Šta je novo?

MTS Telekom ADSL

Evo mojih podataka, pa molim strucne da procene do koliko moze da gura ova linija.:)
Hvala, pozdrav!Pogledajte prilog 97994

Ako je verovati brzinama koje ruter izračunava trenutni maksimum ti je oko 25/0.5Mbps, što je dosta čudno sa obzirom da si jako blizu centrale a i snr margina na upload kanalu nije uopšte toliko loša. Ako nije u pitanju neki problem sa ruterom teško da ćeš dobiti brzinu veću od trenutne tj. 4/0.5Mbps će ti ostati kao maksimum, za sve veće brzine je potrebno da upload bude sposoban za 1Mbps.( 5/1, 10/1, 20/1)

p.s. molba za kolege forumaše sa "laganica 20/1 sigurno" izjavama da odvoje malo vremena i pogledaju sve relevantne podatke na osnovu kojih daju odgovor kako bi izbegli potencijalno dovođenje u zabludu ;)
 

Prilozi

  • adsl.JPG
    adsl.JPG
    79.4 KB · Pregleda: 127
Poslednja izmena:
@Paradigma

Znam sta je ping, ali ako posmatramo samo prvi hop onda mozemo da radi jednostavnije diskusije pojednostavimo to na samo jedan smer, posto ne utice na poentu cele price. :) Od bandwidtha zavisi propusna moc neke mreze, i to je ono sto mi zovemo "brzina" interneta. Sa druge stane imamo delay, latenciju ili ping. To je RTT vreme nekog paketa, i zavisi od ona tri faktora koja sam naveo u gornjm postu. Oko toga se nadam se slazemo.

Ono sto sam ja pitao je konkretno bas vezano za klasicno ping testiranje sa malim paketima od tridesetak bajta i uticaj bandwidtha na njih pri prvom hopu. Ja sam prilicno siguran da je tu uticaj zanemarljiv, te da se radi o mikrosekundama, a ne milisekundama :)
 
Uh da, sad sam malo zbunjen. Nikad nisam imao problema ni sa linijom, ni sa ruterom ( sagem f@st 1201s) od 2007.god. sve fercera ok. Nemam iptv. Sada sam na 4/0.5 i posto mi je istekao ugovor, mislio sam da predjem na 10/1. Ako ostane na ovome, nemam rezona da idem na paket 10/1. Kako bih to jos mogao da proverim, jer postoji neki nacin ili da cimam tehnicare iz telekoma ili... Imate neki predlog?
 
@Paradigma

Znam sta je ping, ali ako posmatramo samo prvi hop onda mozemo da radi jednostavnije diskusije pojednostavimo to na samo jedan smer, posto ne utice na poentu cele price. :) Od bandwidtha zavisi propusna moc neke mreze, i to je ono sto mi zovemo "brzina" interneta. Sa druge stane imamo delay, latenciju ili ping. To je RTT vreme nekog paketa, i zavisi od ona tri faktora koja sam naveo u gornjm postu. Oko toga se nadam se slazemo.

Ono sto sam ja pitao je konkretno bas vezano za klasicno ping testiranje sa malim paketima od tridesetak bajta i uticaj bandwidtha na njih pri prvom hopu. Ja sam prilicno siguran da je tu uticaj zanemarljiv, te da se radi o mikrosekundama, a ne milisekundama :)

ping payload je 56b + 8b icmp header + 20b IP header ukupno 84b ne može manje od toga, dakle tih tridesetak bajta što spominješ je pogrešan podatak. ping se ne svodi samo na propagation delay (koji ne zavisi od bandwitha) već i na transmition time koji direktno zavisi od bandwitha. Dobici su uvek merljivi jer procesiranje uvek prati bandwith, mrežna oprema je uvek u stanju da opsluži bandwith koji je u upotrebi pa je logično da procesiranje ne može da traje duže jer se mora obavljati u realnom vremenu.
 
Sta mislite za ove parametre, koliki max mogu da ocekujem?
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    27 KB · Pregleda: 204
mozete li i meni pomoci u vezi parametara da li imam uslov za 10/1 - 20/1? modem je HG552a1
 
Uh da, sad sam malo zbunjen. Nikad nisam imao problema ni sa linijom, ni sa ruterom ( sagem f@st 1201s) od 2007.god. sve fercera ok. Nemam iptv. Sada sam na 4/0.5 i posto mi je istekao ugovor, mislio sam da predjem na 10/1. Ako ostane na ovome, nemam rezona da idem na paket 10/1. Kako bih to jos mogao da proverim, jer postoji neki nacin ili da cimam tehnicare iz telekoma ili... Imate neki predlog?

