Šta je novo?

Mreza u kancelariji - klasican LAN + Wireless

Mentor

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2006
Poruke
132
Poena
319
Situacija je sledeca:
U kancelariji zelimo da napravimo mrezu na koju ce racunari moci da se povezuju i klasicno kablom (LAN) i Wirelessom. Konekcija na internet je kablovskim modemom. Dva desktop racunara bi trebala da budu klasicno kablom prikljuceni na net i LAN, a dva do cetiri laptopa bi trebala da se konektuju wireless na net i na interni LAN po potrebi.
Potrebno je resenje, odnosno neki wireless ruter koji ce omoguciti da recimo 4 racunara u isto vreme i klasicno i bezicno budu na internetu,a u isto vreme medjusobno u mrezi da razmenjuju fajlove. Takodje u obzir dolaze samo uredjaji koji mogu da se nadju kod nas na trzistu.
Da rezimiramo:
1. Kancelarija u kojoj bar 4 racunara treba da se konektuju na net i medjusobno kombinacijom klasicnog i bezicnog pristupa
2. Potreban je pretpostavljam neki wireless ruter. Da li uredjaj D-Link DSL-G624T EU ADSL2+64M Wireles Router + 4-port 10 100T Switch (AnnexA) zadovoljava potrebe ?
3. Ako 4 racunara moze da bude povezano na ovaj uredjaj klasicnim putem, koliko jos moze racunara da se poveze bezicno ?
4. Ruter se povezuje sa kablovskim modemom, a onda ostali uredjaji pristupaju svemu ostalom putem rutera ?
5. Na koje stvari jos trebam da obratim paznju pri ovom procesu mrezenja ?
6. Da li ce mreza medju racunarima da radi kako treba ?

Unapred hvala svima na odgovorima.
 
1. Kancelarija u kojoj bar 4 racunara treba da se konektuju na net i medjusobno kombinacijom klasicnog i bezicnog pristupa
2. Potreban je pretpostavljam neki wireless ruter. Da li uredjaj D-Link DSL-G624T EU ADSL2+64M Wireles Router + 4-port 10 100T Switch (AnnexA) zadovoljava potrebe ?

Da.
Na njega mozes da povezes cetiri racunara kablom, a ostale bezzicno.

3. Ako 4 racunara moze da bude povezano na ovaj uredjaj klasicnim putem, koliko jos moze racunara da se poveze bezicno ?

U praksi oko 15tak - 20tak bez velikih zagusenja (masom po firmi imam wifi mreze, i oko 100-nak korisnika)

4. Ruter se povezuje sa kablovskim modemom, a onda ostali uredjaji pristupaju svemu ostalom putem rutera ?

Upravo tako.
Mozes da namestis DHCP na ruteru da automatski dodeljuje IP adrese racunarima, tako da su odmah svi u istom scoop-u.

5. Na koje stvari jos trebam da obratim paznju pri ovom procesu mrezenja ?
6. Da li ce mreza medju racunarima da radi kako treba ?

Verovao ili ne na polozaj WiFi rutera - gledaj da bude negde u centralnom delu,odnosno nadji optimalno mesto da bi klijenti koji se konektuju bezzicno imali najbolji signal.
Na zidove prilikom postavljanja rutera - trudi se MAKSIMALNO da "izbegavas" betonske zidove gde god mozes, jer kroz njih WiFi signal NE prolazi.[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
e, ovo je zapravo "edit", nisam vid'o da ti je Twix vec odgovorio.

u principu - to je to, dodao bih mozda jos nesto:

3. teoretski jos 250 (256 minus modem, minus router i minus 4 "klasicno povezane masine")

5. da potrosis sto manje novaca, a da dobijes sve sto ti je potrebno ;)
....... ne delim bas Twix-ovo misljenje za zidove.
izmedju starog zyxel routera i neke krsh-krsh pcmcia bezicne mrezne (moze se kupiti na internetu za manje od 10-ak ojra) imam dobru vezu (3 od 5 crtica), kad su recimo udaljeni 3 sprata po vertikali i na dijagonalnim stranama po horizontali zgrade u kojoj je sve od armiranog betona i puno kojekakvih instalacija. dakle tri plafona + 5-6 zidova. ipak to radi na oko 2,5 gigaherca ....
 
Zahvaljujem se na brzim i preciznim odgovorima, pogotovu korisniku Twix...
Jos nesto me zanima, a to je sledece:
1. Da li eventualno postoji neko bolje/optimalnije resenje za ovakav vid jednostavne mreze koju sam naveo ?
2. Da li neko ima preporuku za neki drugi konkretan wireless ruter koji se pokazao dobro za ovo sto meni treba ? Usteda od 1.000-3.000 din. nije relevantna ako ide na ustrb kvaliteta i funkcionalnosti
3. Da li je osnovna razlika izmedju ukljucenog DHCP-a i manuelnih podesavanja ta da pri automatici nije moguce koristiti recimo p2p programe koji traze port forward kroz ruter ?
S'obzirom da se ovi programi nece ni koristiti na ovoj mrezi mislim da ce ipak auto DHCP zavrsiti posao
4. Da li wireless moze da se podesi tako da samo racunari sa odredjenom mac adresom imaju pristup mrezi kako bi se sprecilo da se jos neko nakaci na mrezu ?
5. Postoji i isti ovakav D-Linkov ruter koji sam naveo samo za Annex B (ISDN), a mene zanima da li je razlika samo u firmweru ? i da li se eventualno Annex A model moze modifikovatu u Annex B model ako se za to ukaze potreba ?
6. Sto se tice strukture kancelarije tj. zidova u njoj, postoje 2 relativno tanka zida koja odvajaju 2 ''glavne'' prostorije tako da mislim da nece biti problema sa jacinom signala i transferima.

Pozdrav
 
1. i 2. ne znam nista (mrzi me da gledam) o tom konkretnom d-linku, ali generalno su to routeri koji stabilno rade. za pravljenje malog lan-a, bez nekih vecih zahteva, to je to. za vece prohteve imas, recimo, kojekakvih linksys-a koji rade pod nekim linuxom, pa tu mozes da radis sta 'oces.

3. u principu da,
kako god, ne postoji ni jedan razlog da im ti ne dodelis stalne adrese.

4. zavisi od routera. ja, recimo, imam neki zyxel kome mozes to da kazes za samo odredjene mac adrese, ali nemaju svi to, koliko znam.
a ono sto sigurno znam je da svi imaju enkripciju, tako da nemas razloga za brigu.

5, huh! ... sad me vec zbunjujes. u prvom postu si rekao "Konekcija na internet je kablovskim modemom", a sad pricas o nekom isdn-u ........ spava mi se, idem da zmurim. laku noc
 
Poslednja izmena:
Mrle, bakcem se sa WiFi jem bar nekoliko godina.
Betonski zid je jedini objekat koji 100% ponistava WiFi signal (inace sam D-Link certified engineer)...Na jednom od ogleda smo bukvalno imali betonsku kutiju i unutra WiFi ruter...ni mrva signala nije izasla...kod "metalnog kaveza" na oko 3 metra od rutera slabljenje je bilo (cini mi se) oko 10%...
Ono sto se kaze je da treba gledati da se ruter pozicionira dobro, a retka je situacija gde ce neko naici na "betonsku kutiju" jer uvek ima neki otvor kroz koji WiFi prodje, i to je ono sto se desava u tvom slucaju...

Inace metal stvara refleksiju, tako da metalne resetke na prozorima takodje malo slabe signal...

1. Tvoje resenje je cost effective, odnsono sasvim OK.

2. I ako sam D-link inzinjer (mani ga mito), ja obicno ljudima preporucujem da kupuju Linksys jer se u praksi pokaza mnogo bolje i stabilnije...D-Link je vise za kucnu upotrebu, tako da ako ti pare nisu veliki problem (malo skuplje) Linksys WRT-54GL (isto WiFi ruter sa 4xLAN), koji ima mnogo bolji siganl (ima dve antene koje su cak i fizicki vece od D-link-ovih a i bolje).

3. DHCP ce ti samo olaksati. Nista vise nego automatsko dodeljivanje IP adresa u unutrasnjem IP opsegu...

4. Da. (to imas i na Linksys-u) To je najbolji vid bezbednosti WiFi ja posto on u sustini i nije nesto bezbedan.

5. Nemam pojma.

6. Neces imati problema nikakvih jer te kancelarije nisu na 300m2, tako da ne brini, samo gledaj koliko god je moguce da postavis sve u optimalno sredisnji deo (a i ako ne mozes, ne verujem da ce biti problem) i vozi...


- Teorija jeste da se moze na WiFi nakaciti jos 250 korisnika zbog IP range-a koji je .255, ali nemoj ni u ludilo to da radis....kao sto rekoh u praksi oko 20 korisnika i zaustavi se oko te cifre...
 
