Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ja od Novembra pokusavam da uvedem optiku kroz moju zgradu jer su prosle godine MTS kopali ispred zgrade i provlacili optiku.
Imam saglasnost upravnika zgrade, imam potpise stanara, i desetine mejlova i dan danas nista.
Inicijalni mejl u Novembru, pa u Decembru, zatim pocetkom Marta i dobijem uvek genericki odgovor.
Velika neprofesionalnost
Mozes mi poslati adresu pa da probam da proverim u kom je statusu :)
 
Je l moguce uzeti optiku za pravna lica?
Može i za sve pakete ide statička IP adresa.
Meni nikada nisu uključili statičku, ali je javna, pa sam podesio Dynamic DNS.
IP adresu mi promeni samo kada resetujem uređaj.
 
za staticku izgleda nista ne rade dok ne zoves kol centar i trazis da ti se uradi (iako ti pise da imas staticku na moj.mts.rs). onda za neki dan to uradi tehnicar preko TR-069 tako da ti se na ruteru sam promeni pppoe user/pass na [email protected] i posle te zovu da ti kazu sta su stavili (mada vidi se i u log-u rutera). factory reset rutera vraca pppoe user/pass na onaj nasumicno generisan koji daje dinamicki ip
i izgleda da je rutiranje u telekomovoj mrezi za staticke IP malo drugacije (bolje/stabilnije)
 
Poslednja izmena:
Kod mene je u onom obrascu pisalo statička IP adresa, bridge mod, ali kada su došli, još uvek nije bio pušten signal, pa ja nisam dao da mi skinu ADSL ruter. Pošto nisu znali koliko će se čekati signal, ostavili su mi opremu za optiku uz obrazloženje, "vidimo mi da ti ovo razumeš bolje od nas", tako da ja nisam ni probao net dok su oni bili tu, a ADSL oprema je i dalje mod mene.

Kad je proradilo, shvatim da nemam statičku IP, da nije bridge mod i da je brzina redovna, a ne uvećana za 50%, kao što je trebalo. Pozvao ih, poslao jedan mail i posle zaboravio. S obzirom da mi je ADSL bio 10/1, u praksi jedva polovina toga, instalacije nisu mogle više, optika je bila kvantni skok.

Kasnije se na forumu pojavio način da izvučem user i pass i jedino sam prebacio sve portove na LAN, a bridge mod nikada nisam uključio, jer sve podesio na njihovom ruteru.
Kod obnove ugovora sam dobio dosta veće brzine, ali opet nisu pustili statiku.
 
IP odredjuje pppoe user/pass, ako je [email protected] onda je dinamicki/automatski, kada se aktivira staticki oni naprave dodatni nalog [email protected] sa drugom sifrom koji ti daje isti staticki ip svaki put, moras da zoves kol centar da ti naprave tiket tehnicaru bas za staticki, inace ih bas briga da se bakcu sa tim dodatnim poslom, a posto treba da imas, bolje nego da radis dynamic dns
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PJ
Dođpše jutros i završiše L4 fazu iliti povezivanje i priključenje korisnika na optičku mrežu.
Imam 2 pitanja:
1. Da li se nekome dešavalo da prilikom pokušaja promene opsega na DHCP-u da ga vrati na login stranu?
2. Zna li neko admin šifru za HG8245W5-6T? Treba mi zbog promene DNS servera i eventualnu promenu opsega na DHCP-u.
 
@rajkosto slažem se. Ali Dynamic DNS sam jednom popunio i to radi bez greške. Zapravo bih i za statičku napravio DDNS, jer ako nekome moram da dam adresu, lakše je dati domen i port, nego IP i port.
 
Da li neko zna detalje za mts fiberpro (paketi i cene), posto na sajtu nista ne pise osim da nude brzine do 10gbps?
 
Da li neko zna detalje za mts fiberpro (paketi i cene), posto na sajtu nista ne pise osim da nude brzine do 10gbps?
To su posebni paketi za poslovna lica koji se sklapaju posebno sa jasno ugovorenim SLA procentom dostupnosti usluge interneta.
Cene zavise od toga koliko je veliko preduzeće i kako se menadžer prodaje te firme dogovori sa mts-om, pa zato nema cene za 10-gigabitni protok.
 
Da li neko zna detalje za mts fiberpro (paketi i cene), posto na sajtu nista ne pise osim da nude brzine do 10gbps?

Pre oko godinu i po dana su meni nudili 20/1 optiku, da izgrade mrežu do mene, itd.
Mesečno je bilo oko 11000 ako se ne varam.

Uz sve što nude, ipak je previše para i presporo. Zaista ne znam koja firma to može da koristi a ima više od 1 računara. O firmi kojoj je internet/development posao da ne govorimo.

Uglavnom, odbio sam i sačekao da dobijem optiku.

Ja sam optikom veoma zadovoljan, doduše ni nemam neki drugi izbor za brzi net jer SBB je jedini kablovski operater ovde a nisu zainteresovani da rade mrežu.
 
Da li je kod MTS optike SVAKI paket sa javnom IP, ili samo ovi jaci paketi ?
 
Ja još nisam primetio da je neko prijavio CGNAT. Ja imam Box 2, 200/80.
 
Svaki opticki paket ima javni IP, mozda imas CGNAT prvog dana dok ne usklade bazu podataka korisnika (tad ti se i ne pojavljuje sta imas tacno na moj.mts.rs), ali posle kada ti stvarno puste sta treba, imas javni IP
Javni IP ce ti se definitivno menjati svaki put kada ti se ruter restartuje ili izgubi/vrati konekciju, nije kao SBB gde ti ostane isti IP dokle god ne "restartujes" ruter na https://mojsbb.rs/ (ili ugasis ruter pa cekas > pola sata pa ga opet upalis), ali ako ne restartujes ruter i konekcija je stabilna ostace ti isti taj javni IP mesecima, ne forsiraju promenu posle nekog vremena
 
da li je moguce promeniti LAN portove gde su samo 1 i 4 za internet da svi budu za internet posto fiksni ne koristim inace ?

HG8245W5-6T
 
Moguće je, pisano je o tome. Meni je pisao @rajkosto da svi mogu da se prebace da budu za internet. Ja sam tako uradio.
 
Evo i ja da se pohvalim, juče sam u poslovnici dobio 12m po 1rsd Box4 Plavi Lite (prošlo je samo 12 dana otkad sam ugasio Box4 Plavi i vratio opremu od VDSL-a). Znači ipak ne mora da prođe 30 dana bez usluge ako je radnik u poslovnici voljan da izađe u susret. Naravno tamo jeste pisalo da proveri da li je prošlo mesec dana, ali bez ikakvog prenosa ugovora na drugo lice ili promene broja fiksnog telefona sam uspeo da završim. Tako da, sve može, samo vam treba neko voljan :) Došla je ekipa u roku od sat vremena i uvela mi optiku u stan, pustila uslugu i sve radi kao avion. Iris Box je HP4024, a ONT je HG824W5-6T. Eto da znaju ostali :)
 
  • Like
Reagovanja: M J
Logujes se na ruter sa admin kredencijalima i tamo ćeš naći, nije teško. Koji ruter imaš?
 
da li se zna nacin kako tj gde je pisano ili moram da kopam svih 188 strana 😅
Za huawei:
Username: admin
Password: 20HWont17. (ne zaboravite tačku na kraju!)

i onda ides u WAN settings i tamo imas nekoliko konekcija (Internet, OTHER, Voip, TR069, itd), videces da imaju stiklir za LAN1,LAN2,LAN3,LAN4, na onoj koja ima stiklirano LAN2 i LAN3 odstikliraj pa snimi, a na onoj sto ima stiklirano LAN1 i LAN4 stikliraj sva 4 pa snimi, i gotovo.
nema nigde slike za taj noviji huawei webgui ali trebalo bi da ima sve opcije isto kao i stari samo drugi skin
mozes da okacis ovde slike ti kada nadjes, da vide drugi koji dobijaju taj noviji huawei
 
Za huawei:
Username: admin
Password: 20HWont17. (ne zaboravite tačku na kraju!)

i onda ides u WAN settings i tamo imas nekoliko konekcija (Internet, OTHER, Voip, TR069, itd), videces da imaju stiklir za LAN1,LAN2,LAN3,LAN4, na onoj koja ima stiklirano LAN2 i LAN3 odstikliraj pa snimi, a na onoj sto ima stiklirano LAN1 i LAN4 stikliraj sva 4 pa snimi, i gotovo.
nema nigde slike za taj noviji huawei webgui ali trebalo bi da ima sve opcije isto kao i stari samo drugi skin
mozes da okacis ovde slike ti kada nadjes, da vide drugi koji dobijaju taj noviji huawei
1649872988465.png

ovde ima da ih brisem valjda?

1649873026201.png

ovde sam to nasao nesto slicno
 
na prvoj stranici sto si slikao, klikni na svaku od izlistanih konekcija da vidis detalje, na kojima se nalaze te LAN1-4 opcije
Da li ovaj router moze da se stavi u BRIDGE MODE, pa da iza njega stavim neki svoj u koji cu upisati PpOE podatke ?
svi huawei ONT moze sa tvoje strane, ali prvo moras da izvuces pppoe username/password pomocu config file backup -> pa dekriptovanje toga na kompjuteru
 
pogresna strana, prvu sliku sto si poslao bilo je WAN CONFIGURATION (i tu bi mogao da menjas stvari kada kliknes na jednu od konekcija), a sada si sve slikao STATUS pa nema sta da menjas, samo ti daje informacije

2022-04-14_01-44-00_JtcGp4X2w.png

2022-04-14_01-46-09_NV7M0xVbO.png

2022-04-14_01-48-10_cm8o8HGgH.png
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno