Šta je novo?

Monitori sa QD-OLED panelima

Polako tek su izasli....sacekacemo jos :D
 
Kod madjara ima jedan MSI 32 240hz 1650 evra...ala rokanja za sad AW pristupacan i realan sa cenom....
 
Suviše je kompromisa za pare koje traže. Ali s obzirom da MicroLED monitori neće na tržište bar još pet godina, to je što je...
 
Samo Dell, pod nadom da ce da bude ok cena kod nas. Ali tipujem 200K, kad UW model od 800e kosta 170K vec neko vreme...
 
Meni je neverovatno da LG OLED TV bolje prikazuje text od ovih QD OLED monitora a oni traže više para, za uređaje koji imaju brže osvežavanje i sve ostalo lošije u odnosu na TV...
 
Imam pitanje za iskusne oledovce. Bas sam se nalozio da kupim lg c3 42" kao monitor, ali me muci taj burn-in. Ne bih da dam tolike pare pa da zazalim za par godina. Zanima me kolika je sansa da se to desi, a i ako se desi koliko je to primetno? Hvala.
 
Ako ti brajtnes nije na 100 i ne gledas po ceo dan u statican sadrzaj - jako male.
 
Imam pitanje za iskusne oledovce. Bas sam se nalozio da kupim lg c3 42" kao monitor, ali me muci taj burn-in. Ne bih da dam tolike pare pa da zazalim za par godina. Zanima me kolika je sansa da se to desi, a i ako se desi koliko je to primetno? Hvala.
Imam taj TV kao monitor, uzeo nov kod madjara pre mesec dana. Ja sam zadovoljan kako se ponasa, burn in ne bih rekao da je problem ako ga koristis za gejming, gledanje full screen sadrzaja itd.
Ako ga koristis za neki statican kontent po vise sati dnevno na max osvetljenju onda ces verovatno burn in primetiti vec posle godinu, godinu i po mada i to nije toliko strasno i primetno.
U svakom slucaju ako odradis par stvari kao npr automatsko sakrivanja task bara, uklanjanje desktop ikonica i stavis da ti se menja wallpaper na svkaih recimo 5-10-15 minuta i resio si vecinu potencijalnih problema.
Imas ljudi na redditu koji nemaju burn in na svojim starim LG OLED televizorima i posle 15.000 sati. Tako da stvarno male sanse za burn in pogotovo na ovim novijim modelima koji imaju pixel shift, pixel cleaning tehnologije.
Ja nikad nisam imao problem sa burn in-om na bilo kom displeju jer sam svestan sta treba a sta ne treba raditi.
Ja sam planirao da menjam svoj C3 42 za S95C 55inca jer sam renovirao sobu i imam sada mnogo vise prostora do monitora.
Ako si zainteresovan javi se se na PM.
 
Imam pitanje za iskusne oledovce. Bas sam se nalozio da kupim lg c3 42" kao monitor, ali me muci taj burn-in. Ne bih da dam tolike pare pa da zazalim za par godina. Zanima me kolika je sansa da se to desi, a i ako se desi koliko je to primetno? Hvala.
Ako radiš u softveru tipa corel draw, photoshop... gde su alati statički sigurno u roku 1god ćeš imati burn in. Iz tog razloga sam uzeo IPS panel.
 
Asus 1250 evra...polako dolaze u radnje i cenne su preporucene....
 
Sta je bese problem sa Acer Predator X27U modelom? Dosta je pao sa cenom, a oled panel je ipak oled panel, sta moze da mu fali za casual igraca?
 
@Labello
Poprilicno taman, slab peak brightness, vertikalne linije na sivoj pozadini, nesto veci input lag na 60hz (~20ms), jak matte coating.
Dobar monitor ako ga poredis sa prosekom, ako gledas naspram ostalih OLED monitora onda jedan od losijih.
 
Imamo li na vidiku neki 38/40 UW OLED sa 144Hz ili vise u skorijoj buducnosti? :) Voleo bih da jedan model objedini pomenuto, plus USB-C, a takodje bih i radio i igrao se na istom. Malo utopijski, ali...
 
^ to rešiš sa LG C3 42". Ako može 40" neće ti smetati dodatna 2".
 
Nije baš isto 42" non-curved TV i 38-40 UW. Ni dijagonalom nisu zamena jedno-drugom.

Ovo je jedino što liči: LG 39GS95QE-B
Najveća briga je mali PPI...
 
