Šta je novo?

N80, laptop i Wlan

vizionar

Čuven
Učlanjen(a)
22.05.2002
Poruke
442
Poena
619
Ne znam nista o Wlan povezivanju osim da je pogodnije i brze od ostalih nacina povezivanja. Pa znate li mozda da li je moguce povezati Nokia N80 i lakptop koji podrzava Wlan (nesto u fazonu kao sa Bluetooth)?

HVala i pozdrav!
 
Recimo zato sto je Bluetooth spor kao boolja?
 
Osim akademskih ciljeva (da probamo da li može i to), imam problem da zamislim kako ćeš takvu opciju koristiti za neko povezivanje sa svrhom.

Prenos podataka preko GPRS/EDGE/WCDMA? Bluetooth veza je brža od bilo koje veze koju ćemo u narednih 5 godina imati od provajdera mobilne telefonije. Ako se ne varam, BT gura negde oko 2Mbit, a najbolje što ćeš dobiti od Telenora/Telekoma je 384kbit.

Prenos podataka sa jednog na drugi? Ono što sigurno znam je da PC Suite ne podržava WiFi kao način povezivanja računara i telefona, tako da ti ni za to ne treba ... A stvarno ne znam kako bih mogao da napravim "Shared Files" na N80.

Tako da mi i dalje nije jasno koja je praktična primena takve veze između ta dva uređaja.

BTW, ako si kupio aparat od ovlašćenog distributera, trebalo bi da si uz njega dobio i kablić koji je sasvim sigurno najelegantnije rešenje za povezivanje ta dva uređaja.
 
ne verujem da lap top ima wifi koja moze da simulira ap, tako da nema leba...

ja sam e 61 povezao sa desktopom koji ima mreznu koja simulira ap, ali samo da bih visio na netu
za file sharing, ne verujem da moze da radi
 
Upravo zbog prebacivanja podataka s jednog na drugi (a bez baktanja sa kablicima). Ali ako je BT brzi ona sve i da moze ova opcija, nema svrhe...

Hvala na odgovorima! Naucio sam nesto :)
Pozdrav!
 
BT je sporiji i to debelo od wLan-a, a ima i mnogo manji domet, tako da ti je wireless ok rešenje.

Jedino što ja nisam siguran je da li ta Nokia može da se povezje u AdHoc mrežu (povezivanje više wireless klijenata međusobno) ili zahteva da se kači na AccessPoint. Ako mora na AP, onda u zavisnosti koja je kartica/čipstet na notebook-u postoji mogućnost da može da se prebaci u SoftAP mod.

Ako ne može, onda nema rešenja bez dodatnog ulaganja...
 
El Toro Loco je napisao(la):
Prenos podataka preko GPRS/EDGE/WCDMA? Bluetooth veza je brža od bilo koje veze koju ćemo u narednih 5 godina imati od provajdera mobilne telefonije. Ako se ne varam, BT gura negde oko 2Mbit, a najbolje što ćeš dobiti od Telenora/Telekoma je 384kbit.

Zasto uporedjujes brzinu WiFi sa GPRS/EDGE/WCDMA i koristis to kao argument da WiFi ne treba koristiti na telefonu? Znas li naprimer da u zemljama gde vecina stanovnistva ima pristup broadband vezama, dovoljno je samo se prosetati ulicom i naci krs kucnih bezicnih mreza, od kojih dobra trecina nema nikakvu zastitu? Cini mi se da ta Nokia (ili neka slicna, oprostite ako gresim) ima i VoIP klijent ugradjen, znaci otvoris telefon, nakacis se kod komsije na net i zoves sa VoipBustera besplatno ili skoro besplatno na vecinu fiksnih telefona po evropi i svetu...
 
Mislim da se nismo razumeli ... Ne poredim ih, uopšte ... nisam ni znao za ove SoftAP i AdHoc fore za wireless, tako da sam i nešto novo naučio.

Kada sam pominjao "prenos podataka", mislio sam na pristup Internetu sa računara, preko telefona. E, sad ... ako telefon i računar povezujemo preko WiFi, a telefon povezujemo sa mrežom preko GPRS/EDGE/WCDMA, onda je WiFi "overkill", obzirom da ni WCDMA (a kamo li GPRS) ne mogu da pruže onoliko koliko ni BT može da "povuče", a kamo li WiFi. Naravno, potpuno sam isključio opciju da se preko WiFi povezuješ na telefon koji se preko WiFi povezuje na neki AP i tako uspostavljaš vezu sa Internetom, jer mi je to prosto besmisleno.

Znači,
WiFi na telefonu je jedna stvar
WiFi na računaru je druga stvar
GPRS/EDGE/WCDMA na računaru preko telefona je treća stvar i nijednu ne poredim sa ovom drugom ...

Jel' sad jasnije?
 
Ma sve je meni jasno ali tebi nije :)
Zamisli opciju gde se samo telefon povezuje na net, bez racunara u celoj toj prici. Stavis ga u dzep, i nosis svoj email, browser, VoIP klijent, messenger i sta ti ja znam sta jos uvek sa sobom, potpuno besplatno. U Srbiji znam da je to jos uvek nije slucaj, ali veruj mi da ovde u Belgiji gde trenutno radim i zivim, samo je dovoljno prici prvom bloku zgrada ili kuca i naci krs boziji nezasticenih wireless mreza, koje su uglavnom povezane na ADSL od 4Mbs ili na kablovski net koji ide do 20 Mbs. Za kucnu upotrebu i povezivanje PC-a i telefona sa WiFI, slazem se, ne treba mi to dve banke.
 
El Toro Loco je napisao(la):
Tako da mi i dalje nije jasno koja je praktična primena takve veze između ta dva uređaja.

Inače, WiFi ovako ... SAMO telefon ili SAMO kompjuter ... eee, to je već nešto drugo.

E, sad mene interesuje neka druga stvar. Jel' probao neko (i da li je uopšte moguće) da se sa računara koji NEMA WiFi, preko telefona koji IMA (nekako povezanog sa računarom, preferably preko USB 2.0) zakači na WiFi i ako jeste, kako?
 
Nazad
Vrh Dno