Šta je novo?

Hardver Monitor sa odlicnom slikom za gejming a da nije OLED/ultrawide/curved i da je 1440 27" ili 4k 32/34" do 600e

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,136
Poena
995
Jel postoji neki monitor sa zivim bojama i odlicnim kontrastom a da nije oled jer mi treba podjednako za rad kao i za gejming.
Nije mi bitna frekvencija osvezavanja ali zive boje i kontrast su mi pozeljne.
Gledam qled tehnologiju kao nesto izmedju oleda i klasicnog panela ali nema 27-34" kod nas, takodje zakrivljeni ili ultrawide mi se ne svidjaju.

Od klasicnih mi je ovaj privlacan:
MSI G273QF

Sta mislite?
 
Za tu cenu koju si naveo kod nas bas i nema nekog izbora. MSI G273QF spada u grupu monitora u kojoj su i
ASUS TUF VG27AQ ( ima HDR i dobar VRR ) , GIGABYTE M27Q , LG 27GN 850-B (ima HDR), i DELL S2721DGF.
Nazalost cene i dostupnost su pod znakom pitanja. Svi su generalno gamerski IPS monitori . Ergonomija i osali dodaci se razlikuju
pa su i cene razlicite ...
 
G273QF je odličan, ako ga nađeš...kod nas ga nema.

QLED je Samsungov naziv za njihovu tehnologiju premaza na ekranu koji dodatno ističe boje (čitaj: čini ih još drečavijim)...nije nikakva posebna tehnologija izrade displeja, ima ga i kod VA i kod IPS monitora.

Ako hoćeš jak kontrast, traži monitore sa VA panelima. Ali onda će trpeti odziv...

Kakav je rad u pitanju?
 
Poslednja izmena:
G273QF je odličan, ako ga nađeš...kod nas ga nema.

QLED je Samsungov naziv za njihovu tehnologiju premaza na ekranu koji dodatno ističe boje (čitaj: čini ih još drečavijim)...nije nikakva posebna tehnologija izrade displeja, ima ga i kod VA i kod IPS monitora.

Ako hoćeš jak kontrast, traži monitore sa VA panelima. Ali onda će trpeti odziv...

Kakav je rad u pitanju?
Obicno programiranje, ne radim dizajn.
A za gejming sto bolje boje/kontrast, samo da nema burnin (igram diablo i voznje, nista fps da mi treba neko osvezavanje, ovaj diablo 2 ressurected mi se cini ko da vapi za nekim oled 4k tv-om).
Cak razmisljam o velikom Tv-u HISENSE 43A7GQ koji je prilicno jeftin.
On bi valjda trebao da ima bolje boje/kontrast u odnosu na gore navedene gejmerrske monitore posto je to QLED tehnologija (to mu dodje neka sredina izmedju klasicnih i oled monitora ?)
Jedino se plasim da se necu navici na tu velicinu kao monitor, kao i da ce se javljati mutno/senke prilikom pokreta slike.
 
Poslednja izmena:
TV je TV .. monitor je monitor.. jedino je OLED ujedinio ( uglavnom i ne u potpunosti ) te dve tehnologije.
Hisense 43A7GQ i MSI G273QF uglavnom nemaju nikakve veze .. odnosno Hisense nema nista od tehnologija
koje ima MSI .. VRR, 165Hz, IPS , o rezoluciji i velicini ekrana da ne pricamo. Naravno vazna je postavka monitora -TV-a
 
Mislim da GIGABYTE M27Q ima BGR raspored piksela, to bi trebalo da izbegneš.
Apsolutno netacno - na blind testu niko ne moze prepoznati u 5 monitora koji je M27Q, toliko o BGR problemu.
M27Q je jedan od best buy modela, u zavisnosti id toga po kojoj cijena ga mozes nabaviti.
 
Vrhunski monitor Dell Alienware AW2723DF samo sto mu je cena nešto veća ali vredi svaku paru.
 
Vrhunski monitor Dell Alienware AW2723DF samo sto mu je cena nešto veća ali vredi svaku paru.
Kakav je IPS glow i probijanje svetlosti kod njega kad se gleda u mraku? I ja sam u potrazi za nekim dobrim QHD monitorom, ali je kod nas ponuda očajna. LG Nano IPS ima izražen glow dok mi se čini da kod ovog modela to nije slučaj, makar na osnovu ovog snimka:
.
Jedino što mi je 240Hz preterano jer igram isključivo single player AAA igre, pa bi samo 144Hz bilo sasvim dovoljno.
 
Upravo sam sveo slovo na dva 32" incna monitora:
1. Novi najjeftiniji sto postoji ips 32" 1440p - AOC Q32E2N - 32" 1440P 75HZ IPS 250cd 75hz- novo u poznatoj domacoj firmi i bar 2god garancije
2. Polovan ocuvan profi monitor sa super karakteristikama - PHILIPS 328P6A - 32" 1440p HDR400 10bit boje , 60hz, 450cd, 1200 kontrast, usb c, usb docking, LAN port, pivot, ...
3.Treci izbor koji je bio je LG 32GN650-b - 144hz VA panel, kontrast 3000, 1440p 32" - ali plasi me va panel jer mi je bitan dobar prikaz teksta zbog prorgamiranja i rada u windowsu, igrice volim da igram ali se plasim da ovaj najjeftiniji lg nije resio smearing u tekstu, pogotovo sto radim u dark modu u gotovo svim programima
Sta bi vi uzeli, najbitniji mi je prikaz teksta u windowsu tj u produktivnosti, ako bi aoc radio posao solidno onda bih njega uzeo zbog garancije bez obzira na fanfare koje ima filips ?
 
Poslednja izmena:
@anicai

Kupio ga @pilauda nakon propitivanja (mene i jos kojekude), cini mi se da je i on veoma zadovoljan.
U mraku je svetao ekran, vrlo podjednako, nema probijanja uz rubove, ne preavi polukrugove i 1/4 kruga, ma slika odlicna.
A 240, trebace u buducnosti... ;)
Prva slika je po danu sa spustenim venecijanerima, a ostale slike su noću u mraku.
 

Prilozi

  • 20230428_180719.jpg
    20230428_180719.jpg
    176.4 KB · Pregleda: 45
  • 20230428_190613.jpg
    20230428_190613.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 35
  • 20230428_190626.jpg
    20230428_190626.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 28
  • 20230428_190640.jpg
    20230428_190640.jpg
    97 KB · Pregleda: 28
  • 20230428_190651.jpg
    20230428_190651.jpg
    80.8 KB · Pregleda: 27
  • 20230428_202516.jpg
    20230428_202516.jpg
    64.6 KB · Pregleda: 31
  • 20230428_202531.jpg
    20230428_202531.jpg
    101.8 KB · Pregleda: 30
  • 20230428_202559.jpg
    20230428_202559.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 29
  • 20230428_202613.jpg
    20230428_202613.jpg
    103.3 KB · Pregleda: 26
  • 20230428_202647.jpg
    20230428_202647.jpg
    150.5 KB · Pregleda: 45
Svaki IPS monitor ima manje ili vise izrazen glow i ako igras/radis u mraku kad-tad primetices.
Sto se tice refresa, njega nikada nije previse ... uostalom dobri monitori imaju VRR - nema brige oko toga.
 
@Zeha Hvala na slikama, znači kad može da se pogleda i uporedi. Deluje sasvim ok, verujem da je uživo to još i bolje jer kamera malo prenaglasi. Ono što mi se dopada kod ovog modela je što ima odlično minimalno osvetljenje od 29 nita. Ja to volim da smanjim što više jer imam osetljive oči. Pretpostavljam da je još bolja situacija sa probijanjem kada se dodatno smanji, ne znam na koliko ga ti držiš. I kaži mi molim te kako izgleda kada se pusti 4k video? Jel čista slika? Znam da 1080p izgleda malo mutnije, ali nadam se ne mnogo.

@ghost Novi modeli baš pate od te boljke. Trenutno koristim neki stari, najobičniji LG FHD od 23 inča i nema taj problem uopšte. Ništa se ne vidi kad se gleda u mraku.
 
Naravno da izgleda oštrije...
Samo ja vise filmove ne gledam na monitoru/kompu vec na tv-u i uglavnom skidam 1080p, samo poneki, vizuelno atraktivan u 2160p.

Nego znate li vi za skrivenu funkciju koju ima Dell Alienware AW2723DF ? ;)
 

Prilozi

  • 9.jpg
    9.jpg
    113.2 KB · Pregleda: 37
  • 10.jpg
    10.jpg
    128.2 KB · Pregleda: 36
  • 6.jpg
    6.jpg
    78.7 KB · Pregleda: 45
Tehnologija nije svemocna .. nesto poboljsas ( osvetljenje , kontrast, refres.. ) a nesto upropastis .
Treba naci realan kompromis .. zato uvek savetujem , bez obzira na tehnikalije , da se monitor pogleda /istestira pre kupovine.
Realno oled je trenutno kvantni skok u odnosu na TN, IPS, VA .. ali uvek se pita budzet na kraju
 
Ovakva je situacija kod mene sto se tice aw2723df i ips glow-a. Po meni malo mnogo za monitor od 80k din. Mada citam ljudi po netu vracaju po 3,4 puta pa dobijaju sa slicnim ili istim probijanjem. 50% osvetljenje.
IMG_3555.JPG
 
Imam ovaj Benq od pre 2 godine, za svaku preporuku!
 
Pokusaj da nadjes ASUS TUF VG27AQ - u principu bi trebalo da ti odgovara - video sam dva odlicna primerka,
gotovo da nisu imali glow.. prakticno neprimetan. Nije savrsen ,, ali za tu cenu sjajan
 
Realno oled je trenutno kvantni skok u odnosu na TN, IPS, VA .. ali uvek se pita budzet na kraju
Oled bih uzela bez razmišljanja da nema problem sa tekstom, ovako jedino IPS dolazi u obzir. A pošto ne mogu da pogledam uživo pre kupovine, moraću onlajn da poručim, pa da mogu da vratim ako mu nešto bude falilo.
Videla sam VG27AQ, ima ga u prodaji, ali čini mi se da ima neki deblji okvir što mi se ne sviđa. Ovaj moj koji je 6, 7 godina star je bez okvira.
Ovakva je situacija kod mene sto se tice aw2723df i ips glow-a. Po meni malo mnogo za monitor od 80k din. Mada citam ljudi po netu vracaju po 3,4 puta pa dobijaju sa slicnim ili istim probijanjem. 50% osvetljenje.
Pogledajte prilog 389155
Uh, ovo baš deluje loše, gore nego kod Zehe. Izgleda da Nano IPS nije dobar po ovom pitanju.
 
Pa to je jedini nacin .. kupovina online i eventualno vracanje.. sto zbog slike ,
sto zbog eventualno mrtvih piksela.. jakog probijanja svetla..
Eh .. dizajn i kvalitet slike ne idu bas uvek zajedno, Eizo monitori ne spadaju u lepse ali svako bi ih pozeleo za posao 😎
 
Oled bih uzela bez razmišljanja da nema problem sa tekstom, ovako jedino IPS dolazi u obzir. A pošto ne mogu da pogledam uživo pre kupovine, moraću onlajn da poručim, pa da mogu da vratim ako mu nešto bude falilo.
Videla sam VG27AQ, ima ga u prodaji, ali čini mi se da ima neki deblji okvir što mi se ne sviđa. Ovaj moj koji je 6, 7 godina star je bez okvira.

Uh, ovo baš deluje loše, gore nego kod Zehe. Izgleda da Nano IPS nije dobar po ovom pitanju.
VG27AQ ima 8mm bezele...i tvoj monitor ih ima, samo su pokriveni staklom :)
Navodno, bezeli kao kod Asusa, taj "starinski" tip, su bolji jer stvaraju vizuelni utisak jačeg kontrasta, tako nešto...ima neka nauka iza toga.

Nije loš monitor iako je stariji model...mane su mu 8-bit panel što nije problem ako ne radiš s bojama, nedostatak USB portova i slabiji odziv u 60fps rejonu...

Problem je što na našem ionako mršavom tržištu skoro sve ostalo što je dostupno ima Nano IPS panel...HP (kod nekih modela je lutrija između LG i BOE panela), Dell, LG, Xiaomi, Philips, Lenovo, etc.

Tako da ili probaj Asus, ili probaj Gigabyte G27Q-EK, ili neki od ostalih sa Nano IPS, ili čekaj da uvoznici osveže ponudu ili gledaj kod Mađara.
 
Sačekaću svakako još malo da vidim hoće li biti novih modela jer mi se ne žuri. Ako ne budu ništa novo dobijali, isprobaću neki od ovih koji su na stanju i nadati se najboljem. A od Mađara je rizično uzimati jer ne verujem da će baš dozvoliti da se vrati i reklamira zbog IPS glow-a.
 
Da, od Mađara je nezgodno zbog vraćanja. Kontrola kvaliteta je dosta popustila zadnjih godina, čak i u high end segmentu, i prava je lutrija što se panela tiče...
 
Vrh Dno