Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Zanima me kakav je po vama Asus ProArt PA278QV IPS 27" za foto i video editing?
 
^ evo ti domaća recenzija pa možeš i sam zaključiti
 
Uzeo sam Dell 23.8" S2421HN IPS za 16.500.

Posle jednog dana koriscenja, jako lep monitor. Slika predobra, posle dugogosisnjeg koriscenja VA, deluje mi cudno i lepse :D

Bas dobra kupovina za te pare.
 
Isti je model, ako se dobro sećam, EK je neka oznaka za evropsko tržište, tako nešto...

Ako je sudeći po testovima koje sam video, Iiyama je bolja (odziv pre svega).
 
https://www.gigabyte.com/Monitor/G27Q#kf
https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/g27q

U domaćim prodavnicama nalazim G27Q-EK verziju, da li je u pitanju isti ili malo inferiorniji monitor, i šta uopšte znači ta dodatna oznaka?

Ne mogu da procenim koji je bolji, da li taj GB ili ovaj iiyama model: https://iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb2770qsu-b5/
Rekao bih da su veoma slični, možda iiyama ima malo viši kontrast, a BG malo bolji kvalitet plastike ili izrade generalno.
Kontrast na IPS je svuda isti, to ni nemoj gledati, IPS je, biće sivkast i imaće glow to ti ne gine.
Ono gde je taj monitor slab je kada ga ograničiš na 60Hz (što verovatno nećeš raditi osim u situaciji kada ga upariš sa 60Hz TV-om gde su u extended modu ali i tada možeš izabrati 120Hz na monitoru). Izrada nije sjajna, u smislu da su solidne šanse da dobiješ mrtav ili zaglavljen piksel kod Gigabajta.

Ali je generalno slika dobra, dobre boje i jako visoko osvetljenje za tu klasu, do 440 kandela po kvadratnom metru. Meni HDR sadržaj na njemu super izgleda, za razliku od Sharp LCD TVa gde je HDR katastrofa loš.

Što HRR gejminga tiče, šta znam primetim ali nije mi to big deal uopšte u odnosu na stabilnih 60 fps. Jednostavno nisam osetljiv na takve stvari i u gejmingu se prebacim između dva moda (HRR i 60 fps) u deset sekundi i dalje ne primećujem razliku. Najviše se primeti prilikom skrolovanja teksta na jednom ovakvom forumu :D
 
Da, ali u poslednjih 10-ak godina sam video neke izvikane Dell, Samsung IPS sa ekstremnim glow-om, kao i LG IPS sa veoma niskim kontrastom, sve to ne bih očekivao ni kod ovih kineskih klon monitora od 100€.

Dobar je ovaj GB model, rekao bih da su ga u rtings recenziji prilično dobro opisali.
Što se kvaliteta izrade tiče, ok je, kvalitet upotrebljenih materijala je čak i malo iznad očekivanja, zavšna obrada isto ok. Dizajn pomalo zastareo, pre svega zbog bezela koji nisu baš tanki. Ali nema veze, ima taj neki klasičan i dovoljno ozbiljan izgled, bitno je da nije neka gaming nakaza od monitora :D

Imao sam sreću u panel lutriji, u smislu da sam panel nema neke anomalije, upokojene piksele, fleke, oblake, ekstremni glow ili probijanje osvetljenja. Opet navodim rtings, mislim da su realno ocenili ovaj model.
U dobro osvetljenoj prostoriji kvalitet prikaza je odličan, uz custom podešavanja ili ICC profil može dodatno da se unapredi. Dok u zamračenoj prostoriji ima sve IPS mane - crnu koja to nije, glow, nizak kontrast (jedva 1100:1), ali je dobro što nema ekstremno loš glow, probijanje itd, uniformnost panela je sasvim dobra. Mada, očekivao sam da će imati bar malo viši kontrast od AOC-a iz 2016. godine, ali to nije slučaj.

Najveće mane su izuzetno jako osvetljenje na 0% podešavanju, toliko je jako da je na ivici upotrebljivosti za rad noću u mračnoj prostoriji (npr. na 0% deluje da je možda i jače od AOC-na 25%). Tu se vidi gaming poreklo ovog modela, napucali su mu maksimalno osvetljenje na preko 500 cd/m2, pa čak i na 0% verovatno sija oko 100 cd/m2. HDR nisam ni probao, ne verujem da ću koristiti tu funkciju.

Na kraju možda i najveća mana:

Velika glupost, te prve noći kada sam ugasio monitor sam pomislio da ću ga vratiti. Ali, posle manje od 1 minuta, taj zvuk je prestao da se čuje, posle sledeća 2-3 gašenja kompa više nisam ni čuo.
Sledeća mana je i veoma jako belo osvetljenje led diode, ali postoji opcija da se isključi, tako da više ne smeta i neću morati da je ''modujem'' nekom trakom.

Na kraju, ovo je veoma dobar monitor u svakom smislu, ali mislim da ne vredi 40k din, odnosno da je precenjen zbog 144Hz i pripadnosti gaming seriji.
Pretpostavljam da je ovaj iiyama za nijansu bolji, ali sam odustao od istog jer su neke serije baš pogođene problemima (image retention), pa nisam hteo da rizikujem i da se smaram sa eventualnom reklamacijom itd.
 
Poslednja izmena:
Ja gledam da uzmem neki QHD 27" monitor za posao. (uglavnom 365 okruženje i naša interna aplikacija koja je u browseru) Već dvije godine u firmi koristim Xiaomi 1C od 24" i dosta ga je bilo. :)

Ovaj ProArt PA278QV što ste pominjali gore djeluje zanimljivo, onda Gigabyte G27Q i Dell S2721DS.
Je li imao neko iskustva u office okruženju sa nekim od ova tri ? Na papiru mi je jasno da je Gigabyte prvi izbor ali bih isto malo "sofisticiraniji" monitor u firmi, da nije gamerska budža :)
Mada dobro dođe i visok refrash rate zbog skrolovanja e sad ako je i oštrina na strani Gigabyte-a onda i nemam šta razmišljati.

Sva tri su u 10e razlike tako da cijena ne igra ulogu.
 
Dobar je G27Q u toj klasi, i deluje dovoljno ozbiljno, bez obzira što je zvanično gaming model. Jedino postolje odaje pripadnost gaming klasi, ali nije preterano ružno i nabudženo.
Ovaj iiyama je verovatno za nijansu bolji od svih nabrojanih, ali se nisam usudio da ga naručim zbog serija pogođenih problemima (neka vrsta image retention-a, ne znam da li je to rešeno).

Gaming monitori mogu da se koriste i za posao ali treba znati da često imaju previše jako osvetljenje čak i na 0% podešavanju, što može da smeta onima koji rade noću u mračnoj prostoriji.
Naravno, Night Light/custom WB softveri pomažu u tom slučaju ali nekima će čak i uz njih smetati jako osvetljenje.
 
Poslednja izmena:
Ja gledam da uzmem neki QHD 27" monitor za posao. (uglavnom 365 okruženje i naša interna aplikacija koja je u browseru) Već dvije godine u firmi koristim Xiaomi 1C od 24" i dosta ga je bilo. :)

Ovaj ProArt PA278QV što ste pominjali gore djeluje zanimljivo, onda Gigabyte G27Q i Dell S2721DS.
Je li imao neko iskustva u office okruženju sa nekim od ova tri ? Na papiru mi je jasno da je Gigabyte prvi izbor ali bih isto malo "sofisticiraniji" monitor u firmi, da nije gamerska budža :)
Mada dobro dođe i visok refrash rate zbog skrolovanja e sad ako je i oštrina na strani Gigabyte-a onda i nemam šta razmišljati.

Sva tri su u 10e razlike tako da cijena ne igra ulogu.
Ne vidim šta dobijaš sa gaming monitorom za tu namenu sem refresha koji je tu mnogo manje bitan od drugih stvari...
Dell je ok, ima i verzije sa USB-C (S2722DC) ali bez DP, USB-C ima tu funkciju.
Imaš i Lenovo P27h-30 sa veoma preciznim bojama, fabričkom kalibracijom, KVM, hrpom portova uključujući USB-C i LAN, ali je 43000 din. i 60Hz.
Ako možeš bez KVM i LAN-a na monitoru, Asus PA278CV (par hiljada skuplji od QV za USB-C i bolju pokrivenost boja) mi deluje kao dobar kompromis. Takođe kalibrisan ekran sa velikom pokrivenošću boja, dobra ergonomija i konektivnost i 75Hz, dosta hvaljen model...
 
Ja nešto merkam P2723DE (+P2723D eventualno za sekundarni) zbog daisy chain preko DP, tako da za dual monitor setup samo bocnem USB-C u laptop i to je to.
Jedino što bih i neki sa višim osvežavanjem pa nisam još načisto kakav setup da sklopim... možda uleti AW2724DM kao sekundarni.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim šta dobijaš sa gaming monitorom za tu namenu sem refresha koji je tu mnogo manje bitan od drugih stvari...
Dell je ok, ima i verzije sa USB-C (S2722DC) ali bez DP, USB-C ima tu funkciju.
Imaš i Lenovo P27h-30 sa veoma preciznim bojama, fabričkom kalibracijom, KVM, hrpom portova uključujući USB-C i LAN, ali je 43000 din. i 60Hz.
Ako možeš bez KVM i LAN-a na monitoru, Asus PA278CV (par hiljada skuplji od QV za USB-C i bolju pokrivenost boja) mi deluje kao dobar kompromis. Takođe kalibrisan ekran sa velikom pokrivenošću boja, dobra ergonomija i konektivnost i 75Hz, dosta hvaljen model...
Kući imam Dell S2721DGF i na njega mi je rad prijatan, pa da kažemo gledam u odnosu na njega, osvježenje dođe kao bonus recimo u slučaju da su sva tri panela što sam pomenuo slična (tačnost boja, oštrina prikaza). To mi je otprilike i budžet oko 300-330e tako da koliko sam imao prilike da vidim uklapaju se jedino 3 pomenuta monitora. TypeC mi nije bitan, kao ni bilo kakvi drugi portovi.
 
