Šta je novo?

Mrtvi pikseli - garancija

rzeljko

Čuven
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
1,034
Poena
675
Koliko mrtvih piksela (subpiksela, svijetlih ili tamnih) (ne)tolerišu pojedini proizvođači, ne prodavci. Ako uzmem monitor pa bude mrtvaka da znam, da me ne zavlače, jer se svi pozivaju na servise i veleprodaje? Ukoliko sam dobro vidio na netu, za full hd monitor se kreće oko 5-6.
 
ISO13406-II standard koji je referentan za sve proizvođače monitora, toleriše enormno veliki broj subpixela. Evo pogledaj i sam http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2
E sad, budući da bi slabo ko kupovao takve proizvode, postoji neko nepisano pravilo da proizvođačka garancija važi za 3 svetla ili 3 tamna ili 3 ukupno sub pixela, i 0 mrtvih pixela (naravno izuzeci uvek postoje). ViewSonic je prvi uveo zero dead pixel garanciju za svoju VP (professional) seriju monitora, tokom sve tri godine trajanja garantnog roka. To su preuzeli još neki proizvođači za probrane modele iz svojih ponuda, i to ne treba mešati sa zero dead pixel garancijom koju nude neke naše maloprodaje računara.
 
Kako se odnose garancije za "zaglavljene" pixela - znaci nekada radi normalno a nekada samo sija neka boja. Jel to spada uopste u neku kategoriju? Nit je nonstop svetao/taman
 
ISO13406-II standard koji je referentan za sve proizvođače monitora, toleriše enormno veliki broj subpixela. Evo pogledaj i sam http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_13406-2
E sad, budući da bi slabo ko kupovao takve proizvode, postoji neko nepisano pravilo da proizvođačka garancija važi za 3 svetla ili 3 tamna ili 3 ukupno sub pixela, i 0 mrtvih pixela (naravno izuzeci uvek postoje). ViewSonic je prvi uveo zero dead pixel garanciju za svoju VP (professional) seriju monitora, tokom sve tri godine trajanja garantnog roka. To su preuzeli još neki proizvođači za probrane modele iz svojih ponuda, i to ne treba mešati sa zero dead pixel garancijom koju nude neke naše maloprodaje računara.
Ma znam ja to za "nepisno pravilo", ali mene brine pisano, nemam ja ništa od toga što neće niko da kupuje ako ja dobijem mrtve/zaglavljene pixele. Ovamo kod nas ima 4 dobavljača (alti, pakom, comtrade i kimtec) i kod svih (ajde nije baš kod pakoma) važi pravilo "garancija važi dok se uređaj ne pokvari", pa ako mi se nešto desi, oni mi pokažu zvaničnu specifikaciju i ja mogu da se slikam.
 
Kako se odnose garancije za "zaglavljene" pixela - znaci nekada radi normalno a nekada samo sija neka boja. Jel to spada uopste u neku kategoriju? Nit je nonstop svetao/taman
Kod nas ti je uvek pravilo u radnjama da ti garantuju da ti nista ne garantuju...Znaci, moze da prodje kao mrtav pixel, ali to zavisi od servisera, ako ga uopste pogleda i sta ce on da kaze...
 
Koliko mrtvih piksela (subpiksela, svijetlih ili tamnih) (ne)tolerišu pojedini proizvođači, ne prodavci. Ako uzmem monitor pa bude mrtvaka da znam, da me ne zavlače, jer se svi pozivaju na servise i veleprodaje? Ukoliko sam dobro vidio na netu, za full hd monitor se kreće oko 5-6.

To da li ce se mrtvak ili zaglavjeni pixel pojaviti ne moze niko da ti garantuje pa ni proizvodjac, sem ukoliko u gar. stoji jasna napomena da se reklamacija prihvata ukoliko se pojavi i jedan los pixel.
Ima firmi koji ce ti reklamirati monitor ako se pojavi pomenuti defekt i firmi koje ce ti dozvoliti da testiras monitor pore nego sto ga platis, tako da je najsigurnije da kupis monitor kod takvih firmi.
Ali tesko ces ostvariti gar. tj zamenu ako se neki defekt manifestuje nakon par meseci ili god dana od dana kupovine. Posto nakon toga monitor mora na servis i tada ide prica o toleranciji na lose pixele.
Samo Zero Bad Pixel modele pazari, ako zelis da budes 100% siguran.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno