Šta je novo?

MtGox isplate i problem sa nasim bankama

Inace uplata stize od sudskog izvrsioca koji vodi mtgox likvidaciju i samim tim firma koja ne postoji 10 godina se ni ne bavi sad trgovinom crypta a ikad se bavila imala je potrebne licence, tako da ovo probaj objaniti banci intezi ko ti uplacuje i zasto i da to generalno nije povezano sa trgovinom crypta vec duze od 10 godina
kod mene je uplatilac: REHABILITATION DEBTOR MTGOX CO.,LTD.REHABILITATION TRUSTEE 0825-02872054 202 3-4-1 KOJIMACHI/CHIYODA-KU
Ovo objasnjenje ti je proslo kod ERSTE banke, prihvatili su to kao izjavu i pustili pare?

Olaksavajuca okolnost za nas bi trebalo da bude i cinjenica da je ceo ovaj proces odobren od strane japanske drzave i pod odobrenjem japanskog suda u Tokiju.
 
Ne znam jel su prihvatili poslao sam im brdo dokumenata pa cu videt
 
Odbili su i mene oni to gledaju da je osnov Bitcoin iako je stecajni postupak firme i to nema veze cime se ta firma bavila, pricao sam sat vremena, njima uopste nije jasno iako su sluzbenici koji su dobili svu dokumentaciju razumeli da je u pitanju likvidacioni postupak

Ostalo je da me sefica kad bude jos proverila nazove, ali za sada ispada da u zakonski ne mozes dobit svoja prava iako si sve dokaze podneo!
Ko jos prima preko banke neka zna da ce svaka banka u ovoj zloj zemlji da odbije

Svako koga odbije nek me kontaktira da probama izvrsiti pritisak na NBS i banke na PM

Dobio sam da je jedino moguca solucija da trazim misljenje NBS o ovom prilivu da im sve objasnimi da me je banka odbila i ako misljenje NBS bude pozitivno da ce oni prihvatiti transakciju
 
Poslednja izmena:
Imate ovde isto, da se bar pokusat dignut ovo na visi nivo, jer stvarno nema smisla kad se sama institucije ne drza svojih zakona
 
Zatrazio sam misljenje od NBS-a, poslao im sve detalje, sva dokumenta, racune za asic, gpu itd, ne znam koliko im treba da odgovore ali je to nesto jedino sto je u ovoj drzavi sad moguce, banke se ne drze zakona i sa njima se jednostavno ne moze komunicirat
 
Zvali su m danas iz NBS-a trazili su dodatna objasnjenja oko majninga kako ide, i da eksplicitno da je posle 2014 nisam mogao uplatiti ni podici crypto sa mtgox jer nije vise ni postojao sajt

Kaze odgovor mora da bude detaljan jer ima vise ljudi ovaj problem a banka se poziva na to da mi ne mozemo iz srbije kao fizicka lica uplatiti berzama van srbije, mada ljudi deponuju crypto po raznim berzama pa nisam i taj deo obrazlozio a ne fiat

Bilo bi dobro da se jos neko javi preko NBS banci i trazi misljenje jer ce ovo uticat na sve nas, ja se nadam da ce uskoro dati svoje misljenje
 
Bilo bi korisno za nas ostale da kopiras ovde sta si tacno napisao NBS i koja dokumenta poslao? Kao i njihov odgovor na to. Da imamo kao tempalate, da mozemo svi da im posaljemo po jedan email, izgleda ima efekta.
Takodje na koju adresu si pisao NBS.




Ja sam evo u prepisci sa bankom, pa traze jos dokumentacije. Koji dokument imamo da se vidi nase ime i koji pokazuje da smo imenom i prezimenom deo rehabilitacionog procesa?
 
Pa jedino sto imas je onaj dokement od mtgox postom i to je 2 papira gde ti pise ime, reg broj i da si kreditor sa xxxxxxxx kredita jao Yen, drugo je sa sajta ali ti je sve sa BTC iznosima, samo tamo gde imas adresu jedna web page, i prva strana imas koliko je isplaceno

Pa NBS sam sve objasnio odakle mi BTC (kopanje od 2011-2014) napises za tebe svojim recima, prilozio racun od 2 grafike iz 2013 i asic racuna, prilozio to sve sto sam banci poslao i to je to
napomenes da berza od feb 2014 je u bankrotu i da se ne moze podizat BTC ni slati (ne postoji) da sudski izvrsilac vodi, da si ti tamo samo drzao na privatnom wallet BTC jer tada 2011 niko od nas nije koristio node za wallet, a mobile i light wallet tad nisi imao osim mtgox i kasnije bitfinex-a

Dao i sam i link ka mtgox dokumentima za bankrot iz 2014, sve oni to znaju samo se pozovi na majning najbolje i da si drzao coine na web portalu mtgox jer ti je bilo najlakse
Ides na glavni sajt NBS i tu imas odma formu "Postavite pitanje narodnoj banci srbije"
 
Ovi iz Banke Intesa su trazili dodatnu dokumentaciju nekoliko puta tokom korespodencije s njima. Sad na kraju su trazili dokument sa imenom i prezimenom sto sam im dostavio, ali nisu zadovoljni i dalje pa me upucuju na NBS da zatrazim misljenje. Na pitanje zasto ako sam sve ispunio sto su trazili, kazu da sumnjaju da ima veze sa criptovalutama. Ja sve sto sam im slao od prvog do poslednjeg dokumenta, slao sam tako da se nigde ne pominje rec cripto, a oni su to ocekivali da bi mogli da odbiju po tom osnovu. :)
Sada cu kontaktirati NBS za misljenje, pa im poslati sve to isto sto sam i Intezi.

@techone Da li je tebi NBS odgovorila nesto novo?
 
Nema jos, ali reci da si poslao za misljenje NBS i da posto si im sve podneo da nikako ne vracaju pare nazad jer si ti 1000% legalan
 
Nisam jos poslao nista NBS, tek treba da im ispisem sve i objasnim i pokacim dokumenta sva, a nemam previse vremena za sve to u narednih par dana i sledece nedelje tesko.
 
Pa nema sta oni za moj slucaj znaju tako da ce te odma povezat, lepo napisi isplata na osnovu stecaja mtgox koji je prestao da radi 2014, kopao si < 2014 na mtgox wallet (nisi uplacivao nisi ni trgovao) izvor majning... ja sam jos napomenuo da 2011 mtgox nije bila berza i da smo ga svi koristili kao za web wallet za bitcoin kako je i bilo, tada ni nisi imao wallet osim noda kojeg niko tada skoro nije koristio
posaljes ono pismo od mtgox sto ti stiglo skrin shot sa mtgox o isplati oni sve to vec znaju, ako imas neki racun <2014 za grafike, asic posalji i to ako nemas proslo je 10 god ne treba ali eto da vide

Meni majci su danas na mtgox pise da je iznos vracen od banke (OTP) ne pise razlog vracanja, nema opcija da se menja banka ni detalji, OTP banka kaze uplate uopste nije ni bilo, banke u srbiju su cisto zlo, jos se ponasaju van zakona i tumace isti pogresno, ovo samo kod nas ima da te prave ludim na svakom koraku
Nov rok je dat za 2025 godinu tako ako vrate cekacemo na sveti nikad
 
Ako neko ima kontakt telefon od OTP za devizne prilive, kazu da je potvrda priliva stigla do neke HU banke ali da nisu stigle i pare i da je zato "priliva" vracen, nezvanican info, ovi iz OTP ne zele da dostave nacin da se kontaktira direktno direkcija za plilive, mtgox sluzba uzela podatke ali joj nije jasan problem i traze detalje problema
 
Stiglo pozitivno misljenje NBS, legla uplata u erste, generalno su transakciju sa mtgox deklarisali kao isplata na osnovu sudskog izvrsitelja i izvrsne odluke a ne kao crypto transfer celu poruku NBS misljenja prenosim dole:


Народној банци Србије обратили сте се упитом од 18. марта 2024. године, у вези са девизним приливом који је домаћа пословна банка одбила да распореди на Ваш девизни рачун. Наиме, сагласно наводима из Вашег дописа, ради се о новчаном приливу из иностранства од судског извршитеља из Јапана који од 2014. године води поступак „банкрота и цивилне рехабилитације” иностране берзе Mtgox Co. LTD, код које сте у дигиталном новчанику држали виртуелне валуте које сте изрударили у периоду од 2011. до 2014. године.



Имајући у виду наведено, с аспекта прописа из надлежности Народне банке Србије, обавештавамо Вас о следећем:



Послови са дигиталном имовином уређени су Законом о дигиталној имовини („Службени гласник РС“, бр. 153/2020 – у даљем тексту: Закон) који је ступио на снагу 2020. године. Чланом 6. ст. 2 и 3. Закона прописано је да је стицање дигиталне имовине учествовањем у пружању услуге рачунарског потврђивања трансакција у информационим системима који се односе на одређену дигиталну имовину (тзв. рударење дигиталне имовине) дозвољено, при чему се на стицаоце дигиталне имовине не примењују одредбе овог Закона, изузев одредаба које се односе на кориснике дигиталне имовине у случају да се стицаоци те имовине определе да располажу стеченом имовином коришћењем услуга пружалаца услуга повезаних с дигиталном имовином. Са друге стране, када се ради о трговини дигиталном имовином у иностранству, плаћање и наплата по основу овог трговања ближе су уређени Одлуком о обављању плаћања у девизама у вези с трансакцијама с дигиталном имовином („Службени гласник РС“, бр. 49/2021) која је донета на основу члана 12. став 3. Закона, а којом је прописано да само резидент – пружалац услуга повезаних с дигиталном имовином може обављати плаћања са иностранством у девизама и у динарима ради извршавања трансакција с дигиталном имовином у иностранству, под условом да те трансакције извршава за потребе свог пословања (тачка 8.). У случајевима када резиденти – физичка лица врше куповину и продају виртуелним валутама у иностранству преко иностраних брокера, Народна банка Србије је до сада више пута указивала на ризичност оваквих трансакција пре свега имајући у виду да Народна банка Србије нема никаква надзорна овлашћења путем којих бих обезбедила заштиту права и интереса резидената код оваквих улагања.



Управо због ризичности оваквих трансакција, превасходно са становишта примене прописа о спречавању прања новца и финансирања тероризма, банке у Републици Србији могу у складу са својом пословном политиком, унутрашњим општим актима и анализом ризика, да одлуче да ли ће омогућавати плаћања, односно наплаћивања у вези са трансакцијама с дигиталном имовином у иностранству, чак и ако се те трансакције врше преко страних пружалаца услуга повезаних с дигиталном имовином који су лиценцирани или регистровани у складу са међународним стандардима у области спречавања прања новца и финансирања тероризма у страној држави из које пружају своје услуге резидентима Републике Србије, а у којој се у потпуности поштују међународни стандарди за спречавање прања новца и финансирања тероризма у овој области (препоруке FATF). Напомињемо и да одредбе Закона о дозвољености рударења значе да је учествовање у пружању услуге рачунарског потврђивања трансакција у информационим системима који се односе на одређену дигиталну имовину (тзв. рударење) дозвољено, тј. да не представља поступање супротно Закону, нити потпада под режим лиценцирања, али то не значи да су приливи из иностранства по основу рударења изузети од режима који је утврђен девизним прописима за трансакције с дигиталном имовином у иностранству, посебно имајући у виду да банке не могу, нити су дужне да утврђују да ли новчана средства потичу од рударења или од купопродаје дигиталне имовине код страног пружаоца услуга повезаних с дигиталном имовином.



Међутим, имајући у виду да сте у конкретном случају, како наводите одлуком надлежног судског извршитеља у Јапану стекли право на повраћај дела свог потраживања према платформи Mtgox Co. LTD у износу од xx долара, мишљења смо да наведено потраживање треба квалификовати као потраживање из извршне исправе тј. извршне одлуке судског извршитеља у Јапану, а не као трансакцију с дигиталном имовином у иностранству. Стога, банка у Републици Србији, на основу достављене документације којом се утврђује Ваше право на повраћај предметних средстава, може да изврши распоред прилива стеченог по овом основу на Ваш рачун, а сагласно члану 3. ст. 1 и 2. Закона о девизном пословању („Службени гласник РС“, бр. 62/2006, 31/2011, 119/2012, 139/2014 и 30/2018) којим је прописано да се плаћање, наплаћивање и пренос по текућим пословима између резидената и нерезидената, укључујући преносе у корист физичких лица по основу правноснажних и извршних одлука, врши слободно.
 
Poslednja izmena:
Lepe vesti, bravo! :)
 
@techone
Odlicne vesti! Hvala sto si javio i preneo misljenje NBS ovde.

