Šta je novo?

Monitori sa Mini LED panelima

illidan

Znamenit
Učlanjen(a)
02.02.2005
Poruke
20,014
Poena
1,455
Moja oprema  
CPU & Cooler
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark
Matična ploča
asus proart b550
RAM
g.skill trident z neo 32gb
GPU
nvidia rtx 4070super founders edition
Storage
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Zvuk
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
PSU
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Kućište
corsair 4000d white airflow, phanteks t30 fans
Monitor
asus vg27aql1a
Miš & tastatura
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white, cream soda switches, gmk serika 2 keycaps
Pristup internetu
  1. Optički internet


3500$ za ovo??? Mislim, OK, ima tu dosta lepih stvari, ali danas 4K OLED TV od 55" nezakrivljen i sa boljom slikom, nekih 700€ u normalnim tzemljama. Nije 144/165 herca??? Pa, taj koji bi da igra u 4K na 165Hz trebao da ima dve 3090 Ti u SLI režimu, a i to je pitanje kako će izvući.
Ne znam, MOJE LIČNO MIŠLJENJE je da je to sumanuto bacanje para na tričarije kada za 4X manje para možeš da imaš nešto skoro toliko dobro.
 
Licno sam se zaljubio u Samsung Odyssey Ark kada sam ga prvi put video. :) 2700eu na Amazonu trenutno. Verujem da su i oni uvideli da su preterali sa cenom. Uz malo srece bice kod mene sutra/prekosutra. Najniza cena mu je bila oko 2500eu za Black Friday ali nisam se tada bavio sklapanjem novog build-a pa mi je promaklo. Trenutno imam 34" Alienware 3440 x 1440 120MHz ( IPS ) i ovo je sledeci korak. Za mene i moje potrebe savrsen monitor. Navikao sam i volim zakrivljene monitore. Koristicu ga iskljucivo za PC gaming u horizontalnom polozaju. Vertikalni polozaj me ne zanima i to je po meni gimmick. Verujem da 4090 moze da izgura vecinu igara u 165Mhz u 4K. Monitor takodje podrzava G-Sync i ako sam po sebi nema ugradjen modul kao trenutni monitor. Nisam hteo da uzmem QD-OLED/OLED monitor jer ne dobijam nista spec u odnosu na sadasnji od 34" osim drugacijih boja. Plus ne zelim da vodim racuna o burn in-u, sakrivam taskbar i ostalih zezancija koje se preporucuju. QD-OLED ce doci u obzir kada bude bilo vecih dijagonala od 45", 4K, zakrivljen, itd. Mada nakon Mini LED-a dolazi i Micro LED tako da videcemo. Do tada sam miran narednih par godina. U gaming sobi cu imati i 77" LG G2 OLED koji ce se koristiti za PS5/Xbox/Nintendo konzole ali za PC iskljucivo ovaj monitor.
 
Stigao monitor danas i prva reakcija je bila "zastrasujuce". Bukvalno nevera. Ogromna kutijetina. 60kg pakovanje. Jedva smo ga komsija i ja uneli u zgradu, na drugi sprat, bez lifta. Mada u lift ne bi mogao da stane😀 Morao sam da ga raspakujem da vidim da li je sve ok. Drugi reakcija je bila "u p.. lepu m koliki ekran". Cak mi je kroz glavu i proslo da ce mi sto biti mali i ako ga pravim po meri. Imam 34" monitor vec par godina i navikao sam na velike monitore ali ovaj je nesto posebno. Bukvalno tata svih monitora. Zastrasujuci tata svih monitora. Ne mogu da docekam da ga upalim i pokrenem neku igru a to ce morati da saceka bar mesec dana dok ne sklopim build.😀
 

Prilozi

  • 20221221_181051.jpg
    20221221_181051.jpg
    201.6 KB · Pregleda: 185
  • 20221221_181354.jpg
    20221221_181354.jpg
    192.9 KB · Pregleda: 137
  • 20221221_181329.jpg
    20221221_181329.jpg
    123.1 KB · Pregleda: 155
Gdje da čekaš mjesec dana, testiraj to bre na nekoj od konzola koje imaš, ne daj Bože ako je neki feleričan primjerak da reklamiraš to odmah dok možeš. :)
 
Gdje da čekaš mjesec dana, testiraj to bre na nekoj od konzola koje imaš, ne daj Bože ako je neki feleričan primjerak da reklamiraš to odmah dok možeš. :)
Svakako cu ga upaliti testa radi ali gaming ce morati da saceka. Nisam to hteo juce a videcu i da li cu danas jer cekam da se aklimatizuje na temperaturu. Putovao je celu noc pod okriljem mraka pa se smrzao mukica. Nadam se da je sve u redu jer bi bila prava igrarija vratiti ga tamo odakle je dosao. Kupljen u Austriji, isporucen u Nemackoj, dostavljen u Srbiju. 😀
 
