Šta je novo?

Multi-core teh,nejasnoce...

vdr1981

Slavan
Učlanjen(a)
24.07.2007
Poruke
1,294
Poena
350
Znam,znam,dosta je pisano na forumu o ovoj problematici ali je to sve nekako razbacano.
Mozda ce ova tema i dobro doci cisto da nebi ljudi upadali u druge,ozbiljnije teme sa pocetnickim pitanjim.Posto se prvi put susrecem sa X2 procesorom u mojoj mashini,evo par pitanja(ja se nadam konkretnih)od mene...

1.Da li je neophodna reinstalacija win-a pri prelasku na x2 procesor(iako se ne primecuju problemi u radu)?

2.Pri testiranju stabilnosti proc-a(prime95,ntune itd)uposljena su oba jezgra ali nikad 100%.Znaci opterecenje varira (nikad nije jednako) najcesce u odnosu 70/30,60/40 itd.Otprilike, procentualni zbir opterecenosti jezgara iznosi 100%-115%.
Kada bih pustio ove testove sa athlonom 3000+,proc bi se odmah "zalepio" na 100% i tako bi bilo sve do prestanka testiranja.
Da li je ovo variranje opterecenosti jezgara(x2)normalna pojava ili bi oba jezgra trebala da
se "zakucaju" na 100% ?
Evo ,dok kucam ovo uljucen je prime95(cpu stres test) i prvo jezgro je na 70% a drugo 35%(+-10%).Da li to znaci da procesor nije dovoljno opterecen?

3.Kada se kaze da "nema josh puno aplikacija koje iskoriscavaju multi core tehnologiju",dali to znaci da sadasnje igre npr u potpunosti zanemaruju ono drugo jezgro(kao sto se kod mene desava...)?
 
Pod 1., ja još uvijek imam instalaciju od s754 nf4, i do sad nisam imao problema sa X2. Instalirao sa samo AMDov Dual Core Optimizer čisto radi neke preventive.
Pod 2., Orthos test će opteretiti oba jezgra 100%.
Pod 3., pretpostavljam da je tako sa većinom igara trenutno (i ostalog softvera), ali sve u svemu sistem nikad nije zagušen i brzo reagira.
 
Poslednja izmena:
Za orthos si definitivno u pravu.Skinuo sam jednu verziju i stvarno przi...Oba jezgra udaraju u plafon.
 
2.) mozesh i sa prime95 ali tako shto pokrenesh jedan prime95 i odesh u task manager i dash mu Set Afintiniti ( ako se tako pishe ) samo na CPU 0 i onda o5 pokrenesh drugi put prime95 i o5 odesh u Task Manager i dash mu Set Afintiniti na CPU 1..... Ona pokrenesh oba i evo ti oba jezgra 100 % opterecena..... Naravno ako te mrzi da se zezash sa ovim jednostavno skini Orthos ;)
 
Ocitavanje temperatura za jezgra definitivno nije tacna.Ima li tu leka?Procitao sam u jednoj temi da "brisbane" generalno imaju taj problem.Inace ,instalirao sam najnoviju verziju biosa.
 

Prilozi

  • Clip_6.jpg
    Clip_6.jpg
    117.8 KB · Pregleda: 137
Dzaba, to ti je MSI ploca. Jednostavno nisu ispravili bag sa pokazivanjem temperature na Brisbane jezgrima. Npr. na Biostar plocama nema tih problema.
 
Dzaba, to ti je MSI ploca. Jednostavno nisu ispravili bag sa pokazivanjem temperature na Brisbane jezgrima. Npr. na Biostar plocama nema tih problema.

Samo se nadam da bude i jedini...Svakakve komentare sam citao o kombinaciji ove ploce sa X2 procesorima.Za sada nisam primetio neke probleme ,ali nikad nije kasno za to...;)
 
Dzaba, to ti je MSI ploca. Jednostavno nisu ispravili bag sa pokazivanjem temperature na Brisbane jezgrima. Npr. na Biostar plocama nema tih problema.

Ko to kazhe?:)
Moj TA690G ima :)
Mora da se flashuje bios < NAVODNO>, mada ni to nije reshilo :)
Inache TA690g po defaultu nema ni CnQ dok se ne flashuje ;)
 
Biostar TForce560 A2+ nema taj problem i to sve sa low power BE-2300. Nema cak ni Jetaway M25GT4-SOG sa nf570 SLi chipsetom i brisby-jem 3600+. :d ;)
 
Ja mislim da je do DTS-a u RevG.Mozda su samo Biostar i ostali stavili neki offset kad je temp. reading u pitanju.
 
