Šta je novo?

MSI 7600GT (red pcb) problem sa regulacijom brzine ventilatora

inodius

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2006
Poruke
158
Poena
319
Imam ovaj problem od kako sam kupio ovu graficku koji je veoma cudan a najcudnije od svega je sto nigde na internetu nisam nasao da jos neko ima ovaj problem sa ovom karticom pa imam osecaj kao da je samo kod mene ovakav problem a nisam siguran i ne znam da li da menjam karticu ili sta...

Dakle problem je sledeci, kartica ima 3 brzine ventilatora tj. cini mi se i cetvrtu kada je iskljucen potpuno. Kada se startuje neka 3d aplikacija ventilator ide odmah u prvu brzinu, vrlo brzo nakon minut do dva prelazi u drugu i ako se tada izadje iz igre ventilator se uspori na par sekundi i onda ponovo ubrza i onda tako nastavi random da se usporava i ubrzava (turira) na svakih par sekundi ceo dan, a ako ipak ostanem u igri dovoljno dugo da predje i u trecu brzinu onda kada se izadje iz igre on ostane zauvek u toj najvecoj brzini i vise nikad ne uspori.

Moram da budem siguran da li je problem samo sa mojom karticom da bih znao da li da je reklamiram ili da cekam novi bios. Prosto mi je neverovatno da nigde na internetu niko nema problem sa ventilatorom na ovoj kartici, ili bar ja nisam nasao.

Molim sve koji imaju ovu istu karticu ili neku drugu 7600GT da kazu da li imaju ovakav ili slican problem sa ventilatorom i da opisu svoj problem ako nije bas ovakav.

Hvala.
 
inodius je napisao(la):
Imam ovaj problem od kako sam kupio ovu graficku koji je veoma cudan a najcudnije od svega je sto nigde na internetu nisam nasao da jos neko ima ovaj problem sa ovom karticom pa imam osecaj kao da je samo kod mene ovakav problem a nisam siguran i ne znam da li da menjam karticu ili sta...

Dakle problem je sledeci, kartica ima 3 brzine ventilatora tj. cini mi se i cetvrtu kada je iskljucen potpuno. Kada se startuje neka 3d aplikacija ventilator ide odmah u prvu brzinu, vrlo brzo nakon minut do dva prelazi u drugu i ako se tada izadje iz igre ventilator se uspori na par sekundi i onda ponovo ubrza i onda tako nastavi random da se usporava i ubrzava (turira) na svakih par sekundi ceo dan, a ako ipak ostanem u igri dovoljno dugo da predje i u trecu brzinu onda kada se izadje iz igre on ostane zauvek u toj najvecoj brzini i vise nikad ne uspori.

Moram da budem siguran da li je problem samo sa mojom karticom da bih znao da li da je reklamiram ili da cekam novi bios. Prosto mi je neverovatno da nigde na internetu niko nema problem sa ventilatorom na ovoj kartici, ili bar ja nisam nasao.

Molim sve koji imaju ovu istu karticu ili neku drugu 7600GT da kazu da li imaju ovakav ili slican problem sa ventilatorom i da opisu svoj problem ako nije bas ovakav.

Hvala.
Uf... skini hladnjak sa karte, ocisti pazljivo onu "zvaku", namazi redovnu pastu, vrati hladnjak. Stavi najnoviji RivaTuner i podesi ventilator na
2D mod 45%
3D low power 80%
3D performance 85% Tako meni radi i nema vise tog "turiranja" ;)
 
Pa ne bih bas to radio, samo me zanima da li svima sa ovom karticom to tako radi, ako je tako ja cu da je menjam, ne zanima me da se ja bavim nekim tweakovanjem hardwera.

Dakle tebi je ako sam dobro razumeo identicno radila kao i meni. To me je samo zanimalo. Samo mi nije jasno kakve veze ima ta zvaka na gpu kada je temp i ovako oko 50C sto je ekstra dobro za ove 7600GT, koliko sam video ove kartice drugih proizvodjaca idu i preko 70C.

Meni sa RivaTunerom podesavanje ventilatora ne radi, tacnije potpuno se sve isto ponasa.
 
inodius je napisao(la):
Pa ne bih bas to radio, samo me zanima da li svima sa ovom karticom to tako radi, ako je tako ja cu da je menjam, ne zanima me da se ja bavim nekim tweakovanjem hardwera.

Dakle tebi je ako sam dobro razumeo identicno radila kao i meni. To me je samo zanimalo. Samo mi nije jasno kakve veze ima ta zvaka na gpu kada je temp i ovako oko 50C sto je ekstra dobro za ove 7600GT, koliko sam video ove kartice drugih proizvodjaca idu i preko 70C.

Meni sa RivaTunerom podesavanje ventilatora ne radi, tacnije potpuno se sve isto ponasa.
Pa nije bas identicno ali je bogami "pametovao", citaj vrteo se punom brzinom i kad treba i kad ne treba. RivaTuner je resenje tvog problema. Koje drajvere koristis? Dosta zavisi i od njih. Ja sam sada na 84.21 i nemam problema kakvih je bilo sa starijim, mislim 81.xx Pokusaj sa nekim novijim.
 
Probao sam skoro sve drajvere koji podrzavaju ovu karticu i starije i novije i beta i sa svima je potpuno identicno. Tako da to sigurno nije, a kao sto rekoh ni Riva Tuner meni bas ne pomaze, al ajde probacu jos jednom sada.
 
Evo probao sam opet sa Riva Tunerom i sada se jos cudnije ponasa, ali uopste ne prihvata kako treba sta god da tamo unesem, na primer probao sam da stavim i ovako:

2D mod 25%
3D low power 25%
3D performance 25%

sto bi znacilo da ne traba nista da ubrzava medjutim onda se ponasa nesto drugacije ali opet ubrzava. Sa ovim podesavanjima kada startujem igru ne ubrza se odmah na prvu brzinu kao sto je pre radio, vec preskoci prvu brzinu i tek posle nekog vremena odmah upali drugu brzinu, pa onda pocne u toku igre da random ubrzava i usporava pa na kraju opet ubrza i ostane tako i kada izadjem iz igre.

Dakle uopste ne radi kako bi trebalo, kao da je problem u hardveru, jer ne verujem da bi tako drajver random "turirao" ventilator, malo mi nema logike, a narocio kada isto radi sa svim verzijama drajvera.
 
Da li je moguce da niko vise ne moze da napise da li ima ili nema ovaj problem. Vidim po drugim temama da ima jos ljudi sa ovom karticom ali niko nece da napise da li ima ovaj problem ili ne.

Zamolio bih jos jednom da svi koji imaju ovu karticu, kazu da li imaju ovaj problem ili ne.

Hvala.
 
mozda je glupo ali zasto ne dignes ponovo win.... mislim menjao si drivere.... pa mozda se nesto "ukosilo". dok sam koristio def hladjenje nisam imao takav problem, neverujem da je do vga.
 
Moje iskustvo je da nema pravila...nekima ta regulacija iz BIOS-a radi lepo, nekima kao tebi a mnogima nikako (konstantno maksimalni broj obrtaja).
Savet sa mnogih foruma u jednoj rečenici - RivaTuner može da pomogne ali Zalman pomaže sigurno.
Zamena one suve sivkaste žvake na kuleru je preporučena...ako radiš pažljivo mislim da nema šanse da te provale pri nekoj reklamaciji.
 
Kod mene za sada sve sljaka ok. Inache imam green PCB. U igircama i nekim programima za modeliranje ukljuchuje se kuler inache kad izadjem iz igrice ili proga vrati se br obrt na min.

Kako da klokujem karticu u Riva tuneru???
 
Poslednja izmena:
to sto ti se desava je potpuno normalna stvar i nemoj da se brines u opste...
gpu se po temperaturi obicno zadrzava na prelazima...
recimo ako je prelaz sa I na II 40 stepeni on ce da bude na 40 ( ako ambijent nije dovoljno vreo pa da predje 40)
primer
vrti u I na 36 temperatura raste ... kad predje 40 pali na dvoju - temperatura i dalje raste ali sa negativnim ubrzanjem a onda pocinje da opada ka 40 i u zatim se opet prebaci na I itd.. ( to je turiranje o kome se radi )
( u sustini nije bas toliko jednostavno ali model objasnjava turiranje :) )
 
@genuine
Znam na sta mislis ali izgleda nisi pazljivo procitao moj post. Turiranje se nastavi ceo dan bez prestanka na svakih 1-3 sekunde potpuno random, pritom temperatura padne na mnogo ispod one koja je bila pre startovanja igre i turiranje i dalje ne prestaje ili nekad i samo ostane na max broju obrtaja bez tog turiranja i opet nikad vise ne spusti brzinu i ako ohladi GPU opet dosta ispod temperature koja ja bila pre startovanja igre.

@zoka
Nije tako jednostavno da ponovo dignem Win jer u mom slucaju to traje nedelju dana, sa gomilom instaliranih programa, servisa, web servera, konfigurisanje svega toga i jos mnogo mnogo stvari a pritom mi je racunar potreban svakog dana i ne mogu da priustim takav luksuz instaliranja svega toga nekoliko dana. A u svakom slucaju tako je isto radilo i sa prvim drajverima cim sam ih instalirao (samo sistem i video drajvere) zato sam i menjao posle drajvere.
 
@Inodius
Imas u rivatuneru low-level fan control potenciometar sa kojim mozes da izaberes tj. fiksiras kuler na rpm koji hoces i rpm koji podesis vazi i za 2d i 3d.
Kod mene kada stavim:
2D mod 25%
3D low power 25%
3D performance 25%, a bile su sve 3 vrednosti na 100% kuler na karti uopste ne usporava ni u 2d ni u 3d,ali low-level fan control radi odlichno i registruje svaki procenat od 0-100%.Nemamo iste karte ali ipak probaj ovaj rpm fix.
 
Mozes li malo da pojasnis taj postupak i gde se nalazi ta opcija.
 
Kada otvoris rivatuner ides na main tab - tamo gde ti pishe naziv kartice i monitora klik na customize(u desnom uglu) - otvori se novi pod meni u kom izaberesh low-level system settings - pa u novom prozoru na tab fan i stikliras "enable low-level fan control" ipod koga imas 2 opcije fixed i auto.Kada stavis na fixed imaces na raspolaganju potenciometar od 0-100% a ipod njega opciju da rivatuner zapamti broj obrtaja koji si namestio i ako hoces da startuje odabrani rpm pri svakom sledecem ulazu u windows.
 
E pa u tom prozoru nemam tab "fan". Sada sam video da ti imas 7900 a jedino kod nje to, ja mislim, i moze da se podesava.

Nego je neverovatno da niko ko posecuje ovaj forum i ima ovu karticu nece da napise jednostavno odgovor na moje pitanje a to bi bilo na primer "ja imam istu karticu i meni se to ne desava" ili "ja imam istu karticu i meni se isto to desava", eto samo sam takve odgovore ocekivao a dobio sam neke savete za koje nisam ni pitao :), pa vas molim da ako imate ovakvu karticu (i niste joj menjali cooler) da samo kazete da li vam se ovo desava ili ne.

Hvala u svakom slucaju svima na pokusajima da pomognu ali jos jednom molim da se jave oni koji imaju ovu karticu i da kazu da li se njima isto desava ili ne. Hvala.
 
prijatelju da se ne bi smarao i cimao lepo ti nju odnesi u radnju gde si je kupio i objasni im problem.....

pa ako nije ispravna, dobices drugu,a ako jeste.....onda cooliraj ili menjaj za zelmana...
 
Eto, jos jedan savet koji nisam trazio. :) Hvala.
 
riva tuner>main prozor u donjoj polovini prozora imas driver settings>customize>system settings i tu odmah desno pored overclocking bi trebao da imas fan tab
 
Tu imam tab fan ali kartica ne reaguje na ta podesavanja, bilo je vec pomenuto, procitaj celu temu :)
 
inodius je napisao(la):
Tu imam tab fan ali kartica ne reaguje na ta podesavanja, bilo je vec pomenuto, procitaj celu temu :)
sorry my bad nisam obratio paznju hmmm cudno meni sa 7900gt radi normalno jel to problem samo sa 7600gt ili samo sa msi 7600gt?
 
ivke76 je napisao(la):
jel to problem samo sa 7600gt ili samo sa msi 7600gt?
Pa, upravo to ja i pokusavam da utvrdim ovde ali kao sto vidis ne ide :), koliko mi se cini samo sa MSI i to samo sa ovom sa crvenom plocom ali malo je ljudi nesto konkretno reklo da bi se izveo neki zakljucak a nigde na netu nisam nasao da ljudi imaju taj problem sa ovom karticom pa mi zato nista nije jasno.
 
ja nemam tih problema,a od koje firme si kupio graficku ili mozda od te serije koja je iz fabrike izasls tebi je zapala neispravna... desava se...
 
Jeeee, to sam cekao da neko kaze :)

Molim te samo jos da potvrdis da je i tvoja kartica ista ova na crvenoj ploci koja zauzima 2 slota i da se posle igre uvek normalno usporava ventilator na onu necujnu brzinu kao pre igre.
 
inodius je napisao(la):
Jeeee, to sam cekao da neko kaze :)

Molim te samo jos da potvrdis da je i tvoja kartica ista ova na crvenoj ploci koja zauzima 2 slota i da se posle igre uvek normalno usporava ventilator na onu necujnu brzinu kao pre igre.

ja imam NX7600GT-T2D256E sa zelenom plocom ali mi ventilator radi normalno
 
Koliko sam primetio svima sa tom zelenom plocom radi normalno, tako da mi ipak nisi bas pomogao :(

Hvala u svakom slucaju.
 
Nazad
Vrh Dno