Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Mob placam nekoliko komada, sto sebi ,sto familiji :) a u martu istice zeni i sinu...taman za box . Inace nikada i ne koristimo te dodatne usluge,ovo -ono, vod, tv paketi,fiksna... pa odatle od mene ne prihoduju :). Hvala za hint, nisam ni gledao Box 3 :)
A i ja....nije Box , ti mi rece za Telenor ako ubacim mob.... :) . Anyway, meni svejedno kako se provider zove dok ima ok cenu/kvalitet/ podrsku
 
Doživeh i ja optiku u domu, dugi put od modema na 2400 bouda :)

Postavljen Nokia G-2425G-B, nema nekih poteškoća, samo sam forsirao kanal za 5ghz wifi jer onaj koji on stavlja na auto moj tv box nije video. Lozinka za admin je ista kao za drugu Nokiu koja je već spominjana ovde i meni je bila neophodna da bih postavio svoje lokalne ip adrese. Ako primećujem i mane, mala softverska - na svaki reboot promeni podešavanja za ntp server i stavlja neki svoj koji ne radi, i druga hardverska - ne znam kako su ga predvideli da se kači na zid, ima rupe, ali ima i postolje koje se ne može skinuti (nije došao sa breketom koji imaju slični modeli da ga odbiju od zida). Sreća u 3d štampač pa je na improvizovanoj mini polici :)

Pitanje za znalce: da li pored telekom/admin naloga postoje još neki? Ja recimo ne mogu da napravim da ruter prihvata ftp spolja za njegov sopstveni ftp server (ima usb), radi samo lokalno. Admin nalog može samo da mi otvori ping, telnet, ssh, http/s. Lozinke koje rade za web interfejs nisu iste i za ssh, tako da neki root sigurno još postoji :) ... Port forward sigurno radi, tako da ništa nije blokirao provajder. A kako me drže na javnim ip adresama, a interni no-ip/ddns klijent radi bez greške, lepo bi bilo iskoristiti sve blagodeti optičkog upload-a.
 
u default OMCI konfigu su LAN2 i LAN3 vec bridgovani na iptv VLAN (sto je standardno na bukvalno svakom telekomovom modemu/ruteru), mozes da ih vratis u normalan mode samostalno sa admin nalogom, ali ne mozes da menjas na KOJU mrezu su bridgovani, a posto 1 i 4 nisu bridgovani ni na sta u OMCI, oni se ugase posle LINK lampice ako su u bridge modu. sada je sa njihove strane konfigurisano da mi je LAN4 bridgovan na internet mrezu (gde ide pppoe traffic), tako da se vise ne gasi, nego mi daje da koristim svoj ruter. e sada ne znam da li je promenio config samo za moj Nokia ont, ili za sve Nokia ont u mom gradu, ili globalno, tako da je mozda vredno probati da li vam se LAN4 ugasi kada ga prebacite u bridge mode na nokia ont posle LINK lampice, ako ne, onda je vec konfigurisano za bridge mode i vama na LAN4 ako ga na taj mod prebacite.

EDIT: hahaha static ip koji sam dobio je vec na 3 DNSRBL spam liste pa me blokiraju irc serveri
Danas sam i ja probao ovu konfiguraciju i nisu mi bridgovali LAN4 s njihove strane (ugasi se lampica). Koliko si dugo čekao podršku da ti odradi bridge? Hvala!
 
nisu automatski bridgovali to sam morao jos jedan tiket da pravim specificno trazeci "bridge na jedan port za povezivanje svog rutera", uradjeno je istog dana posto sam trazio u 9 ujutru odmah posle poziva tehnicara koji je potvrdio staticki ip
 
Ranije su staticku IP naplacivali 590 dinara mesecno. Da li sad svi imaju tu opciju da aktiviraju staticki IP za 200 dinara mesecno? Ja imam odranije i nemam opciju da deaktiviram - moras da zoves. Telekom kaze da nije doslo do smanjenja cene.
 
Poslednja izmena:
Meni je aktivirana statička i naplatili su 590din iako je na sajtu pisalo 200.

BTW. Uspeli su i posle par pokušaja da ubace Nokia ruter u bridge. Morali su definitivno oni da to nameste u OMCI, nije dovoljno samo u samom ruteru ubaciti bridge.
Ja sam zadovoljan kako sve funkcioniše.
 
nisu automatski bridgovali to sam morao jos jedan tiket da pravim specificno trazeci "bridge na jedan port za povezivanje svog rutera", uradjeno je istog dana posto sam trazio u 9 ujutru odmah posle poziva tehnicara koji je potvrdio staticki ip

Ovo bih i ja hteo da uradim, da li se podnosi preko korisničke podrške? Razumeo sam da može i Nokijin ruter?
Hvala unapred na pojašnjenju.
 
Ranije su staticku IP naplacivali 590 dinara mesecno. Da li sad svi imaju tu opciju da aktiviraju staticki IP za 200 dinara mesecno? Ja imam odranije i nemam opciju da deaktiviram - moras da zoves. Telekom kaze da nije doslo do smanjenja cene.
jedno kratko vreme je stajalo 200, a sada opet stoji 590.
očigledno neka greška s njihove strane.
 