Biostar TForce560 A2+ nema taj problem i to sve sa low power BE-2300. Nema cak ni Jetaway M25GT4-SOG sa nf570 SLi chipsetom i brisby-jem 3600+. :d ;)

Pa i nije bas sredjeno, meni Biostar TF560 A2+ (procesor BE-2300) prikazuje neke gluposti za temperaturu procesora. Krene od 15C pa skoci na 25 u sekundi pod opterecenjem. Nema sansi da je 15C ni na idle jer u sobi imam makar 20C.
Moram se malo pogirati sa raznim BIOS-ima ako bi resili situaciju.
Za sada mi je najsigurniji pokazatelj temperature pipanje coolera prstom.
 
Poslednja izmena:
Evo sinoc sam stavio poslednji BIOS na Biostar TF560 A2+. Ispravljeno je dosta stvari, temperature CPU-a izgledaju realnije mada i dalje prikazuju neke nerealne skokove pod opterecenjem (za sekund skoci sa 25 na 30C).
 
dobar ti cooler:)
Skida 10 stepeni u sekundi ;)
 
Ljudi mislim da smo malo skrenuli sa teme, koja je inache odlichna, ja takodje imam mali problem. Barem mislim da imam jer mi se chini da drugo jezgro, ne da se odmara, nego brate kulira. :smoke: U fazonu shta ocesh, pa nema posla :d :d
Chitao sam u novom svetu kompjutera jedan opshiran chlanak na tu, ili barem ekvivalentnu, temu chiji je krajnji zakljuchak da ce shto pre biti neophodno pisati aplikacije optimizovane za DC procesore, ali da cemo malo sachekati na to. Pa sad treba razmisliti da li kupiti kamion od 10 tona i sa njim prevoziti 3 tone materijala. ;) Ali u svakom sluchaju nije loshe pazariti neki DC CPU jer su sad bash pristupachni.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Em su pristupacni em se dobro klokuju. DC definitivno treba uzeti ako se sada planira neki upgrade ili kupovina novog kompa.

3. Sto se softvera tice istina je da ga ima malo koji podrzavaju multicore procesore ali se pojavljuje. Recimo vecina profesionalnih programa koristi DC (Premier Pro, Vegas, 3DS Max, AutoCAD..) a i polako su i u igre poceli da implementiraju podrsku za DC (SupremeCommander, ioshock, Lost Planet....).
Bice ih jos vise. Samo polako.
 
Mozda ce ova tema i dobro doci cisto da nebi ljudi upadali u druge,ozbiljnije teme sa pocetnickim pitanjima

Definitivno se slazhem. Mislim da nema boljeg mesta za to. :type: Znam da dosta toga mozhe da se nadje na na internetu ali lepo bi bilo da se na jednom mestu nadju znanja, utisci i iskustva onih koji su probali DC procesore kako bi nama jednomozgovicima :d pomogli oko reshavanja misterija. Ako ih uopshte ima. Nadam se da se nece zavrshiti na ovome i da ce nam veliki bratovi (moderatori) pomoci :Klanjanje svojim savetima

Pozdrav,
Kastro

:wave::wave::wave:
 
Pogledajte sad ovo...
/SLIKA 1/ pcmark05-cpu test suite :Selektovani su prvih 6 testova (file compression,file decompression,file encryption,file decryption,image decompression i audio decomression)koji se izvrsavaju jedan po jedan.
CPU usage je za vreme testa "zakucan" na 50%.Tacnije jedno jezgro je na oko 30% ,a drugo na 70%.

/SLIKA 2/ Na drugoj slici su selektovani "multithreaded test 1 i 2"(takodje "CPU test suite") i tek tada proc se "napne" na 100% za oba jezgra.Ovde se ,gore navedeni, testovi odvijaju paralelno.

Dodao bih josh da se u vecini aplikacija, procesor ponasa kao na slici br.1,npr prilikom skeniranja registar baze takodje je cpu usage na oko 50%.

Pitanje:Da li je ovakvo ponasanje proc-a normalno(slika 1),ili je opet rec o aplikacijama koje nisu pisane sa dualcore?Malo mi je nelogicno,pcmark je bench program i trebalo bi da izvuce max iz odredjene komponente.Da li se kod ovakvih stvari preporucuje reinstal win-a?
 

Prilozi

  • Clip.jpg
    Clip.jpg
    182.6 KB · Pregleda: 52
  • slika 2.jpg
    slika 2.jpg
    181.7 KB · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno