativno mali broj koji se proda u SCG.
 
Nisu nase firme glupe nego nemogu da konkurisu velikim firmama kod prizvodjaca, jer ko ce da se bakce sa nekom firmom koja narucuje primera radi 100 racunara kad ima vec stalne kupce koji to prodaju za dan. Tako da nase firme obicno nabavljaju od preprodavaca tojest druga su ruka u najboljem slucaju. Zbog toga su cene visoke kod nas. Ja sam imao iskustva sa kupovinom u inostranstvu i mogu ti reci da sam prolazio mnogo jeftinije nego sto nih da sam kupovao kod nas
 
ja sam odlucio ali samo cekam decembar kad mi dolazi rodjak i narucujem ili ACER ASPIRE ili Fujitsu Siemens ,naravno koji model cu uzeti zavisice od ponude pocetkom decembra a pri tom se nadam da ce u tom periodu biti jos neka snizenja posto dolazi katolicki bozic tako da se nadam da cu kupiti jaku masinu za 900-1000 evra a koja bi ovde sigurno kostala 1300-1400 evra,razlika je ocigledna !!! :)
 
dkrickovic je napisao(la):
ja sam odlucio ali samo cekam decembar kad mi dolazi rodjak i narucujem ili ACER ASPIRE ili Fujitsu Siemens ,naravno koji model cu uzeti zavisice od ponude pocetkom decembra a pri tom se nadam da ce u tom periodu biti jos neka snizenja posto dolazi katolicki bozic tako da se nadam da cu kupiti jaku masinu za 900-1000 evra a koja bi ovde sigurno kostala 1300-1400 evra,razlika je ocigledna !!! :)

Ma dovoljno je da odes do Metroa u Bugarskoj i da vidis koja je razlika u ceni. FS 1645 bez PDV ~750e (a pdv se vraca na granici) a kod nas bez pdv od ~850 pa na gore ...
 
A sta je sa garancijom? MAda ka bolje razmislim, koliko reklamacije kod nas traju mozes otici do Novog Zelanda i vratiti se, a putovanje pokriti razlikom u cijeni :d U svakom slucaju vrijedi rizika ;)
 
A sta ako kupis laptop u Srbiji, a preselis se na Novi Zeland, i pri tom ti se pokvari komp? Jel treba da se vracas u Srbiju da bi ga popravio???

Naravno da to ne vazi od zemlje u kojoj si (tj. trebalo bi), jer u svakoj zemlji postoje predstavnistva ili ovlasceni serviseri koji uvazavaju garanciju tog proizvodjaca.
 
U normalnim zemljama trgovci daju samo 15 day money back garanciju, a za sve posle toga idesh direktno kod proizvodjacha ili vec neki ovlashcen servis...

Dace bog, pa ce i kod nas doci takav sistem...
 
NikName je napisao(la):
A sta ako kupis laptop u Srbiji, a preselis se na Novi Zeland, i pri tom ti se pokvari komp? Jel treba da se vracas u Srbiju da bi ga popravio???

Naravno da to ne vazi od zemlje u kojoj si (tj. trebalo bi), jer u svakoj zemlji postoje predstavnistva ili ovlasceni serviseri koji uvazavaju garanciju tog proizvodjaca.

Hmm, zanimljivo bas to trebalo bi. Ako prodavac od koga sam ja kupio nije ovlasceni distributer, onda vjerovatno ne vazi moja reklamacija u ovlascenom servisu. Prakticno svaka reklamacija mora da ide preko prodavca.
Pa ta tvoja prva konstatacija je posljedica okruzenja u kome zivim :) Prodavac kod koga sam ja kupio dao mi je godinu dana garancije iako je jasno istaknuta prizvodjaceva od 2 godine. Sreca moja pa ne planiram da idem na Novi Zeland :d
Naravno da se ispravim, sve je u nacinu razmisljanja, ako vam nije cilj da ustedite svaki evro. uzecete komp kod ovlascenog prodavca kod nas ili u inostranstvu. Bilo bi zanimljivo ako neko ima iskustvo sa nasim ovlascenim servisima , a kupio je notebook u inostranstvu da nas informise kakvo je stanje?
 