Imao bih par pitanja. Sutra sam dogovorio instalaciju optike u kući. Postavljene su bandere na ulici sa kablovima i verujem da će se vući do krova pa onda dalje u kuću kroz sobe gde im budem rekao. Prvo pitanje: da li se kači neki nosač na rog krova kao što SBB radi?
Drugo pitanje: kako računaju 12 meseci za dinar ako se uvuče na pola meseca (12. u mesecu)?
Treće: Čuo sam da može onih 12 meseci što se plaća pretplata da se podeli na 24 meseca, pa me zanima kako to uradim? Da li se dodaje neki aneks u ugovoru da dobijam račun svakog meseca tako da plaćam 1.450 dinara 24 meseca a ne 2.900 12 meseci?
 
Što se tiče drugog pitanja 12 meseci od dana potpisivanja ugovora je za dinar. Znači tebi prvi račun dolazi u februaru 2023. i to za period od 12.1.2023. - 31.01.2023., što znači da za taj mesec imaš da platiš oko 2000 dinara.
 
Posle uvedene Telekom optike, sigao je račun za decembar 2021. godine na iznos od jednog (1) dinara. Da li računi da se plaćaju svaki mesec ili postoji mogućnost da se unapred plati za svih 12 meseci ukupno 12 dinara?
 
Imao bih par pitanja. Sutra sam dogovorio instalaciju optike u kući. Postavljene su bandere na ulici sa kablovima i verujem da će se vući do krova pa onda dalje u kuću kroz sobe gde im budem rekao. Prvo pitanje: da li se kači neki nosač na rog krova kao što SBB radi?

Kod mene su se zakačili na nosač od fiksnog na krovu i provukli optički kabl do dole iz jednog dela. A kod komšije su sa čela kuće ušli kroz zid, gledaju ako im lakše valjda.
 
Можеш да уплатиш више, бићеш у претплати, да ни би плаћао сваки пут провизију. Може да се деси као мени да то не прокњиже како треба, али су исправили.
Не знам да ли из апликације може да се плати мањи износ од 20/30 динара.
 
Можеш да уплатиш више, бићеш у претплати, да ни би плаћао сваки пут провизију. Може да се деси као мени да то не прокњиже како треба, али су исправили.
Не знам да ли из апликације може да се плати мањи износ од 20/30 динара.
Mislim da sam ja probao i da ne moze. Uplatio sam 20 dinara direkt na racun i moj poziv na broj, stize mi 0 vec nekih 6 meseci.
 
Posle uvedene Telekom optike, sigao je račun za decembar 2021. godine na iznos od jednog (1) dinara. Da li računi da se plaćaju svaki mesec ili postoji mogućnost da se unapred plati za svih 12 meseci ukupno 12 dinara?
Na telekomu ne postoji mogucnost placanja unapred kao sto recimo u SBB-u moze.
Ne placas racun od jednog dinara, zaduzenje ispod 100 dinara se ne smatra zaduzenjem.
 
Kako znati da li MTS ili Supernova optika može na nekoj adresi, ako je kuća u pitanju?
 
Kod mene su se zakačili na nosač od fiksnog na krovu i provukli optički kabl do dole iz jednog dela. A kod komšije su sa čela kuće ušli kroz zid, gledaju ako im lakše valjda.

Pitaću ih sutra da iskoriste nosač SBB, mislim da neće biti problem , u smislu da se SBB buni jer je ipak na mojoj kući. Isto ću tako tražiti da se dalje kroz bužir spusti optičko vlakno skroz do prizemlja, pa dalje lan kablovi da se razvuku do soba isto kroz bužire, a preko tavana.
 
Posle uvedene Telekom optike, sigao je račun za decembar 2021. godine na iznos od jednog (1) dinara. Da li računi da se plaćaju svaki mesec ili postoji mogućnost da se unapred plati za svih 12 meseci ukupno 12 dinara?
Nema potrebe da plaćaš račune prvih godinu dana, ne plaćam već 7 meseci i sve je u redu.
 
Imao bih par pitanja. Sutra sam dogovorio instalaciju optike u kući. Postavljene su bandere na ulici sa kablovima i verujem da će se vući do krova pa onda dalje u kuću kroz sobe gde im budem rekao. Prvo pitanje: da li se kači neki nosač na rog krova kao što SBB radi?
Drugo pitanje: kako računaju 12 meseci za dinar ako se uvuče na pola meseca (12. u mesecu)?
Treće: Čuo sam da može onih 12 meseci što se plaća pretplata da se podeli na 24 meseca, pa me zanima kako to uradim? Da li se dodaje neki aneks u ugovoru da dobijam račun svakog meseca tako da plaćam 1.450 dinara 24 meseca a ne 2.900 12 meseci?
Ne znam da li ti je neko odgovorio na drugo pitanje, ali ukratko... MTS obracunski period je od dana pustanja usluge pa do prvog u mesecu. Ako si sklopio ugovor 12 to znaci da kad ti bude isteklo 12 meseci po dinar, prvi racun ce ti biti obracunat proporcionalno od 12-01 odnosno 19 dana. Poslednji racun koji ti bude sledovao kroz 24 meseca bice ti obracunat 01-12 odnosno proporcionalno 12 dana
 
2022-01-12_23-11-54_ArbeyrbZD.png

znaci lagali kada sam kliknuo da je 200 dinara... i tokom poziva telefona uvek sam rekao da je 200 dinara sta sam kliknuo niko me nije ispravio... bas lepo

Mislim da sam ja probao i da ne moze. Uplatio sam 20 dinara direkt na racun i moj poziv na broj, stize mi 0 vec nekih 6 meseci.
ovo funkcionise, racunaju ti sve sto si uplatio za buduce racune tog servisa
 
Uvukoše mi optiku juče, postaviše router Nokia G-2425G-B. Veliki minus je dobio MTS jer nijedan utp kabl nisu postavili. Trebalo je da se povežu tri sobe u spratnoj kući i da se razvuku 3 utp kabla. Kažu da oni to ne rade, da je njihovo samo da postave ruter, da provere da li radi i to je sve. Na moje pitanje monterima zašto je to tako i šta bi bilo da imam tri televizora i da treba 3 stb-a da se povežu, dobio sam odgovor: e da je tako, onda bismo provukli kablove...:rolleyes: A za 2 PC-a u dve sobe i jedan eon ne trebaju kablovi? :cautious:. Uzeo sam BOX 2 400/160.
Šta ću, potom sam otišao u prodavnicu i kupio 60m kabla neplanirano, misleći da posluju kao ostali operateri i da razvuku kablove gde je potrebno. Da li se treba žaliti ili je sad gotovo kad sam stavio potpis?
Inače, čini mi se da ovaj nokia router dosta slabiji domet ima od SBB technicolor 2121.
Suma sumarum, ne baš najbolji prvi utisak prelaska sa SBB na optiku.
 
Uvukoše mi optiku juče, postaviše router Nokia G-2425G-B. Veliki minus je dobio MTS jer nijedan utp kabl nisu postavili. Trebalo je da se povežu tri sobe u spratnoj kući i da se razvuku 3 utp kabla. Kažu da oni to ne rade, da je njihovo samo da postave ruter, da provere da li radi i to je sve. Na moje pitanje monterima zašto je to tako i šta bi bilo da imam tri televizora i da treba 3 stb-a da se povežu, dobio sam odgovor: e da je tako, onda bismo provukli kablove...:rolleyes: A za 2 PC-a u dve sobe i jedan eon ne trebaju kablovi? :cautious:. Uzeo sam BOX 2 400/160.
Šta ću, potom sam otišao u prodavnicu i kupio 60m kabla neplanirano, misleći da posluju kao ostali operateri i da razvuku kablove gde je potrebno. Da li se treba žaliti ili je sad gotovo kad sam stavio potpis?
Inače, čini mi se da ovaj nokia router dosta slabiji domet ima od SBB technicolor 2121.
Suma sumarum, ne baš najbolji prvi utisak prelaska sa SBB na optiku.
Ne razumem zasto ocekujes da ti razvlace mrezne kablove po stanu za dva racunara? Za iptv box razumem, za racunare ne razumem...
 
Ne razumem zasto ocekujes da ti razvlace mrezne kablove po stanu za dva racunara? Za iptv box razumem, za racunare ne razum
Možda zato što je to SBB uradio pre x godina. Ali da nijedan računar ne povežu, to mi nikako nije logično.
 
Sinoc svratih do mts-a da raskinem ugovor za KT, pa rekoh da vidim za optiku, posto mi istice ugovor sa SBB, naime na moj lokaciji nije dostupna optika (zgrada),ali svuda oko mene jeste i u zgradi odmah pored, koja je na broju 10,a ja na broju 12....Kaze mi radnik na salteru da mogu da vidim sa upravnikom za saglasnost i da ne mozra cela zgrada da uvodi ili neki odradjeni broj stanara,jednostavno mogu samo meni da uvedu. Pa me zanima da li je to istina?Ima neko iskustva sa tim?
 
Mogu ti uvesti ako obezbedis saglasnost ne upravnika vec 50℅+1 vlasnika stanova, upravnici sluze vlasnicima stanova a ne obrnuto. Neka ti potvrdi mts mailom da zeli da samo tebi uvede optiku ako obezbedis potpise vlasnika stanova.
 
A sta je problem da cela zgrada da saglasnost? Ne kapiram te ljude, davanje saglasnosti nije obaveza da se mora koristiit ta usluga, samo dozvola da se razvuku kablovi u zgradi. Valjda je svima u interesu da imaju opciju vise. Mislim da ti ne bio bio problem da ih ubedis ako lepo objasnis, mada kapiram da nisu ljudi glupi.
 
Ko nije živeo u zgradi ne zna kako je teško skupiti potpise za nešto što realno svima kad tad zatreba. Iz različitih razloga i ubeđenja dosta njih ne želi da se saglasi sa nekim predlogom.
 
Nazad
Vrh Dno