Poslednja izmena:
Upravo, kao što napisah. Na 34UW imam istu rez, dosta loš value for money. Naročito za produktivnost/IDE. 🙂
 
Mmmmmm, beli... :D :D
 
@Labello
Poprilicno taman, slab peak brightness, vertikalne linije na sivoj pozadini, nesto veci input lag na 60hz (~20ms), jak matte coating.
Dobar monitor ako ga poredis sa prosekom, ako gledas naspram ostalih OLED monitora onda jedan od losijih.
Pa to i nije bas tako tacno, posle firmware update-a peak brightness mu je visi od LG-27GR95QE kao i LG C2 (42 incha) modela u SDR.

HDR u 10% window size je nesto slabiji od drugih monitora istog panela (27 inch LG panel WOLED) mada su svi na po 10-15 nits razlike jedan od drugog sto je mala razlika (tipa 642 nits vs 651 nits AOC AGON PRO vs 667 nits LG C2)

Nakon firmware 2.0 HDR brightness u 100% window size je najvisi od bilo kog drugog WOLED-a ukljucujuci i mnogo skuplje verzije panela poput ROG SWIFT PG27AQDM. LG C2 mu nije ni konkurencija ovde, 228 nits acer vs 132 za c2.

Input lag na 60hz od 20 ms je gotova nebitna stavka koja nece biti problem za 99.9% ljudi koji budu koristili ovaj monitor
 
Super za njih sto su ispeglali situaciju apdejtom, nisam ispratio to.
To je opet jedna od stavki samo a naveo sam vise.
A input lag na 60hz ne bih se slozio da je nebitna stavka, dovoljno da imas VRR upaljen i igras neku AAA igru na 60 FPSa i eto ti 20ms.
Mozda nekome nije bitno ali kad bih kupovao monitor od 1000e voleo bih da znam i to.
 
Super za njih sto su ispeglali situaciju apdejtom, nisam ispratio to.
To je opet jedna od stavki samo a naveo sam vise.
A input lag na 60hz ne bih se slozio da je nebitna stavka, dovoljno da imas VRR upaljen i igras neku AAA igru na 60 FPSa i eto ti 20ms.
Mozda nekome nije bitno ali kad bih kupovao monitor od 1000e voleo bih da znam i to.

Ljudi koji daju 1000 e za monitor ne igraju igrice u 60 fps, pogotovo ne u 1440p, sto ovaj monitor jeste. Sasvim je sumanuto dati tu cifru na monitor a imati ne znam, graficku od 300-400 e. Niti kupuju high refresh rate monitor da bi igrali triple A igrice (vecinom, jer svakako da postoje i oni koji vole oba)
Taj 20 ms u 60hz je jedino malo problem za konzole i wannabe profesionalce koji zele da min maksuju ceo sistem, da sve bude perfektno.

"
101954 je napisao(la):
So, 30fps gaming with 120hz refresh rate will result in a lower input lag than 60fps gaming with 60hz? Is this correct?
Pretty much, but it isn’t so straightforward like that. It really depends at which refresh rate you start playing your game, also known as handshaking. If your game starts at 120Hz then drops down to 30 fps, then the input lag remains at 120Hz, but if it starts at 30Hz and stays there, that isn’t the case. I hope this makes sense!

Odgovor sa Rtings.com sto se tice input laga i njihovog testiranja

Konzole sam spomenuo jer 240hz a 60 fps u igrici apsolutno nije isto sto i 60 hz - 60 fps u igrici ili ti 120 sto se tice konzole.

Takodje, puno ovakvih OLED monitora ima slican input lag na 60 hz. MSI MEG 14.3 MS, Dell-ov AW3423DW ima 15.5 Asus PG42UQ cak 28.6. Sve u svemu za trenutnu cenu je i vise nego dobar, pa kod nas jedva mozes naci 4k IPS monitor po trenutnoj ceni Acer-a, kamoli bilo sta sa nazivom OLED nebitno od rezolucije i daljih specifikacija
 
Imam pitanje za iskusne oledovce. Bas sam se nalozio da kupim lg c3 42" kao monitor, ali me muci taj burn-in. Ne bih da dam tolike pare pa da zazalim za par godina. Zanima me kolika je sansa da se to desi, a i ako se desi koliko je to primetno? Hvala.
Neces imas burn in nikad jer ima burn in refresh... ovi sto pricaju o burn in vecinom nemaju oled i hatuju gluposti koje su videli na youtube... ja ga imam i 90% je desktop i istog nema za 3 godine, naravno ako monitor ne gasis 2-3 dana i trazis burn in bice tu ali posle gasenja i refresha koji se radi kod svakog gasenja automatcki nestane....
 