Testirao. Nisam testirao nista specijalno osim provere da li je ekran ok. Kada dodje vreme testiracu i ostale stvari. Ni malo jednostavna procedura povezivanja svega kada sastavljas sam. Samsung preporucuje 2 osobe za tu igranku. Stvarno velik monitor. 😀 Ne znam koju drugu rec da upotrebim. Pogledajte sicusnu 4090 graficku u poredjenju sa doticnim. 😀
Nema mrtvih pixel-a i sve izgleda kako i treba da izgleda.
 

Prilozi

  • 20221222_132042.jpg
    20221222_132042.jpg
    223.7 KB · Pregleda: 128
  • 20221222_132149.jpg
    20221222_132149.jpg
    251.9 KB · Pregleda: 150
sad tvoj izgleda mali :D

Mozda je manji ali je deblji. Prica se da je tako bolje. 😀

Video sam ali me nesto ne privlace toliko siroki a uski monitori. Povucen iskustvom sadasnjih 34" gomila igara nema nativnu podrsku za 3440x1440 zato sam isao na 4K. Plus Odyssey Ark toliko zakrivljen i izgleda kao da je Ultrawide.
 
Konacno sam pre par dana povezao monitor na racunar. Nakon samo godinu dana bleje u kutiji konacno je na mestu gde je za to bio i predvidjen. Potrebno je malo vremena da se covek navikne na ovako velik monitor. Ali izgleda odlicno. Brzinski sam testirao par igara cisto da vidim kako sve izgleda i neverovatno je imerzivno. Sve u svemu moram jos da sredjujem gaming sobu pa ce biti vremena za testiranje i igranje igara. Ali javicu utiske.
 

Prilozi

  • PXL_20240101_220237562.jpg
    PXL_20240101_220237562.jpg
    253.1 KB · Pregleda: 78
  • PXL_20240101_220505881.jpg
    PXL_20240101_220505881.jpg
    243.8 KB · Pregleda: 96
 
Vec dva i kusur dana se zezam sa podesavanjima monitora gde je ukljucen HDR, kalibracija doticnog, sekundarni display, AIDA64 senzor bar, nVidia control panel, G-Sync, refresh rate i razno-razni profili, Win10/11 i Samsung-ov Gamebar. Podesiti da sve to lepo radi na Windows-u je cupanje kose najstrasnije. Windows bas ne voli HDR a malo ga vise voli Win11 koji sam instalirao samo zbog toga. U stranu sto svako podesavanje rezolucije ili refresh rate-a monitor ( koji je u stvari TV ali prilagodjen da bude prvenstveno monitor ali koji vuce neke TV zezancije ) gleda kao novi prikljucen uredjaj i moram podesavati sve ponovo zbog svih nabrojanih stvari iznad. Prilikom pokretanja igara i nekih programa mi je sve slao na sekundarni display koji je 1920x480 i koji koristim kao monitor koji samo sluzi za ocitavanje GPU/CPU parametara i meri FPS. Inace Odyssey Ark se povezuje preko uredjaja One Connect Box ( sto znaci ne ide direktno u GPU ) i sam monitor ima dva da kazemo daljinska upravljaca. Jedan klasican i Ark Dial koji sluzi za upravljanje multiview prozorima i raznoraznim zezancijama gde npr. mozete smanjivati kompletnu radnu povrsinu ( Flex Move ) da izgleda kao 32" ekran ili menjati Aspect Ratio. Sve se to desava "on the fly" okretanjem Ark Dial-a.

Sve u svemu uspeo sam da podesim da Windows 11 bude podesen da radi u 4K HDR-u sve vreme, 10bit paleta boja ( HDR+ ) i 165Hz i da to sve bude prijatno za oci ali je to bilo ozbiljno zongliranje gde me je uvek nesto zezalo od sekundarnog display-a, do software-a. Ali da kazemo da vredi kada se sve podesi.

Sto se tice samog monitora bilo mi je potrebno par dana da se naviknem na rad na njemu. Zaista ogromna radna povrsina i morao sam da prilagodim neke stvari da ne bih iskrivio vrat. :) Tiltovao sam ga na dole i tako je mnogo prijatnije za rad.