Nisu baš slični što se tiče panela...
Opet, ako mora da se bira od ta tri uzeo bih Asus.
 
Ne zahtevaju svi poslovi na računaru vrhunski kalibrisan monitor iz neke specijalne serije (sa gomilom priključaka), zapravo mali broj ljudi ima potrebu za takvim monitorima. Da ne pričam da ima primera gde dizajneri i fotografi godinama zarađuju ozbiljan novac na običnim office monitorima ''od 200 evra'', ali dobro, to je neka druga tema.

Ja zamalo da pogrešim pri izboru, jer sam prvo tražio te što bolje kalibrisane modele (1440p, bilo koje dijagonale) ali sa 60-75Hz. Cene su visoke, a nije mi se ostajalo na 60Hz zbog kalibracije i portova, čije prednosti neću ni iskoristiti.
Tako da svakako nisam pogrešio sa kupovinom 144Hz modela, koji se vodi kao gaming, a uz ICC profil ili obična ručna podešavanja ima stvarno odličan prikaz boja, prema RTINGS ocenama to je 7.7/10 (stock) i 9.8/10 uz custom profil.
Ispostavilo se da je odličan i za posao ali i za multimediju, hobi foto/video obradu i ostale programe koje koristim.

Tako da ne treba forsirati priču da je svima, za svaki posao, potreban Eizo ili Dell od nekoliko hiljada $. Sve u skladu sa realnim potrebama, a da BitRate-u stvarno treba neki pro model, verujem da bi već znao šta treba da kupi.
E da, čak i da ne igra igre, 120Hz-165Hz je fina prednost za rad i skrolovanje.
 
Poslednja izmena:
Konačno Dell U serija dobija veći refresh rate. Samo 1440p varijanta za sad.
 
Šta mislite o ovom modelu,da li ga neko ima?
ACER XV272UVbmiiprzx
Inače na YT da ga y...m nisam uspeo ništa da nađem,sve je razlika u par slova "UR,UZ..."...
vredi li čemu i kako bi se snašao obzirom da sam imao 27" curved 1080p?Nekako mi skroz ok zakrivljen a skoro 2.god ga imam.
Prvi i zadnji IPS sam imao HP 22xi 🙂 sve ostalo VA a razmatrao sam i VA LC27G55TQBUXEN

Neki Samsungov model hvale a neki ga pljuju,konkretno ovaj model.Što više gledam,sve veće dileme imam👀
Običan korisnik,ne zahtevan,povremeno igranje i svakodnevni radi,ništa preterano u pitanju...

Šta bi dobio a šta izgubio u poređenju na Acer IPS i G5 VA?
 
Šta mislite o ovom modelu,da li ga neko ima?
ACER XV272UVbmiiprzx
Druze ja cu ti reci samo da ako vec gledas 27" onda gledaj sa QHD rezolucijom, 1080p ti ne ide na 27 (mslm ide ali su u 99% slucajeva pikseli vidljivi i slika mutna), poredjenje IPS i VA je nebo i zemlja takodje sam na strani IPS-a moje iskustvo a tvoja volja!
 
Druze ja cu ti reci samo da ako vec gledas 27" onda gledaj sa QHD rezolucijom, 1080p ti ne ide na 27 (mslm ide ali su u 99% slucajeva pikseli vidljivi i slika mutna) moje iskustvo a tvoja volja!
Ne znam koliko si ti mene razumeo....🙂
Imao sam 27 1080p(iskreno nisam imao problem,nisam zahtevan korisnik i ne provodim 10h za kompom).
Menjam monitor pa se lomim između modela i ekrana...
Sad sam video i ovaj model,deluje zanimljivo 🙂
DELL S2722DGM
a pominjao sam i Samsung LC27G55TQBUXEN kao i ACER XV272UVbmiiprzx.

Svi su 2k ,neki 144-180Hz ali za Acer ne mogu ništa živo da nađem....a Dell ovaj hvale baš dosta a i sam izgled je dosta lepši od Samsunga,kao i samo postolje.
 
OVO je najbolji od jeftinijih monitora. A OVDE su najbolji (skupi) 27-inčni monitori.
 
Nazad
Vrh Dno