Ljudi koji daju 1000 e za monitor ne igraju igrice u 60 fps, pogotovo ne u 1440p
Apsolutno ne mora da znaci i generalizujes.
Primera radi RTX 4080 1440P Ultra bez FG na alan wake-u ima 30-40fpsa, a gde su tu igre koje ce tek izaci i biti jos zahtevnije. Vecina ce AAA igre igrati na 60-90 FPSa jer je to realno sa hardverom koji trenutno imamo.
Niti kupuju high refresh rate monitor da bi igrali triple A igrice (vecinom, jer svakako da postoje i oni koji vole oba)
Hoces da kazes da se koristi samo za kompetitiv? Zasto bi koristio 32 inca monitor kad imas 27 inca 500+hz monitore koji se i dalje koriste na turnirima.
Ne kupuju se ovi monitori samo zato sto imaju visok refresh rate vec zato sto su najnovija i najluksuznija tehnologija.
Taj 20 ms u 60hz je jedino malo problem za konzole i wannabe profesionalce koji zele da min maksuju ceo sistem, da sve bude perfektno.
Znaci ipak je problem za odredjene grupe ljudi?
Asus PG42UQ cak 28.6.
Ovde ga porodis sa monitorom iz prosle generacije koji je izasao pre skoro dve godine a gore ga pored sa LG C2 koji je isto tako izasao odavno.
Kad ga uporedis sa novom generacijom QD oleda onda ces videti da ipak ima najveci input lag.

Sve u svemu, gore sam napisao da je u poredjenju sa ostalim monitorima u globalu ovo odlican monitor ali kad ga uporedis sa monitorima najnovije generacije da je jedan od losijih i stojim iza toga.
 
Apsolutno ne mora da znaci i generalizujes.
Primera radi RTX 4080 1440P Ultra bez FG na alan wake-u ima 30-40fpsa, a gde su tu igre koje ce tek izaci i biti jos zahtevnije. Vecina ce AAA igre igrati na 60-90 FPSa jer je to realno sa hardverom koji trenutno imamo.

Hoces da kazes da se koristi samo za kompetitiv? Zasto bi koristio 32 inca monitor kad imas 27 inca 500+hz monitore koji se i dalje koriste na turnirima.
Ne kupuju se ovi monitori samo zato sto imaju visok refresh rate vec zato sto su najnovija i najluksuznija tehnologija.

Znaci ipak je problem za odredjene grupe ljudi?

Ovde ga porodis sa monitorom iz prosle generacije koji je izasao pre skoro dve godine a gore ga pored sa LG C2 koji je isto tako izasao odavno.
Kad ga uporedis sa novom generacijom QD oleda onda ces videti da ipak ima najveci input lag.

Sve u svemu, gore sam napisao da je u poredjenju sa ostalim monitorima u globalu ovo odlican monitor ali kad ga uporedis sa monitorima najnovije generacije da je jedan od losijih i stojim iza toga.

Ne mora da znaci? ok priznajem, ima par ljudi koji daju 1-2k evra na monitor a PC im je star 5 godina. Da li je to vecina ljudi? ne, jer kao prvo nije logicno unapredjivati monitor do te mere bez adekvatnih performansi da se isti iskoristi.

Rtings i njihov odgovor na input lag si izgleda preskocio...da je 20 ms u 60 hz toliki problem ovaj monitor ne bi niko ni preporucio.

RTX 4080 1440P Ultra ima oko 70 fps...

Alan Wake takodje ima built in ray tracing koji niko ne moze da iskljuci, zato igrica i izgleda toliko dobro. Po ceni prepolovljenih performansi.

Kvalitetne triple A igrice izlaze relativno retko. O kojim triple A igricama pomislis kad uopste upotrebis tu frazu, i kada su izasle. Koje su to triple A igrice koje ljudi igraju? najpopularnije na steam-u na primer?

Kazes da poredim sa proslim generacijama, Acer-ov x27U je takodje prosla generacija + W-oled koja je starija tehnologija? zasto bi ga uporedio sa novijim Q-Oled panelima koje niko ni ne moze da nadje kod nas? i koji kad budu stigli bice mnogo, bice mnogo skuplji u odnosu na W-Oled panele a pogotovo na ove jeftinije varijante kao Acer-ov. Ovo je kao uporedjivati VA i IPS panele pod istim umbrela izrazom "LCD" bez naglasavanja koji je panel i tehnologija su u pitanju.

Acer-ov x27U iskljucivo treba porediti sa drugim monitorima istog panela (dakle LG panela koji su svi iskoristili i samo zalepili svoj brend na monitor) iste tehnologije i slicnih quality of life dodatka. Zasto? zato sto 42 incha LC3 druge tehnologije od 120 hz koji je ujedno i TELEVIZOR nema smisla porediti sa "gaming" monitorom od 27 incha potpuno druge tehnologije koji je high refresh rate namenjen primarno rokacinama.