Poslednja izmena:
Evo iskustvo iz prve ruke: kupio lap iz potpisa u USA (direktno od Dell-a) i doneo ga ovamo, posle mesec dana crkla matična ploča...
Odneo u Informatiku - kažu, garancija od godinu dana (američka) ne važi ovde - tačnije, važi delimično: naplatiće mi rad servisera i troškove nabavke dela + PDV, dok sam deo (ploču) neće naplatiti...
Tako je i bilo: deo je stigao iz Irske za manje od dve nedelje, zamenjen je i sve me to koštalo 65 EUR + PDV...
 
Prilicno veliku razliku pravi i sam PDV, posebno posto se kad kupujes u inostranstvu porez obicno vraca. Tako da npr. za cenu neke konfiguracije od 1000, kad je kupis preko platis oko 800, a ovde kad dodas PDV 1180 i eto ti razlike od oko 400.
 
Najbolje pretraži domaće oglase po novinama i netu. Imas novih lapova (bukvalno neotpakovanih) da nadjes za Dž.
 
Ne mora da znaci da su takvi racunari i dignuti. Secam se da je neki lik dovlacio lapove is USA i prodavao ih ovde jeftinije nego domaci dileri. Naravno, takvim kompovima nije placena carina, ali koga briga. Jednom kad komp udje u zemlju - on je cist. Moze se cak i u inostranstvo s´njim jer kao sto rekoh - nije "dignut". Naravno, na oglasima ima i cistih crnjaka, glanc novih, koji su izuzetno povoljni, ali tu je vec kocka. Za nekog ko putuje po belom svetu ne isplati se nikako. Rizik od oduzimanja na granici postoji (plus peripetije oko posedovanja kradene robe). Za nekog ko ne putuje i kome je bitan finansijski momenat - bas ga briga. Niko mu nece upasti u kucu i traziti dokazivanje porekla robe.
 
blue je napisao(la):
Ne mora da znaci da su takvi racunari i dignuti. Secam se da je neki lik dovlacio lapove is USA i prodavao ih ovde jeftinije nego domaci dileri. Naravno, takvim kompovima nije placena carina, ali koga briga. Jednom kad komp udje u zemlju - on je cist. Moze se cak i u inostranstvo s´njim jer kao sto rekoh - nije "dignut". Naravno, na oglasima ima i cistih crnjaka, glanc novih, koji su izuzetno povoljni, ali tu je vec kocka. Za nekog ko putuje po belom svetu ne isplati se nikako. Rizik od oduzimanja na granici postoji (plus peripetije oko posedovanja kradene robe). Za nekog ko ne putuje i kome je bitan finansijski momenat - bas ga briga. Niko mu nece upasti u kucu i traziti dokazivanje porekla robe.

Nije da moralisem, ali mislim da bi ovu praksu trebali privesti kraju. Pogotovo sto mnogi ljudi slusajuci ovakve savjete dolaze u nezavidnu situaciju, jer nakon kvara na ovim racunarima nemoguce je iste "likove" uganjati zbog reklamacije, ako ikakvu garanciju daju. Jedino ako je neko hazarderski raspolozen i ima novca za bacanje.
 
Upravo tako...Takva kupovina moze na kraju da izadje skuplja nego kod najskupljeg dilera....

Evo, pre par dana chovek doshao kod nas na servis, doneo Sony Vaio od 2K evra koji je uzeo na neku foru za 400 evra ispod cene, naravno uz garanciju zvanu "nema frke :d ". Chovek nije razmishljao o posledicama onda, sada ne moze da nahvata tog lika za garanciju, a kada je saznao koliko ce ga koshtati popravka, blago se preznojio i smorio za medalju. Mi ono, shecer i voda i te fore... :d
 
nikad ne bi ni kupovao od likova ovde ( super prijateljskih likova sa kvazi garancijom i extra cenom) , cela prica je bila da se vidi kolika je razlika u ceni izmedju nemacke i nas
 
Nazad
Vrh Dno