Od igara sam probao Lies of P ( HDR ), Baldur's Gate 3 ( HDR ), The Last Faith i The Invincible. Sve razliciti zanrovi i nesto sam igrao mis/tastatura kombo a nesto preko gamepad-a. Sam dozivljaj je nerelan. Sta god da se igra kao da ste tamo. Zakrivljnost monitora, uz njegovu velicinu doprinosi tome i prezadovoljan sam kako sve to izgleda i koliko je sve imerzivno. Tome doprinosi i odlican zvuk koji dolazi iz monitora, mada ce to tek biti prava stvar kada mi stigne strujni adapter za slusalice/DAC jer sam ga bacio prilikom selidbe misleci da je neka glupost. Bravo ja. :)
 

Prilozi

  • PXL_20240109_225851737.jpg
    PXL_20240109_225851737.jpg
    285.6 KB · Pregleda: 48
  • PXL_20240109_231237607.jpg
    PXL_20240109_231237607.jpg
    191.3 KB · Pregleda: 46
  • PXL_20240109_233331430.jpg
    PXL_20240109_233331430.jpg
    406.6 KB · Pregleda: 47
Vec dva i kusur dana se zezam sa podesavanjima monitora gde je ukljucen HDR, kalibracija doticnog, sekundarni display, AIDA64 senzor bar, nVidia control panel, G-Sync, refresh rate i razno-razni profili, Win10/11 i Samsung-ov Gamebar. Podesiti da sve to lepo radi na Windows-u je cupanje kose najstrasnije. Windows bas ne voli HDR a malo ga vise voli Win11 koji sam instalirao samo zbog toga. U stranu sto svako podesavanje rezolucije ili refresh rate-a monitor ( koji je u stvari TV ali prilagodjen da bude prvenstveno monitor ali koji vuce neke TV zezancije ) gleda kao novi prikljucen uredjaj i moram podesavati sve ponovo zbog svih nabrojanih stvari iznad. Prilikom pokretanja igara i nekih programa mi je sve slao na sekundarni display koji je 1920x480 i koji koristim kao monitor koji samo sluzi za ocitavanje GPU/CPU parametara i meri FPS. Inace Odyssey Ark se povezuje preko uredjaja One Connect Box ( sto znaci ne ide direktno u GPU ) i sam monitor ima dva da kazemo daljinska upravljaca. Jedan klasican i Ark Dial koji sluzi za upravljanje multiview prozorima i raznoraznim zezancijama gde npr. mozete smanjivati kompletnu radnu povrsinu ( Flex Move ) da izgleda kao 32" ekran ili menjati Aspect Ratio. Sve se to desava "on the fly" okretanjem Ark Dial-a.

Sve u svemu uspeo sam da podesim da Windows 11 bude podesen da radi u 4K HDR-u sve vreme, 10bit paleta boja ( HDR+ ) i 165Hz i da to sve bude prijatno za oci ali je to bilo ozbiljno zongliranje gde me je uvek nesto zezalo od sekundarnog display-a, do software-a. Ali da kazemo da vredi kada se sve podesi.

Sto se tice samog monitora bilo mi je potrebno par dana da se naviknem na rad na njemu. Zaista ogromna radna povrsina i morao sam da prilagodim neke stvari da ne bih iskrivio vrat. :) Tiltovao sam ga na dole i tako je mnogo prijatnije za rad.

Od igara sam probao Lies of P ( HDR ), Baldur's Gate 3 ( HDR ), The Last Faith i The Invincible. Sve razliciti zanrovi i nesto sam igrao mis/tastatura kombo a nesto preko gamepad-a. Sam dozivljaj je nerelan. Sta god da se igra kao da ste tamo. Zakrivljnost monitora, uz njegovu velicinu doprinosi tome i prezadovoljan sam kako sve to izgleda i koliko je sve imerzivno. Tome doprinosi i odlican zvuk koji dolazi iz monitora, mada ce to tek biti prava stvar kada mi stigne strujni adapter za slusalice/DAC jer sam ga bacio prilikom selidbe misleci da je neka glupost. Bravo ja. :)
Koliko si udaljen od monitora?
 
Koliko si udaljen od monitora?
Pa zavisi sta radim. Ako igram nesto sa gamepadom, zavalim se u stolicu i to je otprilike oko metar i po, mozda kojih 10cm vise. Ako recimo nesto guglam, recimo na metar i 10-20cm ali nije mi browser u full screen-u nego recimo kao na monitoru od 27-32". Recimo u BG3 koji je statican recimo sam na metar i nesto malo preko. Zavisi od igre do igre bukvalno. Trenutno igram The Talos Principle 2 i tu sam na metar i nesto malo preko. I odlican je osecaj. Ekran je svuda. 😀
 
Nazad
Vrh Dno