Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Je l' vam se desava u poslednjih nekoliko dana da vam puca net?Meni evo u proteklih 2h jedno 10ak puta je pucao na po 10-ak sekundi.Taman uhvatim lep upload na torrentu i smanji ga na minimum...
 
Je l' vam se desava u poslednjih nekoliko dana da vam puca net?Meni evo u proteklih 2h jedno 10ak puta je pucao na po 10-ak sekundi.Taman uhvatim lep upload na torrentu i smanji ga na minimum...
Da nisi preopteretio ruter torentima pa ubija vezu
 
Ma nisam.Imam mozda 20-ak torrenta od toga 10-ak aktivno,ali slabo vuku.Pre je radilo sve kako treba.Od kada sam restartovao modem pocelo da zeza.
 
Verujem da je bilo sličnog pitanja, al pošto sam nov korisnik optike, voleo bih da znam da li su parametri sa ONT-a OK i da li je ping od 6ms ok, obzirom da sam viđao kod većine ovde 2-3ms. na speedtestu (mereno preko kabla).
1642627637668.png1642627570358.png
 
Ako uspem da predjem na optiku a korisnik sam Box 4 paketa koliko mogu da dobijem meseci dzabe?Trebalo bi do leta da zavrse a u avgustu mi istice ugovor.
 
Verujem da je bilo sličnog pitanja, al pošto sam nov korisnik optike, voleo bih da znam da li su parametri sa ONT-a OK i da li je ping od 6ms ok, obzirom da sam viđao kod većine ovde 2-3ms. na speedtestu (mereno preko kabla).
Pogledajte prilog 332046Pogledajte prilog 332045
I ja vec 2 godine imam ping 4 ms. Ne moze bolje iz nekog razloga, iako sam u centru grada. Cudili se ovi monteri, ali tako mi je. Isto 400/160.
Verujem da ta razlika od 3-4 ms ne moze da se oseti ni u ping najzahtevnijim igrama, tako da sam iskulirao....
 
Verujem da je bilo sličnog pitanja, al pošto sam nov korisnik optike, voleo bih da znam da li su parametri sa ONT-a OK i da li je ping od 6ms ok, obzirom da sam viđao kod većine ovde 2-3ms. na speedtestu (mereno preko kabla).
idi preko sajta speedtest.net ne preko aplikacije i izaberi telekom mts server i "single" connection, mozda ce onda da ti bude bolje, inace zavisi koliko si daleko od pppoe agregatora i test servera, 6ms je i dalje manje nego sbb, signal ti je skoro idealan, slican kao moj
Ako uspem da predjem na optiku a korisnik sam Box 4 paketa koliko mogu da dobijem meseci dzabe?Trebalo bi do leta da zavrse a u avgustu mi istice ugovor.
ako otkazes uslugu (moras mesec dana pre da im kazes da neces vise) oni ce te mozda zvati da potpises nov ugovor (nije obnavljanje ugovora) gde vazi kao da si nov korisnik, ili sacekas dan posle vracanja opreme pa si opet nov korisnik i vaze ti najpovoljniji uslovi
 
Meni je sad 5 ms, Hmmm, a uvek bilo 4ms.

@dzonihsv
Nema to bas toliko veze, s obzirom da neki ljudi iz mog grada (zgrade blizu moje) imaju 1-2 ms. Isto MTS optika. Nesto drugo je tu u pitanju
 
Možda je sad većini korisnika optike skočio malo ping iz nekog razloga. Sitnica je u pitanju, al me kopkalo to što koji god speedtest sam gledao ovde i upoređivao ping, video sam da je duplo veći kod mene. Ovo sam proveravao, jer su dolazili naknadno da splajsuju vlakno pošto sam ga oštetio provlačeći i bušeći za lan kablove, te sam posumnjao na lošiji splajs. Posle prvog priključenja na mrežu RX Power je bio oko -15,5dBm (sad je oko -16,4dBm), a TX je bio -2,2dBm (sad je oko -2,7dBm). Da li je splajsovano bolje ili lošije nego prvi put? 😁
 
Možda je sad većini korisnika optike skočio malo ping iz nekog razloga. Sitnica je u pitanju, al me kopkalo to što koji god speedtest sam gledao ovde i upoređivao ping, video sam da je duplo veći kod mene. Ovo sam proveravao, jer su dolazili naknadno da splajsuju vlakno pošto sam ga oštetio provlačeći i bušeći za lan kablove, te sam posumnjao na lošiji splajs. Posle prvog priključenja na mrežu RX Power je bio oko -15,5dBm (sad je oko -16,4dBm), a TX je bio -2,2dBm (sad je oko -2,7dBm). Da li je splajsovano bolje ili lošije nego prvi put? 😁
za oko 1dB losije ali to nema veze jer ide punom brzinom cak do -30dBm receive power bez problema i to ne utice na ping
za transmit hoces manje vrednosti jer onda ONT slabije salje do centrale (ne mora da trosi struju jace jer su gubitci do centrale manji)
za receive hoces vece vrednosti jer onda ima manje gubitaka od centrale do tebe
naravno -16.4dBm je malo nizi broj od -15.5dBm
 
Hvala, to je ono najosnovnije što sam hteo da znam, kakav je odnos brojeva (dBm) i kvaliteta signala.
 
Poslednja izmena:
ako otkazes uslugu (moras mesec dana pre da im kazes da neces vise) oni ce te mozda zvati da potpises nov ugovor (nije obnavljanje ugovora) gde vazi kao da si nov korisnik, ili sacekas dan posle vracanja opreme pa si opet nov korisnik i vaze ti najpovoljniji uslovi
Hoces da kazes da ako predjem sa VDSLa na optiku,necu dobiti nikakve benefite?🤔
 
Malo istražujući, dođoh do informacije da je bitno da su završeci optičkog konektora čisti, malo ih prebrisao mikrofiber krpicom sa alkoholom i popravio signal za 0,5dBm 😁
RX pre brisanja je bio -16,45dBm, a sad je:

1642691987239.png
Pokušao sam merenje po savetu @rajkosto preko ookla sajta sa sigle connection i ping je sad 4ms
1642691015236.png
 
Poslednja izmena:
Hoces da kazes da ako predjem sa VDSLa na optiku,necu dobiti nikakve benefite?🤔

ko vec ima box paket ne dobija nista osim 50% prvi mesec posle obnavljanja ugovora
moras da kazes da neces vise uslugu pa da ti istekne box da bi dobio prvu godinu po 1. din kada se uzima optika sa novim ugovorom (onda nije obnavljanje)

svi termini su u "detaljnim informacijama" na box stranici mts-a
Uslovi BOX 4 promocije:

12 meseci po 1 dinar – za nove korisnike koji nemaju mts usluge ili koji imaju samo uslugu fiksne i/ili mobilne postpejd linije, a odluče se za uvođenje optičke infrastrukture i BOX 4 paketa, uz ugovornu obavezu na 24 meseca,
prvih 10 meseci 50% popusta na mesečnu naknadu – za korisnike koji se odluče za uvođenje dve nove usluge (Fiksna + iris TV + Net + MOB), uz ugovornu obavezu na 24 meseca za BOX 4 paket,
prvih 5 meseci 50% popusta na mesečnu naknadu – za korisnike koji se odluče za uvođenje jedne nove usluge (Fiksna + iris TV + Net + MOB), uz ugovornu obavezu na 24 meseca za BOX 4 paket,
prvi mesec 50% popusta na mesečnu naknadu – za korisnike koji već koriste fiksnu i mobilnu liniju, iris TV i Net i opredele se za BOX 4 paket uz ugovornu obavezu na 24 meseca, kao i za korisnike koji obnavljaju ugovornu obavezu za BOX 4 paket,
prva 2 meseca otključan MAX paket – za sve nove korisnike iris TV usluge u okviru BOX 4 paketa.

Promocija traje do 31. januara 2022. godine.
zanemari ovo sto traje samo do kraja meseca, to promene za sledeci mesec svaki nov mesec, niko ne zna dokle ce to stvarno da traje

Malo istražujući, dođoh do informacije da je bitno da su završeci optičkog konektora čisti, malo ih prebrisao mikrofiber krpicom sa alkoholom i popravio signal za 0,4dBm 😁
RX pre brisanja je bio -16,45dBm, a sad je:
meni nasumicno varira RX tako po 0.5dBm iako nista ne diram pa verovatno da nista nisi time postigao, nego je samo ta varijacija
takodje nista ne dobijas po "kvalitetu" signala ako je nivo jaci, dokle god je u rasponu koji pise dole zadnje 2 linije trebalo bi da ima 0 gresaka (sto gledas tamo u WAN status: Tx Dropped, Rx Dropped, Err Packets)
 
Poslednja izmena:
Meni je od prvog dana uvodjenja optike ping 3, bez ikakvog variranja. Komsijama 1 ili 2 ? Mereno kablom, za optiku je sve preko 2 mnogo po meni...
 
Prelazim na mts optiku ovih dana, pa me interesuje koji bi mi ruter preporucili posto imam mogucnost da biram!
I imaju li neki da je i 2.4 i 5 Ghz a da valja!
 
u zgradi bio SN i sad prosla napokon mts optika .. i akviziter nudi :
raskid ugovora u SN bez placanja penala i prelazak na mts optiku ALI bez benefita ...
odbio sam i rekao da cekam da mi u toku ove godine istekne ugovor pa da napokon dobijem tih 12 meseci po dinar ;-)
 
Prelazim na mts optiku ovih dana, pa me interesuje koji bi mi ruter preporucili posto imam mogucnost da biram!
I imaju li neki da je i 2.4 i 5 Ghz a da valja!
Q2 ima sve. Preko godinu dana nije štucnuo ni minut.
 
Pa ja neznam sta oni imaju u ponudi i zato pitam sta od rutera imaju da bi mogao to i da im i trazim a imam nacin da to i dobijem. Jer oni ce po difoltu da ti uvale sta stignu, a ja bi uz vasu pomoc bio u prednosti i znao sta da trazim!
M J
Znaci tsj Q2 je neka preporuka, ok ako je to njihova top ponuda ja bi vec sutra mogao da zahtevam na odredjenom mestu da ga dobijem!
 
Ne znam koliko ćeš biti u mogućnosti da nešto zahtevaš jer Telekomova mreža radi tako da OLT i ONT moraju biti kompatibilni. Ako je za tvoj kraj predviđeno povezivanje na Huawei OLT i ONT će biti Huawei jer su tako napravili mrežu. Dosad su delili dve vrste Q2 Huawei i još neki Nokia. Od skoro ima valjda jedan noviji Huawei ako sam dobro ispratio. Imam Q2 već 7-8 meseci i vrlo sam zadovoljan kako radi.
 
Ja sam imao Q2 dve godine, sada imam 6T, koji je valjda noviji. Sve je manje vise isto, osim što mi se cini da ovaj 6T ima jaci wifi signal po stanu. Oba su Huawei
 
MTS je konačno došao do zgrade sa optikom. Interesuje me kakvi su radovi u zgradi, i može li optika da se uvede bez bušenja, kao što je SBB ušao u zgradu kroz neke već postojeće kanale (?). Zgrada je novija, 2020.
 
Већ ми иду на живце. Пре недељу дана, дошли код мене и поднео сам захтев за Бокс 4 (оптика). Рекли су да ће ми се неко јавити за 3-4 дана да се договоримо за прикључак, а ево ништа... Јуче зовем тог једног дечка што је долазио, каже видеће шта је у питању, да их ме зовем. И појео вук магарца. Опет ништа. А хоћу да то све решим до краја месеца да могу отказати СББ и Орион на време.
 
Vrh Dno