Poslednja izmena:
Mentor rece da mu je kancelarija izpregradjivana nekim knaufom, ili sta vec, tako da je nasa prica malo OT. ali nema veze, koliko sam video ovde se moderatori ne bune bas mnogo :)

elem ....
nemam nikakvu skolu, niti posao vec 3 god. (zivot mi se polako pretvara u pakao), ali imam nesto malo iskustva. tu i tamo sam pravio neke mrezice kod nekih drugara i tako to.
i u zgradi gde zivim (sa okolinom) sam napravio jedan mali lan od nekoliko pc-a, povezanih, sto kablom, sto wirelessom.
zgrada je zidana pre 40-ak god. u doba Josipa Broza Tita. svi (i pregradni u istom stanu) zidovi su od "pure" armiranog betona. ploce (plafoni) su dobrih 30-ak cm debljine. stanovi su relativno male povrsine, tako da je mreza kojekakvih cevi, struje, tv-kablova, faradejevih kaveza, armature, pvc telefonskih zica i cega sve ne, poprilicno gusta.
e, u toj takvoj zgradi, ja izmedju ovog routera (na slici je antena odsrafljena) i ove krsh pcmcia kartice imam 3 (od 5) crtica signala, kada su udaljeni 3 sprata po visini i na dijagonalnim stranama zgrade.

jbm-li ga, pojma nemam. ne verujem da je to neka slucajnost, a opet me skroz zbunjuje to sto ti pises !?
ako dolzis nekad u bgd, mozes da naidjes na kafu i sok i da se uveris
kako radi gsm? kako rade ovi bezicni fiksni dect telefoni? slicne su to frekvencije? ... ne znam ..........
kad ste radili taj experiment, da li ste menjali frekvencije? kod mene na prvom kanalu - 2422MHz-a nece nista da radi na udaljenosti od pola metra vazduha, recimo.
vojska i murija koriste te neke frekvencije. mozda to ima veze. znam da je u nekim evropskim zemljama zabranjeno koriscenje nekih od frekvencija routera.

btw. (malo sam znatizeljan) koliko taj linksys ima filtera za mac adrese ?


.........
4. .......... posto on u sustini i nije nesto bezbedan.
...........

hmmm ....... za WEP enkriptovanje sam vidjao po internetu neke programe koji mogu, mislim, iz izmedju 200MB i 2GB snifovanog protoka da provale key, ali mislim da je WPA, ili najnoviji WPA2 vrlo (totalno) siguran.
 
Poslednja izmena:
WPA2 je najbolji po sigurnosti od svih wireless enkripcija (setimo se da kada je WPA izasao, dva dana nakon toga je razbijen u roku od 25 minuta :S)

Inace imam neke grafike sta se desava kada WiFi naleti na beton, pa na gvozdje, itd.....naravno, kao sto rekoh, u tvom slucaju ti naravno u kuci odnosno stanu imas i prozore i vrata,pa tako i WiFi prolazi (WiFi je radio signal tako da mnogo bolje trpi razne prepreke nego npr. TV signal koji se na svaku prepreku "lepi"....zato TV antene i cuce uglavnom po krovovima ;) , dok radio samo ima onu malu antenu na samom uredjaju i zabudzen je bilo gde unutar stana)...

Onaj ogled je bila bukvalno mala kutija sa sve cetiri stane zatvorena betonskim plocama koje su oko 2 - 2,5 cm debele (znaci nisu nesto spec. teske ni velike)...

Verujem da je GSM signal slicna prica kao i WiFi, razni otvori, prozori vrata (ne znam bas mnogo o GSM signalu)...



Inace sto se zabrana tice (kroz maglu se secam, i o tome pricali), kanal 14 je zabranjen u Japanu, i jos u USA je zabranjena upotreba 13 kanala (cini mi se i 12, ali za taj nisam siguran)...ne mogu tacno da se setim....zato na mnogim ruterima i nema opcija tih kanala...

Inace to je zato sto ako koristis npr. kanal 11, tvoj signal se "rasteze" od kanala 9 do kanala 13, a zbog toga kada negde stavljas vise rutera, rasporedis ih tako po kanalima da se "ne sudaraju" jedan sa drugim....koristis 1, 6, i 11....to su tzv. "ne poklapajuci kanali"....(preveo sam sa engleskog :d, pa se nadam da zvuci ljudski)...

EDIT: Evo nasao sam malo korisnog stiva ovde :
http://compnetworking.about.com/od/wifihomenetworking/qt/wifichannel.htm
i ovde
http://www.cisco.com/en/US/products/hw/wireless/ps430/prod_technical_reference09186a00802846a2.html
 
Poslednja izmena:
Glas za WRT-54. Prvo da podvučem sve što je Twix napisao, zatim da potvrdim da sam kod mene u ofisu sve izgradio oko pomenutog "jeftinog" ali kvalitetnog wifi rutera. Na njega je u proseku povezano 10 lapova putem WiFi, jedan server i dva mrežna štampača. Jedan štampač i server su u izdvojenoj prostoriji, tako da do njih ide jedan kabal na jeftin svič.

Sve radi apsolutno besprekorno više od 4 meseca. Moj posao je, pored tekućih akcija, i da vodim računa o svemu tome, a do sad se posao sveo na "sve četiri u vis" i ponovo krimpovanje kada čistačici muž ne da veče pre toga.
 
Nazad
Vrh Dno