Ako mozes pozajmi od nekoga drugi adsl ruter za probu a koji ima iste ovakve podatke o liniji. Tvoj Sagem je dosta star pa moze biti da je on problem. Ako i tada bude slicna situacija sa slabim uploadom moraces da se obratis Telekomu.
 
Poslednja izmena:
@Vuk Hvala!
Trenutno mi nije dostupan niko sa odgovarajucim ruterom i dok cekam izguglah da je max dl za sagem koji imam 24.5 a up 1.3 Mbps, pa se sad opet nesto zbunih. Imam li mozda neko podesavanje u ruteru kojim sam mogu da regulisem upload ili to moze samo telekom u centrali, ili je max moguci upload toliki i nepromenjiv je?
Izvinjavam se, pocinjem da budem dosadan, ali ovaj deo grada ne bi trebalo da ima ovako mali (moguci) upload i ne znam za slicne probleme, pa mi je najblaze receno malo nelogicno, a ne bih hteo da dve god. placam nesto sto ne mogu da imam ili sto je jeftinije :)
 
ping se ne svodi samo na propagation delay (koji ne zavisi od bandwitha) već i na transmition time koji direktno zavisi od bandwitha.

Ok, to sam i napisao: "Taj ping/delay na prvom hopu zavisi od vremena transmisije, vremena propagacije (vreme potrebno signalu da prodje kroz mrezu), kao i vremena procesiranja (zadrzavanja/obrade na prvom ruteru)."

E sad mene zanima da ako je moguce uzmes i izmeris ping do prvog hopa na svom provajderu sa dva razlicita internet paketa (npr. Click 1 i Click 4) i kazes kolika je razlika u pingu. Ili da bar na jednom paketu posaljes standardan ping paket i duplo veci ping paket, i uporedis vrednosti latencije do prvog hopa.
 
Šta kažete za ove parametre:

L7xSW.jpg
 
Posto vidim da malo malo neko pita za parametre,mozda bi bilo dobro da neko strucan objasni jednom za svagda sta znaci koji parametar,da bi ljudi mogli sami da zakljuce sta mogu da ocekuju od svoje veze.Mada nikada se ne moze 100% zakljuciti kolko ko moze da dabije na osnovu toga al hajd.Ima ona jedna pametna koja odgovara ovoj situaciji:) ."Ako hoces gladnog da zasitis za jedan dan onda mu daj hranu.Ako hoces da ga zasitis za ceo zivot,onda mu daj posao ili ga nauci da radi :)"
 
p.s. molba za kolege forumaše sa "laganica 20/1 sigurno" izjavama da odvoje malo vremena i pogledaju sve relevantne podatke na osnovu kojih daju odgovor kako bi izbegli potencijalno dovođenje u zabludu ;)


hmm a vidim strucnjaka pun forum...
osim toga ja ne znam zasto je tesko pozvati ili otici u najblizu poslovnicu i tamo dobiti informaciju iz prve ruke tacnu, ima gomulu ljudi koji imaju uslova za paket click 16 kao i ja i to su mi rekli tehnicari ali kad odem u poslovnicu meni kaze radnica ne najvise click 8 i to je previse.
btw molbe iz treceg lica mozes direktno da posaljes meni.

Sve u svemu ovde mogu da ti kazu da mozes da uzmes najveci paket, ali sve zavisi od ljudi u telekomu.
 
hmm a vidim strucnjaka pun forum...
osim toga ja ne znam zasto je tesko pozvati ili otici u najblizu poslovnicu i tamo dobiti informaciju iz prve ruke tacnu, ima gomulu ljudi koji imaju uslova za paket click 16 kao i ja i to su mi rekli tehnicari ali kad odem u poslovnicu meni kaze radnica ne najvise click 8 i to je previse.
btw molbe iz treceg lica mozes direktno da posaljes meni.

Sve u svemu ovde mogu da ti kazu da mozes da uzmes najveci paket, ali sve zavisi od ljudi u telekomu.

Eto meni su ti strucnjaci u poslovnici samoinicijativno pustili paket od 5/1 sada kada sam isao da podpisem ugovor 10/1 iako sam lepo reko da odmah hocu 10/1 oni su na svoju ruku pustili 5/1 kao da vide kako ce da radi pa tek onda kao ako sve bude ok onda ce puste 10/1, pa reko imao sam 16/1 koji je radio vise nego odlicno i vi mi sada tu nesto prodajte neku pricu. Nego to rade svesno jer bolje da imaju 10 korisnika sa po 5 mb nego 2 korisnika sa po 10 mb.
 
Ma znam ja sve to prosao sam istu pricu. Ljudi iz tehnicke su super samo sto oni ne pustaju I kazu koja brzina moze nego program u poslovnici...
 
@Vuk Hvala!
Trenutno mi nije dostupan niko sa odgovarajucim ruterom i dok cekam izguglah da je max dl za sagem koji imam 24.5 a up 1.3 Mbps, pa se sad opet nesto zbunih. Imam li mozda neko podesavanje u ruteru kojim sam mogu da regulisem upload ili to moze samo telekom u centrali, ili je max moguci upload toliki i nepromenjiv je?
Izvinjavam se, pocinjem da budem dosadan, ali ovaj deo grada ne bi trebalo da ima ovako mali (moguci) upload i ne znam za slicne probleme, pa mi je najblaze receno malo nelogicno, a ne bih hteo da dve god. placam nesto sto ne mogu da imam ili sto je jeftinije :)

Tvoj problem može da bude sam ruter, što je bolja varijanta jer ga uvek možeš zameniti ali može da bude i sama linija, što je jako nezgodna varijanta gde ti samo Telekom može pomoći da to rešiš. Budi svestan da oni to jako retko rade, pre će te ubediti da ti je 4/0.5 max nego što će proveriti tvoju liniju i otkloniti nedostatke.

hmm a vidim strucnjaka pun forum...
osim toga ja ne znam zasto je tesko pozvati ili otici u najblizu poslovnicu i tamo dobiti informaciju iz prve ruke tacnu, ima gomulu ljudi koji imaju uslova za paket click 16 kao i ja i to su mi rekli tehnicari ali kad odem u poslovnicu meni kaze radnica ne najvise click 8 i to je previse.
btw molbe iz treceg lica mozes direktno da posaljes meni.

Sve u svemu ovde mogu da ti kazu da mozes da uzmes najveci paket, ali sve zavisi od ljudi u telekomu.

Čekaj, pogrešio si jer si brzopleto rekao čoveku da može da ima paket za koji se sasvim jasno vidi da ne može, na to ti je skrenuta pažnja ali se ipak nešto ljutiš? U najmanju ruku da se čovek :trust: A sa obzirom da se nisi samo ti istrčao sa takvom izjavom moja molba je bila upućana u "trećem licu". Mada vidim da nije imala svrhe, onaj drugi "stručnjak" i dalje misli da upload kanal nije bitan :S:
 
Poslednja izmena od urednika:
krastavac i ja sam pre mislio ma koji ce mi upload jer ja nista ne saljem na net ali sam vremenom promenuo misljenje. I ja sam bio od onih madaj sto vec downloada uplaod nije bitna ali je itekako bitan.
 
Nisam mislio u tom smislu, ostavljam izbor da nekome treba veći upload a nekome ne, to je individualno, nego što ne možeš dobiti paket veći od 4096/512 ako ti linija ne podržava upload od 1Mbps a to je bio slučaj ovde, ruter jasno pokazuje da je max. upload oko 550Kbps.
 
Poslednja izmena:
hmm a vidim strucnjaka pun forum...
osim toga ja ne znam zasto je tesko pozvati ili otici u najblizu poslovnicu i tamo dobiti informaciju iz prve ruke tacnu, ima gomulu ljudi koji imaju uslova za paket click 16 kao i ja i to su mi rekli tehnicari ali kad odem u poslovnicu meni kaze radnica ne najvise click 8 i to je previse.
btw molbe iz treceg lica mozes direktno da posaljes meni.

Sve u svemu ovde mogu da ti kazu da mozes da uzmes najveci paket, ali sve zavisi od ljudi u telekomu.

Upravo ovo mi možemo da ti kažemo na osnovu tih parametara koliku brzinu možes da očekuješ ali sve je u rukama telekoma i koliko oni procene da možeš.
 
Nisam mislio u tom smislu, ostavljam izbor da nekome treba veći upload a nekome ne, to je individualno, nego što ne možeš dobiti paket veći od 4096/512 ako ti linija ne podržava upload od 1Mbps a to je bio slučaj ovde, ruter jasno pokazuje da je max. upload oko 550Kbps.

Ne mora to ništa da znači. Ja sam bukvalno na 50-tak metara od nove centrale. I dok nisam uzeo iptv sa hd paketom u ruteru mi je stojalo max nekih ~17/0.5mbps.

A od tada uglavnom je ovako nekako, sad ne znam šta su čačkali, da li su menjali parice ili nešto drugo...
 

Prilozi

  • rut.jpg
    rut.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 184
Poslednja izmena:
Da, zato sam u mom postu na prethodnoj strani i pomenuo da je čudno što i pored dobrih parametara ruter prijavljuje nerealno nizak maksimalni upload. Najlakše je to proveriti sa drugim ruterom u suprotnom ostaje na milost i nemilost Telekoma da mu to reše.
 
Nazad
Vrh Dno