MSI MEG koji sam naveo (QD-Oled) je izasao par meseci pre ovog Acer-a...

C2 jeste malo "stariji" ali nista losiji u odnosu na C3 koji je uveo minimalna poboljsanja, jedini razlog zasto njega nisam spomenuo je zato sto je recenzija koju sam primarno iskoristio za komentar je imala C2 kao primer. (Hardware - Monitor Unboxed video o Acer X27U)

QD-Oled su noviji, to stoji. QD-Oled je glossy i ima bolju sliku zbog toga, to stoji. Gde su? Ja ne vidim nista po prodavnicama, buducnost me ne zanima niti bilo koga ko kupuje trenutno.
Taj Acer 27" ima za 75k sto je vrh cena.
Ako je tacan info na sajtu prodavca. Nisam proveravao*
Tako je, 75k rsd za oled tehnologiju bilo kog tipa dok je 4k IPS u tom cenovnom a rangu a njegova najbliza kompeticija sto se tice W-Oled panela (LG-ova varijanta tog istog aka 27 27gr95qe) je oko 100k RSD. Malo veci brightness u HDR i jos par quality of life stvarcica bar po meni ne opravdavaju razliku u ceni kada je panel isti. Pogotovo ne na nasim prostorima.
 
 
Ne mora da znaci? ok priznajem, ima par ljudi koji daju 1-2k evra na monitor a PC im je star 5 godina. Da li je to vecina ljudi? ne, jer kao prvo nije logicno unapredjivati monitor do te mere bez adekvatnih performansi da se isti iskoristi.

Rtings i njihov odgovor na input lag si izgleda preskocio...da je 20 ms u 60 hz toliki problem ovaj monitor ne bi niko ni preporucio.

RTX 4080 1440P Ultra ima oko 70 fps...

Alan Wake takodje ima built in ray tracing koji niko ne moze da iskljuci, zato igrica i izgleda toliko dobro. Po ceni prepolovljenih performansi.

Kvalitetne triple A igrice izlaze relativno retko. O kojim triple A igricama pomislis kad uopste upotrebis tu frazu, i kada su izasle. Koje su to triple A igrice koje ljudi igraju? najpopularnije na steam-u na primer?

Kazes da poredim sa proslim generacijama, Acer-ov x27U je takodje prosla generacija + W-oled koja je starija tehnologija? zasto bi ga uporedio sa novijim Q-Oled panelima koje niko ni ne moze da nadje kod nas? i koji kad budu stigli bice mnogo, bice mnogo skuplji u odnosu na W-Oled panele a pogotovo na ove jeftinije varijante kao Acer-ov. Ovo je kao uporedjivati VA i IPS panele pod istim umbrela izrazom "LCD" bez naglasavanja koji je panel i tehnologija su u pitanju.

Acer-ov x27U iskljucivo treba porediti sa drugim monitorima istog panela (dakle LG panela koji su svi iskoristili i samo zalepili svoj brend na monitor) iste tehnologije i slicnih quality of life dodatka. Zasto? zato sto 42 incha LC3 druge tehnologije od 120 hz koji je ujedno i TELEVIZOR nema smisla porediti sa "gaming" monitorom od 27 incha potpuno druge tehnologije koji je high refresh rate namenjen primarno rokacinama.

MSI MEG koji sam naveo (QD-Oled) je izasao par meseci pre ovog Acer-a...

C2 jeste malo "stariji" ali nista losiji u odnosu na C3 koji je uveo minimalna poboljsanja, jedini razlog zasto njega nisam spomenuo je zato sto je recenzija koju sam primarno iskoristio za komentar je imala C2 kao primer. (Hardware - Monitor Unboxed video o Acer X27U)

QD-Oled su noviji, to stoji. QD-Oled je glossy i ima bolju sliku zbog toga, to stoji. Gde su? Ja ne vidim nista po prodavnicama, buducnost me ne zanima niti bilo koga ko kupuje trenutno.

Tako je, 75k rsd za oled tehnologiju bilo kog tipa dok je 4k IPS u tom cenovnom a rangu a njegova najbliza kompeticija sto se tice W-Oled panela (LG-ova varijanta tog istog aka 27 27gr95qe) je oko 100k RSD. Malo veci brightness u HDR i jos par quality of life stvarcica bar po meni ne opravdavaju razliku u ceni kada je panel isti. Pogotovo ne na nasim prostorima.

Ne bih ulazio u dalju raspravu sto se monitora tice, slazem se da je okej kupovina ali nije savrsen i ima mane kao i svaki drugi.

Btw baci pogled bas na taj video sto si poslao i vidi koliko ima FPSa sa upaljenim RT a ne bez :)
 
Vrh Dno