Stiglo pozitivno misljenje NBS, legla uplata u erste, generalno su transakciju sa mtgox deklarisali kao isplata na osnovu sudskog izvrsitelja i izvrsne odluke a ne kao crypto transfer
i to sve su banke same trebale da zakljuce, posebno zbog toga sto smo im poslali svu dokumentaciju. Nisu morale cekati NBS misljenje... :cautious:

Razumem da nase banke postuju zakone i da se boje NBS, ali ovo je previse oprezno i tvrdoglavo drzanje zakona i odluka u vodjenju poslovanja banke.
 
Poslednja izmena:
Naravno i u delu objanjenja oko crypto isplata je da one nisu prtivzakonite ali su pod nadzorom vecim, i isplata od majninga je regularna ali kao banka ne moze da utvrdi isti i sama donosi zakljucak, sto je ok
ali ako neko ima dokaz majninga a ko je kopao u zadnje vremenu ima dokaz u adresama isplata sa pool sto je dokaz, i po tome je sve to 1000% legalno da banka primi ali aj ti izadji na kraj sa srbskom administracijom koja ti zeli napakostiti

Takodje OTC je 100% legalan i ok das dokaz u vidu na primer pisanog ugovora od koga si kupio sa 2 potpisa i br licne karte i cao, to je dokaz 100000% legalan (bez overa kod notora) i bas me interesuje sta bi ti neko rekao

To je sve definisano o zakonu od 2020 kao i u EU zemljama, i stvarno ne vidim razlog problema koji nam prave
 
Da li sam ja dobro razumeo, tebi je banka pravila problem oko isplate novca koji ti je mtgox uplatio?
Rodjaku je legao novac bez ikakavih problema je isti i podigao.
 
Da, u kojoj banci mu je legao?
mora da nisu obratili paznju pa mu nisu pravili problem jer banke znaju dobro ko je mtgox i na osnovu toga pametuju
 
RBank, vrlo moguće da je to u pitanju.
 
to neka online banka pa tu nema provere ako puste, mada sajt koji pokusavam otvoriti ni ne radi sad ;)
 
Rajfajzen banka, odnosno ona koju su kupili, Credit Agricol.
 
Naravno i u delu objanjenja oko crypto isplata je da one nisu prtivzakonite ali su pod nadzorom vecim, i isplata od majninga je regularna ali kao banka ne moze da utvrdi isti i sama donosi zakljucak, sto je ok
ali ako neko ima dokaz majninga a ko je kopao u zadnje vremenu ima dokaz u adresama isplata sa pool sto je dokaz, i po tome je sve to 1000% legalno da banka primi ali aj ti izadji na kraj sa srbskom administracijom koja ti zeli napakostiti

Takodje OTC je 100% legalan i ok das dokaz u vidu na primer pisanog ugovora od koga si kupio sa 2 potpisa i br licne karte i cao, to je dokaz 100000% legalan (bez overa kod notora) i bas me interesuje sta bi ti neko rekao

To je sve definisano o zakonu od 2020 kao i u EU zemljama, i stvarno ne vidim razlog problema koji nam prave
Nije tu problem "srpska administracija", kao sto vidimo NBS sve to vrlo precizno definise, nego su problem individualne privatne banke koje se tvrdoglavo drze zakona i sprovode ga striktnije nego sto je potrebno, a sve iz straha od NBS i da sebe ograde od eventualnih prekrsaja. Nemaju potrebe da preuzimaju rizike, jer vrlo fino zaradjuju i ovako. :D



Da li sam ja dobro razumeo, tebi je banka pravila problem oko isplate novca koji ti je mtgox uplatio?
Rodjaku je legao novac bez ikakavih problema je isti i podigao.
Da li znas kada se to desilo? Kada mu je legao novac?
 
Stiglo pozitivno misljenje NBS, legla uplata u erste, generalno su transakciju sa mtgox deklarisali kao isplata na osnovu sudskog izvrsitelja i izvrsne odluke a ne kao crypto transfer celu poruku NBS misljenja prenosim dole:
Pozdrav svima, samo da javim da je i meni novac legao na racun.
Osim svih mogucih dokumenata (sa MTGox-a) koje sam dostavio banci, poslao sam im i misljenje NBS. Verujem da je misljene zapravo bilo okidac da prihvate i proknjize novac na racun.
Tako da zelim da se zahvalim svima na predlozima i sugestijama a najvise techone koji se iscimao i obezbedio misljenje.

Pozdrav.
 
Nazad
Vrh Dno